Jump to content

Zašto religija nije istinita?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Može neko da mi objasni zašto je homoseksualnost greh, ako uzmemo da je greh ontološki promašaj cilja? Slušao sam da neki sveti oci i sex radi razmnožavanja vide kao greh, jer je to jedan vid pokušaja da se večno živo kroz rađanje. A ako uzmemo da se dva muškarca ili dve žene iskreno vole, i odlaze na liturgiju, kakav je to promašaj cilja?

Ja sam rekao da mi to iz nase perspektive verovatno ne mozemo ni znati, tesko. Mozemo eventualno da pretpostavljamo (i ni slucajno da osudjujemo nekog). To bi mogli da nam kazu homoseksualci, kako je to i da li im je prepreka i sta.

Njima je teska situacija, meni ih je i zao pomalo... Oni sigurno ne bi hteli da budu rodjeni takvi, da su mogli da biraju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 739
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ja sam rekao da mi to iz nase perspektive verovatno ne mozemo ni znati, tesko. Mozemo eventualno da pretpostavljamo (i ni slucajno da osudjujemo nekog). To bi mogli da nam kazu homoseksualci, kako je to i da li im je prepreka i sta. Njima je teska situacija, meni ih je i zao pomalo... Oni sigurno ne bi hteli da budu rodjeni takvi, da su mogli da biraju.

 

Pa ako ne možemo znati, onda zašto govorimo da je greh. S ontološke tačke gledišta ja ne vidim da je to nešto više greh od heterosexualnosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим на тај целокупан начин размишљања, грехологију итд. Кад сам видео да си постао православан, помислих да си видео нешто ново, нешто што би људе можда инспирисало да се и сами преиспитају.

Pa upravo to, Juanito :)

Kako sam pre, kao ateista, mogao da pricam sta je a sta nije 'greh'? I dalje stojim iza onih stvari koje sam tad pisao o ovoj temi, i dalje ih uglavnom mislim... znam da su ljudi rodjeni takvi (verovatno je epigenetika u pitanju, vidi na netu), da je zabrana parade protiv osnova prava itd. Ovo sada je druga tema.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mpže neko da mi objasni zašto je homoseksualnost greh, ako uzmemo da je greh ontološki promašaj cilja? Slušao sam da neki sveti oci i sex radi razmnožavanja vide kao greh, jer je to jedan vid pokušaja da se večno živo kroz rađanje. A ako uzmemo da se dva muškarca ili dve žene iskreno vole, i odlaže na liturgiju, kakav je to promašaj cilja?

Онтолошки.

Прва заповест људима: Рађајте се, множите се и напуните земљу. Назначење. Промашај назначења.

Свети оци? Може бити на нивоу личног мишљења (веома погрешног). Црква то никад није говорила. Света тајна брака, прво чудо у Кани као благослов брака (претварање воде у вино), јасан позив апостола у брак ради чувања од блуда итд.

Отац Милан Васин чак на једном предавању говори и о заједничкој молитви супружника пред сам чин вођења љубави као врхунца љубавног односа два бића (бојим се да веома мали број људи ово разуме).

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ти потпуно анахроно тумачиш апостола Павла и шта је он мислио превиђајући просту чињеницу да је ФАРИСЕЈСКИ УЧЕНИК и познавалац Торе... Кад каже да се чувамо крви, удављенога и блуда јасно ставља до знања да све што се сматрало блудним у СЗ је и у НЗ. Не знам шта ти ту није јасно...

Nista. Ja savrseno dobro shvatam da Pavle nije mislio pozitivno o homoseksualnosti. Ono sto sam mislio sam sasvim lepo objasnio.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Онтолошки. Прва заповест људима: Рађајте се, множите се и напуните земљу. Назначење. Промашај назначења. Свети оци? Може бити на нивоу личног мишљења (веома погрешног). Црква то никад није говорила. Света тајна брака, прво чудо у Кани као благослов брака (претварање воде у вино), јасан позив апостола у брак ради чувања од блуда итд. Отац Милан Васин чак на једном предавању говори и о заједничкој молитви супружника пред сам чин вођења љубави као врхунца љубавног односа два бића (бојим се да веома мали број људи ово разуме).

 

To nije ontološki, jer baš na to se mislilo da se kroz rađanje zeli pobedi smrt, a smrt se pobeđuje u zajednici s Hristom. Ja sam slušao vladiku Ignjatija i on kaže da je tako nešto rekao sveti Maksim mislim ali nisam siguran.

 

I upravo zato i postoji tajna braka da bi se toj zajednici dao smisao kroz liturgiju, tj dvoje se ne spasavaju sami, vec u zajednici s Hristom. Jer samo radjanje nije pokazatelj ontoloske ispravnosti. A i ta zapovesti, je data adamu i evi, a ne svima nama, tj ni monasi je ne poštuju, onda bi monastvo milo greh. Tako da ne vidim gde je prošašaj cilja ako i dvojica muškaraca ili dve žene se iskreno vole, i odlaze na liturgiju... oni takođe onda vežu se ontološki za Hrista.

 

evo to što sam čitao šta je rekao vladika ignjatije, to je s predavanja studentima...

 

«Закони се мењају! Као што и сами видите! Некад су биле, не знам, узмите и законе, које 'оћете: божанске и не знам ни ја какве, видите да се то мења! И из Старога Завета колико су, у односу на Нови Завет, колико се то променило! Шта је све Господ променио и шта су све хришћани променили у односу на Стари Завет, а и ово је божански закон! А да не говоримо, рецимо, о моралним законима који често нас ту држе, као неко, као то је и.. мерило истине. Морал се мења! И морални закони. Све зависи то од цивилизације, од тога како коме приступи то не знам ни ја све то. Али понекад нас то држи уствари у тој некој, некој позицији да ми уствари ништа не разумемо, само се боримо као рецимо сада, не знам ни ја, ви ћете слушати наше теологе, и не знам, који заузумају ставове: да ли је хомосексуализам, јел, то је грех, а не знам ни ја, брачна заједница то је благослов од Бога и to... To cy произвољне ствари! Ако се мери то једно на основу другога, и да је ово истинито што је природно, а ово је неистинито, Боже мој "није природно". Па и то је природно! Одакле, није то пало с неба! Али су свети оци мерили на основу Царства Божијега! И зато у Царству Божијем не улази ни брак! Зато, зато што у Царству Божијем нити ће се женити, нити ће се удавати! И зато су свети оци попут Светог Максима, светог Григорија Ниског говорили да је секс грех! To je извор смрти! He из.. некога моралнога, не знам ни ја што је то природно, морално... Ко ће данас да каже... Јел то неморално?!»<<

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A i ta zapovesti, je data adamu i evi, a ne svima nama, tj ni monasi je ne poštuju, onda bi monastvo milo greh. Tako da ne vidim gde je prošašaj cilja ako i dvojica muškaraca ili dve žene se iskreno vole, i odlaze na liturgiju... oni takođe onda vežu se ontološki za Hrista.

А касније и Ноју и синовима његовим, тако да није везано само за Адама и Еву, као и за сам рај.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Онтолошки.

Прва заповест људима: Рађајте се, множите се и напуните земљу. Назначење. Промашај назначења.

Свети оци? Може бити на нивоу личног мишљења (веома погрешног). Црква то никад није говорила. Света тајна брака, прво чудо у Кани као благослов брака (претварање воде у вино), јасан позив апостола у брак ради чувања од блуда итд.

Отац Милан Васин чак на једном предавању говори и о заједничкој молитви супружника пред сам чин вођења љубави као врхунца љубавног односа два бића (бојим се да веома мали број људи ово разуме).

I onda ti dodje sveti Vasilije Veliki koji zapovest o radjanju tumaci metaforicki, ili Zlatousti koji smatra da je bolje imati duhovnu decu i da biolosko potomstvo nakon Vaskrsenja nema neku posebnu svrhu. :)

I

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To nije ontološki, jer baš na to se mislilo da se kroz rađanje zeli pobedi smrt, a smrt se pobeđuje u zajednici s Hristom. Ja sam slušao vladiku Ignjatija i on kaže da je tako nešto rekao sveti Maksim mislim ali nisam siguran.

I upravo zato i postoji tajna braka da bi se toj zajednici dao smisao kroz liturgiju, tj dvoje se ne spasavaju sami, vec u zajednici s Hristom. Jer samo radjanje nije pokazatelj ontoloske ispravnosti. A i ta zapovesti, je data adamu i evi, a ne svima nama, tj ni monasi je ne poštuju, onda bi monastvo milo greh. Tako da ne vidim gde je prošašaj cilja ako i dvojica muškaraca ili dve žene se iskreno vole, i odlaze na liturgiju... oni takođe onda vežu se ontološki za Hrista.

Па како би се само Адам и Ева рађали, множили и напунили земљу? Бог мења начин остварења циља али не и циљ (в.Игњатије!). Рађање је било и остало заповест. Монаси следују нешто ново, угледају се на самог Христа. Потврђено у речима ап. Павла да нам је добро бити као он, ал' да не може свако. То није бунт против рађања или гнушање (ако неко тако чини онда маши и он циљ), већ тражење већег, загледање само у Бога.
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I onda ti dodje sveti Vasilije Veliki koji zapovest o radjanju tumaci metaforicki, ili Zlatousti koji smatra da je bolje imati duhovnu decu i da biolosko potomstvo nakon Vaskrsenja nema neku posebnu svrhu. :)

I

Па рече први и да је земља равна. Свети не значи непогрешиви. Ако је ситуација свети vs Писмо зна се ко има предност ;) Јован је говорио око 385. г. да је према знацима времена извесно да ће Други Долазак бити око 400. г. Јасно је одатле зашто му се рађање не чини битним...[emoji54]
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па како би се само Адам и Ева рађали, множили и напунили земљу? Бог мења начин остварења циља али не и циљ (в.Игњатије!). Рађање је било и остало заповест. Монаси следују нешто ново, угледају се на самог Христа. Потврђено у речима ап. Павла да нам је добро бити као он, ал' да не може свако. То није бунт против рађања или гнушање (ако неко тако чини онда маши и он циљ), већ тражење већег, загледање само у Бога.

 

Te zapovesti su date kada je bilo malo ljudi na zemlji, dakle adamu i evi, i noju posle potopa da se opet ljudi razmnože. A sad baš i nemamo problem s tim da planeta ima problem s malim brojem stanovnika.

 

Sve u svemu, osim pozivanja na ovakve zapovesti, ne vidim niukakav drugi teološki argument zato je greh... jer ni oni se ne gnušaju radjanja, niti to rade iz bunta...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па рече први и да је земља равна. Свети не значи непогрешиви. Ако је ситуација свети vs Писмо зна се ко има предност

 

Da li se ovo može odnositi i na ap pavla ili sve što je on rekao u sv pismu je tačno, ili možda i on negde pogrešio?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па рече први и да је земља равна. Свети не значи непогрешиви. Ако је ситуација свети vs Писмо зна се ко има предност ;) Јован је говорио око 385. г. да је према знацима времена извесно да ће Други Долазак бити око 400. г. Јасно је одатле зашто му се рађање не чини битним...[emoji54]

e

Sm sto Pismo nikad nije Pismo kao takvo, kao da postoji u nekom vakumu, nego sa njim uvek ide i odredjeno razumevanje teksta, oko cega medju ocima bas i ne postoji saglasje. :)

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Упознаш неког геја, и ондавидиш да је и он човек, да воли као и остали итд. Није заразно, веруј ми, а научиш нешто ново о животу, постанеш мало бољи човек. Бонус је то што они, по правилу, увек имају много добре другарице...

Пријатељу, ја сам опуштено, већ од 1989 године, одлазио у геј клубове, без икакве предрасуде и не због батињања гејева.

 

Ја вас лепо питам, да ли постоји нека љубавна преписка, нека добра уметничка вредност а која говори о свом истополном партнеру.

 

Врло сам јасан шта тражим.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јасно је одатле зашто му се рађање не чини битним..

 

Мислим, да је говорио о девствености. Његове речи су упућене монасима и јасно им ставља до знања, да иако немају своје биолошко дете, њихов пут и духовна деца су важнија работа, да се таако изразим....

 

Иначе је проблем код форумске дискусије да лако улети неки "контекст" 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...