Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Да нас уздржавање од мрсне хране подсећа да се уздржавамо од грешних мисли и дела. "Постити значи уздржавати се."

 

(На пр. дође ми да се издерем на мужа па се суздржим, схватим да немам снаге, нешто сам гладна цео дан... 4chsmu1 )

 

Да очистимо своје тело па самим тим и душу. Заједно са мрсном храном, коју избацујемо из свог тела, из своје душе избацимо гнев, мржњу, завист, злобу... и све остале прљавштине.

 

Да мање угађамо себи а више бринемо о ближњима.

 

                                   ...

 

А све из љубави према Господу.

 

 

 


 

 

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постимо зато што је пост Бог заповедио. Али није заповедио начин поста, то људи одређују и прилагођавајући мењају.

Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uzrok naseg posta je poslusnost Crkvi i ljubav prema Bogu a posledice su , kako Ignjatije ranije napisa : olaksanje (borbe), zdravlje (duhovno i telesno), pobeda nad strastima, i mnogo toga drugog...

Светост не може да сапостоји заједно са еластичном савешћу која трпи компромисе тамо где њима места нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постимо да би у себи направили места Христу и зато што волимо Христа - мени се чини да је то суштина (уз све пратеће речено).

... пустиња је тамо где боли ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Због послушности Православној Цркви а собзиром да Црква по себи не присиљава никог на пост,та послушност добија димензију једне необичне поуке која настоји да нам укаже на потенцијале наше људске природе...дакле пост као простор у којем се упућујемо на те централне тачке јеванђеља,пратећи литургијски ритам и онога што нам се кроз литургију у току посних дана нуди као репер за оријентацију...мада ово важи и изван поста, јер по својој суштини пост је увјек присутан...ова 4 дужа поста у току године желе да посебно нагласе празнике којима иду у сусрет јер су ти празници ерупција јеванђелске истине и откривају смисао постојања на једном дубљем нивоу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прекјуче У Политици  је био наслов типа ''постимо због Божића''. А Св.Јован Златоусти, на једном месту, каже да је грешка рећи да постимо због празника. Због празника и на празнике се гостимо и славимо, а постимо због наших грехова. 

Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је моја, покојна бака, увек говорила: ,,Сине немој ти да постиш, грех не иде у уста, већ из уста''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је моја, покојна бака, увек говорила: ,,Сине немој ти да постиш, грех не иде у уста, већ из уста''.

 

69483_474005599318910_567052760_n.jpg

 

То вако некако ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

69483_474005599318910_567052760_n.jpg

 

То вако некако ?

 

Наравно, нисам се никада сложио са њом. 

И сматрам да свако ко осети потребу, жели и може да треба да пости.

Како телесно, тако и духовно. 

Постимо из љубави...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постимо зато што нам је Христос оставио својим примером, на основу његовог поста у пустињи смо почели и ми да постимо, да није било тога, на основу чега би настао пост?

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...