Jump to content

Да ли је абортус гријех ако се њиме спречава рођење детета са тешким поремећајем

Оцени ову тему


  

84 члановâ је гласало

  1. 1. дали је абортус гријех ако се утврди тежак поремећај код дјетете



Препоручена порука

Pa da midrase....ti si procenio nesto cinjenicom, pa sd svi koji se ne slazu s tobom ne prijhvtaju "cinjenicu"... A na osnovu cega si bazirao tu cinjenicu? Pa na osnovu religije... niceg drugog.....

 

Na brzinu potrazio i nasao ovo.

http://clinicquotes.com/list-of-quotes-from-medical-textbooksscientists-proving-life-begins-at-conception/

Lista citata iz naucnih knjiga.

 

Ljudski embriolog prica o embriologiji i kada nastaje novi ljudski zivot

 

Ovde je pisao u detalje o tome

https://www.all.org/abac/cwk004.htm

https://www.all.org/abac/aq0203.htm

 

 

Evo ti moja 2 argumenta:

 

P1 - Ljudska bica imaju ljudski genom

P2 -Samo ljudska bica imaju ljudski genom

P3 - Da bi se "ljudski" razvijalo mora da postoji ljudski genom

P4 - Ako je ljudski genom neophodan da bi neki organizam bio ljudsko bice i razvijao se ljudski , onda je genom (ljudski) ono sto nas cini ljudskim bicima

P5 - Embrion je organizam

P6 - Organizam koji ima ljudski genom je ljudsko bice

P7 - Embrion ima ljudski genom

Z - Embion je ljudsko bice

 

P1 - "Novorodjence" je ime koje dajemo ljudskom bicu odma posle rodjenja

P2 - "Fetus" je ima koje dajemo organizmu od devete nedelje trudnoce do trenutka pre radjanja

P3 - Ljudsko bice koje zovemo "novorodjence" je isti organizam kao organizam momenat pre rodjenja (fetus)

Z1 - Fetus je ljudsko bice

P4 - "Embrion" je ime koje dajemo organizmu od zaceca do kraja osme nedelje trudnoce

P5 - Ljudsko bice koje zovemo "fetus" je isti organizam kao onaj koji zovemo "embrion" (razlika je bukvalno samo vreme (24 casa)

Z2 - Embrion je ljudsko bice.

 

Posto sa tobom ne vredi imati otvorenu diskusiju jer postajes emotivan i vredjas sagovornike, ako zelis da odgovoris i  ako imas neku primedbu, moraces da predstavis dokaze za to. Ako nemas dokaze i ako mislis da mi napadas licnost, onda nema potreba da uopste saljes ista.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 651
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Na brzinu potrazio i nasao ovo.

Lista citata iz naucnih knjiga.

 

Ljudski embriolog prica o embriologiji i kada nastaje novi ljudski zivot

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Ne postoji biolog niti silogizam koji ce meni d ispere mozak da je ovo

embryonic-stem-cells.gif?w=472&h=472

 

Identicno kao i ovo:

 

Smiling-Baby.jpg

 

sto se tice pocetka zivota tu sam bio vise nego jasan. Dakle ostvi se terminologije kada pocinje zivot, znam da ti odgovra ali pravo ne funkcionise tako. U pravu d bi nesto bilo subjekt prava mora imati licnost.

Zivot bez licnosti postoji, licnost bez zivota ne.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije eugenika jer taj "fetus" kada proaste tesko da bi ostavio poreklo......mislim sve je to glupo izjednacavati...

Млађо, ...   ти и ја смо углавном истомишљеници у вези ове генералне теме.     Овде хоћу да те исправим:   могућност (не)имања потомства овде не би смела да улази у дефиницију.     другим речима, онај ко не може да има потомство нема мање права да живи.    

 

Случај абортуса због генетског дефекта је гранични сучај еугенике у коме се "смањују муке" и ономе коме се живот ускраћује и ономе ко треба да гаји хендикепираног.    Законске одредбе су неопходне због спречавања злоупотреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Млађони,

 

Nisam pomenuo pravo sada uopste, skreces sa teme.

Niko nije rekao da je embripon identican kao vise mesecna rodjena beba, strawman.

Jel imas dokaze koji idu u kontru naucnim dokazima i logickim argumentima koje sam postavio? Ako Imas, predstavi, ako nemas, super, to sve govori.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Млађони,

 

Nisam pomenuo pravo sada uopste, skreces sa teme.

Niko nije rekao da je embripon identican kao vise mesecna rodjena beba, strawman.

Jel imas dokaze koji idu u kontru naucnim dokazima i logickim argumentima koje sam postavio? Ako Imas, predstavi, ako nemas, super, to sve govori.

 

Bravo dokzao si da je ovo ljudsko bice:

 

PetriDish_591.gif

 

 

 

Samo je diskutabilno da li ti uopste vidis ljudsko bice u ovome?

kada sd pogledas ovo.... ove celije... jel vidis ljudsko bice?

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У праву си - треба човека раскомадати у мајчиној утроби, само да то одради неко стручан - да не остане нека рука или нога тог мученика у мајчиној утроби (што се дешава), да не направи додатне компликације женици (ко да нема већ довољно мука). Или да се саструже материца темељно како касапин не би имао додатног посла или компликација.

Protivnici abortusa kazu da je odlazak na abortus kao odlazak kod zubara? O kakvom ti cerecenju i komadanju i struganju pricas?

Genijalni ste. U zavisnosti od toka rasprave u stanju ste da situaciju farbate kojom god vam bojom odgovara samo da ooravdate svije stavove... Providno...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Млађони,

 

Znaci nista od nauke i logike.

Super. To sam i hteo da vidim i da pokazem.

Hvala.

 

 

Gde je logika i nauka u nazivati ovo ljudskim bicem:

0petri-dish_musicalwoods_2272892336.jpg

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gde je logika i nauka u nazivati ovo ljudskim bicem:

0petri-dish_musicalwoods_2272892336.jpg

Како не дрхтиш пред зачећем живота?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jel znash sta je stem celija? To su ti celije embriona. Dakle kada se jaje oplodjeno razmnozava ono se razmnozava u stem celije. Stem celije se proizvode tako sto oplodis jaje u laboratoriji, razmnozis ga i onda iz njega kreiras nova tkiva/organe itd.

 

Ti i protivnici abortusta, stem celije.. to jest embrion star dva dana... smatrate zivim bicem... to je u sustini samo gomila stem celija nist vise.

 

Знам шта су стем ћелије и не налазе се само у ембриону, имаш их у сопственом организму, додуше не као ембрион. А сам ембрион је погодан за то, па је онда лепо играти се са бластомерама, оно тек свеже, ново, није половно, сјаји. 

 

И наравно да то сматрам живим бићем. Ајде кажи ми где је биолошка граница за класификацију нечега у живо биће? Хоћеш рећи да једноћелијска амеба није живо биће? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Драги моји људи, читам ваше коментаре, кеко на овој тако и на теми која је била иницијатор за ову и не могу да се не запитам: да ли је ико од вас имао прилике да се сусретне у свом реалном животу са овим о чему полемишете? Не желећи да икога убјеђујем да промијени став, подијелио бих са вама своје искуство.

Супруга и ја смо "остали трудни" прије нешто мање од двије године, и чинило се да је све било у реду до амнио-цинтезе. Резултати су показали да беба има симетричну транслокацију на 1. и 2. хромозому. Шта то значи, вјероватно не знате, нисмо ни ми знали. Како и супруга и ја имамо нормалне карио-типове, очигледно је било да је та транслокација настала "де ново" и да се није могло знати да ли је дошло до прекида неког од гена и којег. Практично, постојала је могућност да се код бебе појаве неке генетске промјене које нису присутне у нашим породицама. Дакле, може, а и не мора, једно велико МОЖДА. Овдје код нас су одмах и без размишљања препоручивали побачај. За њих је то МОЖДА био довољан разлог. Не можете ни да замислите како нам се свијет срушио у само једном тренутку. Додајмо томе и притисак околине типа :"биће још дјеце" и слично. Ти дани су били нешто најближе паклу што сам икада доживио и што сам могао замислити. Богу драгом хвала, нисмо се одлучили на то. У наредних пар дана смо 2 пута ишли у Београд (Институт за мајку и дете и клиника Јевремова) гдје смо сазнали да је ризик за неки озбиљан поремећај минималан. Данас синчић има 14 мјесеци, жив, здарв, прелијеп...

Зашто ово пишем? Управо да бих истакао могућност погрешне процјене која се тиче "озбиљног поремећаја". Шта да се ово десило неком другом пару, можда недовољно образованом или освијештеном, или једноставно који нема средстава да иде за Београд? Један живот (и не само он) би био уништен. Напомињем да овдје говоримо о 23ој недјељи трудноће, када беба има удове, куца јој срце већ поодавно, помијера рукице и ногице.
Дакле НИЈЕ скуп ћелија како неки овдје упорно говоре. А дешава се. Како сам био у тој причи неки пријатељи познаници су ми говорили за сличне савјете бањалучких љекара. Могу вам набројати још најмање ТРИ случаја живе, здраве да не кажем нормалне дјеце које су љекари хтјели да побаце. А колико ли је тек оних који су заиста извршили побачај вјероватно без правог разлога...?

Зашто ћу овдје гласати "не знам"? Зато што нисам сигуран шта би било да се заиста показало да поремећај постоји. Да ли бих могао вршити притисак на супругу да роди такво дијете иако би брига о њему, да се не лажемо, углавном пала на њена плећа? Не знам. Богу драгом хвала, па нисам морао донијети такву одлуку. Овим сам само желио да вам укажем на дискутабилност дијагнозе "озбиљног поремећаја". Са друге стране, узмимо нпр Даунов синдром. Зар и такве особе немају (какав-такав) живот? Нису ли и то личности? Немају ли, рецимо, Олимпијаде за њих? Не крштавају ли се и они и не причешћују? Па ако се причешчују, значи да су једно са Христом: имам ли онда ја право такав живот прекинути у зачетку јер нисам довољно јак да то поднесем?

Зато људи моји драги, захвалите Богу (ви атеисти не морате :) ) да никада не дођете у ситуацију да се у животу сретнете са овим о чему причате.
Ја већу љубав и срећу у животу нисам доживио него кад ми се син осмјехне. А нити један осмијех не прође а да не помислим шта би било да смо га убили у 23. недјељи од зачећа, да ми машина ЗАИСТА ЈЕСТЕ покидала руке, ноге, срце, мозак још у мајчиној утроби. Ужас. Хвала ти Боже на овом дару, највећем од свих дарова којима си ме даривао.

Сјетите се овога, драги заговорници абортуса, када будете гледали своју дјецу.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ti se (br onako kako ja dozivljvam licnost) ne radjas.. ti se kreiras... vremenom iskustvim, misljenjima, idejam.... Ti si skup svega toga... a nisi ti nesto predeterminisano....

 

Зато сам ти на претходној теми објашњавао да је личност динамична и развојна и да неко може постати личност тек у 60. години живота. По томе беба и не би била личност, као ни ембрион и по томе би било потпуно у реду убити неког у 30. години јер није личност, већ скуп колективних понашања и очекивања од тог колективног са подлогом у природи и нагонима.

 

По мени нема никакве разлике између ембриона и једног пубертетлије који зна само да једе, пије, спава, вата цурице за гузице јер га дрмају хормони и обавља оно шта му друштво налаже. Где је ту његова личност, његова посебност која га чини личним, другачијим када је само скуп ћелија које обављају своју функцију и скуп колективих очекивања од њега (да заврши школу, запосли се и ради у фабрици као зглоб једне машинерије, пензионише се и умре без икаквог смисла у свом живота) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima jedan profesor na Medicinskom fakultetu u Nišu koji uvek prvo predavanje brucošima počinje sledećom pričom - Zamislite 2 trudnice. U oba slučaja su deca ozbiljno bolesna (fizički ili psihički) a u jednom slučaju je i majka ugrožena ali u meri da ne mora da znači da će neizostavno umreti. Da li predlažete abortus ili ne? (za detalje bih morao da se raspitam kod druga koji mi je pričao)

 

Nakon što mu je na pitanje izvestan student odgovorio da bi verovatno predložio abortus, dr reče da bi u jednom slučaju ubio Tuluz Lotreka a u drugom Betovena.

 

Sećam se vladike Porfirija koji kaže da je po Božijim merilima jedino bitno da li je osoba koja će biti rodjena sa teškim poremećajem imati kapacitet da voli, to je jedino bitno.

 

Naravno, realnost nam pokazuje da sve ovo uopšte nije tako crno-belo.

 

p.s. Molim postavljača teme da razdvoji NE i ZNAM u opcijama glasanja

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Protivnici abortusa kazu da je odlazak na abortus kao odlazak kod zubara? O kakvom ti cerecenju i komadanju i struganju pricas?

Genijalni ste. U zavisnosti od toka rasprave u stanju ste da situaciju farbate kojom god vam bojom odgovara samo da ooravdate svije stavove... Providno...

 

Slikovito:

 

http://www.dodaj.rs/f/2L/ln/YVac7Xl/abortus-1.jpg

 

http://www.dodaj.rs/f/3M/Sx/1781zwPy/abortus-3.jpg

 

http://www.dodaj.rs/f/3j/Ux/1TfxEPv6/1/abortus-2.jpg

 

http://www.dodaj.rs/f/1y/vH/u26JK1i/abortus8.jpg

 

A sto se "stuganja" materice tice - sta mislis zasto postoji verovatnoca da zena nakon cedomorstva ne ostane vise u drugom stanju?

Измењено од Милан Ракић

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...