Jump to content

О. Зоран Ђуровић: Осврт на књигу монаха Артемија против Владике Игнатија

Оцени ову тему


Препоручена порука

artemije.pdf

 

Поводом  напада монаха Артемија на епископа Игњатија: http://www.zorandjurovic.com/tekstovi/artemije.pdf

Измењено од Дејан Бићанић
Уз име клирика обавезно написати и његов чин
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта те чуди, аво? Артемије је јеретик на куб.

 

Али је ипак школован и више него довољно да би се користио оваквим ниским и секташким методама манипулације. Подсећа ме на модерне клинце муслимане и Јеховине сведоке који тако искривљују Библију и тиме "доказују" своју веру. 

 

Превише је простачки то одрадео. Сигурно уме боље. Али када схватимо какви су му следбеници не чуди што се није мало више потрудио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад би Зоран могао да употпуни одговор и каже мало више о :

 

Епископ Игњатије: 
1. У последњих неколико векова догматика је погрешно посматрана из етичког, 
моралног угла. (1-02) 
 
Дакле волео бих да чујем мишљења о томе ко је све од отаца и истакнутих теолога у последњих неколико векова погрешно сматрао догматику из етичког и моралног угла... и каква су била њихова погрешна мишљења....
Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Дакле, Серафим, као и Игњатије кажу да циљ хришћанског живота није држање моралних назора него задобијање Духа Светог." - sad, ne znam da li vladika Ignjatije nastavlja u izlaganju to što ovde piše da kaže - zadobijanje Duha Svetog. Ako je ostavljeno samo onako kako ste citirali, oče, onda morate priznati da ipak nije rečeno tako kako ste Vi naveli da jeste (Vi ste možda smatrali da se to podrazumeva).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

"Дакле, Серафим, као и Игњатије кажу да циљ хришћанског живота није држање моралних назора него задобијање Духа Светог." - sad, ne znam da li vladika Ignjatije nastavlja u izlaganju to što ovde piše da kaže - zadobijanje Duha Svetog. Ako je ostavljeno samo onako kako ste citirali, oče, onda morate priznati da ipak nije rečeno tako kako ste Vi naveli da jeste (Vi ste možda smatrali da se to podrazumeva).

 

Видите стране 10-12: http://www.verujem.org/pdf/ignatije_crkva.pdf. Сигурно има многих других текстова који говоре о овоме. То је Игњатијева суштинска мисао: Човек да би постојао мора ући у заједницу са Богом, а она се остварује кроз Духа Светог који конституише цркву као Тело Христово. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад би Зоран могао да употпуни одговор и каже мало више о :

 

Епископ Игњатије: 
1. У последњих неколико векова догматика је погрешно посматрана из етичког, 
моралног угла. (1-02) 
 
Дакле волео бих да чујем мишљења о томе ко је све од отаца и истакнутих теолога у последњих неколико векова погрешно сматрао догматику из етичког и моралног угла... и каква су била њихова погрешна мишљења....

 

Не могу дуже да пишем. Радим на неким пројектима. Ово ми је било успутно. Прочитајте изванредну Лубардићеву студију коју сам навео, тако да ћете моћи да се упознате са проблемима о којима је овде реч. Ретко исцрпна и јасно написана књига. Ту су и Путеви руског богословља, од Георгија Флоровског, али је дело за оне који имају слободног времена на претек или су посвећеници. Лубардић и више него довољан. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče, čudi me da se pozivate na sv. Serafima, ali pretpostavljam da Vam je onda nepoznato da je Motovilov bio po svoj prilici duševni bolesnik (sam piše o tome da se u njega prilikom krštenja uselio demon po imenu Avadon, koji će na kraju vremena ući u antihrista itd.) i da je praktično nemoguće odrediti šta je realno učio sv. Serafim, a šta je njegovo lično buncanje. Pouzdana istorijska svedočanstva o bilo kojoj izjavi sv. Serafima na bilo koju temu ne postoje. To ovaj konkretan citat o cilju hrišćanskog života ne čini suštinski manje uverljivim ili tačnim, ali je Motovilov svejedno autoritet koliko i mati Borka, pa bi bilo bolje da za potrebe naučnog rada nađete nešto pristojnije. V. ovde: http://euhenio.livejournal.com/21172.html.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče, čudi me da se pozivate na sv. Serafima, ali pretpostavljam da Vam je onda nepoznato da je Motovilov bio po svoj prilici duševni bolesnik (sam piše o tome da se u njega prilikom krštenja uselio demon po imenu Avadon, koji će na kraju vremena ući u antihrista itd.) i da je praktično nemoguće odrediti šta je realno učio sv. Serafim, a šta je njegovo lično buncanje. Pouzdana istorijska svedočanstva o bilo kojoj izjavi sv. Serafima na bilo koju temu ne postoje. To ovaj konkretan citat o cilju hrišćanskog života ne čini suštinski manje uverljivim ili tačnim, ali je Motovilov svejedno autoritet koliko i mati Borka, pa bi bilo bolje da za potrebe naučnog rada nađete nešto pristojnije. V. ovde: http://euhenio.livejournal.com/21172.html.

Mozda i nije Motovilov napisao sve tacno ali ono sto je prepisano Sv Serafimu je duboko pravoslavna misao koja je postojala oduvek u crkvi i posebno naglasena u poslanicama Sv apostola Pavla.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mozda i nije Motovilov napisao sve tacno ali ono sto je prepisano Sv Serafimu je duboko pravoslavna misao koja je postojala oduvek u crkvi i posebno naglasena u poslanicama Sv apostola Pavla.

 

Sto sam i sama napisala. Ali kao sto se neces pozivati na mati Borku kao na autoritet u pitanjima ikonologije samo zato sto joj na zidu visi 50 ikona, tako je pogresno citirati Motovilova sve i kad govori sustu istinu. Sta fali, recimo, istom tom sv. Pavlu?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Фина цртица

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...