Jump to content

Да ли је абортус гријех ако се њиме спречава рођење детета са тешким поремећајем

Оцени ову тему


  

84 члановâ је гласало

  1. 1. дали је абортус гријех ако се утврди тежак поремећај код дјетете



Препоручена порука

Ne bih znao, zaista. Nije mi struka a nisam preterano citao o tome. Ja to vise onako laicki i na osecaj... Ko bi ga znao, mozda u stvari svim silama pokusavam da ubedim sebe da mi je stav ispravan :.mislise.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 651
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Ne bih znao, zaista. Nije mi struka a nisam preterano citao o tome. Ja to vise onako laicki i na osecaj... Ko bi ga znao, mozda u stvari svim silama pokusavam da ubedim sebe da mi je stav ispravan :.mislise.

A, pa to je zato sto se ne trudis da odbacis sopstvo i izadjes iz samsare. Tek tada postaje jasno koliko su stavovi nepotreban balast.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sto da nije tacno?

 

Ako kazem  u bibliji pise da je zena potcinjena muzu "Жена на миру да се учи са сваком покорношћу. Али жени не допуштам да учи нити да влада мужем, него да буде мирна." Timotiju poslanica prva 2:12

 

Vi cete reci... a neeee to je drugo... to je pisano u kontekstu tog vremena kada su kulturoloske prilike bile potpuno drugacije od danasnjih pa se takav stih ne odnosi na danasnje vreme. (I plus ce mnogi dodati da sam sumnjivog intelekta i da nisam  u stanju da ja to razumem "na pravi nacin" :D )

 

Ali ako kazem da  u bibliji pise da muskarac ne sme da legne sa muskarcem "С мушкарцем не лези као са женом; гадно је." knjiga levitska 18:22

 

 

 

A posto pominjes kontekst vremena i obicaja, molim te pogledaj ovaj video. Ne moras ceo, ali klip svakako nije dosadan i voleo bih da ga odgledas...

 

 

Vidiš, prva stvar je - čak i da je tako, da je Bog surov - to ne menja činjenicu da je Bog, tj, On te je stvorio i ... možeš da Ga mrziš, voliš ili da ti je sve jedno, a on je opet i dalje Bog i drži tvopje postojanje u svojoj ruci. Sa druge strane, stvari se namerno izvrću. Kontekst? Pa, naravno da je kontekst uvek u pitanju. I ovo što ti pišeš je u kontekstu tvoje vere u ne postojanje Boga, a naše u kontekstu vere u Božje postojanje. I svaku poruku čitaš i tumačiš u njenom kontekstu, inače nema smisla. Saobraćajni znak, recimo, ograničenje na 80 km/s na zidu nečije sobe, svakako nema isto značenje kao isti takav znak na putu.

 

Surovost u SZ? Ali ima i ljubavi - na mnogo više mesta, izgovorene od samog Boga, kao i ovo što klip citira. Ali tebi fali ključ kako se to čita. No, taj ključ NIJE u prostom znanju "činjenica" ili činjenica, kako god, već u SPOZNAJI, koja je daleko suštinskija stvar od samog umeća prepoznavanja slova i spajanja slovnih znakova u ideje. Kako objasniti činjenicu da se Izrael NIJE plašio svog Boga i nije iz užasa pred Osvetom Božjom poštovao "zapovedi" već iz ljubavi? Osim teksta, očigledno, fali jedna temeljna informacija kojom se spoznaje kako se zaista razumeju ti citirani tekstovi. Kada čitaš tekst, koristeći samo racio koji ne priznaje svog Tvorca, već sebe smatra za sopstvenog autora, nemoguće je shvatiti. Biblija NIJE lagano štivo - a nije ni štivo samo, već poruka. E da... i onda dolazi kontekst. Onda dolazi ljudska i božanska dimenzija teksta, onda dolazi vreme kad je nastala da bi se shvatile dubine poruke i šta se zaista želelo reći. 

 

Eto recimo Jošua: "Tako je Jošua zauzeo sav onaj kraj: Gorje i Negeb, Šefelu i Visočje - i sve njihove kraljeve. Ne ostavi preživjelih, već izruči kletom uništenju sve što je disalo, kako je zapovjedio Jahve, Bog Izraelov." (Jos 10,40) - ovo nije istorijska činjenica, ovo je poruka jezikom i umom čoveka tadašnjeg doba koji je tako shvataoi duhovno činjenje - nije umeo to drugačije da kaže - ti umeš jer je od ovog teksta do tebe proteklo par hiljada godina sa sve razvojem filozofije, književnosti, ljudskog razumevanja sveta oko sebe - pa ni ti ne bi ovako razmišljao da nije bilo hrišćanstva koje je u velike doprinelo tvom načinu razmišljanja. 

 

I jeste, i za ružne stvari, ali i za lepe i dobre u Pismu, dakle, postoji kontekst. Ljubite jedni druge nije poruka hipika iz komune 60-tih i 70-tih kraj Los Anđelesa. To je poruka da se ljudi vole jer su braća, ali ne bilo kakva, braća jednog Tela, Hristovog - jer su JEDNO, ne podeljeni a posebni. Ne ljubav radi ljubavi, već ljubav kao način postojanja. Pa, onda i kad Pavle kaže to što kaže za žene...treba čitati malo šire jer on isto kaže i "Nema više: Židov – Grk! Nema više: rob – slobodnjak! Nema više: muško – žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu!" (Gal 3,28) Nije on podvojena ličnost, već veliki mislioc, to mu priznaju i oni koji ne veruju u Hrista. Za to što je rekao postoji kontekst, istorijski, pa onda i poruka - pošto je vezano za podučavanje - a u to vreme žene nisu podučavane da budu učitelji - to je zabrana podučavanja onima koji su neuki, na prvom mestu, izrečena preko poruke ženama tog doba. Na nas se ta, površinska poruka ne odnosi, pa imamo mnogo žena koje su i veroučitelji i profesori budućim teolozima i sveštenicima. 

 

Dakle, da - postoji kontekst, ali postoji i pristup kontekstu - pozitivan i negativan. Mi tražimo Istinu, a vi potvrdu svojih misli.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A i kako to odjednom da se poredimo sa zivotinjama?

Па са ким да се поредимо, животиња(сисар) не вади своје младунце из стомака и убија, а људи то са својом децом раде.

Не знам каква је ситуација са марсовцима по том питању.  

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па са ким да се поредимо, животиња(сисар) не вади своје младунце из стомака и убија, а људи то раде.

Не знам каква је ситуација са марсовцима по том питању.  

 

ok nego cisto da znas, homoseksualnost je kod zivotinja potvrdjena...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па са ким да се поредимо, животиња(сисар) не вади своје младунце из стомака и убија, а људи то са својом децом раде.

Не знам каква је ситуација са марсовцима по том питању.  

 

 Jel znsaah ti da majke u zivotinjskom svetu ako su mlade JEDU svoje mladunce?

Ne, a?

Jel hoces malo da preispitas to poredjenje ili es i dalje da poredis nesto sa time "sta sisari rade"?

 

 

Vidim ja da ti ne preispitujes nesto sopstvene stavove u svojoj glavi... ne "analiziras" uopste svoje misljenje...

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tema se polagano produbljuje  0703_read  Istina je da zivotinje sisari ne ubijaju u utrobi svoje nerodjene mladunce, istina je i da ne hrane one slabije ( zivotinja proceni koji mladunac je slabijeg kova) a istina je i da jedu svoje ljubimce. Svako iz svojih razloga. Zenke odbace slabiji okot i ne hrane ga, a u ekstremnim slucajevima ga i pojedu. A muzjaci koji zive u coporima dave ili pojedu mladunce...da ne bi delili plen, da ne bi ugrozili mesto u coporu....ali to dolazi otuda sto su zivotinje nerazumne duse, za razliku od coveka koji je razumna dusa. 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tema se polagano produbljuje  0703_read  Istina je da zivotinje sisari ne ubijaju u utrobi svoje nerodjene mladunce, istina je i da ne hrane one slabije ( zivotinja proceni koji mladunac je slabijeg kova) a istina je i da jedu svoje ljubimce. Svako iz svojih razloga. Zenke odbace slabiji okot i ne hrane ga, a u ekstremnim slucajevima ga i pojedu. A muzjaci koji zive u coporima dave ili pojedu mladunce...da ne bi delili plen, da ne bi ugrozili mesto u coporu....ali to dolazi otuda sto su zivotinje nerazumne duse, za razliku od coveka koji je razumna dusa. 

 

Uopste to nije bitno, poenta je sto ovde ne raspravljamo o misljenjima nego Dragan Markovic hoce d diskutuje tako sto on odluci st je tacn unapred i onda ubedjuje druge da je to tacno bez da saslusa i otpostuje tudje argumente.

 

Neko mu kaze naprimer "75 % " zigota se ipsiske... on sad krene kko je to netacna i izmisljena brojka jer se njemu ne svidja da vecina zigota crkne i ne posane uopste ni embrion a kamoli beba i to je tako prirodno.

jednostavno se bacaju random nepromisljene gluposti koje ti padnu na pmet... naprimer "da abortus valja, i zivotinje bi ga vrsile" stvarno nema veze sa time sta zivotinje vrse sa time sta ljudi vrse.

Ja smtram da je abortus prekidanje ljudskog zivota samo u slucaju kada embrion ima nervni sistem i neki mozak... makr najprimitivniji i kaada moze da govorimo o postojanju NEKOG tu....

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako kazem  u bibliji pise da je zena potcinjena muzu "Жена на миру да се учи са сваком покорношћу. Али жени не допуштам да учи нити да влада мужем, него да буде мирна." Timotiju poslanica prva 2:12

 

А шта да се ради..... није лоша посланица. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...