Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

мислим да је најбоље, сва питања везана за пост (како и зашто) поставити свом пароху или духовнику, јер код њих ћеш се исповедати и причешћивати и ако треба они ће ублажити пост итд... 

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Нисам жена,јесам биће.

 

Требали сте да прочитате цео мој пост па да судите. А за овај ваш пост немам речи, ипак не приличи једном бићу.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ок људи, ајмо мало мир ;) да се волимо овакви какви смо (лепи, добри.....паметнии, богати)

  • Волим 1

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајде и ја да напишем по први пут на овом форуму неко писаније. Прво, овде се говори само о храни, а није само у томе, чак је у овом времену храна најмањи проблем, замислите од пре 50 година па све до почетка када је почело да се пости, они нису имали хиљадити део ове хране. Нико неће да иде код свог свештеника и да по његовом благослову пости ( ово пишем за људе који долазе на форум по први пут да би се само ради тога информисали), сада лутају људи, када им каже свештеник како да посте, а они одма траже мислење или некога на форумима или другог свештеника да им да мишљење које ће њима одговарати. Друго, зна се да понедељком не треба постити на води ( мислећи на пост понедељком, средом и петком ), понедељком на води посте монаси пошто је понедељак посвећен анђелима, а они су у том свету. Треће УВЕК ТРАЖИТИ МИШЉЕЊЕ И БЛАГОСЛОВ СВЕШТЕНИКА!!! јер као што су већ рекли пар страница пре, није свакоме исти пост ( мислећи на посао, болест и врсту посла којим се човек бави ) . То је као маратон, не може не припремљен и без кондиције да га истрчи цео. Извините на опширном писанију.

 

Нека те човјече,све си  друго лијепо написао,али да парафразирам Ваше ријечи,дакле кажеш све што напише Владика Атанасије слијепо слиједимо као папу,то је већ нешто друго,горе и врло лоше написано,О томе Вам говорим.Владика Атанасије је жива ризница и теологије и животних поука за вјечност,никад ниси сигурно био са њим,разговарао,био на служби и не лупај живота Ти,а он што каже сами Бог говори из њега и то су очи које Бога виде,то је прозорљив човјек,него дођи ти мало у Тврдош да те мало продрма у том твом знању и служби,љепотану увредљиви,човјече зашто се љутиш,ех како се лако увриједиш,гдје ти је хришћанска љубав,праштање,дјела милосрђа,или она овом сајту кад неко нешто прозбори паметније,одмах га заспу дежурни,ајде бре људи нисте од стакла,има ли глине какве у вама,ваља се и савијати,сви ћемо у ту иловачу, али с чиме,неће нико своје мудровање понијети,иду дјела и недјела.

 

.smesko.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нека те човјече,све си  друго лијепо написао,али да парафразирам Ваше ријечи,дакле кажеш све што напише Владика Атанасије слијепо слиједимо као папу,то је већ нешто друго,горе и врло лоше написано,О томе Вам говорим.Владика Атанасије је жива ризница и теологије и животних поука за вјечност,никад ниси сигурно био са њим,разговарао,био на служби и не лупај живота Ти,а он што каже сами Бог говори из њега и то су очи које Бога виде,то је прозорљив човјек,него дођи ти мало у Тврдош да те мало продрма у том твом знању и служби,љепотану увредљиви,човјече зашто се љутиш,ех како се лако увриједиш,гдје ти је хришћанска љубав,праштање,дјела милосрђа,или она овом сајту кад неко нешто прозбори паметније,одмах га заспу дежурни,ајде бре људи нисте од стакла,има ли глине какве у вама,ваља се и савијати,сви ћемо у ту иловачу, али с чиме,неће нико своје мудровање понијети,иду дјела и недјела.

 

.smesko.

 

Ма биће, ти си скроз пукло, дај ми мало то што користиш, молим те, да ми брже прође пост. Где сам ја написао да што владика Атанасије напише слепо следите као папу?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

petarpan, on 28 Nov 2012 - 19:07, said:snapback.png

Ти изгледа да имаш великих проблема са собом, када овако пишеш. а за твој други пост да су то свети људи, нисам знао да си постао и сабор цркве па да објављујеш светитеље...

 

Ево препорученом поштом одговор,Сабор се бира,а не постаје,а светитеље не објављује сабор,он их проглашава,доноси одлуке и томе слично,а да имам неких проблема како ти наводиш,извини да ниси доктор или клеопатра,или "лијечиш" код чика грешног Милоја,уразуми се човјече,полако,бирај ријечи,ја се мало шалим,а ти забијаш ниско,полако бре!

Види шта каже Драшко људина ипо,за ријеткост и за сваки примјер...

ок људи, ајмо мало мир  ;) да се волимо овакви какви смо (лепи, добри.....паметни, богати)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

flops:

владика Атанасије Јефтић од Васкрса до Вазнесења не пости пошто је све време Христос био ту, можда је истина, а можда и није ( мислећи на владику и мрс ), али има логике у томе.

Проблем код нас је то што Атанасије напише било шта, сви слепо га следују ко да је папа. 

Čuj, Vl. Atanasije Jeftić, voleo ga neko ili ne voleo, ima potpuno pravo,

ako o tome uzimemo  u obzir Reč Božiju (svedočanstvo Hristovo:

Mogu li svatovi postiti (plakati) kada je ženik s njima?),

preko odluka Vaseljenskih sabora, koji duh izgovorne reči Božije ponovo potvrdjuju u Duhu Svetom,

te propisuju, konkretno Trulski sabor 13. i 55. pravilom, da tokom perioda od praznika Vaskrsa do Vaznesenja nema posnih dana, a što potvrdjuje, ranije, i onaj koji Duhom Svetim (u Duhu Hristovom) mišljaše:

Sveti Epifanije, svedočeći da se  ne posti tokom cele Pedesetnice.

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

po raspravama rekao bih da je počeo post

neka je sa srećom!

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У сваком времену треба да се угледамо на свете Божије људе, јер они су

опрактиковано Јеванђеље, они су свијећњаци који све просвећују

свјетлошћу Христовом и све испуњују вјечном љубављу Божијом и

силним благословом Божијим. Њихова дјела треба читати, од њих се

учити и онда ћемо непрекидно бити са Господом и у Господу и Њиме ћемо

живјети и дисати и мирисати.

 

Мени грешном бићу опростите и од срца Вам желим срећан наступајући пост у ово чудесно освећено вријеме,духовно и молитвено дочекујући дане који нас воде у сусрет ЗемљиЖивих-Новорођеном Богомладенцу Христу. Нека свима Вама Господ дарује свеколика небоземна добра.

Пустите се људи нижеразредних прича,помолимо се Господу и Мајци Божијој и свим светима за све нас.

 

Ђаво када види да духовно напредујемо подсјећа нас на прошле тешке и

тужне догађаје неби ли нас саломио, скрхао и на крају одвојио од

Господа и одвео на лажне путеве, да тражимо храну на њивама глади,

како рече староз.пророк Божији. Треба се прекстити, помолити Богу,

тргнути, трудити се на неком раду и послушању, јер наш живот је

заправо послушање које нам је Господ дао и које треба да испунимо

ничим тешким и немогућим, него сам и једино служењем и радошћу према

Њему и својим ближњима.

Часни Крсте Господњи чувај и штити нас од свакога зла, тешкоће, туге

и уведи нас у вјечну радост Бога Живога,

Амин,Боже дај!

Какво величанствено појање...какав глас и ријечи Псалма

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa Brate, liturgijsko slavlje - Liturgija (nedeljom),

ustanova započeta na Večeri Gospodnjoj, a  kroz Vaskrs i Vaznesenje dovršena na dan silaska (poslanja ili naitija) Svetog Duha na Crkvu (Apostole).

 

Brate Veljo nigde on nije povezao sa načinom posta ove dogadjaje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brate Veljo nigde on nije povezao sa načinom posta ove dogadjaje.

 

Ko?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ала се ти радиш сине за све паре!!!

 

Човјече,вала све си могао рећи,али ово с парама,баш се ували,ђе ћеш то рећи,јади те не знали,које паре,ђе има пара овдје,како мене заобилазе и све друге,ма иди човјече ти ко забавише,па прича је о посту,Христос истјера трговце из храма,уживај у дивном Псалму доље на мом посту,пусти забијање ножа у леђа...

Веља је чоек ипо,Веља,јел Таса наш цар,ма јашта роде,ја ко ће бити,ха,ех кад викне земља пуца,ал кад загрли мој брале,...то је вебо у теби,нема таких људи више,има наш Митрополит др Амфилохије,Владика др Иринеј и њихови вјерни ученици,владике,свештеници,вјероучитељи,а и ми сви заједно сви у једно,сви за Христа и у Христу.

Од Тих великих људи треба учити они су свијећњаци који све просвећују

свјетлошћу Христовом и све испуњују вјечном љубављу Божијом и

силним благословом Божијим. Њихова дјела треба читати, од њих се

учити и онда ћемо непрекидно бити са Господом и у Господу и Њиме ћемо

живјети и дисати и мирисати.

 

Нека би Бог дао да се сретнемо и видимо у радости и милости Божијој према нама и једних према другима.

Најважније је оно што носимо у себи, у својој души, у своме уму и срцу, а од свих дарова најбитнија је љубав Божија и љубав у Господу према свима. Тако ако будемо живјели и трудили се на том путу, Господ ће дати и све остало. Наше је да дамо све од себе и биће све!

 

Пресвета Богородице помилуј и спаси нас и сачувај од свакога зла, невоље и гријеха!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...