Jump to content

Да ли је абортус гријех ако се њиме спречава рођење детета са тешким поремећајем

Оцени ову тему


  

84 члановâ је гласало

  1. 1. дали је абортус гријех ако се утврди тежак поремећај код дјетете



Препоручена порука

  • Одговори 651
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

ok nego cisto da znas, homoseksualnost je kod zivotinja potvrdjena...

То је такође неистина и манипулација хомосексуалног лобија. 

Jel znsaah ti da majke u zivotinjskom svetu ako su mlade JEDU svoje mladunce?

Ја нисам уопште помињао рођене младунце.

Рекао сам, да животиње (сисари) не убијају своје нерођене младунце.

А "цивилизовани" људи свакодневно проналазе нове методе како да убију нерођено дете.

Neko mu kaze naprimer "75 % " zigota se ipsiske... on sad krene kko je to netacna i izmisljena brojka jer se njemu ne svidja da vecina zigota crkne i ne posane uopste ni embrion a kamoli beba i to je tako prirodno.

То ти кажеш, без икаквог доказа да је икада вршен тај екперимент - само произвољно изношење процената. 

"da abortus valja, i zivotinje bi ga vrsile" stvarno nema veze sa time sta zivotinje vrse sa time sta ljudi vrse.

Опет, то нико није рекао. Можда си ти тако разумео причу о животињама.

ali to dolazi otuda sto su zivotinje nerazumne duse, za razliku od coveka koji je razumna dusa. 

Животиње убијају рођене младунце, а човек убија нерођене.

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То ти кажеш, без икаквог доказа да је икада вршен тај екперимент - само произвољно изношење процената.

 

 

Ti da te zanimaju dokazi i cinjenice ti bi seo na google pa bi istrazio da li te lziemo ili ne.... Ili bi se raspitao malo. Ne bi odma pretpostavio da te neko laze... i da izmislja..

 

sto se mene tice ti si izgubljen slucaj, ti si odredio sta je istina i ne stavljs svoje misljenje ovde na test, nego pokusvas da ubedis druge da su zlocinci...

 

Опет, то нико није рекао. Можда си ти тако разумео причу о животињама.

 

 

Pa ne znam sta si hteo da kazes? Ni ljudi nisu vrsili abortuse. od vazd.. .relativno skoro u ljudskoj civilizciji smo krenuli da provaljujemo stvari mnogo dugo smo ziveli po pecinama i nismo znali gde nam je dupe gde nam je glava tad ni mi nismo vrsili abortuse...

 

Ја нисам уопште помињао рођене младунце.

Рекао сам, да животиње (сисари) не убијају своје нерођене младунце.

А "цивилизовани" људи свакодневно проналазе нове методе како да убију нерођено дете.

 

 

Sto si ti zapeo sa tim izrazom nerodjeno dete? Volis da pozivas na empatiju i na emotivni argument... kao da je zibot isto sto i dete? A nije.... jel moguce da si toliko slab sa argumentima da smo to mozes?

jel znsh onaj eksperiment sa vozom? Kada imas situaciju gde ako pritisnes dugme voz skrene na drugu sinu i ubije jednog covek umesto tri, koje bi ubio da nisi stisnuo dugme.

I sa druge strane imas situaciju gde moras da gures coveka POD VOZ da ne bi ubio tri covek koji su vezani na pruzi... malo dalje..

 

Razmisli malo o tom eksperimentu... shvatices zasto se sluzish emotivnim manipulacijama u argumentisanju.

Indeitcno kao vegni koji kad pricaju o klanju kokoski pricaju o "klanju zivog bica"

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je rasprava o zigotu/embrionu/fetusu u materici pomalo nalik na Šredingerovu mačku iako je kontekst potpuno drugačiji. Prosto, padne mi na pamet mačka u kutiji koja može biti i živa i mrtva.

 

Recimo, nismo sigurni da se može nazvati ličnošću/osobom/ljudskim bićem (zavisno od definicija svakog od ovih pojmova - meni je "ljudsko biće" biološki entitet sa sopstvenom jedinstvenom ljudskom DNK).

 

Ali znamo da ako spljeskamo kutiju sa mačkom ona će sigurno biti mrtva i time smo je aktivno ubili.

 

To je meni dovoljan moralni argument da ja ne izvršim abortus.

 

Verski ili poetski argument bi mogao da bude i to što između jedne ćelije i odrasle punopravne ličnosti stoji samo vreme - relativno nebitna kategorija u religiji koja se poziva na večnost.

 

Opet, meni.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је такође неистина и манипулација хомосексуалног лобија. 

 

Moguce... moguce je i da su oni gej pingvini u jednom zooloskom vrtu sto su bili seznacija  u svetu o kojima posotji milion fotografija, youtube klipova zapravo samo hologrami koje je svetska vlada instalirala na nalog gej lobija kako bi mogla da pali glup narod ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jel moguce da si toliko slab sa argumentima da sаmo to mozes?
kao da je zigot isto sto i dete? A nije....
 

Твој, такође непроверени став.

Слаб је аргумент и да зигот није дете. Уствари, код тебе уопште и нема никаквог аргумента, само безгранично веровање квазинаучним манипулацијама аборциониста и хомосексуалаца.

  • Волим 1

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neko mu kaze naprimer "75 % " zigota se ipsiske... on sad krene kko je to netacna i izmisljena brojka jer se njemu ne svidja da vecina zigota crkne i ne posane uopste ni embrion a kamoli beba i to je tako prirodno. jednostavno se bacaju random nepromisljene gluposti koje ti padnu na pmet... naprimer "da abortus valja, i zivotinje bi ga vrsile" stvarno nema veze sa time sta zivotinje vrse sa time sta ljudi vrse. Ja smtram da je abortus prekidanje ljudskog zivota samo u slucaju kada embrion ima nervni sistem i neki mozak... makr najprimitivniji i kaada moze da govorimo o postojanju NEKOG tu....

kakve sad to ima veze, jedno je namijerno ubiti zigot a drugo je kada se to desi spontano visom silom sto bi se reklo, mozes istu takvu paralelu napraviti i sa odraslim ljudima, cunami ubije mnogo ljudi,. ali to nikom ne daje za pravo da zbog te cinjenice ide okolo i ubija ljude...

sto se tice ovog drugoga u vezi sa mozgom, nije mozak vrhovna stvar kod covijeka, vec dusa, na zalost logikom neces razrijesiti tu misteriju zato sto ne moze cijeli svijet pocivati na ljudskoj logici, tada ne bi postojali recimo paradoksi 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moguce... moguce je i da su oni gej pingvini u jednom zooloskom vrtu sto su bili seznacija  u svetu o kojima posotji milion fotografija, youtube klipova zapravo samo hologrami koje je svetska vlada instalirala na nalog gej lobija kako bi mogla da pali glup narod ;)

na zalost i zivotinje u zarobljenistvu su sklone bolestinama, sasvim je i razumljivo, kad si u zarobljenistvu citav zivot, nema ti druge nego da psihicki skrenes

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moguce... moguce je i da su oni gej pingvini u jednom zooloskom vrtu sto su bili seznacija  u svetu o kojima posotji milion fotografija

А јесу ли они били геј од рођења или су касније "постали" тј. глумили, зато што је то ин?

Имаш ли ту информацију? 

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

na zalost i zivotinje u zarobljenistvu su sklone bolestinama, sasvim je i razumljivo, kad si u zarobljenistvu citav zivot, nema ti druge nego da psihicki skrenes

 

A ovi primeri koji su registrovani u divljini su, na primer, projekcije magnetnih talasa koje posmatracu deluju tako sto mu se prividjaju zivotinje  u homoseksualnom odnosu? Ili imas  i za to neko vispreno objasnjenje?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А јесу ли они били геј од рођења или су касније "постали" тј. глумили, зато што је то ин?

Имаш ли ту информацију? 

 

Zvanicna informacija je da su rodjeni normalni ali su onda bili izlozeni snaznom delovanju kiča iz Kačavendinog dvora i dok si reko "hristos posredi nas" postadoše gejevi...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

koji primjeri, daj da pogledam te primjere

 

Vidi sad.

 

Dacu ti primere, ali unapred sam taj postupak osudio kao besmislen. Sve i da te odvedem na safari i da ti pokazem dva nilska konja u strastvenom zagrlljaju ti ces da se ponasas kao da nista nisi vido i jos ces da izmislis neku relativizaciju i da osporis to...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mrzi me da trazim a ionako zivimo u svetu informacija tako ces moci i sam da se inforimses...

 

Evo ti za pocetak wikipedija. Pise da je homoseksualnost u divljni uocena kod ogromnog broja vrsta pa tako najvisa stopa homoseksualnosti se pojavljuje kod ptica. Kod nekih vrsta i do 19% populacije... Naravno ni sisari nisu propustili priliku da se upisu u listu strelaca pa imas lavove, bizone, delfine, slonove, zirafe, majmune, ovce, hijene i naravno lista ide  i ide...

 

Imas i fotografije ako ne verujes meni i vikipediji... a imas  i druge clanke ne moras mnogo da lutas u dnu stranice wikipedija imas linkove ka drugim sajtovima koji su referencirani. tamo imas  i naucne i akademske i svakakve sajtove koji su izvori ovih informacija, da te ne mrzi sve to si mogao i sam da uradis  i to mnogo godina pre nego sto si i dosao na forum... svima bi ustedeo zivaca ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo teksta u kojem je naša kolumnistica napisala istinu o abortusu, a sada HND traži očitovanje od nje!

 
A A A
 
Naša kolumnistica Nikolina Nakić ovaj je tekst u kojem progovara o abortusu napisala još početkom veljače i objavila ga kod nas. Nikolinine kolumne uvijek su vrlo čitane, a niti ova nije bila iznimka. U njoj ona piše o tome kako je malo nedostajalo da i ona ne bude rođena i izlaže svoj pogled na grijeh abortusa iz kršćanske, ali i ženske perspektive. Tekst je nedavno prenio Šibenski portal, nakon čega je Nikolina bila izložena uvredama nekih čitatelja. Potom je neka od tih osoba poslala pritužbu na Vijeće časti Hrvatskog novinarskog društva s potpuno neosnovanim tvrdnjama kako tekst “vrijeđa žene koje su počinile abortus” i kako se u njemu mogu pročitati “lažne statističke informacije”. Vijeće časti, sigurni smo, ovakvih neargumentiranih prigovora na novinarske priloge dobivaju puno i najčešće ne reagiraju na njih. Ono što čudi, međutim, jest da je na ovaj prigovor reagiralo i to manje u 24 sata od njegova primitka (inače, Vijeće se sastaje jednom tjedno i tada njegovi članovi odlučuju o prigovorima), te tražili očitovanje od naše kolumnistice. Oni na to, naravno, imaju pravo, a mi imamo pravo pitati se znači li ova “ažurnost” odgovornih u HND-u da netko razmišlja dovesti u pitanje slobode, kako novinarske, tako i vjerske, koje su u svakom normalnom demokratskom društvu neupitne? Govorimo, naravno, o slobodi da se abortus nazove onim što doista i jeste, bez vrijeđanja bilo kojeg pojedinca koji sudjeluje u njegovoj drami. Ipak, ne treba prejudicirati, pa sačekajmo pravorijek Vijeća. U međuvremenu, ponovno objavljujemo tekst jer znamo da u njemu nema ničega uvredljivog niti neistinitog, pa vas pozivamo da se u to uvjerite i sami. shutterstock_137150027.jpg?resize=770%2C

Već se dugo spremam pisati na ovu temu, no teška mi je i bolna i riječi i emocije teško izlaze van. Možda je ipak Dan života koji smo obilježili prava prigoda da se neke stvari kažu.

Odakle da krenem? Možda najbolje – od početka.

Naime ja nikada nisam ni trebala biti rođena. Moja mama je zatrudnjela sa mnom kao sedamnaestogodišnja gimnazijalka, blistavih ocjena i isto takve budućnosti. Tata mi je bio četiri godine stariji student, bez primanja, i malo su o čemu tada mogli sami odlučiti. Pritisci su bili strašni, od uništavanja budućnosti preko sramote da se žene mladenci od 17 i 21 godinu.

Tadašnji šef rodilišta u Petrovoj bio je mamin daljnji rođak. Poslali su je k njemu, jadnu, nikakvu, isprepadanu, da „riješi stvar“.

Liječnik se sažalio i poručio da je za abortus prekasno… iako nije bilo. Isti taj čovjek prvi me primio na ruke, čupavu i bucmastu bebicu  rođenu zdravu i u terminu, nosajući me onako tek rođenu i pokazujući me svima koji su se tamo našli, govoreći: Ma pogledajte je kakva je, kakvo lijepo dijete! To je dijete ljubavi!

A vidite, toliko je malo falilo da se nikada ne rodim. Nečija odluka, nečija trenutna samilost, odlučila je o jednom cijelom životu, o meni, o mojoj djeci koju nikad ne bih rodila, o mužu kojeg nikad ne bih upoznala… tolike su sudbine visile o toj jednoj niti, i iako se ovaj svijet ne bi promijenio, nastavio bi baš kao da se ništa nije dogodilo, moj mikrosvijet promijenio se bespovratno.

Svaki, ali baš svaki abortus je takva priča. Priča o prekinutom životu, zauvijek promijenjenim sudbinama koje bi dotakle mnoge, ali to nikada neće učiniti. Osim, zagovornom molitvom.

Svake godine u Hrvatskoj se izvrši od 35 000 do 40 000 pobačaja. Izvještaji HZJZ vrte se oko brojke 5000 (to je 13 abortusa na dan u Hrvatskoj – ma molim vas???) no problem je da su tu prikazani samo abortusi prijavljeni u bolnicama. Kako se cijena abortusa vrti oko 2000 kuna često dolazi do pogodbi žena i liječnika gdje se za nešto nižu svotu izvrši abortus, a zahvat se prijavi kao pregled, krvarenje, mučnina, ili se pak evidentira kao prijeteći spontani pobačaj pa se može obaviti i kao hitna kiretaža. Tko uopće može kontrolirati što se dešava iza zatvorenih vrata ambulante?

Kako se došlo do ove grozne brojke od 40 000? Čistom logikom i vrlo jednostavnim izračunom. Kada bi statistika HZJZ bila istinita, tada bi značilo da je u Hrvatskoj naglo porastao broj spontanih pobačaja i ostalih porodnih komplikacija u odnosu na broj začete djece. Matematički gledano, broj komplikacija u trudnoći porastao je za 300 posto! Ne bi li taj podatak trebao biti alarmantan za naše zdravstvo… a ipak se šuti! A zašto se šuti? Zato što svi znaju istinu.

Da stvar bude još gora, upravo bi ova brojka 40 000 ubijene djece na godinu bila dostatna da se preokrene negativan trend što se tiče pada broja stanovnika u Hrvatskoj.

Hajdemo prvo vidjeti o čemu pričamo. Abortusom smatramo svaki legalni prekid trudnoće na zahtjev trudne žene. U Jugoslaviji je uveden 1952. kao Uredba o postupku za dopušten prekid trudnoće. Daljnje liberalizacije dogodile su se 1960. i 1969. (Općim zakonom o prekidu trudnoće).

Konačno, imamo zakon iz 1978. koji vrijedi i danas, kojim je dopušteno izvršiti prekid trudnoće do desetog tjedna. Nakon toga pobačaj se može izvršiti uz odobrenje liječničke komisije.

Abortus u ranijoj fazi radi se vakuumskom aspiracijom gdje se dijete usiše van. Od 15. tjedna radi se kirurška dilatacija – otvara se vrat maternice a za uklanjanje fetusa koriste se kliješta i usisna cijev. Kasnim pobačajem smatra se onaj od 20. tjedna trudnoće nadalje. Tako je 2012. u jednoj zagrebačkoj bolnici majka pobacila dijete s Down sindromom u ŠESTOM mjesecu trudnoće! Komisija je, jasno, postupak odobrila.U plodnu vodu uštrcali su hipertoničnu otopinu soli koja je izgrizala dijete s vanjske strane njegova tijela, no i iznutra jer je dijete tu plodnu vodu gutalo. Umiranje djeteta u najtežim mukama traje do 48 sati, kada se inducira porod mrtvog djeteta i ono bude bačeno u smeće ili spaljeno s ostalim biološkim otpadom.

Ono što nisu mogli spaliti, ono što nisu mogli uništiti, bila je djetetova duša.

Pitam vas ja – što je s nama, što je s ovim svijetom kad zločin prikazujemo kao ljudsko pravo?

Što nam se dogodilo?

Zašto umanjujemo grozotu djecoubojstva opravdanjima da bi se abortusi ionako činili u nehigijenskim tamnim podrumima? I s pletaćim iglama? Sigurna sam da je puno bolje da se djeca ubijaju u sterilnoj bjelini, s kirurškim jednokratnim rukavicama, sa sterilnim instrumentima… sve lijepo, čisto i blistavo, oprano Domestosom, a ono malo krvavo baciš u smeće i kao da se nije ni dogodilo.

Žene su bar imale izbor. Učinile su krivi, ali su ga bar imale. Ubijena djeca nisu imala nikakav izbor nego postati mali mučenici – jer oni i jesu upravo to.

Abortus NIKADA nije rješenje. On donosi smrt, on donosi krivnju, on donosi žive rane koje se gnoje cijelog života i nikad ne cijele, jer ne mogu zacijeliti – jer najteže je oprostiti sebi.

U pokušaju da se opravda ono što se opravdati ne može, muljamo i pletemo i zaplićemo se u vlastite laži uvjeravajući  sebe i druge da život ne počinje začećem. A baš je struka u Petrovoj bolnici jasno, glasno i decidirano rekla da život, ljudski život počinje baš tada, spajanjem muške i ženske spolne stanice. Jednostavna istina. Sve drugo ne drži vodu.

Ja sam žena. Ponosna sam što sam žena. Ponosna sam na svoju različitost od muškarca, beskrajno ponosna na biološku datost  da je moje tijelo sposobno biti dom jednom novom ljudskom biću. Da je ono sposbno donijeti dijete na svijet. Svim se srcem zalažem da mi žene ne budemo u ničemu zakinute u odnosu na muške, društvo pravednosti i jednakih šansi i moj je san.

Međutim, abortus nije pravo, ne želim ga kao pravo i duboko se gnušam činjenice da postoje žene koje ga zovu „ženskim pravom“. One time prljaju svoju bit,svoju izvanrednost, svoju posebnost, dio Marije koju svaka žena ima u sebi. Ukratko – odričemo se svoje ženskosti i svoje ljudskosti.

Prije nekoliko dana na kompjuteru sam ugledala plakat za film o abortusu na čijoj je naslovnici zbilja potresna slika (nisam je željela staviti u tekst) abortirane bebe kraj čije krvave glavice stoji novčić. Moj jecaj, uzdah, štoveć, privukao je pažnju mog devetogodišnjeg sina Roka koji mi se prišuljao s leđa i vidio sliku (koju sam odmah spustila, no ne dovoljno brzo). Na njegovo pitanje što je to, rekla sam mu isitinu, na najblaži način na koji djetetu možeš uopće objasniti neobjašnjivo. Nije me više ništa pitao osim radi li se to i u bolnici u našem gradu. Odgovorila sam – da.

Sljedećeg jutra, bila je nedjelja, došuljao se do mog kreveta, poljubio me i rekao mi: Mama, probudi se, vidi kakav je sunčan dan vani! Što kažeš da se ja i ti prošetamo do bolnice danas i da spriječimo da se danas ubije jedno dijete?

Taj nevini dječji pogled i dobrota u njegovim iskrenim crnim očima natjerali su mi suze na oči. Što sam mu mogla reći: Sine, a što nas  dvoje možemo učiniti? Što mi jadni možemo promijeniti u ovom zlom svijetu?

A onda sam se sjetila svog posjeta Majčinom selu u Međugorju prije nekih godinu dana. Došavši tamo bila sam duboko ganuta ljubavlju, brigom i dostojanstvom koja je pružena ženama koje su se našle odbačene od svih, doslovce istjerane na cestu. No ipak su donijele pravu odluku. Svaka prostorija u tom kompleksu odisala je ljubavlju i mirom, sve je odisalo redom, čistoćom i veseljem. Očekivali biste turobno mjesto, nesretne sudbine, žalopojke? Prevarili biste se! Tamo se slavio Život.

U jednom trenutku osjetila sam da me svladavaju emocije i iz kapelice sam pobjegla u obližnji wc dobro se isplakati. Bile su to suze sreće, suze ganuća, a bilo je i malo mojih osobnih jer sam tada bila sedam mjeseci trudna u trudnoći koju je samo čudo moglo spasiti. Podigla sam glavu i ojačala ramena da mogu ponosno dalje nositi križ, na način na koji je otajstveno darovan samo nama ženama.

Obradovala me nedavno vijest koju sam pročitala da se oglasila jedna američka organizacija za zaštitu tradicionalnih obiteljskih vrijednosti i rekla:Ugledajmo se na malu katoličku Hrvatsku! Sjetih se riječi blaženog Ivana Pavla prilikom posjete našoj domovini kad nam je rekao: Vi ste Hrvati svjetlo Europe!

Krenuli smo dobrim putem. I samo jedna upaljena svijeća osvjetljuje mrak. Naša generacija ima šansu i mogućnost učiniti nešto za nas, naše duše, naš narod i svoju domovinu. Ne smijemo je propustiti.

I kad vas jednom vaše dijete probudi baš kao mene moje, i pita – mama, tata, što si ti učinio? – pazite što ćete mu odgovoriti. Jer će ono u vašim očima čitati istinu i tu vašu istinu nositi dalje sa sobom u život. Kakva će to istina biti, ovisi o vama.

“Prije nego što te oblikovah u majčinoj utrobi, ja te znadoh;

prije nego što iz krila majčina izađe, ja te posvetih, za proroka svim

narodima postavih te« (Jeremija 1,5).

Izvor: http://www.bitno.net/vijesti/hrvatska/evo-teksta-u-kojem-je-nasa-kolumnistica-napisala-istinu-o-abortusu-sada-hnd-trazi-ocitovanje-od-nje/

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...