Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

 

petarpan, on 28 Nov 2012 - 13:59, said:

владика Атанасије Јефтић од Васкрса до Вазнесења не пости пошто је све време Христос био ту, можда је истина, а можда и није ( мислећи на владику и мрс ), али има логике у томе.

 

mislim da je vladika Grigorije to rekao ili "glasno razmisljao'' u nekoj tv emsiji, nikakav kanon nije!

 

 

p.s. nesto ovi citati ne funkcionisu admine?

 

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

mislim da je vladika Grigorije to rekao ili "glasno razmisljao'' u nekoj tv emsiji, nikakav kanon nije!

 

 

p.s. nesto ovi citati ne funkcionisu admine?

 

Ма људи пустите се ћорава посла,то нема везе ни с чим,једно је мислио сам,друго рекао сам,пазите људи,није то мала ствар и то су велики свети људи,велики учитељи и дивни хришћани,немојте...шта вам је има ли шта боље у вези те теме да поставите.

То су велике неистине и лажи,ви немате појма о тим људима и када говорите само можете устати кад им име изговарате,ако сте људи и хришћани.Пост је и постите умом,мислима,ријечима и дјелима,пустите празнословље и стомак.

 

ESS_PasteBitmap010620.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa Brate, liturgijsko slavlje - Liturgija (nedeljom),

ustanova započeta na Večeri Gospodnjoj, a  kroz Vaskrs i Vaznesenje dovršena na dan silaska (poslanja ili naitija) Svetog Duha na Crkvu (Apostole).

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човјече,Владику Атанасија када поменеш прво устани,...еј мој хришћанине,јади те не знали,а онда пиши своје глупости,ти си негдје чуо,еј јадниче,а да ли си чуо његове свјетске академске радове,дјела призната,највећи теолог свијета,јашта,да нећеш ти можда да сједиш са Зизјуласом,Гондикакисом,Јанарасом,итд.и да радиш на теолошким питањима,еј буди Бог с нама,поједини народе како имате и храбрости да лупате,ајд што не знате,а како вам и ови теолози и администратори то дозволе.

У шта се претвара овај сајт,куд иде?

 

Требали сте да прочитате цео мој пост па да судите. А за овај ваш пост немам речи, ипак не приличи једној жени.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да ли се стварно Бадњи дан пости на води? то нисам знао. чак и ако је недеља?

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

чак и ако је недеља?

 

 

Razumite da u nedeljni dan i bilo koji drugi dan kada se služi Liturgija (liturgijsko slavlje),

 

ne mora da se posti na vodi: Mogu li svatovi postiti kada je zaručnik s njima? - reč je Gospodova.

 

I ako tražite pravila - upravo po pravilu Svete Crkve  ne samo da ne mora, nego i ne sme:

 

Kanon 66. Svetih Apostolski:

"Bude li se zatekao neki klirik  da posti u Dan Gospodnji (nedelju), ili u subotu, osim jedne jedine (Velike Subote),

takav neka bude svrgnut, a ako je laik (narod Hristov), neka bude odlučen od Crkve.

"Ovo apostolsko pravilo ponavljaju i sledeći pravoslavni sabori:16. kanon IV Vaseljenskog Sabora,

13. i 55. kanoni VI  Vaseljenskog Sabora, 14. kanon Anikrskog, 18. i 21. kanoni Gangrijskog, 29., 49. i 51. kanoni Laodikijskog.

Pošto Crkva propisuje pravilo - Post (tj. bez ulja) je zabranjen svake subote i nedelje,

makar to bilo i tokom Časnog posta (izuzev jedne subote - Veliku Subotu)", Sveti Gerasim Jordanski je ustanovio da svi monasi mogu postiti 5 dana, a sledeca dva dana doci na liturgijsko slavlje i trpezu, čak i u vreme Časnog posta.

Trulski sabor svojim 13. i   55. kanonom ponavlja  pravilo koje navodi još Sv. Epifanije u spisu - Panarion,d

- ne posti se tokom Pedesetnice. Dalje, isti Vaseljenski sabor osudjuje praksu papomislećih Latina koji poste  subotom.

,,Dobar je post, ali dobro neka biva na dobar nacin. Ako neko posteći prestupa ustanove Apostolske i Otačke,

neka čuje: da dobro nije dobro kada ne biva na dobar način."

Medjutim, po učenju istih Svetih Otaca, iskustva Crkve i Vaseljenskih sabora, moguće je po blagoslovu Svete Crkve,

ako je u pitanju lični zavet (a pod uslovom da taj zavet nije rodjen iz prelesti) neko može postiti na vodi  neprekidno i duže od pet dana  (dakle i u subotu, čak i nedeljom), ali se to ranije retko dozvoljavalo onima koji nisu bili u monaškom postrigu!

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да ли се стварно Бадњи дан пости на води?

Po pravilu ne mora  za Badnji dan i veče da se posti na vodi:

http://www.hramvaskrsenjapg.org/Picture/Kalendar/01_png.gif

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човјече да ли си ти нормалан шта то пишеш,читате ли ви администратори ово,па зар ти који си се тек родио да пишеш такво нешто,срам да те буде,боље ти је покриј се својим глупостима и док нешто не научиш ћути и учи,човјече,еј моји Срби понеки...буди Бог с нама!

 

Ти изгледа да имаш великих проблема са собом, када овако пишеш. а за твој други пост да су то свети људи, нисам знао да си постао и сабор цркве па да објављујеш светитеље...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Требали сте да прочитате цео мој пост па да судите. А за овај ваш пост немам речи, ипак не приличи једној жени.

 

Нисам жена,јесам биће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти изгледа да имаш великих проблема са собом, када овако пишеш. а за твој други пост да су то свети људи, нисам знао да си постао и сабор цркве па да објављујеш светитеље...

 

Свети јесу биће,остали и јесу,то су људи које народ сви срцем воли,а твој је проблем што ти мање. 138999

Link to comment
Подели на овим сајтовима

‎"Пост благопријатан Богу је онај који подразумева поред уздржања од хране и удаљење од сваког греха, мржње, зависти, оговарања, неумесних шала, празнословља и других зала. Оној који пости само телесно не трудећи се у врлини личи на човека који је саградио лепу кућу, али у њој живи са змијама и скорпијама." 

Фотије патријах Цариградски‎"Пост благопријатан Богу је онај који подразумева поред уздржања од хране и удаљење од сваког греха, мржње, зависти, оговарања, неумесних шала, празнословља и других зала. Оној који пости само телесно не трудећи се у врлини личи на човека који је саградио лепу кућу, али у њој живи са змијама и скорпијама." 


Фотије патријах Цариградски

преузето са сајта спц.цом

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти изгледа да имаш великих проблема са собом, када овако пишеш. а за твој други пост да су то свети људи, нисам знао да си постао и сабор цркве па да објављујеш светитеље...

 

Еј,човјече немој молим,ал обећај,ја сам добронамјеран човјек,понекад мало онако заједљив,можда која ријеч буде,али вјеруј ми срце и душа није,дакле да се Ти или Ви нешто сад не наљутите,али знам и то да не није фер и не би било поштено да ти не кажем,ево полако ћу,пошто ријетко гледам ко пише,него шта је написано,мада је то погрешно,кажу мудрији од нас да није шта је речено,него ко је рекао,у први мах ми се Ваше име на форуму учинило,неш вјеровати човјече,претрпан,извини молим те и ево ме смијех држи већ пуних пет минута,извини пријатељу,оптичка варка и заиста ништа друго.

victory78 побједио си признајем!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...