Jump to content

Pitanja pravoslavcima - kako to da...

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 6 часа, Zayron рече

na "način uskrsavanja tijela te abortirane djece" tj uskrsava li ovo naše isto tijelo s kojim smo stvoreni ili rodjeni što tvrde i katolici i pravoslavci ili pak nekakvo drugačije koje sa prvotnim tijelom nije u nikakvoj vezi

Evo, po meni, vrlo jednostavno, apostol Pavle kaze,....Ево вам казујем тајну: јер сви нећемо помријети, а сви ћемо се претворити.... tj.oni koji su jos uvek zivi na zemlji, kada se desi opste vaskrsenje,.....nece jos pomreti i svi ce se pretvoriti, njihova raspadljiva tela ce se pretvoriti u neraspadljiva, jer nastavlja Pavle,.... Уједанпут, у тренућу ока у пошљедњој труби; јер ће затрубити и мртви ће устати нераспадљиви, и ми ћемо се претворити..... kada zatrubi poslednja truba da oznaci opste vaskrsenje, mrtvi ce ustati sa svojim telima i postace neraspadljivi (sa tim istim telima sa kojima  i umrli i bili zakopani u zemlju) i oni koji ostanu zivi na zemlji ce se pretvoriti iz raspadljivog u neraspadljivo (telo)...sve ce se desiti u trenucu oka i Pavle kaze da je to tajna,.... veliko delo velikog Boga i treba ocekivati da i abortirane bebe dobiju svoja nebeska tela u kojima ce ziveti u buducem zivotu.

Јер ово распадљиво (telo) треба да се обуче у нераспадљивост, и ово смртно (telo) да се обуче у бесмртност..... kako lepo i razumljivo opet kaze Pavle.... kako moze da se,....obuce.... u neraspadljivost i besmrnost, osim upravo ono telo koje je bilo raspadljivo i smrtno,.....moramo da imamo neku podlogu kako bi imali vaskrsenje u nebesko telo....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd

Kada je u pitanju tek začeti ljudski život, koji fizički još uvek ne liči na oformljeno telo, valjda pravilno razmišljam da to telo mora poprimiti neko drugačije obličje, kada se obuče u to neraspadljivo, zar ne?
Drastičniji primer je u slučaju kada neko u potpunosti ostane bez fizičkog tela. Šta se onda konkretno preobražava/ustaje/vaskrsava, kada govorimo o fizičkom telu?
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mir Hristov Vama @Zayron,

hvala na komentarima. Tu je obilje informacija.

Ovo je digresija u odnosu na prvotnu temu, ali u odnosu na Hrista, nije.

S pomoću Božjom, da pokušam još jednom objasniti suštinu nekih riječi i rečenica, ali ne svojim riječima ovaj put.

"Budite u meni i ja ću u vama. Kao što loza ne može roda roditi sama od sebe ako ne bude na čokotu, tako i vi ako na meni ne budete. Ja sam čokot a vi loze: i koji bude u meni i ja u njemu on će roditi mnogi rod; jer bez mene ne možete činiti ništa." (Jov 15,5)

Što se pada tiče, potpuno ste u pravu i kada kažete da samo Bog zna. Točno to kaže i prepodobni Anatolij (Zercalov): "Bog će znati istinu." ili "Bog zna istinu."

"Gnjevite se i ne grešite; sunce da ne zađe u gnjevu vašemu. Niti dajite mesta đavolu." (Ef 4,26-27)

Praštajte i pomenite i svako dobro od Gospoda.

"U koju god kuću uđete najprije govorite: mir kući ovoj. I ako dakle bude ondje sin mira, ostaće na njemu mir vaš; ako li ne bude, vratiće se k vama." (Lk 10,5)

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

Evo, po meni, vrlo jednostavno, apostol Pavle kaze,....Ево вам казујем тајну: јер сви нећемо помријети, а сви ћемо се претворити.... tj.oni koji su jos uvek zivi na zemlji, kada se desi opste vaskrsenje,.....nece jos pomreti i svi ce se pretvoriti, njihova raspadljiva tela ce se pretvoriti u neraspadljiva, jer nastavlja Pavle,.... Уједанпут, у тренућу ока у пошљедњој труби; јер ће затрубити и мртви ће устати нераспадљиви, и ми ћемо се претворити..... kada zatrubi poslednja truba da oznaci opste vaskrsenje, mrtvi ce ustati sa svojim telima i postace neraspadljivi (sa tim istim telima sa kojima  i umrli i bili zakopani u zemlju) i oni koji ostanu zivi na zemlji ce se pretvoriti iz raspadljivog u neraspadljivo (telo)...sve ce se desiti u trenucu oka i Pavle kaze da je to tajna,.... veliko delo velikog Boga i treba ocekivati da i abortirane bebe dobiju svoja nebeska tela u kojima ce ziveti u buducem zivotu.

Јер ово распадљиво (telo) треба да се обуче у нераспадљивост, и ово смртно (telo) да се обуче у бесмртност..... kako lepo i razumljivo opet kaze Pavle.... kako moze da se,....obuce.... u neraspadljivost i besmrnost, osim upravo ono telo koje je bilo raspadljivo i smrtno,.....moramo da imamo neku podlogu kako bi imali vaskrsenje u nebesko telo....

Da, ispravno je shvaćeno ako se radi o kontinuitetu iz kojeg proizlazi da mi častimo raspadljiva tijela svetitelja tj. njihovih svetih ostataka i relikvija zato što častimo to uskrsnulo i u Hristu proslavljeno tijelo u koja će se se ona preobraziti i smatramo ih predokusom Eshatona a ne zato što smo pagani i nemamo "biblijsku svijest" tj. ne slijedimo "pravo učenje" Isusa Hrista koji navodno "ništa takvo nije naučavao" (to je dodala ta prema njima ta zla "nehrišćanska tradicija i nehrišćansko svetootačko predanje" tj. Crkva koju oni, tkzv. biblijski hrišćani ne priznaju) već da uskrslo tijelo s tim našim danas nema nikakve veze i zbog toga prema njima očiglednog radikalnog diskontuiteta je naše štovanje ikona i mošti  biblijski neutemeljenom stranputicom i vavilonskom poganštinom.  No, pročitajte ta umovanja pa si sami stvorite zaključak o pravoslavnosti takvih tvrdjenja:

https://www.bozjarijec.com/teoloska-pitanja/pitali-ste/item/254-sto-je-bitno-za-spasenje.html

https://www.gotquestions.org/Hrvatski/molitva-svecima-Mariji.html

https://www.gotquestions.org/Hrvatski/marko-16-16-krstenje.html

http://biblijaiznanost.wixsite.com/portal/klanjanje-mrtvim-tijelima

https://www.gotquestions.org/Hrvatski/pravoslavna-crkva.html

https://www.gotquestions.org/Hrvatski/katolicka-pitanja.html

https://www.gotquestions.org/Hrvatski/katolik-krscanin.html

https://www.gotquestions.org/Hrvatski/krscanski-sveci.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, MarkoA рече

@Bokisd

Kada je u pitanju tek začeti ljudski život, koji fizički još uvek ne liči na oformljeno telo, valjda pravilno razmišljam da to telo mora poprimiti neko drugačije obličje, kada se obuče u to neraspadljivo, zar ne?
Drastičniji primer je u slučaju kada neko u potpunosti ostane bez fizičkog tela. Šta se onda konkretno preobražava/ustaje/vaskrsava, kada govorimo o fizičkom telu?
 

Razmišljaš pogrešno jer razmišljaš mehanicistički i vezuješ se za svoje antropološke predstave, slično kao što su prije paganskim bogovima ljudi pripisivali ljudske osobine tj. predstavljali si ih antropomorfno, ti sad poljudštuješ i taj Eshaton i taj način kako se do njega dolazi tj. uskrsnuće jer si pogrešno misliš da je to nekakav zakon koji ima svoja pravila i formule pa ako uskrsne ovako cijelo tijelo neoštećenog pokojnika da li će tako uskrsnuti i tijela abortiranih beba koja imaju samo nekoliko dana ili sedmica ili su stara samo nekoliko mjeseci ili kako će uskrsnuti čovjek koga je raznijela bomba i sl. Upravo tu važi ono da će Bog prepoznati šta je njegovo i ako treba od kamenja napraviti svoju djecu koja će imati istu takvu svoju svijest o svojem tijelu kao da su umrla u 100 i nekoj godini a ne poslije par sedmica ili mjeseci od začeća, sam će Bog odlučiti kim i čim će ih smatrati i sve im nadopuniti što im nedostaje ako to bude potrebno a mi smo ih dužni do tada smatrati ravnim sebi, tj. oduševnjelim ljudima. Istovremeno i dalje važi to da bez krštenja i Svetih Tajni tj. mimo Crkvu nema spasenja a takodjer se tim ništa ne mjenja na ispravnosti vjerovanja u ikone i mošti i ispravnost osude ikonoborstva, pelagijanstva i dualističkih i gnostičkih jeresi. U naučavanju Crkve nema nikakvih dihotomija medju Božijom moći i svrhovanosti i ulogom Crkve kao čuvarkinjom poklada vjere. Inače pojam tijelo koji se upotrebljava u tim slučajevima se ne odnosi samo na na tijelo već na cijelu našu plot i sve što ide uz nju, zato "biblijski hrišćani" čine glavnu grešku ne razumijevajući ispravno taj pojam tj. interpretiraju ga pogrešno u nekakvim predstavama antagonistički kao duhovno vs. materijalno što je opet dualistička jeres koja je kod sektaša vrlo česta a u tradiciji nikakvih antagonizama i diskontinuiteta nema, sve je u kontinuitetu i u harmoniji.  Medjutim nikakvog opšte važećeg pravila ni zakona tu nema jer se radi isključivo o zaležitostima Božijim i Tajnama Božijim a ljudsko nije goniti se da spoznamo Božije Tajne jer je to nemoguće. Naše je vjerovati, nadati se i živjeti crkveno a na Bogu je sve ostalo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, MarkoA рече

@Bokisd

Kada je u pitanju tek začeti ljudski život, koji fizički još uvek ne liči na oformljeno telo, valjda pravilno razmišljam da to telo mora poprimiti neko drugačije obličje, kada se obuče u to neraspadljivo, zar ne?
Drastičniji primer je u slučaju kada neko u potpunosti ostane bez fizičkog tela. Šta se onda konkretno preobražava/ustaje/vaskrsava, kada govorimo o fizičkom telu?
 

Pa, mislim da trebamo prvo da postavimo osnove oko vaskrsenja tela one stvari koje sam naveo gore, tj.vaskrsava ono u cemu smo upokojili i umrli. Sto je i nekako logicno, jer u ovom nasem telu cinimo dobro ili zlo tokom zivota i sledstveno trebamo da nasledimo u vakrslom i preobracenom telu, ono sto smo ovde posejali.

U principu, vecina ljudi se upokoji telom koje je ocuvano, nemamo ovakve drasticne situacije koje navodis, tako da se osnovna postavka vaskrsenja koje je postavio apostol Pavle ispunjava na njima i trebalo bi da jasno da vaskrsava ono telo u kojem smo i umrli.

 Kako da gledamo na vaskrsenje kada je tek zacet zivot i nije oformljeno telo ili kada neko ostane u potpunosti bez tela? Pa, ne znam sta tacno da kazem, nisam procitao negde konkretno o takvim slucajevima, osim sto sveti oci i tumaci pisma i Bozije volje i njegovog promisla o ljudima,....kazu da ce Bog svojom silom i blagodacu kod vaskrsenja tela dopuniti svakome onome koji je telom bio u bilo kakvom fizickom nedostatku. 

Na primer tamo kod proroka Jezekilja stoji prorostvo o buducem vaskrsenju na kraju vremena,  kroz analogiju sa pricom oko vaskrsenja Jevrejskog naroda  (Jezek. 37 )

5  Овако говори Господ Господ овијем костима: гле, ја ћу метнути у вас дух, и оживјећете.

6  И метнућу на вас жиле, и обложићу вас месом, и навући ћу на вас кожу, и метнућу у вас дух, и оживјећете, и познаћете да сам ја Господ.

Bog ce podignuti svako telo i oblozice ga mesom i kozom kao sto kaze prorok Jezekilj. Mislim, da na osnovu toga trebamo zasigurno ocekivati da i tela koja su tek zaceta ili tela koja su fizicki unistena budu Njegovom silom ponovo uspostavljena u svom potpunom duhovnom vidu,.... kao sto se ocekuje i za druga ljudska tela kada se bude desilo opste vaskrsenje ljudi.

Сије се тијело тјелесно, а устаје тијело духовно. Има тијело тјелесно, и има тијело духовно..... apostol Pavle navodi da sejemo telo telesno, svako seje od svoga tela ono sto ima, neko celo telo, neko ruke, noge, glavu, srce, ,... ali, ustaje telo duhovno, ustajemo mi celosni bez obzira na telesne nedostatke, tamo cemo biti prepoznati po nasem duhovnom telu i nasoj dusi, kao potpune ljudske licnosti.

Ono, jednostavna stvar, bez obzira na fizicke nedostatke, verujemo Bogu da moze vaskrsnuti svako telo u full nebeskom i duhovnom  obliku.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Daleko od toga da nema primera koje sam naveo. Abortira se ogroman broj beba svakodnevno u svetu. Naravno, ja sam naglasio primer u kojem se to desi odmah nako zaceca, sto je svakako redje, ali primer i dalje stoji. Ovo drugo se takodje desava neretko u manjoj ili vecoj meri.

Ja se, naravno, slazem sa svime sto si napisao. Samo sto me ovo podseca na Tezejev paradoks. On se sastoji u sledecem: Imas jedan brod, kojem polako menjas delove jedan po jedan, identicnim koji su tu vec stajali, sve dok svaki njegov delic ne zamenis. Da li je to onda taj isti brod koji je vec bio ili novi?
Ako Bog daje identicno fizicko telo koje je vec postojalo, da li je to isto telo koje je vec bilo ili pak novo?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nešto malo "opitno" o nekompatibilnosti učenja tih "biblijskih hrišćana" s tradicijom (katoličkom i pravoslavnom) 

https://tinyurl.com/yc2qoe5e

https://tinyurl.com/yb34yyuf

https://tinyurl.com/y89obnmw

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, MarkoA рече

Daleko od toga da nema primera koje sam naveo. Abortira se ogroman broj beba svakodnevno u svetu. Naravno, ja sam naglasio primer u kojem se to desi odmah nako zaceca, sto je svakako redje, ali primer i dalje stoji. Ovo drugo se takodje desava neretko u manjoj ili vecoj meri.

Ja se, naravno, slazem sa svime sto si napisao. Samo sto me ovo podseca na Tezejev paradoks. On se sastoji u sledecem: Imas jedan brod, kojem polako menjas delove jedan po jedan, identicnim koji su tu vec stajali, sve dok svaki njegov delic ne zamenis. Da li je to onda taj isti brod koji je vec bio ili novi?
Ako Bog daje identicno fizicko telo koje je vec postojalo, da li je to isto telo koje je vec bilo ili pak novo?

 

Dobro, sto se kaze, uvek ce biti nekih specificnih primera koji odudaraju od pravila (u bilo kom smislu)

Sad, ovo oko paradoksa by Tezej :D, prvi put cujem, ali je jako zanimljiva misaona, logicka, spekulativna disciplina...:ok::laie_14:... na prvu loptu, ako menjamo jedan po jedan deo, do 99% promenjenih delova to jeste isti brod sve dok je i jedna daska originalna, zar ne....ako zamenimo 100% to je fizicki drugi brod, ali, da li je to brod onoga koji je i vlasnik broda....tu nemamo promene, ako je identicno fizicki promenjem brod, ali nije promenjen vlasnik, svi znaju da je taj prvi i taj 'drugi' brod u vlasnistvu istog vlasnika....

Sad, opet, ako Bog daje identicno fizicko telo koje je postojalo, ... to jeste novo telo, jer je drugacije, prvo je materijalno, drugo je duhovno, ali, je isti vlasnik oba dva tela,.... seje se  telo telesno, a ustaje telo duhovno ( Pavle)....(ako ne sejemo u telesno, kako ce ustati duhovno)... mi ,Zayron, Marko, Bokisd sejemo u nasa fizicka tela i ako dobijamo druga duhovna tela, ali ono sto smo posejali u nasa fizicka tela, treba da bude i u ovim drugim duhovnim telima reflektovano,....tj. isti je vlasnik oba tela, jer, Marko ti sejes u tvoje telo nesto, Zayrom nesto drugo, Boksid nesto trece (ili svi sejemo isto kvalitativno ali kvantitativno razlicito)....i svako od nas dobija odgovarajuce duhovno telu u odnosu na ono sto je ovde posejao u svoje telo,...

Ne mozemo da zemenimo svoja tela izmedju sebe, jer svako dobija novo telo (novi brod... :)) ,.....na osnovu toga ciji je bio i kakav je bio stari brod (fizicko telo)....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MarkoA рече

Daleko od toga da nema primera koje sam naveo. Abortira se ogroman broj beba svakodnevno u svetu. Naravno, ja sam naglasio primer u kojem se to desi odmah nako zaceca, sto je svakako redje, ali primer i dalje stoji. Ovo drugo se takodje desava neretko u manjoj ili vecoj meri.

Ja se, naravno, slazem sa svime sto si napisao. Samo sto me ovo podseca na Tezejev paradoks. On se sastoji u sledecem: Imas jedan brod, kojem polako menjas delove jedan po jedan, identicnim koji su tu vec stajali, sve dok svaki njegov delic ne zamenis. Da li je to onda taj isti brod koji je vec bio ili novi?
Ako Bog daje identicno fizicko telo koje je vec postojalo, da li je to isto telo koje je vec bilo ili pak novo?

 

Čovek inače zameni sve ćelije u telu u periodu od 7-10 godina. (sve "delove broda")

Poseban problem je taj što je pitanje indentiteta, onako kako ga mi poimamo, kao "moja ličnost", u potpunosti zavisno od fiziologije i strukture mozga. A to može da varira usled hemijskog ili mehaničkog uticaja. U tom slučaju reč je samo o drastičnoj promeni, tj. tada ta činjenica postaje očigledna jer je mozak inače "fluidan", danas neuronaučnici koriste termin "plastičnost mozga".

Šta je onda naš identitet? Ko će to da stupi u zajednicu sa Bogom?

Jedino rešenje jeste da naš identitet pre svega postoji u umu Božijem jer je on naš Tvorac. I on će nas ponoviti prema svojoj zamisli kada dođe čas.

Srce mi čisto sazdaj, Bože, i duh prav obnovi u meni.
Psalm 50.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2.2.2019. at 20:17, Glas razuma рече

"I iz svoje riječi kojom ga je pozvao iz nebića u biće, iz bilo kojega trenutka njegovoga "postojanja" u historiji.

"U početku beše reč, i reč beše u Boga, i Bog beše reč. Ona beše u početku u Boga. Sve je kroz nju postalo, i bez nje ništa nije postalo što je postalo." (Jov 1,1-3)

(...)

"I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu njegovu, slavu, kao jedinorodnoga od oca." (Jov 1,14)

"Jer u Boga sve je moguće što kaže." (Lk 1,37) "ljudima je nemoguće, ali nije Bogu: jer je sve moguće Bogu." (Mk 10,27)

Tako i kada je riječ o svim "Vitlejemskim Mladencima" ovoga svijeta, koji su čekali Bogomladenca, Spasitelja (jer Bog je svima prva ljubav)...

(...)

"Isus Hristos juče je i danas onaj isti i vavek." (Jevr 13,8),

i "blago onima koji ne videše i verovaše." (Jov 20,29)"

"I oni čuvši da je živ i da ga je ona vidjela ne vjerovaše.

A potom javi se na putu dvojici od njih u drugome obličju, kad su išli u selo. I oni otišavši javiše ostalima; i ni njima ne vjerovaše.

A najposlije javi se kad njih jedanaestorica bijahu za trpezom, i prekori ih za njihovo nevjerje i tvrđu srca što ne vjerovaše onima koji su ga vidjeli da je ustao." (Mk 16,11-14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
On 19.2.2015. at 16:50, Gaša рече

Bio sam neki dan na liturgiji i celo večernje je bilo posvećeno Bogorodici.

Njoj se upućuju molitve-direktno,u smislu da nam ona pomogne ne da moli Boga za nas.

Da li ovakvih ima i kod katolika?Protestanata?

Mora da se napravi razloka izmedju molitve Bogu tj. Hristu Isusu koji se direktno moli za pomoc i od njega se ocekuje uteha i molitva svecima za zastupnistvo pred Bogom. Citajuci Bbliju mozes da zakljucis da su svetu u neposrednoj blizini Boga, da prakticno stoje pred njegovim prestolom. Dakle ne moli se niko Mariji u smislu da od Marije direktno ocekuje pomoc da ce mu ona uslisiti zelju, vec da ga zastupa pred bogom i u njegovo ime direktno zapita Boga za milost :) 

Prakticno kao kad radis u firmi pa ti treba nesto od direktora ali jbg ti radis u magacinu a tvoj prijatelj je sekretar genealnog direktora pa ti odes kod prijatelja kazes e prike mozes molim te da vidis sa direktorom tamo dal moze ovo sto hocu. :D :D Ne zato sto ti licno ne mozes da odes kod direktora vec zato sto smatras da je bolje da pita sekretar.  Ovo je mozda glup primer ali eto ono nekako opisuje sliku. Ja licno kad se obracam svecu u crkvi dodam na kraju molitve "Moli Boga za nas". 

  • Волим 1

♱ Римљанима 10:9-10 ♱

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
On 21.7.2015. at 16:36, kopitar рече

katolici također poštuju Mariju kao i pravoslavci, dok protestanti budući da u biblija malo govori o Mariji smatraju to za idolopoklonstvo, vidimo iz životopisa mnogih svetaca da je štovanje Majke Božije najsigurniji put do Njenog Sina.

A kaj ti misliš o ljudima koji moraju pitati svoju mamicu kak budu upravljali svojim životom, brakom, poslom... ? Misliš da Bog treba mamicu  pitati koga da posluša, a koga ne ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...