Jump to content

Pitanja pravoslavcima - kako to da...

Оцени ову тему


Препоручена порука

Bio sam neki dan na liturgiji i celo večernje je bilo posvećeno Bogorodici.

Njoj se upućuju molitve-direktno,u smislu da nam ona pomogne ne da moli Boga za nas.

Da li ovakvih ima i kod katolika?Protestanata?

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Zato što je ona Majka Božija, I zato što molitve imaju najveću djelatnost pred Božijim prestolom. Na Sv. Liturgiji se najviše molimo Bogu i njega obožavamo a Mariji i svecima se molimo kao svojoj duhovnoj braći jer oni su pred Božijim prestolom

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zašto se molimo Mariji??

Из истих разлога као што се молимо и свима светима - за заступништво пред Богом, да нам. 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

katolici također poštuju Mariju kao i pravoslavci, dok protestanti budući da u biblija malo govori o Mariji smatraju to za idolopoklonstvo, vidimo iz životopisa mnogih svetaca da je štovanje Majke Božije najsigurniji put do Njenog Sina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

katolici također poštuju Mariju kao i pravoslavci, dok protestanti budući da u biblija malo govori o Mariji smatraju to za idolopoklonstvo, vidimo iz životopisa mnogih svetaca da je štovanje Majke Božije najsigurniji put do Njenog Sina.

Katolici ne poštuju Mariju na pravi način, oni prave kipove i obožavaju je više nego Isusa. Protestanti su odbacili Sv. Predanje i zato ima hiljade protestantskih sekti 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Katolici ne poštuju Mariju na pravi način, oni prave kipove i obožavaju je više nego Isusa. Protestanti su odbacili Sv. Predanje i zato ima hiljade protestantskih sekti

Kad govorimo o ispravnom štovanju Marije onda ne mislim toliko na slike i kipove nego na nasledovanje Njezinih kreposti,vrlina te predanja pod zaštitu i zagovor,vodstvo kao što se djete prepušta pod zaštitu svoje majke.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali ja sam mislio na to da oni nju uzvisuju iznad Isusa. Mislim na bezgrešno začeće, oni nevjeruju da je Hrist naslijedio osobine od Oca većod same Marije. Oni kažu da je Marija bila čista u utrobi svoje majke i da je to Isus dobio od Marije.

Ispravka: Ona je očišćena tek kada je sila Svetog Duha osjenila

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 years later...
пре 36 минута, MarkoA рече

 Hajde da ne otvaram novu temu - neka posluži ova.

Zašto se u Hilandaru (verovatno i na drugim mestima, ali ne znam) čuvaju lobanje monaha?

Sva se čuva uglavnom. I lobanje i kosti i pepeo. Kako ko i kako gde :) u zemlji, kući, sanduku...

Sahraniti znači sačuvati

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, MarkoA рече

 Hajde da ne otvaram novu temu - neka posluži ova.

Zašto se u Hilandaru (verovatno i na drugim mestima, ali ne znam) čuvaju lobanje monaha?

To je staro svetogorsko predanje da se otkopavaju tela upokojenih monaha posle tri godine i cuvaju njihove kosti i posebno lobanja, ako je dobila zutu boju i oseca se miomiris onda se smatra da se takav monah posvetio i postao blazen i svet.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:632468-NOVOSTI-U-HILANDARSKOJ-KOSTURNICI-Zive-zivot-zbog-sudnjeg-dana

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, MarkoA рече

Otkud uopšte takvo verovanje? Siguran sam da nema biblijsko utemeljenje.

A i zašto bi Bog ovako nešto radio, nagoveštavao ko će u raj i to na ovakav način? 

Paganska tradicija.

Naravno da nema biblijsko utemeljenje.

Ali nema ni čuvanje svetih moštiju.

Veličina pravoslavlja je u tome što je više paganstvo nego što je "čisto" hrišćanstvo.

Uporedi pravoslavlje sa protestantiznom ili sa bliskoistočnim hrišćanima.

Beda.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...