Jump to content

Zar Bog nije mogao blaze da kazni gresnike (problem vecne kazne)

Оцени ову тему


Препоручена порука

.......................................

ma nema problema, svoi ce ubirati plodove svog truda. samo je problem sto su ti plodovi vecni i sto nije moguce nikako drugacije, a to nije bog ljubavi. ako je njemu bitno da budes u zajednici s njim onda ti sigurno nece reci nesto u stilu:"ko te je*e, imao si priliku i nisi je iskoristio pa se sad muci.

Neka si Mu rek`o, vala, kako sme tebe da ne pita za misljenje, kad ti znas sta Bog jeste a sta nije... :rolleyes: 0205_whistling

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

bezanje od kljucnih pitanja...

Potpuno se slazem - ne vidim zasto bezis od kljucnih pitanja...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a sem toga, ako se slazes sa mnom da on jako zeli da svi zavrse skolovanje, a opet kazes da je sve uredjeno tako da bude na nase spasenje, opet protivrecis sam sebi, jer to definitivno nije ni na cije spasenje

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ma nema problema, svoi ce ubirati plodove svog truda. samo je problem sto su ti plodovi vecni i sto nije moguce nikako drugacije. at o nije bog ljubavi. ako je njemu bitno da budes u zajednici s njim onda ti sigurno nece reci nesto u stilu:"ko te je*e, imao si priliku i nisi je iskoristio pa se sad muci.

Ово је сад већ једностран и себичан поглед. Значи Бог је крив за све, нема везе што сам саможиви гад то је све зато што ме Бог није довољно волео, није битно што ме заболе да се променим јер то је Божија грешка , он је одговоран за мене и није битно што не желим заједницу са Њим и што немам љубави, да је он Бог љубави више би се потрудио да је имам. Слобода значи и одговорност.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је сад већ једностран и себичан поглед. Значи Бог је крив за све, нема везе што сам саможиви гад то је све зато што ме Бог није довољно волео, није битно што ме заболе да се променим јер то је Божија грешка , он је одговоран за мене и није битно што не желим заједницу са Њим и што немам љубави, да је он Бог љубави више би се потрудио да је имам. Слобода значи и одговорност.

netacno. nigde nisam rekao da je Bog kriv za sve. Moze za neke to i da bude vecni pakao, ako oni tako odluce, ali slobodna volja ostaje zauvek. sve ostalo se jedino uklapa u pricu o Bogu koji kaznjava i sveti se radi nekakve pravde.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a sem toga, ako se slazes sa mnom da on jako zeli da svi zavrse skolovanje, a opet kazes da je sve uredjeno tako da bude na nase spasenje, opet protivrecis sam sebi, jer to definitivno nije ni na cije spasenje

Jeste, jer ukljucuje i tragiku nase slobodne volje... samo tako smo ljudi, a On samo tako i zeli da zavrsimo skolu - kao ljudi...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

После написаних постова и постова на исто, ја сам само убеђенији и убеђенији да не могу и не желим да верујем у Бога који ограничава временски ичије спасење и који ускрећује икакве могућности. И зашто не би било "могуће" покајање после смрти? Не видим ниједан једни разлог који би ми имао смисла. (осим наравно неких цитата из Св. Писма, да будемо поштени :), који међутим само констатују стање а не пружају објашњење како се то уклапа у Савршенство Љубави ).

Друго, ако мало погледамо око себе без предубеђења биће сасвим довољно да увидимо да је просто чињеница да многи људи не стигну честито ни да поразмисле има ли Бога, камо ли да Му се уподобе, колико толико. То што се тиче довољности овоземљског живота...

Треће, мисао која ме мучи је зашто Бог, ако нас је већ створио без нашег пристанка не би омогућио свакоме избор на два нивоа : прво да ли жели да постоји вечно или не, и друго : да ли жели да постоји вечно (без да се мучи) са или без Њега. Оно да то није могуће јер ће Бог бити у свему ми не пије воду, Богу је све могуће. (Једини одговор који би ме малкице задовољио је да је човекова природа "дизајнирана" да буде испуњенасамо уз Бога и у љубави, те да човек аутоматски бива несрећан ако буде одвојен од Њега, пошто га једном спозна у пуној Слави. Али то отвара питање како је могуће да ико буде ван Њега, ако је нужно да пожели да буде са Њим.)

Четврто, свестан сам да је врло, хм, не опасно, али можда мало неукусно судити о Богу, и причати унапред шта би и како требало да уради, док још не знамо шта ће тачно бити. Као да му не верујемо довољно. Ипак, имам великих проблема са овим питањима.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a mogucnost pokajanja bez ogranicenog vremena te ne cini covekom ili sta?

Svakako da je vreme pokajanja/metanoje, koje nam je ostavljeno dok zivimo ovde na ovom svetu, sasvim dovoljno.

To su pokazali nebrojeni svedoci Hristove Crkve kroz vec 20 vekova.

Ne vidim nijedan razlog zbog kog bismo mi danasnji hriscani bili u bilo cemu povlasceni u odnosu na njih.

Ako je sve radilo kako treba kod njih, sigurno moze i kod nas. Samo ako zelimo da se potrudimo bar malo...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

После написаних постова и постова на исто, ја сам само убеђенији и убеђенији да не могу и не желим да верујем у Бога који ограничава временски ичије спасење и који ускрећује икакве могућности. И зашто не би било "могуће" покајање после смрти? Не видим ниједан једни разлог који би ми имао смисла. (осим наравно неких цитата из Св. Писма, да будемо поштени :), који међутим само констатују стање а не пружају објашњење како се то уклапа у Савршенство Љубави ).

Nadam se da je ovo samo lapsus, jer ako nije, onda je vrlo gadno klevetanje Otaca i Ucitelja Crkve, koji su se u velikom broju kroz vekove bavili detaljno ovakviim pitanjima.

Oni su jasno i nedvosmisleno pokazali i dokazali da je ucenje o apokatastazi i svako njemu slicno jednostavno - jeres.

I tu, kao i ostale jeresi, cela Crkva je saborno osudila i odbacila, dajuci mnoga i premnoga obrzalozenja kroz svoje ucenje zasto je to tako...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

netacno. nigde nisam rekao da je Bog kriv za sve. Moze za neke to i da bude vecni pakao, ako oni tako odluce, ali slobodna volja ostaje zauvek.

Ниси али тако испада.

sve ostalo se jedino uklapa u pricu o Bogu koji kaznjava i sveti se radi nekakve pravde.

Зависи како гледаш. За мене, на пример, је овај живот на земљи као када се оклизнеш и кренеш да падаш са литице, и имаш прилику да се ухватиш за грану и да се задршиш и спасеш. Та прилика има своје трајање за које требаш да се одлучих хоћеш ли да се ухватиш или ћеш наставити да падаш. Да ли је то један трен или хиљаду година није битно, битно је да имаш и могућност и слободу избора. И није пад казна што се ниси ухватио за грану, већ је грана прилика да зауставиш неминован пад.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da sam skoro sve shvatio u vezi pravoslavne vere i gospoda naseg Isusa Hrista. Ali ipak tesko mi je da shvatim da je Bog za gresnike stvorio mesto vecne muke odakle nema izlaza za sva vremena. Gde su muke prevelike, gde ljudi gore i bivaju muceni od demona i tako u nedogled. Zar ne postoji nacin da se njihova kazna odrobija i na onom svetu kao i ovde. Iako bi mi dobri bog dozvolio da udjem u rajske naslade, sa ovog zemaljskog gledista ipak mi je zao tih padsih ljudi jer njihova kazna je totalna nemogu je odsluziti, a ja mislim da ma koliki zlocin bio u pitanju da bi trebalo da bude konacni broj godina za odsluzenje kazne. Ovo je moje pitanje u najkracim crtama? Hvala

Ovakva shvatanja večnih muka imamo u Islamu,kod zilota i kod naših teologa koji su bili pod uticajem srednjovekovne katoličke teologije.

Uvek sam osećao jedan nezdrav,životinjski i smrtni strah kada sam čitao ovakve stvari,a po svetim ocima kada tako nešto osetiš toga treba da se kloniš.

Ovo pitanje večnih muka otvara i pitanje naše slobode.

Ja ne mogu da prihvatim da sam slobodno biće ako ću da biram između ovakvog mučenja ili da budem dobar mami svojoj :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadam se da je ovo samo lapsus, jer ako nije, onda je vrlo gadno klevetanje Otaca i Ucitelja Crkve, koji su se u velikom broju kroz vekove bavili detaljno ovakviim pitanjima.

Oni su jasno i nedvosmisleno pokazali i dokazali da je ucenje o apokatastazi i svako njemu slicno jednostavno - jeres.

I tu, kao i ostale jeresi, cela Crkva je saborno osudila i odbacila, dajuci mnoga i premnoga obrzalozenja kroz svoje ucenje zasto je to tako...

Па ваљда има разлике између апокатастазе (оне Оригенове) и учења која допуштају могућност да пакао није вечан?

Иначе, јесам се погрешно изразио : ја лично нисам наишао на образложење које би ми објаснило како се вечност пакла и ограниченост времена за покајање уклапа са Савршеном Љубављу Божијом. Дакле не мислим на апокатастазу.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ваљда има разлике између апокатастазе (оне Оригенове) и учења која допуштају могућност да пакао није вечан?

U samoj sustini nema.

Иначе, јесам се погрешно изразио : ја лично нисам наишао на образложење које би ми објаснило како се вечност пакла и ограниченост времена за покајање уклапа са Савршеном Љубављу Божијом.

Ocigledno da nisi uopste ni trazio, ili nisi trazio na pravom mestu.

Krenes redom - od spisa o Vaseljesnkim saborima, pa dalje...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...