Jump to content

Митрополит Амфилохије - актуелности и догађаји

Оцени ову тему


Guest Светлана

Препоручена порука

I sta cemo sa starim knjigama o Njegosu; da ih prepravljamo? Evo imam par knjiga iz 60tih godina; mogli bi malo zitije da mu prepravimo .... " Nije hteo da se monasi"... "Voleo zenskinje"... " Kada su mu otkopali grob za razliku od njegovog strica Petra I nasli su samo desnu saku cijelu; istu koja je napisala Gorski Vijenac"...

* Napominjem citati su iz knjiga koje je svojevremeno objavljivala SPC.

Not Available 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Брука и комедија

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

verujem da gej pripadnike ovi stihovi bas iritiraju

 

?!?!?!

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде да сачекамо и видимо шта ће сабор да каже. По мени је ово веома контроверзно... Колико се сећам, никад у животу нисам чуо неког црквеног човека да сматра Његоша за светитеља, пар пута су ме питали о томе неки не-црквени људи. О некаквом "култу" овде нема ни речи. Не знам каква је ситуација у Црној Гори. У ствари, често сам чуо (од мудрих људи) супротно мишљење - да је велики песник и мислилац, али да није светитељ.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pretjerano je sa ovim. Meni djeluje ispolitizovana odluka. 

 

Njegos nema ni blizu nikakav status svetitetlja u narodu. On je u narodu postovan i cjenjen kao dobar drzavnik, veliki pjesnik i mislilac. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre ce biti da je sopstveni ego onih koji guraju ovu ideju doveo do svega sto ce sada da se desi. I Mitropolit bi s obzirom gde stoluje trebao da zna price o Njegosu; bile tacne ili ne.Posve je jasno da je ovo jedna politicka odluka i kao takvu je treba smatrati.

 

A po komentarima mozemo videti da ga "narod" bas i nije prepoznao kao svetitelja; iako ga narod jako voli ali i zna sve price i legende o istom.I umesto nekog ujedinjenja ova ideja ce dovesti samo do novih podela.

 

"Narod" ga nije prepoznao za svetitelja!!! Koliko samo svetitelja ima a da narod nije ni cuo za njih a ne prepoznao ih !!! Mislim da je na ovakav komentar suvisno ista dodavati,da svaki poznavaoc vjere pravoslavne,svaki istinski hriscanin koji u svome cistome srcu nosi Gospoda zna istinu i misljenja i stavovi nepoznavaoca vjere pravoslavne ,a to se da vidjeti po svim temama gdje se ko pojavljaju , su toliko ogranicena , puna nevjerja ,sumnje ,gordosti i prelesti ,tako da na ovakve i slicne komentare je suludo trositi rjeci,sto ja sad upravo radim,jer sam malo je reci iznenadjena kolika ljudska glupost moze daleko da ide ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I sta cemo sa starim knjigama o Njegosu; da ih prepravljamo? Evo imam par knjiga iz 60tih godina; mogli bi malo zitije da mu prepravimo .... " Nije hteo da se monasi"... "Voleo zenskinje"... " Kada su mu otkopali grob za razliku od njegovog strica Petra I nasli su samo desnu saku cijelu; istu koja je napisala Gorski Vijenac"...

* Napominjem citati su iz knjiga koje je svojevremeno objavljivala SPC.

 

I? To isto ko da je pre neko pitao sta cemo sa svetim apostolom Pavlom, da li da prepravljamo zitije da je bio gonic i da je kamenovao hriscane ako uprostimo to je i gore od "voleo zenskinje" "nije hteo da se zamonasi" i pesama, ali Gospod Bog ga je proslavio,te je kasniji njegov zivot izrodio sveca Bozijeg.

Naravno ovo sad nije za poredjenje ni u jednom smislu ali jednostavno ako bi tako posmatrali..

 

Isto tako "narod ga nije prepoznao", meni je ostalo u secanju prica o Avi Justinu jos dok je bio ziv, kako su mu dolazili sa svih strana sveta na poklonjenje i iz Grcke,sa Kipra,svuda, poznati oci iz drugih zemalja su dolazili takodje u Celije... jedino u svojoj zemlji,sredini, narod nije znao da takav neko uopste postoji ili je znao u malom broju. A ima brdo takvih primera.

 

Inace ne mogu reci da sam Njegosa pre posmatrao kao sveca, ali imam poverenje u nasu crkvu i Boziju promisao. 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

С внимањем сам земаљске мудраце 
вопрошава о судби човјека, 
о званију његовом пред Богом; 
но њихове различне доказе 
непостојност колеба ужасна: 
све њих мисли наједно сабране 
друго ништа не представљају ми 
до кроз мраке жедно тумарање, 
до нијемог једног нарјеченија, 
до погледа с мраком угашена.

Сном је човјек успаван тешкијем, 
у ком види страшна привидјења, 
и једва се опред'јелит може 
да му биће у њима не спада. 
Он помисли да је неке путе 
од сна овог освободио се; 
ах, његове преварне надежде: 
он је тада себе утопио 
у сна царство тврђе и мрачније 
и на позор страшни сновидјења!

 

I can't go back to yesterday because I was a different person then.  Alice in Wonderland

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свако ко је у јединству са Црквом јесте Светац. Црква неке од њих истиче као примере другима, као образ и учитељство. Немогуће је припадати Царству небеском а не бити свет, бити једно са Христом, а не бити свет. Да, светост је у Цркви живот, биће, онтологија. Немојте на појам светости гледати као незнавени "социолог религије" деда Мирко Ђорђевић.

 

Свако ко је у јединству са Црквом јесте Светац. 

 

Шта значи "у јединству са Црквом"? Ко је живео црквеним животом, или ко је сахрањен као православан? Јер ко је сахрањен као православан, свакако јесте у јединству са Црквом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

владици Раду.

 

Мени је ово именовање "владика Раде" тотално непотребно. Или је он Раде Петровић, родом из Његуша или је митрополит Петар 2.

Поготово сада када је од митропоилије ЦГ предложено да буде уведен у диптихе светих.

 

То би исто било као говориди владика Растко, нпр. а не архиепископ Сава ондосно св. Сава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пјесма над пјесмама (мало библијске еротике)

 

Лијепа ти си, драга моја, лијепа ти си, очи су ти као у голубице између витица твојих; *коса ти је као стадо коза које се виде на гори Галаду;

*Пјес. 6, 4.

2. *Зуби су ти као стадо оваца једнаких, кад излазе из купала, које се све близне а ниједне нема јалове.

*Пјес. 6, 5.

3. Усне су ти као конац скерлета, а говор ти је љубак; *као кришка шипка јагодице су твоје између витица твојих;

*Пјес. 6, 6.

4. *Врат ти је као кула Давидова сазидана за оружје, гдје висе тисућама штитови и свакојако оружје јуначко;

*Пјес. 7, 4.

5. *Двије су ти дојке као два ланета близанца, који пасу међу љиљанима.

*Пјес. 7, 3.

6. *Док дан захлади и сјенке отиду, ићи ћу ка гори смирновој и ка хуму тамјанову.

*Пјес. 2, 17.

7. Сва си лијепа драга моја, и нема недостатака на теби.

8. Ходи са мном с Ливана, невјесто, ходи са мном с Ливана, да гледаш с врха Аманскога, с врха Сенирскога и Ермонскога, из пећина лавовских, с гора рисовских.

9. Отела си ми срце, сестро моја невјесто, отела си ми срце једнијем оком својим и једнијем ланчићем с грла својега.

10. Лијепа ли је љубав твоја, сестро моја невјесто, боља је од вина љубав твоја, и мирис уља твојих од свијех мириснијех ствари.

11. С усана твојих капље сат, невјесто, под језиком ти је мед и млијеко, и мирис је хаљина твојих као мирис Ливански.

 

 

I can't go back to yesterday because I was a different person then.  Alice in Wonderland

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=GfeNU3GspM0

 

Petar Petrovic Njegos: Gorski Vijenac - Bog se dragi na Srbe razljuti
za njihova smrtna sagresenja.
Nasi cari zakon pogazise,
pocese se krvnicki goniti,
jedan drugom vadit oci zive;
zabacise vladu i drzavu,
za pravilo ludost izabrase.
Nevjerne im sluge postadose
i carskom se krvlju okupase.
Velikasi, proklete im duse,
na komate razdrobise carstvo,
srpske sile grdno satrijese;
velikasi, trag im se utro,
raspre sjeme posijase grko,
te s njim pleme srpsko otrovase;
velikasi, grdne kukavice,
postadose roda izdajice.
O prokleta kosovska vecero,
kud ta sreca da grdne glavare
sve potrova i trag im utrije;
sâm da Milos osta na srijedi
sa njegova oba pobratima,
te bi Srbin danas Srbom bio !
Brankovicu, pogano koljeno,
tako li se sluzi otacastvu,
tako li se cijeni postenje ?

O Milose, ko ti ne zavidi ?
Ti si zertva blagorodnog cuvstva,
voinstveni genij svemoguci,
grom stravicni te krune tazdraba !
Velicastvo viteske ti duse
nadmasuje besmrtne podvige
dibne Sparte i velikog Rima;
sva vitestva njina blistatelna
tvoja gorda misca pomracuje.
Sto Leonid oce i Scevola
kad Obilic stane na popriste ?
Ova misca jednijem udarom
prestol srusi a tartar uzdrma.
Pade Milos, cudo vitezovah,
zertvom na tron bica svijetskoga.
Gordo lezi veliki vojvoda
pod kljucevma krvi blagorodne,
kâ malopred sto gordo idjase,
strasnom mislju prsih nadutijeh,
kroz divjacne tmuse azijatske,
gutajuc ih vatrenim ocima;
kâ malopred sto gordo idjase
k svetom grobu besmrtnog zivota,
preziruci ljudsko nistavilo
i pletenje bezumne skupstine.

Bog se dragi na Srbe razljuti:
sedmoglava izide azdaja
i satrije Srpstvo svekoliko,
klevetnike grdne i klevetu.
Na razvale carstva junackoga
zasja sveta Miloseva pravda,
okruni se slava vjekovecno
Miloseva oba pobratima
i lijepe kite Jugovicah.

Srpskoj kapi svud ime pogibe.
Postadose lafi ratarima,
isturci se plahi i lakomi -
mlijeko ih srpsko razgubalo !
Sto utece ispod sablje turske,
sto na vjeru pravu ne pohuli,
sto se ne hce u lance vezati,
to se zbjeza u ove planine
da ginemo i krv prolivamo,
da junacki amanet cuvamo,
divno ime i svetu svobodu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свако ко је у јединству са Црквом јесте Светац. Црква неке од њих истиче као примере другима, као образ и учитељство. Немогуће је припадати Царству небеском а не бити свет, бити једно са Христом, а не бити свет. Да, светост је у Цркви живот, биће, онтологија. Немојте на појам светости гледати као незнавени "социолог религије" деда Мирко Ђорђевић.

 

 

Свако ко је у јединству са Црквом јесте Светац. 

 

Шта значи "у јединству са Црквом"? Ко је живео црквеним животом, или ко је сахрањен као православан? Јер ко је сахрањен као православан, свакако јесте у јединству са Црквом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Narod" ga nije prepoznao za svetitelja!!! Koliko samo svetitelja ima a da narod nije ni cuo za njih a ne prepoznao ih !!! Mislim da je na ovakav komentar suvisno ista dodavati,da svaki poznavaoc vjere pravoslavne,svaki istinski hriscanin koji u svome cistome srcu nosi Gospoda zna istinu i misljenja i stavovi nepoznavaoca vjere pravoslavne ,a to se da vidjeti po svim temama gdje se ko pojavljaju , su toliko ogranicena , puna nevjerja ,sumnje ,gordosti i prelesti ,tako da na ovakve i slicne komentare je suludo trositi rjeci,sto ja sad upravo radim,jer sam malo je reci iznenadjena kolika ljudska glupost moze daleko da ide ...

 

Kazes koliko ima svetitelja za koje narod nije ni cuo; naravno da ima. Isto kao sto je Narod cuo i zna biografiju Njegosevu; zna da nije hteo biti monah, da je vodio svetovni zivot; citamo njegove pesme o zenskim grudima i slicno.

Kao sto vidis ona ljudska glupost, prelest, sujeverje o kojima pricas se odnosi na takve koji razmisljaju poput tebe.

Not Available 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...