Jump to content

Венчања, свадбе

Оцени ову тему


Препоручена порука

Cekamo svi odgovor teologa! Mada kako ljudi stare razlika i te kako moze da smeta. U ovom slucaju mlada ima samo 20 a mladozenja 38 godina.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa, nisam teolog, niti sveštenik, te mogu reći samo svoje skromno mišljenje. Mislim da postoji dobar razlog, zašto Je Crkva ustanovila to pravilo: naime, ako mlada ima 25, a mladoženja 45 godina - za 15 godina će biologija učini svoje, pa muškarac od 60 neće moći biti baš u svemu dobar za svoju suprugu. Mislim, razumijete... Nažalost većina brakova je zasnovana samo na plotskoj osnovi i kada nestane tog vezivnog tkiva ne preostaje ništa drugo što bi taj brak držalo. Tada se često dešavaju razvodi, preljube... Naravno, nije uvijek tako, ali je to čest slučaj. Stoga, vjerujem, Crkva iz želje da preduprijedi takve situacije - ustanovljava ovo pravilo. Naravno, episkop bi trebao da poznaje te osobe, i da ima uvid u njihov duhovni život.

Ako što pogriješih ili koga sablaznih - praštajte!

PS A da je situacija glupa, nepotrebna i neprijatna, to je više nego očigledno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

znači razlog je čisto praktične prirode, da mlada žena ne bi "patila" od impontencije (po onom vicu: moj muž boluje a ja patim...)

treba videti koliko je staro to pravilo i od koga potiče.

Očito nije previše staro jer nije vredelo za sve (setite se kralja Milutina)

Takođe ne verujem da je uvedeno radi zaštite od pedofilije, jer pedofilija nekad nije postojala.

Dakle: ko i kad je ovo pravilo doneo i videćemo čemu je služilo u stvari.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Interesuje me stav Crkve o raazlici u godinama izmedju supruznika. Koliko je dopustiva razlika po kanonima Crkve i da li je ova nova pojava muskarac mladji od svoje izabranice ili da je devojka mladja dosta od muskarca dopustiva 301 .mislise.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико ми се чини, има неко правило које је одмах примјењиво, ако је младожења старији до 15 година од младе (не знам да ли важи обрнуто, вјероватно не). Дакле у овом распону од 0 - 15 година, вјенчање се одмах извршује без икаквих накнадних преиспитивања. 

 

Иначе, не постоји препрека за брак, али свако одступање од горе поменутог правила, иде код епископа на преиспитивање и одобрење, тако да практички може се одобрити сваки брак. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nazalost  Feeble nisam primetila gde se pricalo vise puta, ako ste ljubazni pokazite te postove, na delu foruma koji se odnosi na pitanje braka nije bilo ovakve teme. Pitala sam sta u slucaju ako je devojka recimo starija od mladica nekih 10 god, to se zbio slucaj u mom mestu pa me interesuje kako su mogli da obave crkveno vencanje , ako ta razlika po kanonima Crkve velika Just_Cuz_19

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма то ја више као предлог за администрацију форума, пошто се иначе неке теме понављају :)

Ево сад кад неко од попова одговори, можда може да се стави за убудуће,

(Извињавам се на офтопику :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам сигуран али мислим да младожења може да буде старији од невесту до 14 година, а невеста старија до 7(или 8) за веќу разлику тражи се дозвола од локалног Епископа.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брачна препрека је 15 година разлике међу младенцима, без обзира на пол и разрешава Епископ, пошто му се обрати молбом преко надлежног свештеника.

Имао такав случај пре неку годину, млада млађа 18 година од младожење, ја им велим да треба писати молбу Владици за разрешење, а млада ми одговори : Какве везе има што је старији, нећу га за уветом носити. 4869

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da sve je moderno, pa i razlike u godinama, a tek sto je modreno to vencanje u Crkvi, jos sam cula za primer da je jedna devojka zelela da dovede  svestenika na splav da ih venca, svestenik se dugo mucio da pojasni da to nije predvidjeno cinodejstvovanjem i Ustavom Crkve, dzabe bili snjen izabranik i ona bili su vidno razocarani .U stvari da budemo precizni danas bi mnogi zeleli da nasa Crkva bude modernija i da se sa vise liberarnosti odnosi prema ljudima, ( pa tako treba posmatrati i taj problem ) da sa vise popustljivosti gledamo na veru, zivot i ljude u tome. 11122

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvarno a sta da kazes za 10 -, 10 +, Just_Cuz_19  da li takve veze opstaju ili ne ?

 

Па опстају..све зависи од индивидуа које чине везу. Сигурно нема стриктног правила. 

 

Мада некако гледајући да су жене увијек зрелије у односу на мушкарце у истим годинама, некако је логичније и природније да мушкрац буде старији. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 жене увијек зрелије у односу на мушкарце

 

                :)                                                                                                                                             BEST ANSWER

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...