Jump to content

Неколико речи о "Српској новој години"

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

пре 4 минута, Милан Ракић рече

Как`е везе има календар који помињеш са Васкрсом, `леба ти?

Po kom kalendaru SPC slavi Vaskrs?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 77
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Др Растко Јовић говорио на тему "Српска Нова година"

12.1.2017

Сваке године, 14. јануара по новом и 1. јануара по старом календару, обележавамо Обрезање Господње и Светог Василија Великог, али и Нову годину. Овај празник је у народу познат као „Српска Нова година“. О самом празнику, његовом називу, историјском и социјалном контексту настајања и начину обележавања, разговарали смо са др Растком Јовићем, доцентом Православног богословског факултета на Катедри за канонско право. Разговор водила Ранка Маџаревић.

 

http://www.agencijami.info/SlovoLJubve/Uploads/Audio/Rastko Jovic za SLJ.mp3

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Kratos рече

A šta tačno računaš?El ga Patrijarh nekad prizvao a da nije bila Velika Subota i kada?

Malo ravnodnevicu, malo mesečeve mene, malo jevrejski kalendar.
Ravnodnevica pada u isti astronomski dan po bilo kakvom kalendaru da računaš.
Stare tablice mesečevih mena nisu bile tačne, pa je npr. po tablicama bio pun mesec, akada ididješ u zvirneš u nebo, meseca nema. Onda su se nakon mnooogo vremena setili da treba ipak verovati očima, a ne tablicama, pa su tablice malko ispravljene. Što opet znači, da je sav račun bio netačan usled netačnih tablica.
I na kraju, nesretni jevrejski kalendar za računanje pashe. A kako se računa pasha po tom kalendaru, toliko je komplikovana matematika, da ga napamet zna možda nekoliko ljudi na celom svetu.
Danas uture u kompić sve te brojke, pa im on izbaci rezultat. Nekada se računalo peške, pa im trebalo dosta vremena da izračunaju datum Vaskrsa.
Vaskrs je pokretni praznik, što bi se reklo, ne praznuje se u fiksni datum, pa iz tog razloga kalendar, kao instrument i nije toliko bitan. Bar ne Julijanski.

14054079_631703396979960_5017741185946894205_n.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li Vaskrs može da padne pre 4.Aprila i posle 8 Maja. po gregorijanskom kalendaru?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Pisum рече

I na kraju, nesretni jevrejski kalendar za rčunanje pashe. A kako se računa pasha po tom kalendaru, toliko je komplikovana matematika, da ga napamet zna možda nekoliko ljudi na celom svetu.

Da li je nekad ijedan teolog ili istoricar crkvene istorije istrazio zasto se vataju za jevrejsku pashu, kada ona nije uopste bila predmet odluka na 1.Vaseljenskom Saboru? Cak sta vise cilj tog sabora je bio da razrijesi sve hriscane vezanosti za jevrejsko racunanje vremena, omoguci ima sto tacniji astronomski kalendar po kome ce moci da slave svoje praznike nezavnisno od bilo koga, a ne narocito za nekoga ko je propustio, a trebao je da prepozna mesiju u Hristu.  

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, Justin Waters рече

Aha sad je jasnije. Ja nemam dokaz, ima sv.Jovan Zlatousti u njegooj besjedi za Bozic. Poprilicno je uvjerljivo iznio argumente. Naravno nisu istorijske prirode, vec se rukovodi citatima iz Pisma. Procitaj besjedu koju sam postavio, a otprilike ide ovako. Jelisaveta zena svestenika Zaharije, zacela je onda kada je andjeo nagovjestio to Zahariju, a to bjese na praznik sjenica koji se slavi u septembru. Pet mjeseci se Jelisavjeta skrivala nakon toga, a u sesti mjesec se andjeo javio Mariji i rekao joj blagu vijest da ce roditi dijete i dati mu ime Isus. Sest mjeseci od septembra je otprilike negdje u martu, kada se blagovijesti i slave po crkvenom kalendaru. 9 mjeseci od polovine marta je negdje u decembru, i to je to. Poprilicno jasno i argumentovano. Da li je to bio bas 25 decembar to po Zlatoustu nije ni bitno, on izmedju ostalog smatra da treba vjerovati Rimskoj Crkvi koja je prva pocela slaviti Bozic, jer oni su imali tad pristup svim arhivama i jer su se iz Rima vrsili popisi stanovnistva. 

 

Srbi ne mjere svoje svakodnevne aktivnosti po julijanskom vec po gregorijanskom. Po Julijanskom se mjere samo crkveni praznici i to sve zbog u Vaskrsa, a Bozic i ostali nepkretni praznici se samo vuku kao vagoni uz vaskrsnju lokomotivu. 

A to oko vaskrsa je tek papzjanija, zadrzavanjem julijanskog kalendara krse se odredbe 1.Vaseljenskog Sabora koji je odredio da se Vaskrs ima slaviti nakon prvog punog mjeseca poslije prolecne ravnodnevnice i da se zato trebaju konsultovati astronomi. A sta rade pravoslavni, racunaju vaskrs po veoma netacnim tablicama koje je izradio jedan monah, proslavljaju vaskrs u par navata nakon dva puna mjeseca i gaje iracionalni strah da vaskrs ne smje pasti prije judejske pashe i to se tako bastini 1700 godina, i proglasava se tradicijom. Nema sta jaka mi tradicija. 

Ne to nije tradicija, tradicija je kako se pletu priglavci, sprema podvarak, i prenosi mlada preko praga, a ovo su vrlo egzaktne stvari koje se trebaju i moraju jednog dana rijesiti i uskladiti crkveni kalendar sa civilnim sto su oci 1. Vaseljenskog sabora i uradili, a njihovi nasljednici napustili. 


Прочитала сам шта сам написала, питала сам у чему је проблем да Срби мере свакодневне активности према календару који је мање астрономски тачан (нисам рекла да их мере), према јулијанском, јер си ти написао да је српска држава прихватила грегоријаски календар и да је то заправо српска нова година по којој Срби мере своје свакодневне активности, у том контексту, сада пошто  кажеш да немаш доказ када је Исус рођен,  и зато што твоје знање такође долази из религијских текстова, и тај извор може бити митске конструкције...Поприлично је битно да ли је то баш 25 децембар исто као што вам је некима поприлично битно који календар је астрономски прецизнији...Васкрса теме се нисам дотакла, Васкрс се слави истовремено у свим православним црквама (изузев Финске где су посебни услови). Русија и Грчка имају исти датум за Васкрс. Рачуница је да  Васкрс пада прве недеље после пуног месеца после пролећне равнодневнице. То је исто основа у римокатоличнкој цркви. Међутим, када је мерење исто, зашто је Васкрс, у пракси често у различитим данима у хришћанским  цкрвама? То је зато што не постоји консензус када је пролећна равнодневница. У питању је рачуница на основу православне цркве на јулијанском календару (претеча грегоријанског). Ово има одређене астрономске нетачности, пада 13 дана касније у односу на астрономску прецизност Грегоријаског календара.  Али, разлика није увек 13 дана јер је на основу лунарног ритма. Калкулација Ускрса није тачна астрономски ни по грегоријанском календару. О томе је писао поштовани лист Инжињеринг. 2008 је Ускрс пао необично рано. Полазна тачка за време Васкрса се налази у Старом завету, Пасха је означила излазак из Египта. Друга Мојсијева наводи да Пасха почиње 14 дана у првом месецу, то је пролеће, април. Пошто месеци у јеврејском календару почињу када је млади месец видљив на небу, почиње Пасха празник на пун месец. Астрономске табеле које су одређивале Ускрс у раним 1700 заснован су на астроному Tycho Brahes и његова изузетно прецизна посматрања Сунца, Месеца и планета. Распеће Исуса касније догодило се дан пре суботе и пред почетак Пасхе, односно у петак, у пролеће и пун месец. Раније хришћанска заједница се није сложила око ускршњег славља, али 325 године, на сабору у Никеји је одлучено  да се Васкрс слави у недељу после првог пуног месеца после пролећне равнодневнице. После 11 година иде наопако...За 2008 годину ствар се није схватила буквално, у пракси се употребио просек...Проблем је само да пронађе се први пун месец који пада на тај дан или касније...Сада, пола сата нису пакао, али за три стотине година је то цео дан. Астрономи су, дакле, увели нека посебна правила за корекције када се пун месец приближава 18. априлу.  Крајњи резултат грегоријанске реформе је стога да се равнодневница непромењено рачуна као 21. март, а  пун месец и даље одређен 19-годишњим циклусом. Једноставно постоје мале корекције пуног месеца на 100 или 200 или 300 година.

Дакле, грегоријански календар није прецизан.

 

  • Волим 1

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Kratos рече

Da li Vaskrs može da padne pre 4.Aprila i posle 8 Maja. po gregorijanskom kalendaru?

Gregorijanci tj. RKC računa Vaskrs bez jevrejske pashalije.
Pravoslavne Crkve, koje su prihvatile gregorijanski tj. tačnije Milankovićev kalendar, računaju Vaskrs sa jevrejskom pashalijom.
To je razlika izmedju jednog i drugog računanja. Ima još tuu nešto malo dodataka, a ko ih je ubacio u matematiku, nemam ideju.
Ta razlika jeste oko punog meseca, pa da li ta prva nedelja pada na neki dan ili ne pada, a onda se pomera u naprd, pa može doći do razlike i dve nedelje izmedju jednog ili drugog računanja, pa onda NIJE prva nedelja posle punog meseca, već druga ili čak treća.

 

пре 5 минута, Justin Waters рече

Da li je nekad ijedan teolog ili istoricar crkvene istorije istrazio zasto se vataju za jevrejsku pashu, kada ona nije uopste bila predmet odluka na 1.Vaseljenskom Saboru? Cak sta vise cilj tog sabora je bio da razrijesi sve hriscane vezanosti za jevrejsko racunanje vremena, omoguci ima sto tacniji astronomski kalendar po kome ce moci da slave svoje praznike nezavnisno od bilo koga, a ne narocito za nekoga ko je propustio, a trebao je da prepozna mesiju u Hristu.  

Nemam ideju zašto, ali neki tvrde, da se jevrjeski kalendar (pashalija) uzima u obzir, zato što Hrist nije mogao biti raspet u vreme ili posle jevrejske pashe, već dan ranije.
A ako se ne bi jevrejska pashalija računala, onda bi ispalo da je sve bilo moguće.
Po nekoj mojoj logici, jevrejska pashalija je suvišna, jer se zna datum raspeća i Vaskrsenja Hristovog po astronomskim pojavama, dok je jevrejska pashalija pokretna i čini velika odstupanja od stvarnog datuma raspeća i Vaskrsenja.
Kada je Hrist Vaskrsao, tačno se znalo da je to bila ona priča oko ravnodnevice, pnog meseca i prve nedelje. A kada se ubaci jevrejska pashalija, može da bude i tri nedelje razlike od prvobitnog datuma.
Ma bespotrebno su zakomplikovali, a da ni sami nisu znali zašto.
U prevodu, pravoslavna tradicija da što komplikovanije, to bolje, jer jedino tada skockasti mogu samo da klimaju glavama i ako ništa ne razumeju.

14054079_631703396979960_5017741185946894205_n.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Kratos рече

Po kom kalendaru SPC slavi Vaskrs?

Kratose druže, datum Vaskrsa se ne računa po "kom kalendaru"... Pročitaj malo... Niđe veze

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema tu nikakve "pradjedovske" vere.

To je problem kada se forma predstavlja kao suština, a suština se izgubi u vremenu. 

Ти би да избациш сву мистику из наше прађедовске вјере. Па знаш ли ти да ако се за Божић смирено помолиш изнад плећке, закрстиш је и однесеш болесном да поједе он одмах оздравља. Али то само на 7 јануар. Никако на 25 децембар.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Милан Ракић рече

Kratose druže, datum Vaskrsa se ne računa po "kom kalendaru"... Pročitaj malo... Niđe veze

Ali čekaj po kom kalendaru mi uzimamo prolećnu ravnodnevnicu,našem julijanskom ili gregorijanskom?Može li Uksrs da padne pre 4.Aprila?Ipak je to povezano sa kalendarom.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Kratos рече

Ali čekaj po kom kalendaru mi uzimamo prolećnu ravnodnevnicu,našem julijanskom ili gregorijanskom?Može li Uksrs da padne pre 4.Aprila?Ipak je to povezano sa kalendarom.

Ја не знам, јел` ти мене за....аш или си толико неодговоран, те да нећеш да прочиташ шта су (теби првенствено) људи овде написали... Или као јуне покушаваш главом кроз зид. Не капирам те уопште.

Но, како год, ако већ ниси (а ниси очито) консултовао литературу, коју имаш и на самом Форуму, саслушао (а ниси) друге саговорнике на теми, ево ти кратак оглед оца Гојка Перовића...

https://radiosvetigora.wordpress.com/2013/05/06/израчунавање-датума-васкрса/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Kratos рече

Po kom kalendaru SPC slavi Vaskrs?

1 hour ago, Kratos рече
пре 2 часа, Милан Ракић рече

Kratose druže, datum Vaskrsa se ne računa po "kom kalendaru"... Pročitaj malo... Niđe veze

Ali čekaj po kom kalendaru mi uzimamo prolećnu ravnodnevnicu,našem julijanskom ili gregorijanskom?Može li Uksrs da padne pre 4.Aprila?Ipak je to povezano sa kalendarom.

Равнодневница пада два пута у години, када је Сунце тачно изнад екватора. Тако да име не говори о дану, већ о прецизним временима. Око ових времена ноћ и дан су једнаки свуда на Земљи. Времена ова у 21. веку падају око 19-20 марта по нашем времену (назван равнодневница на северној хеимисфери  и јесења равнодневница на јужној хемисфери, или мартовска равнодневница као глобални показатељ) и 22-23 септембра (названа јесења равнодневница на северној хемисфери и равнодневница на јужној хемисфери, или септембарска равнодневница као глобални наслов). Равнодневница се може мало више технички да опише као тачно глобално време, где Сунца центар виђен са Земље пролази небески екватор и тиме има деклинацију 0 степени. Дакле, равнодневнице су тачке на небеској сфери у којој се еклиптика и небески екватор секу.  Пролећна равнодневница има ректасцензију 0 сати, а јесења 12 сати.

300px-Nebeska_sfera_3.png

 

Уобичајено је рећи да летња почиње на пролећну равнодневницу а зимска  почиње на јесењу равнодневницу. Примети да  летња тако почиње у марту на северној хемисфери а у септембру на јужној хемисфери. Те две "половине" по овој дефиницији нису исте дужине, пошто летња на северној хемисфери по овој дефиницији  је тренутно скоро недељу дана дужа од зимске. На јужној хемисфери је летња недељу дана краћа од зимске. То је зато што је Земљина орбита око Сунца елиптична, и да смо у астрономском периоду када је северни део земљине осе нагнут ка Сунцу, где је земља у својој орбити најудаљенија од Сунца. Према Кепелровом другом закону Земља се креће спорије у том делу, а самим тим и лета је више на северној хемисфери него на јужној. Дакле, равнодневница је позната да дан и ноћ трају једнако дуго. Међутим, као што се може прочитати, то није сасвим тачно.

Година је подељена на четири дела, који су ограничени са четири астрономска угла: 1. Пролећна (20. март или 21). 2. Летња (20. јун или 21). 3. Јесења (22. септембар или 23). 4. Зимска (21.децембар или 22). Да ли ти је сада јасније да календар може бити ма какав и ма који, ништа не значи, јер је Васкрс, да се тако изразим астрономски празник. Равнодневница, пун месец, прва недеља.  Aстрономски празник, односно, астрономски догађај је астрономски феномен који укључује више небеских тела.

пре 3 часа, Pisum рече

Ravnodnevica pada u isti astronomski dan po bilo kakvom kalendaru da računaš.

.

 

  • Волим 1

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bre ljudi znam ja sve to.Ja sam samo rekao da naša Crkva kada govori o ravnodnevnici ne govori o onoj koja se realno događa i koja pada 21.Marta po gregorijanskom kalendaru nego o ravnodnevnici koja je 4.Aprila.Ko da pišem na japanskom.:D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Kratos рече

Bre ljudi znam ja sve to.Ja sam samo rekao da naša Crkva kada govori o ravnodnevnici ne govori o onoj koja se realno događa i koja pada 21.Marta po gregorijanskom kalmedaru nego o ravnodnevnici koja je 4.Aprila.Ko da pišem na japanskom.:D

Први пут чујем за  равнодневницу 4. априла. :))

Моли те ако можеш постави нешто извор/линк о томе? Можда се мисли на најраније и  најкасније за западне и источне хришћане (Васкрс, Ускрс).

Мислим да астрономски образац не открива пуно преко равнодневнице, солстиција, пуног месеца, помрачења...због тога што мислим да не дели са нама у потпуности планетарне углове...Зато постоје невидљиви елементи астрономије...али ништа се не дешава на нашој планети што већ није на путу :))

 

  • Волим 1

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa 4.April Gregorijanskog kalendara je 21. Mart Julijanskog.Kao što rekoh,kao da pišem na japanskom.Uzmi proveri da li Božić ikada može da padne pre 4.Aprila kod nas?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...