Jump to content

Да ли бисте желели прекид раскола Цркве Истока и Запада?

Оцени ову тему


Да ли бисте желели?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли бисте желели?

    • Да
      43
    • Не
      14


Препоручена порука

пре 1 минут, Кратос рече

Može al onda da odbacimo da Duh Sveti vodi Crkvu i da je ona stub i tvrđava istine sa velikim I. 

Ne. Nisi u pravu. Sabor je bio NEPOGRESIV po pitanju vere i dogmata.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Благовесник рече

Ne. Nisi u pravu. Sabor je bio NEPOGRESIV po pitanju vere i dogmata.

Znači da ne čekamo strašni sud po pitanju nestorijastva?Mora se odlučiš onda,ne mož i jedno i drugo...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Благовесник рече

Tako da u razgovoru o prevazilazenju mnogbrojnih raskola u Crkvi, ne treba se baviti pomenutim licnostima, vec se usmeriti na danasnje stanje, sta je i kako je danas u pomenutim CRKVAMA, a osobe osudjene na Saborima ostaviti Strasnom sudu da potvrdi njihovu nevinost ili krivicu, jer to sad nije zaista moguce...

Mislim, da je potrebno baviti se i licnostima crkvenih vodja. Jer, bez ljudi ne postoji ni sirenje jeresi. Narocito se to odnosi na vodje odredjenih jeresi.

Na Petom Vaselj. saboru je odredjeno da mozemo da se bavimo i licnostima koje propovedaju odredjena ucenja, ....cak, mozemo i retroaktivno da se bavimo osudom ili pohvalom odredjenih licnosti.

Jer, postoje slucajevi, kada licnost nije nosilac celokupnog pogresnog i jeretickog ucenja, nego je samo pogresno shvacena takva licnost. Tako su recimo neka pisanija Teodora Kirskog i Ive Efeskog protiv sv. Kirila bila osudjena na Petom saboru i dalje su nastavili da budu u opstenju sa crkvom.. Dok su recimo, Origen i Teodor Mopsuetisjki osudjeni i kao licnosti, koje su bile nosioci i glavni propovednici pogresnih ucenja i dela.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Благовесник рече

Ne bi. Izraz Bogorodica je ispravan po Nestoriju, ali nije dovoljno precizan jer ukljucuje samo bozansku sustinu kako su verovali monofiziti kojim su izrazavali svoju jeres. O tome se govori u spisu koji monofiziti nisu uspeli da spale vec je bio zakopan, a pronadjen pocetkom XX veka, sve Nestorijeve knjige - Bazaar of Heracleides.

Ali, to i jeste sustina nestorijanizma.

Zbog toga on pravi gresku u odnosu na monofizite. Ovi spajaju Bozanstvo i covecstvo u bozansku sustinu, ....a, Nestorije razdvaja Boga i coveka.

Kako se kaze u 1.kanonu 5. Vaselj. :

"Такође је оповргнуто учење зломислећег Евтихија, који је учио да је тајна нашег спасења учињена привидно. Са тим Евтихијем низвргнут је и Несторије и Диоскор, од којих је први био заштитник учења о подели, а други о сливању (мешању), али сви они, сви ти борци за нечашће, стровалише се у један понор пропасти и безбожја. "

Monofiziti spajaju Bozansko i covecansko u Hristu, dok Nestorije deli Bozansko i covecasnko u Hristu.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Кратос рече

Nije bio nestorijanac a to što je za katolike sporno mi baš igra ko piplmetar .

To je ono kako Kratos zamislja. Istorijski zapisi kazu da je rodjen i zivo u okolini Nineve, danasnjeg Katara, bio rukopolzen u episkopa Asirske Crkve, a Nineva je bila srediste Asirske Crkve i podaleko od bilo koje tadasnje Pravoslavne Patrijarsije. Onda je napustio episkopsko mjesto i podvizavao se u neposrednoj okolini takodjer Nineve. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Bokisd рече

To bi trebalo da je originalni nestorijanizam. Trebalo bi da je jasno.

Jasno je to samo je stvar sto Nestorije nije ispovjedao nestorijanizam niti Asirska Crkva. Svi su oni bili zrtveni jaganjci radi smirivanja strasti u imperiji i odrzavanja mira. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Кратос рече

Ne jer termin Hristos znači samo Mesija a to je pomazanik Božiji ne i sam Bog,tako da ako kažeš hristorodica to ne uključuje nikako rođenje Boga u telu niti Bogočoveka tako da nije džaba Crkva sudila tu jeres.bog

E pa nece da je tako Hristos znaci Mesija - pomazanik sto znaci onaj koji moze da izvrsi domostroj spasenja, i te ne moze da biva ako nije i Bog i covjek. 

Hristorodica je terminoloski tacniji termin, mada nijedan ni drugi nisu sporni ukoliko se iza njih predstavi tacno izlozenje vjere. Problem je bio u rivalstvu Aleksadrije i Anitohije i jedni drugima su trazili dlaku jajetu kako bi osuli drvlje i kamenje, a spor oko termina je bio samo povod a ne i uzrok da zapocnu bogslovski rat. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Desiderius Erasmus рече

Možda ću nekome zvučati jeretički, ali smatram da neko može biti prilično svet čovek i ako nema sasvim ispravne bogoslovske stavove. Sad, druga je stvar da li Crkva treba da prepozna kao svetog nekoga ko u svojim spisima naučava pogrešnu teologiju, ali to kod Isaka Sirina nije bio slučaj. 

Ali, za mene čak i ateista može da bude neka vrsta svetitelja, a najbolji primer za to mi je Dimitrije Tucović, koji je zaista bio svet čovek (a ateista). Naravno, ne kažem da ga treba kanonizovati, jer za to su potrebni i drugi uslovi, ali svakako može da nam služi kao uzor ispravnog života i karaktera.

Није ретка појава да су оци по пустињама посвећени аскетизму ненамерно упадали у разноразне јереси,понајвише из своје неинформисаности, нпр. Јефтимије велики,Макарије.... али су по саветовању са оцима одбацивали своје погрешке и прихватали православно исповедање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, jedan čovjek рече

Добро али за коју Асирску Цркву каже папа то?

Имају двије Цркве Асирске

1. Једна је Римокатоличка са бискупом у Турску (Света апостолска католичка асирска Црква Истока).

2. Друга је Источна Асирска Црква која признаје само прва 2 сабора, кад је изумрла крвна линија која је по њима могла да даје Патријарха, дошао је нови Патријарх који се одметнуо раније од Римокатоличке Асирске Цркве у Турске планине, након његовог одласка, римљани су послали свога бискупа да га замијени. 

Covece, jesi pogledao temu o ACI? Evo pa vidi, ima dosta toga i to sto pitas:

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveti Otac primio izaslanstvo Carigradskog ekumenskog patrijarhata: Puno zajedništvo ne znači jednoličnost

Papa primio izaslanstvo Carigradskoga ekumenskog patrijarhata

Pope to Orthodox Delegation: Journey to Full Communion Should Respect Traditions

 

Pope meets Orthodox delegation from Ecumenical Patriarchate

 

Holy Mass on the Solemnity of Sts. Peter and Paul, with Pope Francis 29 June 2017 HD (prisutna bila delegacija Ekumenskog Patrijarhata)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Justin Waters рече

Jasno je to samo je stvar sto Nestorije nije ispovjedao nestorijanizam niti Asirska Crkva. Svi su oni bili zrtveni jaganjci radi smirivanja strasti u imperiji i odrzavanja mira.

Onda su treci i svi ostali Vaselj. sabori za nijm, u krivu sto se tice Nestorija. Jednostavno tako ispada.

Nikako sabori nisu odlucivali na osnovu potreba imprerije i cara. Da je tako bilo, onda bi nasa vera bila stvrarno 'jadna' i mi hriscani najveci jadnici u celoj vasioni.

Eto, vec sam napomenuo, sami ti Antiohijci, koji su bili protiv Kirila, a za Nestorija, su se posle Efeskog sabora, pomirili sa Kirilom i potpisana je unija na osnovama ucenja Kirila i Efeskog sabora o imenu Bogorodice i implikacija koje proisticu iz toga.

Sta je tacno ispovedala Asirska crkva u vreme Isaka ? Da li neko zna nesto o tome ?  Koliko se secam, i taj nestorizam je imao u sebi samome dosta razlicitih struja i pravaca. Neka strozija i neke blaza ispovedanja. Da li je mozda i ona bila na nekom blazem ispovedanju ?
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, jedan čovjek рече

Испада по томе ду су несторијанци вјеровали да човјек постаје четврта личност у Богу?:)

Tako nekako.

Tacnije, verovali su, da je Bog uzeo telo od Djeve Marije samo tako, kao sto uzima i koristi tela svetitelja i proroka,  samo je prebivao u tom telu koje je uzeo od Marije. ( kao, po spoljasnjosti ).  Zato se i kaze Hristorodica. Rodila je Hrista po telu, u koga se tek uselio Bog.

Zbog toga dele i cepaju Hirsta na dve licnosti, Bozansku i covecansku i ispada kao da imamo i tu cetvrtu licnost u Bogu. Lepo si to pirimetio.

To je ono sto se secam, ovako iz glave. Treba pogledati kako je tacno sve to definisano kod sv. Kirila i na Efeskom saboru.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vaseljenski sabori su NEPOGRESIVI po pitanju dogmata.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Матусал рече

Није ретка појава да су оци по пустињама посвећени аскетизму ненамерно упадали у разноразне јереси,понајвише из своје неинформисаности, нпр. Јефтимије велики,Макарије.... али су по саветовању са оцима одбацивали своје погрешке и прихватали православно исповедање.

Sto je izvrstan nacin da udjes u duboko Bogopoznanje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Благовесник рече

Vaseljenski sabori su NEPOGRESIVI po pitanju dogmata.

Takav sabor nije odmah vaseljenski, nego treba da prođe izvesni period da se na sledećim saborima potvrdi.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...