Jump to content

Свакодневни живот у разним земљама света - искуства форумаша

Оцени ову тему


Препоручена порука

Kad malo razmislim (mislim jos razmisljam sta da napisem na ovu temu) primetila sam da se na nekim mestima ovde jako ceni iskrenost i postenje bez obzira na sve...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 595
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

I da - voda se kupuje jer cesmusa je zagadjena teskim metalima a i samo zemljiste je veoma kiselo tako da tesko sta uspeva od povrca...nekim cudom ovde su se u dvoristu odrzala 2 dudova drveta tako da kad im je sezona bude milina :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, Mилена Трифковић рече

 

I da - voda se kupuje jer cesmusa je zagadjena teskim metalima a i samo zemljiste je veoma kiselo tako da tesko sta uspeva od povrca...

 

А куповна вода је иначе углавном пречишћена чесмовача, за разлику од Европе у којој је увек изворска.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odavde je moj pradjeda rodom sa Kijovska na južnoj Moravi:

Moravské Toskánsko / Moravian Tuscany

Na fojtove luce

A ovdje se nalazi predak mog jednog prijatelja inače Srbina katolika na jednoj fresci u katoličkoj crkvi iz 12 vijeka,

u staroj romaničkoj rotundi iz  u Znojmu iz 11 vijeka, više o tome imate napisano ovdje na ovoj temi o ktitorima:

Ко све може бити ктитор Цркве и осликан на фрескама?

Jižní vítr 2013 Znojmo Mikulov Pálava

Kaj ty jeděš, můj Janičku

A ovako izgledaju hospode, kafane na Moravi, u pozadini možete čuti kako izgleda tipična moravska "kafanska pjesma":

Moravian Wallachia

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na fojtove luce

Ta narodna moravska pjesma je poslužla češkom kompozitoru Bedřichu Smetani kao inspiracija pri komponovanju Vltave.

Symphonic poem Vltava composed by the Czech composer Bedřich Smetana. was inspired by this Moravian folk song (Na fojtove luce). In the background are the images of nature in Kyjov area - Czech/Moravian region. Kyjov spell as Kiyov.

Vltava

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 hours ago, Juan рече

А куповна вода је иначе углавном пречишћена чесмовача, за разлику од Европе у којој је увек изворска.

Има неких које су изворске, само се треба потрудити да се нађе... ;)

1469832811942_-1314573397891674792.400w.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Grizzly Adams рече

Има неких које су изворске, само се треба потрудити да се нађе... ;)

Зато сам и написао ”углавном”. Фиџи сам пио и баш је лепог укуса. Има и пар других. Има и Евиан, снобовска вода...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lepog je ukusa Fiji...

Uglavnom uzimamo Dasani ili one iz WinCo ili Fry's kao njihove znate na sta mislim :skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Пошто је православље забрањено, у Пекингу постоји само један храм у коме служи Литургија. Он се налази у комплексу руске амбасаде и за улазак је потребан пасош. Кинеским грађанима је забрањен улаз и то контролишу војници који се налазе испред амбасаде. Литургија се служи на руском и нешто мало на енглеском. Од странаца најзапеженији су Срби и Американци. Мада готово свако има интересантну причу о томе како је постао православац. Од Монголаца, преко Филипинаца до Американаца. И то су махом постали православци у Пекингу. Унутар цркве налазе се иконе светог Саве, Василија острошког и светог Аресенија, а у просторији за послужење налази се слика манастира Острог и Белог Анђела. Након завршене Литургије и веома лепог послужења почиње "православна школа". Један део је за оне који говоре Руски, а други за оне који говоре енглески. Након тога одлази се у оближњи кафић где нас чекају православни Кинези. То су углавном две или три особе. Они иначе, за Божић и Васкрс одлазе на сужбу у Шангај или Хонг Конг зато што тамо није забрањено.

Данас је након Литургије и веома лепог увода руског свештеника једна Рускиња, која иначе говори течно српски, одржала презентацију о Косову и Метохији. Наиме, прошлог месеца је провела тамо недељу дана и са свима поделила веома лепе слике и информације за које готово нико од странаца није знао. Људи су се заинтересовали за Косово и Метохију и целокупно српско православно наслеђе тако да ћу ја следећи пут направити једну презентацију на ту тему. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пошто сам за прошли Васкрс био ближи Јапану него Пекингу, а имам и веома доброг пријатеља Јапанца отишао сам у Јапан да после готово две године без Литургије прославим тај велики празник. Однесо сам им икону светог Саве на поклон и срео сам једног Србина управо због те исте иконе. Нико други од Срба није доша, а у цркви се налази икона светог Јустина Поповића и кандило испред ње коју је он једном приликом донео. Иначе, епископ Данило воли да чита светог Јустина, а особље из цркве је захтевало је да икону коју сам донео уручим лично њему. Тако сам и урадио. Литургија се служи на јапанском и енглеском и имају чак и хор. 

Токијо, Васкрс 2016

kdr5nc.jpg

 

10za6me.jpg

 

al66tw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...
  • 2 months later...
On 8/7/2013 at 9:41, Grizzly Adams рече

Њу Јорк је занимљив да се види, али није за живот.

Прођоше године, а живот има баш добар смисао за хумор...

Елем, мада доста путујем и обилазим разна места, од прошле године сам ето управо у Њу Јорку. Прво што треба да се зна - има држава Њу Јорк и Град Њу Јорк (New York City - скраћено NYC). Држава Њу Јорк је углавном рурална, са малим градићима горе од Нијагаре и Бафала па све до NYC, има ту језера, мањих планина са скијалиштима и сл. Прошо сам је уздуж и попреко и доста ме подсећа на Србију по вегетацији, природи и сл. Они то зову "Upstate New York" (горња држава...?) и разликује се потпуно од великог града.

Град Њу Јорк је како кажу "центар света". Тешко га је описати. То је у ствари скуп десетина малих "градића" од којих сваки има свој стил и становнике. Само на Менхетну има десетак таквих малих целина. Постоји "Мала Италија" у којој се осећаш као да си заиста закорачио у Италију, са ресторанима, кафићима чији власници баш имају онај нагласак и одећу као из мафијашких филмова, а само преко улице је кинески део са уличним тезгама и азијским воћем које никад нисам видео и не знам како се једе, све радње имају натписе на кинеском језику итд. Мало западно одатле је СоХо, фенси део у коме има доста ексклузивних продавница, живе разни уметници и сл. Па Гринвич Вилиџ у коме има доста барова са живом музиком, џез клубова, оних "станд ап" комичара  и сл. Источно, преко реке је Бруклин који опет има више различитих делова, има своју кинеску четврт, као и фенси делове попут Вилијамсбурга или Керол Гарденс.

Живи се углавном у "townhouses", то су оне куће "залепљене" једна за другу које излазе директно на улицу:

375px-Greenpoint_Houses.JPG

А коштају 5-10 пута више него оне комфорне, велике куће са прелепим двориштима из неког предграђа на "средњем западу".

Управо овако конфузно као ово што сам написао изгледа Њу Јорк... :smeh1:

Има вероватно још пуно да се пише, ето само за почетак.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Grizzly Adams рече

А коштају 5-10 пута више него оне комфорне, велике куће са прелепим двориштима из неког предграђа на "средњем западу".

Пре него што наставим и препустим га забораву ево, поново, пар сличица из мог бившег комшилука који не могу да прежалим:

brk.gif

Срце да те заболи кад ово оставиш... Село моје лепше од Париза... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Grizzly Adams рече

Пре него што наставим и препустим га забораву ево, поново, пар сличица из мог бившег комшилука који не могу да прежалим:

brk.gif

Срце да те заболи кад ово оставиш... Село моје лепше од Париза... :)

Твој стари комшилук је прелеп. За неки одмор од око две недеље. Више од тога досади, брате, као и остала слична "жива" места. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...