Jump to content

Шта Српска Православна Црква може да понуди младом човеку и интелектуалцу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

I da zastiti manje nezdrav deo mirjana na Liturgiji od prepodobnih koje se gegaju u ortopedskim cipelama i maramama na pola glave ispravljajuci sve ostale. To su one, verujem da ih svaka crkva ima, koje od te "visprenosti", u sred Liturgije, dohvate, recimo, korpicu sa novcem koja stoji iznad ikone, pa je vijaju levo, zatim desno, ponovo levo i na kraju je vrate tamo gde je i stajala.  :))

U tu grupu ubrajam i one koje melanholicno "pevuse" (dok podizu obrve na sred cela kako bi molitvenije delovale) na ustrb bubnih opni onih pored i ispred njih. Molim da se nadje po crkvama posebno mesto za njih (recimo, za levom pevnicom, pa neka se loze tamo), kako vecina nas ne bi morala da trpi taj dodatni teror.

 

Eto. Sitne stvari, a izvodljive.  :)

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 225
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

........ За младог интелектуалца који жели да се спасе сасвим довољно.......

 

Već duže vreme se snebivam da pitam......

Od koga ili čega ili...... da se spašavaju?

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Već duže vreme se snebivam da pitam......

Od koga ili čega ili...... da se spašavaju?

 

Хришћанство је сотириолошка вера - вера која учи о спасењу.

Већи део религија има ово учење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Razumem te i delim tvoje mišljenje, a i nadu! :)

 

Međutim, crkva svake godine proizvede (što bogoslovije, što fakultet) sasvim dovoljan procenat mladih ljudi koji NJU SLUŠAJU i povinuju se bespogovorno (da bi dobili posao i sačuvali ga) i to im je dovoljno; nema stvarne potrebe za drugima. Ciljna grupa crkve je stanovništvo sa dobrom platežnom moćju - a to uglavnom nisu mladi ljudi (ne samo kod nas). Dakle, crkva cilja na stanovništvo kome je potrebno nešto običajno obaviti (krštenja, venčanja, sahrana i vodice). Zato to i može da ponudi. To ljudi i traže, uglavnom. Što se crkve same tiče, mislim da joj ni ne treba više od toga; ide joj sasvim dobro; čak odlično! Ona je jedna od boljih preduzeća u Srbiji. A još ne plaća ni porez ... milina!

 

Naravno, ja o svemu ovome nemam lepo mišljenje, samo konstatujem tužnu stvarnost.

I takvu Crkvu navodno vodi Duh Sveti :0222_shocked:  i ne mogu da se setim kolko je bese Isus platio svoje krstenje... :.mislise.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U smislu da shvatimo da dobro nije uvek i Dobro, niti je pak neminovno da je zlo uvek Zlo.

 

Ali zar ovo gore napisano nije opšteg karaktera i mnogi, mnogi su to rekli i pre i posle Crkve.

Mislim da ta priča o spasenju neće da prođe. Traže mladi spas ali mako drugačiji od onog koji ti napisa. Čini mi se da je Željko to dosta dobro objasnio.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да том ДОО иде добро, што би рекао Чола "не би ја ту ништа диро". Пример да буде привредницима.

 

Па не бих ја то окарактерисала баш као ДОО, ипак ту постоји нека одговорност (макар и ограничена), пре би се рекло да је (не)владина организација ... :)

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Traže mladi spas ali mako drugačiji od onog koji ti napisa. Čini mi se da je Željko to dosta dobro objasnio.

Koliko je to "malko drugaciji" ?

 Eto, ako si ti medj mladim intelektualcima reci sam... sta bi vama godilo i odgovarlo da  SPC ponudi..

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Волео бих да чујем озбиљне коментаре и самим тим бих волео да видим овде плодну расправу. Овог пута не говоримо само о духовном животу. 

Kako kome .  

Ja ovu temu uopste ne razumem .

 Vernici ,bili oni ribari ,carinici ,intelektualci,streberi,obicni ljudi koji savesno obavljaju svoj posao ... ne zele nista ...samo Boga i njegovu blizinu ...

I kad takav obican covek kome nije cilj da doktorira !!!!! doktorata radi ili da postanje neki faktor , vec da jedostavno zivi i da napreduje u svakom smislu ,pa i u intelktualnom ...nekim cudnim putevima Gospodnjim u jednom svom periodu zivota oseti neki priziv ili dodje do spoznaje ... on se sokira kad sazna u kakvom su neskladu pravoslavlje i neki njeni predstavnici.... sve samo ne hriscani . Mozda je trebalo da biram reci ...  Ne mogu . Grobovi okreceni ...

Ali Bog je tu ... i ceka nas . 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je ova tema zahtevnija nego što na prvi pogled izgleda. Upravo zbog toga je malo ljudi spremno da nadiđe dva modela koja se ovde provlače kroz pisanja forumaša; a to su:

 

1. reforma i nostalgija za suštinom (tipa: treba nam novo, treba nam bolje, treba nam zrelije, drugačije, moramo se prilagoditi, moramo se otvoriti, crkva je crkva-nije preduzeće, potrebno je vratiti se korenima, mističnost crkve je očuvana po svaku cenu, itd)

2. poricanje i čuđenje (tipa: čemu ova tema, bože sačuvaj, pu pu pu, ma mi smo g...a-nije crkva ništa kriva, sve je u pogledu posmatrača, kakve su ti misli takav ti je život, bla bla bla ... )

 

Ako bih pokušao da predložim neki treći put/stav/model - koji bi stvarno mogao da bude kakvo takvo rešenje za očiti problem - to bi bilo nešto poput parafraziranja rečenice jednog našeg profe:

treba podneti crkvenu stvarnost, njene tenzije, negativnosti, teške trenutke i patologije, ali i radosti; biti dakle u njoj, biti unutra, podnositi i ne raspadati se od svega navedenog.

Dakle, dobro se suočiti sa realnim stanjem i ne pobeći od istog u puke i isprazne reforme/ispljuvavanje ili poricanje/potiskivanje.

 

Zato mi nisu bliski ni crkveni reformatori, a ni poricatelji (nikada nisi nu bili).

Treba biti reformator sopstvene duše, sopstvenog unutrašnjeg sveta i bića; treba praviti mesta Drugome u sebi  - to je najteže i najređe. Ko to uspe, pobedio je i nebo i zemlju i Meku i Medinu!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...