Jump to content

El rincón de Juan


Препоручена порука

Ето, реших и ја да отворим овај 'ЖРУ дневник' и видим чему то служи, а уз то и не ради. Пискараћу свашта што ми је на памети, души и срцу, без неког реда и поретка. 

 

Добродошли и живели!

 

vo7sqo.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Добро ти је кренуло :pivo:

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре пар месеци смо се преселили у Холандију на привремени рад. Врло интересантна и чудна земља, рекао бих доста различита од остатка Европе. Људи обично замишљају Холанђане као наварене хипике који сваки дан после посла свраћају у сокаке с црвеним фењерима да се мало опусте... Стварност је отприлике супротна. Вутра и ноћне даме су једва приметна споредна ствар у друштву, чак бих рекао паралелни универзум. Холанђани су генерално умерено до изразито конзервативни, врло прагматични и бизарно организовани (укључујући приватни живот). Породица (=партнер и деца) им заузима централно место у животу. Друштво је препуно неписаних норми (свако друштво их има, али код њих се баш види) и од сваког се очекује да их поштује. Наравно, онај који ”није нормалан” неће законски одговарати нити било шта слично, али ризикује да остане са мало пријатеља. Једна од најважнијих норми је ”умереност”. Све је упросечено. Одступањем од умерености се сматра било какво претерано испољавање емоција (што значи да ми јужњаци нисмо ”нормални”, али ни Енглези ни Амери), било позитивних, било негативних, поклањање превише пажње облачењу и личном изгледу (а превише значи мало више од нуле), истицање материјалног богатства (нпр. вожња скупих кола), истицање на послу (при чему истицање није само надобудно дување, већ било какво одступање од просека). Чак је и храна спартанска. Доручак и ручак се састоје од тамног тост хлеба са сиром или неким намазом и много млека. Вечера (која је тачно у 18:00) је ”топло јело”, најчешће врло једноставно. После вечере једу само колачиће, можда неку воћку и чај или кафу. Ови са којима сам причао (млади људи), иду на спавање већ око десет и устају између шест и седам, чак и викендом. Кад мало боље размислим, Холанђани ме подсећају на монахе без религије. Пошто мене увек занима да објасним ствари, мало сам читао, размишљао и распитивао се, како бих видео зашто су они такви какви јесу, зашто су им куће такве какве јесу (уске и високе са стрмим степеницама, сваки пут мораш да се помолиш пре него што кренеш да се пењеш), зашто не користе завесе и имају огромне и ниске прозоре, кроз које се види све у дневној соби на извол'те итд. До сада сам дошао до неколико могућих узрока, који не искључују један другог:

 

1) калвинизам (католици на југу су ипак мало другачији);

2) чињеница да су до скора (до 2. св рата или тако нешто) католици и протестанти били законски одвојени једни од других;

3) штедња пара (изразите су шкртице, мада сам негде прочитао да доста хуманитарне помоћи дају);

4) разне државне регулације током векова, па све до данас (нпр. прорачунавање пореза према ширини куће, а не и висини);

5) они су вероватно једини народ (држава) на свету који је буквално створио своју земљу, исушивши море;

6) гадна клима, са много кише и мало Сунца

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вучић је љубав, Вучић је срећа,

Вучић је наша једина у тами свећа.

 

Вућић је сутон, Вучић је зора,

Вучић је шум немирног мора.

 

Вучић је циљ и суштина свега,

Вучић су капи кише, Вучић је пахуља снега.

 

Вучић је сунце и шапат ветра,

Вучић је смисао постојања света.

 

Вучић је оно што ти у сну осмех мами,

Вучић је живот, Вучић - то смо ми сами.

 

 

:0442_feel:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako bi Miki ovo digao u vazduh da potepa tu sotonisticko masonsku gamad sto su zarobili postene serbske generale i junake u Hag.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човек свакога дана сазна нешто ново. Шаргарепе су до 17. века биле љубичасте, док их холандски фармери-патриоте нису селекцијом трансформисали у своју омиљену боју. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човек свакога дана сазна нешто ново. Шаргарепе су до 17. века биле љубичасте, док их холандски фармери-патриоте нису селекцијом трансформисали у своју омиљену боју. 

Ili su pak i Holandjani mitomani kao i neki drugi narodi?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili su pak i Holandjani mitomani kao i neki drugi narodi?

 

Јесу, али су доста прагматични, па митоманија не утиче толико на лични живот и политику. Такође имају још једну заједничку црту са ”неким другим народима” - комплекс ниже вредности јер су некада заиста били важна сила (сурова ко и остале силе), а данас их нико ни за шта не пита (иако су и даље у светском врху у економији и неким другим областима). Не могу да прогутају чињеницу да више нису релевантни, баш као ни Французи рецимо.

 

Али је ово за шаргарепу изгледа стварно тачно. Једино није баш јасно да ли заиста у питању патриотизам или је пак наранџаста мутирана шаргарепа била слађа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јел' истина да ту уопште нема Холандези , све Арапи, црнци и Кинези ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јел' истина да ту уопште нема Холандези , све Арапи, црнци и Кинези ?

 

Није. Али је истина да нам је неко украо бицикло.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вутра и ноћне даме су једва приметна споредна ствар у друштву

 

А ја мислио да дувају ко ветар, и да се кексају ко керови обзиром на законе које дозвољавају свашта.

 

Колико ликова знам са животном жељом да буду Холанђани искључиво због вутре и клинки.

 

Испада да када је нешто дозвољено мање се користи него када је забрањено.

 

Искрено си ме баш изненадио описом људи и живота Холанђана. Замишљао сам их доста супротно.

 

Проверићу ја то. Ти си ми одавно сумњив лик. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...