Jump to content

Неписменост, недостатак стила, непристојност у писаном и говорном језику


Guest Светлана

Препоручена порука

Vulgarizmi su deo jezika. Ne možemo se praviti da oni ne postoje. Svi ih koristimo. 

 

 

Kako ko. Ja ih izbjegavam jer su neumjesni.

Čim vidim haos i katastrofu od pravopisa u nečijim postovima,SMS-ovima, govoru, automatski ne smatram tu osobu nekim ozbiljnim sagovornikom.

Nisam  tako stroga :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne može, neće, i ne dozvoljavam da mi pametuje ili me uči neko ko nije bio dovoljno inteligentan da savlada gradivo petog i šestog razreda osnovne škole.

 

Па добро, то је последње, ја волим и да "победим у гостима", у њиховој игри, шта год да хоће, којим год речима, а тек ако је неко баш безобразан, онда му укажем да није баш ни писмен у пуном смислу те речи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E pa  ja sam grammar nazi i ponosim se time! :D

Čim vidim haos i katastrofu od pravopisa u nečijim postovima, SMS-ovima, govoru, automatski ne smatram tu osobu nekim ozbiljnim sagovornikom. :D

 

Zezash?? nemogu da werujem

 

4chsmu1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?

Daj probaj da izgovoriš preTSednik. Jezik se polomi.

Говорим (тј. пишем :)) о писању.

Ја изговорим прецедник, али пишем председник. Што је добро написано, јер председник председава, он је испред. Nomen est omen.

Са друге стране имамо клуб и клупску музику. Променио се корен речи при писању. Зашто? Зато што неко тако рекао да је то правилно. Уопште нема потребе за тим. Правила треба да буду конзистентна, једноставна и са што мање изузетака.

Проблем је у томе што језик еволуира. Граматичари не измишљају нешто што већ не постоји у језику, већ само траже најоптималнији скуп правила да формализују реално стање на терену. Друга је ствар код дизајнираних језика, као што су нпр. програмски, где је захтев за конзистентошћу и једноставношћу оправдан. Мада се и ту после извесног времена често примети спонтана еволуција, па се то ново стандардизује итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем је у томе што језик еволуира. Граматичари не измишљају нешто што већ не постоји у језику, већ само траже најоптималнији скуп правила да формализују реално стање на терену. Друга је ствар код дизајнираних језика, као што су нпр. програмски, где је захтев за конзистентошћу и једноставношћу оправдан. Мада се и ту после извесног времена често примети спонтана еволуција, па се то ново стандардизује итд.

 

Разумем шта желиш да кажеш. Не кажем да се језик не мења и да не треба мењати правила. Кажем само да правила која тренутно постоје нису добра.

Стално се инсистира да пишемо као што говоримо, иако кажемо прецедник, а пишемо председник. А тако пишемо да би се корен речи очувао.

Бавиш се науком и знаш да шта год да учиш прво научиш дефиницију појма, а за то ти је битан корен речи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумем шта желиш да кажеш. Не кажем да се језик не мења и да не треба мењати правила. Кажем само да правила која тренутно постоје нису добра.

Стално се инсистира да пишемо као што говоримо, иако кажемо прецедник, а пишемо председник. А тако пишемо да би се корен речи очувао.

Бавиш се науком и знаш да шта год да учиш прво научиш дефиницију појма, а за то ти је битан корен речи.

 

Grešiš. Razlika između izgovorenog DS, TS i C se uočava. Nije velika, ali se uočava.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vulgarizmi su deo jezika. Ne možemo se praviti da oni ne postoje. Svi ih koristimo. 

Dosta je prisutno pisanje slova C tamo gde treba da stoji TS ili DS.Tačnije, ljudi ne znaju glasovne promene i odstupanje od istih. Na primer - automacki. Iskoči ta reč baš na ovoj temi. Koliko sam puta pročitala precednik, pretsednik ne znam ni ja sama.

 

Vidi se na kilometar da je u pitanju zafrkancija kod takvih stvari, niko to ne pogresi sto ne zna pravila...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Grešiš. Razlika između izgovorenog DS, TS i C se uočava. Nije velika, ali se uočava.

 

Лакше ми је да изговорим клуБска од преДСедник, али то нема везе са оним што сам рекао да правила треба да су конзистентн(иј)а. Говоримо све време о правопису, а ти опет о изговарању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала вам на добродошлици. Тему сам започео како бисмо једни другима помогли да исправимо елементарне грешке. Ни сам нисам стручњак у граматици, али просто желим да заједно допринесемо угледу овог сајта и форума. У том смислу, ваљало би прегледати текстове пре него што се објаве на Блогослову. Неколико објављених текстова су веома проблематични што се правописа тиче. Нека ова тема буде покушај освешћивања форумџија о одговорности која иде уз писање. Наравно, не треба солити памет и вређати друге због грешака, већ смиреноумно и у црквеном духу изграђивати једни друге. Без омаловажавања других због непознавања граматике и правописа, ваљало би искористити ову тему за исправљање и усавршавање. Ипак је и овај форум на неки начин гласило Цркве и, тога ради, требало би ствари узети озбиљно.

 

Знам да лингвисти претерују тражећи длаку у јајету и да има много "грамар нација" унаоколо, али идеја теме је да се заједничким напорима сузбију барем елементарне грешке како би вратили углед и достојанство форума као значајног мисионарског помагала. Реч је, дакле, о крупним грешкама, а не о расправама граматичких сладокусаца.

 

Поздрав.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се са тобом. Тема је свакако потребна, рекао бих и неопходна.

 

4chsmu1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...