Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

Како сутра нисам ту користим сад прилику:

Праштајте Оци, браћо и сестре на мом поганом језику. molimoli molimoli molimoli 138999 138999 138999

Иначе сутра на вечерњи почињемо велике метаније, ако се нисте разгибали биће мало чупаво првих дана

( моје искуство) :blush:

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Не знам како са вама, али мени је препун куфер. Нисам га хтео пунити, заиста. То што сам једну по једну ствар избацивао, а она се враћала и доносила и друге, да нисам куфер могао ни затворити, вероватно је последица тога, јер нисам избацивао тамо где је требало, или зато што нисам звао Некога да ми помогне. Пуно је ту и мог и туђег веша.

Лажи, издаје, преваре, сумње, осуде, мржње, крађе, ироније, цинизма, егоизма, нацизма...Нема краја.

 

Не треба ми људи ништа од тога, али се бојим да ми куфер буде празан. Као да нисам научио да га носим празног, него увек очекујем неки напор. Мислим да је ред да тај куфер се испразни и да се оптерети са неким лакшим стварима, као што су љубав, поверење, искреност, радовање, доброчинство, знање...

 

Сутра почиње пост. Не пост храном, такав пост је врло често ту, тако да ми нешто и не недостаје. Сваке недеље евхаристијски пост, среда, петак... Али онај пост делима, тај пост ми недостаје. Вероватно ништа у историји човечанства није толико битно као убиство Бога и његов опроштај и Васкрсење. Његово спасење. Тако да и догађаји због којих се све ово дешава су мотивишући више од других, да се не само храном, већ целим својим бићем потрудимо и донекле попнемо још коју степеницу. Или љуљнемо. Није лоше ни једно ни друго, ако се дешава на степеницама које иду ка Небу.

 

Тако да почнем да избацијем те своје усмрделе гаће и чарапе.

 

Дакле.. ЖРУ форумаши, опростите сви све, опраштам свима све. Живи били и спасли се сви.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ЖРУ форумаши, опростите сви све, опраштам свима све. Живи били и спасли се сви.

Zdravo bili, brate- Oprostite i Vi. Neka Vam je na zdravlje početak posta, i da radostno dočekate svijetlo vaskrsenje Hristovo! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo virtuelno oprastanje je nekako victory78 ...ali ok, oprostite!

Има вечерас вечерње па ће да буде праштање. Мени је и то мало чудно, јер немам шта да прилазим неком да ми опрости ако не мислим да сам га нешто увредио..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

па ко те тера :)

Једном сам био на том вечерњем и сви смо свима опраштали, прво владики и поповима па онда свак сваком :)

Сад је поп рекао опраштање, али само ако сте с неким у завади.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To vam je najlepsa vecernja sluzba. U mislima molim za oprostaj svakog od vas. Zivi bili pa da pocnemo takmicenje u vrlinama.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja najvise treba da oprostim samome sebi jer samog sebe najvise i osudjujem. Drugi mi nisu nekog zla naneli koliko sam sam sebi.... (: ali prastam sam sebi prvo

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сутра почиње пост. Не пост храном, такав пост је врло често ту, тако да ми нешто и не недостаје. Сваке недеље евхаристијски пост, среда, петак... Али онај пост делима, тај пост ми недостаје. Вероватно ништа у историји човечанства није толико битно као убиство Бога и његов опроштај и Васкрсење. Његово спасење. Тако да и догађаји због којих се све ово дешава су мотивишући више од других, да се не само храном, већ целим својим бићем потрудимо и донекле попнемо још коју степеницу. Или љуљнемо. Није лоше ни једно ни друго, ако се дешава на степеницама које иду ка Небу.

facenew22222222 ПРАШТАЈТЕ СВИ....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлична тема.

 

Опростите драге Форумџује, за сваку непијатност, лакомост, увреду... хотимичну и нехотимичну.

На здравље почетак поста и да га у здрављу и дочекамо, желим.

 

.please.

  • Волим 1

Зло добра донети не може!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja ih nikome,pa ni sebi,neću praštati sigurno.

ето ми ти праштамо што нећеш....:)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...