Jump to content

Препоручена порука

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

"Pred Bogom se, na onom svijetu, nasla veca grupa ljudi. Bog im kaže: „Svi koji ste za zivota na zemlji prekrsili neku od mojih 10 Zapovijesti istupite i napustite nas. Oni koji nisu prekrsili nijednu ostace sa mnom cijelu vijecnost.” 
Pocinje prozivka, Bog cita Zapovijesti jednu po jednu, a velika grupa ljudi se polako smanjuje. Prva zapovijest, druga,...sedma. Odlaze boemi, mangupi i probisvijeti svih vrsta, dok na kraju pred Bogom ne osta sacica ljudi. 

Bog se zagleda bolje ovu grupu dosadnjikavih, ispijenih ljudi, pomisli na mogućnost da bi s njima mogao provesti cijelu Vjecnost i brzo povika ostalima: Vratite se, predomislio sam se.„

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dok je nas Patrijarh Pavle još bio na Kosovu episkop, desila se ova istinita anegdota. Poznat po svojoj prezicnosti, ispravljao je one koji su pogresno pjevali za pjevnicom. Jednom je tako jedan pojac pjevao pogresno i on ga nakon Bogosluženja prekori. Ovaj da se odbrani veli mu: preosvesteni, svaka ptica svojim glasom pjeva. 
Patrijarh: da, ali u sumi..:)))

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam da li je u svim Eparhijama tako, ali kod nas se svake srede Casnog posta održava Bratski Sastanak svestenika cele Eparhije. Prve srede je u nasem gradu. Nedaleko od crkvenih kancelarija je sastajaliste glavnih bitangi ( centar grada pa tu stoje i bleje). KAda su svestenici poceli da izlaze iz kancelarije u onolikom broju, ovi su poceli da galame :„ E, vidi, vidi koliko popova, ijao nisam ni znao da postoji ovoliko popova...” a nas o.Dusan se okrene pa im kaže: „Neka da dragi Bog da vas bude koliko ima nas” 
Ovo se dogadjalo pre na pr 30, 35 godina

http://www.serbiancafe.com

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ишао Хришћанин Африком. Испред њега искочи лав. Видећи да му нема спаса, Хришћанин завапи: Дај Боже да се лав Хришћански понаша; на то се лав исправи на задње ноге, благослови човјека и рече: Христе Боже благослови јело и пиће слузи твоме... 

Возио свештеник ауто и на путу наиђе на мртвог магарца, он узме телефон и јави полицији да је на путу мртав магарац. Полицајац му поспрдно рече: Па, попе јесте ли му одржали опело? А свештеник му одговори: Нас су у школи учили да кад нађемо покојника прво јавимо његовој најближој родбини!!!,,, 

Ишла два мисионара у Африку међу људождере. Један остаде да им проповједа а други отиде. Послије двије године врати се да види како му је колега. Нађе га живог и здравог. „Па, брате јели мисија међу људождерима успјела, имало?” „Како да не, брате, одговори му, сада људождери сриједом и петком једу само риболовце!!!”# 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

БУДУЋНОСТ ПОДВИЖНИКА

                                                              ***

     Млад монах копао неку рупу.
   - Шта то радиш? пита га искусни подвижник.
   - Копам себи гроб, да се сећам смрти.
   - Е, одлично! Онда одмах копај неки каналчић за одвод.
   - А што?
   - Па кад ти потекне миро из моштију, да имамо где да захватимо.

   Од осмеха до премудрости, Очев дом, Београд, 2015.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ДОСАДНО

                                                                                      ***

        Дошао искушеник у Хиландар, па му досадно.
   - Има ли где да се прошета? пита старијег монаха.
   - Има одавде до пирга Хрусија на обали.
   - Само то?
   - Само то. Ако хоћеш више, најближи корзо ти је у Солуну.

   Од осмеха до премудрости, Очев дом, Београд, 2015.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О РАЈУ

                                                    ***
   Монах имао сакелијника тешке нарави. Једног јутра се пробудио и каже свом тегобном саборцу:
   - Ноћас сам сањао да сам у рају.
   - Јеси ли видео и мене тамо?
   - Не. Зато сам и знао да сам у рају.

   Од осмеха до премудрости, Очев дом, београд, 2015.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Једна госпођа која се први пут исповедала код оца Епифанија Теофоропулуса на крају му је рекла:
- Радије би, оче волела да разговарам са неким старцем који је сед и слеп.
Отац Епифаније јој одговори:
- Да је глув било би још боље. 😁

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

МОНАХ И ТЕОЛОГ

   Неки овосветски мудрац дође код старца који је имао само Свето Писмо, па му подари књигу својих тумачења Библије. После извесног времена, опет га сретне и упита:

   - Да ли ти је, оче, моја књига помогла да боље схватиш Свето Писмо?

   - Не, рече старац - напротив! Морао сам да читам Свето Писмо да бих разумео твоју књигу.

***

О ОДРИЦАЊУ ОД СВЕТА

   Млад монах упита старца:

   - Да ли сада треба да се потпуно одрекнем овога света?

   - Не бој се. Ако будеш живео заиста хришћански, свет ће се одрећи тебе.

***

ГРЕХ НОСОМ

   Упита монах авву:

   - Оци говоре да се може грешити свим чулима. Ја разумем грехе очима, устима, језиком и рукама. Али, како се греши носом?

   - Ако га трпаш у туђа посла, рече старац.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ВЕРА И НЕВЕРА

   Старац рече:

   -За онога ко верује - нема питања, а за онога ко не верује - нема одговора.

                                                   ***

                                ПРОЗОРЉИВАЦ И МИРЈАНИН

   Прозорљиви старац каза мирјанину:

   - У наредних пет година живећеш тешко.

   - А после?

   - После ћеш се већ навићи.

                                                      ***

                                            ПРОЛАЗНИЦИ

Дођоше неки беспосличари код пустињака:

   - Ево, оче, ми смо били у пролазу!

   - Па, прођите већ једном, рече им авва.

                                                     ***

                                           ПОСТОЈАНОСТ

   Настојатељ једног манастира пише игуману другог:

   - Од твоје братије монах је дошао к мени и моли ме да га примим. Реци ми да ли је постојан?

   Одговор је био кратак:

   - Штавише! Не помера се с места.

                                                     ***

                                     НИЈЕ СВИМА УКУСНО

   Вредан монах каже лењивцу:

   - Брате, вредноћа је сласт живота!

   - Али, брате, не воле сви слатко!

                                                        ***

                                БУДУЋНОСТ ПОДВИЖНИКА

   Млад монах копао неку рупу.

   -Шта то радиш? пита га искусни подвижник.

   - Копам себи гроб, да се сећам смрти.

   - Е, одлично! Онда одмах копај неки каналчић за одвод.

   - А што?

   -Па кад ти потекне миро из моштију, да имамо где да захватимо.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...