Jump to content

Moderni manastir: Klime na Ravanici izazvale buru / FOTO

Оцени ову тему


Препоручена порука

Moderni manastir: Klime na Ravanici izazvale buru / FOTO

Fotografije na kojima se vide ugrađeni klima-uređaji manastira Ravanica preplavile su društvene mreže i izazvali veliku buru.

 Povela se diskusija da li bi srednjovekovni manastir trebalo da ide u korak s vremenom ili da se ipak strogo čuva prvobitni izgled. Podeljena su i mišljenja stručnjaka, koji odgovornost prebacuju na druge institucije. Na manastiru Ravanica ugrađena su dva klima-uređaja. Jedan je na postolju, dok je drugi iznad krova, tzv. priprati, ušrafljen u zid manastira. Njihovo postavljanje na manastiru koji je pod zaštitom države je skrnavljenje kulturnog i duhovnog dobra, kažu stručnjaci. Kragujevacki Zavod za zaštitu spomenika je pre šest godina poslao dopis Republičkom zavodu u kojem se navodi da i Ministarstvo kulture zahteva uklanjanje klima-uređaja.

“Taj dopis je prosleđen Republičkom zavodu. Ne znam da li je uopšte ikada došlo do reakcije. Te klime i dan danas stoje tu. Tu nisu u pitanju samo klime već i neprikladan konak, podno grejanje. A zašto do toga nije došlo, mislim da je u pitanju disfunkcionalni zakon o kulturnim dobrima i nemogućnost naše službe da adekvatno reaguje, odnosno nepostojanje izvršne moći da tako kažem”, kaže istoričar umetnosti iz Zavoda za zaštitu spomenika Kragujevac Đorđe Milovanović. Republički zavod je morao da proceni da li i koliko ugrađivanje klima-uređaja narušava arhitekturu kulturnog dobra, kažu kragujevački istoričari umetnosti. Direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika Mirjana Andrić kaže da su monahinje postavile klima-uređaje.

Ni uprava manastira, ni eparhija braničevska se nije konsultovala ni tražila odobrenje od Republičkog zavoda, kaže direktorka Andrić. Ona kaže da Republički zavod nije ni nadležan za postavljanje klima-uređaja vec građevinska inspekcija. Iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kažu da će, iako nisu nadležni za ugradnju klima, poslati dopis za njihovo uklanjanje. U pokušaju da razrešimo zabunu pozvali smo građevinske inspektore šumadijskog i pomoravskog okruga. Rekli su nam da građevinska inspekcija apsolutno nije nadležna za objekte pod zaštitom države. A šta kažu građani koji su učestvovali u anketi? “Kad lično gledaš mislim da narušava izgled. Ipak to nije objekat ovako... Već verski objekat”. “Kome narušavaju? Bez veze. Pa kome smeta? Nikome ne smeta. Ako su rešili da izvedu, izvedu”. “Ja mislim da prirodnost treba zadržati u svakom slučaju. Bez klima mislite? Apsolutno”.

 

Uprava manastira i nadležna eparhija braničevska nisu bili raspoloženi za izjave. Kategoriju nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja manastir Ravanica je dobio još 1979. godine. Iz kragujevačkog Zavoda za zaštitu spomenika kažu da bi, ukoliko se klime ne uklone, manastiru onda trebalo oduzeti kategorizaciju.

 

Slike pogledati na linku: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=12&dd=02&nav_category=12&nav_id=1205941

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 51
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

По тој логици би било најбоље да се у манастиру живи као у средњем веку. Ја не видим разлога зашто су те климе изазвале буру.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne treba suditi i Bog da mi oprosti sto cu to verovatno uraditi na neki nacin. Moderna vremena i moderne tekovine jesu nesto sto ima uticaj i na manastire, mozda bi neko zamerio npr monasima sto imaju mobilne telefone, profile na drustvenim mrezama tom istom logikom (da se razumemo ne da nemam nista protiv, nego naprotiv vrlo me raduje sto imam mogucnost da mnoge "pratim" na taj nacin) . Medjutim meni ovde smeta sama cinjenica da se na neki nacin ruzi svetinja sa ovim stvarima...nekako mi ne ide da manastir odnosno crkva i ides razgledas znas da je vekovna, da je iz srednjeg veka,da celivas mosti sv. Lazara a onda ugledas LG klima uredjaj koji ti bije u glavu, ne ide mi to nekako jedno sa drugim...ali ne u smislu toga da je to sad ne znam kakav luksuz i luksuziranje nego vise da nije primereno svetinji.

 I opet da se razumemo, razumem potrebu, razumem i shvatam potrebu monaha,monahinja da npr tamo gde zive u konacima u zgradama u okviru manastira poseduju takve stvari, ali na samoj crkvi to mi je malo onako... No opet anti crkveni mediji izvlace tako neke sustinski gluposti pa je mozda i glupost sto se time bavimo ali ajd'.

  • Волим 1

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.12.2016. at 0:26, R2D2 рече

Koji je tvoj predlog za klimatizaciju manastirske crkve?

Pazi, iskreno mislim da moze da se izdrzi par sati dnevno na sluzbi ili pak na drugim poslusanjima u samoj crkvi bez klime,npr. Naravno kad su u pitanju konaci i mesta stanovanja za same monahe i monahinje,nemam nista protiv...ali kazem ovde mi to bode u oci na necemu sto je staro vekovima.

 

No dobro mozda gresim...

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сјећам се прије 30 година кад се градила нова црква код нас у селу да су се неки саблажњавали шта ће струја у цркви, јер је у старој цркви из 19.вијека није било.

Неки из Завода би жељели да неке црквене грађевине остану у рушевном стању да би се задржао оригинални изглед.

Свако треба клима и гријање у кући, а саблажњава се за манастир, јер га не дотиче, не стоји свакодневно на бослужењима, као монахиње.

Има  и она прича како поп излази из препуне цркве и каже људима који стоје напољу : Не улазите, унутра је пакао :dobro:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 18 минута, МилошБГ рече

Pazi, iskreno mislim da moze da se izdrzi par sati dnevno na sluzbi ili pak na drugim poslusanjima u samoj crkvi bez klime,npr. Naravno kad su u pitanju konaci i mesta stanovanja za same monahe i monahinje,nemam nista protiv...ali kazem ovde mi to bode u oci na necemu sto je staro vekovima.

 

No dobro mozda gresim...

Веруј, грешиш...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Danas je moderno sve unakaziti. Tako čuh neki dan da su u Luvru odlučili malo doraditi Mona Lizu da ljepše izgleda. 

A da ova tema je o gradjevinama,praštanje.

Stvarno lijepo izgledaju na hramu starom,šik . 

Slažem se s' Milošem da bude kao na Hilandaru i mnogim drugim manastirima l konaci radne prostorije u redu,a hramovi da ostanu čuvari onakvi kakvi jesu, kad su do danas opstali, da svjedoče. Nova gradnja u redu koristiti današnje mogućnosti.

Toliko smo se srozali da je to strašno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, geronymo рече

onakvi kakvi jesu, kad su do danas opstali, da svjedoče.

Šta da svedoče, da u nekom davnom vremenu nije bilo tehničkih mogućnosti za grejanje ili rashladjivanje hramova?

Ili da oni svedoče ono što JESU A TO SU ŽIVI I BOGOSLUŽBENI HRAMOVI, KOJI NISU MRTVI SPOMENICI NEKOG VREMENA, VEĆ SU PROŠLOST SADAŠNJOST I BUDUĆNOST.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Šta da svedoče, da u nekom davnom vremenu nije bilo tehničkih mogućnosti za grejanje ili rashladjivanje hramova?

Ili da oni svedoče ono što JESU A TO SU ŽIVI I BOGOSLUŽBENI HRAMOVI, KOJI NISU MRTVI SPOMENICI NEKOG VREMENA, VEĆ SU PROŠLOST SADAŠNJOST I BUDUĆNOST.

Slava Gospodu što su još živi i pronose Riječ Živi u što su još izvori te dobre vode.

A što se tiče struje , vode ,klime ,interneta , grijanja i ostalih tehnički mogućnosti. Da naglasim govorim o hramovima ne o konocima i ostalim potrebitim objektima. Po mom skromnom misljenju a zasnovane na vasim pisanjem  najbolje je porušiti te hramove, ljepotu i uzdanice našeg naroda kroz vjekove, i sagraditi nove moderne dok se molite da imate wifi da vam ne zebu noge ,jer u takvim lijepim uslovim zaborvi se na onu malu braću.

A sa ovim s krnavljenjem hrama ( da se bar prikrilo a može se) pljujemo na pretke, jer je nekom .......................

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, R2D2 рече

Веруј, грешиш...

Moguce brate,ali mislim da sluzba u crkvi koja traje izjutra 2h i pak vecernja sluzba koja traje manje, mogu da se izdrze. No dobro...

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сви манастири и цркве имају неке врсте грејања. У сркви светог Јована Владимира сам чак видео да је и клима осликана заједно са новим фрескописом да би се боље уклопила у ентеријер. Неки имају плинске грејалице, неке подна грејања, негде су то радијатори, а многи имају климе. Нормално је да црква има грејање. Нико не може да више сати борави у хладној цркви. Ко би дошао на такву службу да се мрзне?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...