Jump to content

Шта Српска Православна Црква може да понуди младом човеку и интелектуалцу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Црква би више требала да води рачуна о духовном стању повереног јој народа. Што се материјалне стране тиче, велика већина људи у Србији је способна да за себе заради, мада би и ту Црква могла да покаже више предузимљивости.

 

Рецимо, стипендије за школовање би била добра ствар, при чему би стипендисти имали одређене обавезе спрам Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 225
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Моја другарица се интересовала за православље, али су јој свештеници вечито правили проблеме и давали неке епитимије због глупости. На крају је одустала од те приче, престала да долази у цркву и да се труди... Иначе је девојка убица што се посла и образовања тиче, препаметна је и има сјајну биографију, ведрог духа и отворена за друштво. Сад је у САД на докторским студијама. Чини ми се да нико није успео на прави начин да јој приђе, не знам ни шта су хтели од ње уопште, можда да глуми да је нешто што није.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На који начин, како да му приђе?

Svako sam nalazi nacin da se priblizi Hristu...taj prvi korak covek mora uciniti sam, a posle moze da trazi duhovno vodjstvo... 

  • Волим 1

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Младим људима би требало, пре свега, понудити љубав, радост, смисао живота, заједницу коју многи немају, међусобно повезивање, заједничке активности. Не празне приче, не увлачење било кога у поделе, сукобе, у бесмислене теолошке, политичке или неке друге расправе. Већ начин да човек усели Бога у себе, ослободи се старог себе, ослободи се греха, смрти, погрешне филозофије и стила живота. Ето, на томе треба радити. А за почетак, прихватање човека таквог какав се појави, са обазривим приступом и постепеним и мудрим усмеравањем.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На који начин, како да му приђе?

 

Ту важи следеће - Дођи и види! Црква има тако богато предање, да нахрани све духовно код човека, па и његов ум и интелект. Али, треба хтети тражити и хтети доћи. "Куцајте и отвориће вам се, тражите и наћићете."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ту важи следеће - Дођи и види! Црква има тако богато предање, да нахрани све духовно код човека, па и његов ум и интелект. Али, треба хтети тражити и хтети доћи. "Куцајте и отвориће вам се, тражите и наћићете."

ja sam bio video i i dalje sam nepoljuljani ateista... mislim da treba menjate filozofiju...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам био, видео и пробао. Изашло ми је на нос и уши.

Ти си, вероватно, исувише ''фенси'' да би ти се допало нешто тако ''архаично''. ;-)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Са повраћајем раније одузете имовине , отвара се сијасет могућности- ово са производњом хране звучи веома привлачно, али би ту требало разрадити ствар до детаља. Постоји оправдана опасност да све оно што се произведе, не буде било на тржишту, треба организовати откуп, који није баш сигурна ставка, Рецимо, да се фокусира нека одређена парохија или Епархија , на крају крајева, на производњу здраве хране, истовремено стварајући и свој ланац продавница у којима би и цијене биле приступачнија народу- дакле органска производња која би била базирана на мини-фарми, тако нешто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У многим коментарима истиче се како би Црква морала да иде у корак са временом, мада искрено речено,мене је она привукла баш таква, изворна и  и предањска.

Друга ствар,она није правила неке разлике међу младима ,интелектуалцима,старима и простима.

Свима је прилазило исто,отвореног срца,свима јасне еванђељске поуке ,неправећи баш никакаву разлику међу људима.

Наравно,кад кажем Црква,мислим пре свега на Христа,јер од Њега заиста нема шта вредније да се понуди...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam bio, video i totalno sam zbunjen.

Mnogo stvari koje ne razumem, kontradiktornosti od kojih sam postajao zaista neurotican, i sad me to drzi. Vera mi je totalno poljuljana, pogotovo kada sagledavam teoriju.

Sve u svemu, jedna velika muka i teskoba, zaista.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Објасни? Како то мислиш, коју филозофију?

 

Pa tu filozofiju "dodji i vidi", ocigledno da ne radi poso kako treba...

 

Skoro su me vrbovali marketing agenti sa istom forom "imamo sjajnu poslovnu ponudu za vas. Dodjite na prezentaciju da vidite  o cemu se radi". Ja pitam da mi objasne sad tu odmah o cemu je rec a oni meni "ne, morate doci licno i uveriti se koliko je to sjajna ponuda"... Da je tolko sjajna ne bi morali da me ubedjujete. google je sjajno poslovno okruzenje al oni nikoga ne ubedjuju da "im dodje" nego se ljudi sami guraju da odu sto pre.

 

Tako i crkva... ne znam otkud ste to tolko bukvalno shvatili "dodji i vidi"? Sta to znaci? "Dodji na liturgiju"? Pa neko ko nema veze s verom i ode ne liturgiju moze samo da se smori ko prase  u teheranu i vise nikad da ne dodje ponovo.

 

Dodji i vidi ne znaci dodji u crkvu u nedelju da vidis sta radimo i pevamo, nego znaci "dodji i vidi mene kako sam se s Bozijom pomoci promenio. Pogledaj koliko sam zadovoljan u zivotu jer imam Boga za saputnika"

 

Nadam se da je do sad makar nekom jasno da pricam o licnom svedocenju vere, koje je jako tesko pa nam je onda lakse da samo pljesnemo floskulu "dodji i vidi" i tu se nasa argumentacija zavrsava mistikom pa ko je shvatio shvatio je, vazno da sam se ja izvuko da ne moram nikom da sebe pokazujem kao primer... jbg lakse je... 

 

Јеси ли ти некад читао Свето Писмо?

 

Da, jesam.

 

Нико тебе не тера да будеш верник.

Ja to nisam nigde ni rekao... ja samo prijateljski ukazujem da vam je regrutna metoda vrlo labava i da samo tradicionalnosti ovog naroda mozete da zahvalite sto i dalje ima toliko deklarisanih pravosalvaca... Da je ulazak u crkvu kojim slucajem uslovljen staroscu tj. da ne mozes da se krstis sve dok nisi u stanju da tu odluku doneses sam, tesko da bi imali dovoljno vernika za izlet sa dva autobusa na frusku goru...

 

Плаче само твој анђео чувар и плаче Господ за сваком изгубљеном душом.

Umesto sto place za mnom bolje neka skokne malo do Nepala... 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ух, како је мени било добро кад сам проводила време у манастиру. Никад ме више људи није звало и никад више нисам желела да будем сама и да се молим. Само сам гледала шта раде монаси и која су им задужења и како проводе време и како им лица блистају. То је живот! :) И искрено да вам кажем, много су ми занимљивији од свих интелектуалаца заједно. Православна мистика је чудо.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dodji i vidi ne znaci dodji u crkvu u nedelju da vidis sta radimo i pevamo, nego znaci "dodji i vidi mene kako sam se s Bozijom pomoci promenio. Pogledaj koliko sam zadovoljan u zivotu jer imam Boga za saputnika"  

 

facenew22222222  

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

......"Куцајте и отвориће вам се, тражите и наћићете."

 

Ovo je nedovoljno, a može da bude i opasno.

Svi mi kucamo i tražimo, samo je pitanje na koja vrata i nikad ne znaš ko će da ih otvori i šta ćeš naći.

Svako kucanje i traženje ipak traži i neke pripreme, nikako ne ići na slepo.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...