Jump to content

Ljudski život - kada on počinje?

Оцени ову тему


  

55 члановâ је гласало

  1. 1. Ljudski život - kada on počinje?

    • Sa začećem.
      41
    • Onda kada organizam ima vlastiti nervni sistem kao i krvotok.
      5
    • Sa rođenjem.
      3
    • Tri dana nakon oplodnje.
      2
    • Kada djeca postanu samostalna i pas im ugine.
      1
    • Baš me briga.
      3
    • Koitusom.
      0


Препоручена порука

Православци званично нису платонисти, мада има платониста и на овом форуму (нпр. Јустинијан)... Ја лично не верујем у постојање платонистичке душе.

А то је неко учење схоластике значи?

Ето слажемо се око нечег ни ја не верујем у постојање платонистичке душе. :)

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам једно питање за све вас који лицитирате о томе кад почиње живот - када би било доказано (замислимо) да живот почиње рођењем, да ли би тада абортус за вас био мањи грех?

Da li je to dete u utrobi 5 minuta pred porod dete ili ne?

pre vremeni porodjaj npr u sestom mesecu da li je to covek ili ne?

dakle dete rodjeno u sestom mesecu sa samo 1 kg tezine da li je to isto covek kao i dete rodjeno u 9 mesecu?

Apsurd je reci da zivot pocinje rodjenjem npr, jer se dete vec zivo radja na svet, ne postaje zivo tek kad se rodilo.

A odgovor na tvoje pitanje je ne bi bio manji greh, jel si i ti pristalica da roditelji sacekaju dva meseca posle porodjaja da pocine abortus to jest ubistvo?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

iuris, одвалио си више глупости него са оном својом "научном" апологијом протиов кастрације подофила, када си запенио да ће и након тога педофил имати сексуалне склоности. Не престајеш са глупостима, а ова последња ти је за медаљу :)

Дете у утроби мајке, iurisprudenti, 5 минута пре порођаја, је Д Е Т Е тј. човек.

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako sam već naveo, glasao sam za drugu opciju. Dakle, onda kada organizam ima razvijen nervni sistem kao i krvotok.

Argument: Potrebno je činiti razliku između potencijalnog života kao i stvarnog života. Tehnički nacrt kuće još nije kuća. Preko nacrta može se izgraditi kuća. Tako je i sa DNS koji nije čovjek, ali bi se iz istog mogao razviti.

što se tiče začeća, to smatram potencijalnim životom. Tek oko 50% iz začeća se razvije fetus, ostatak se poništava tzv. spontanim abortusima (na koji nemamo utjecaj). Rođen čovjek je stvarni čovjek. No, pri tome ne mislim da nerođeni je lažni - već kao definitivno.

Kod mnogih slučajeva nije uvijek moguće povući jasnu granicu. Naime, ne postoji trenutak pri kojem bi mogli reći od tad (u smislu: od X sedmice, ili od X dana) je čovjek, a prije tog nije. Slično je i kod same evolucije gdje je prelaz od životinje do čovjeka duži period, a ne kratak ili tačno određen. Takav je i period od fetusa do čovjeka. Naime, fetus nije čovjek, niti je čovjek fetus.

Smatram da pretpostavka nekog identiteta ličnosti (u smislu da je već čovjek) kod ranijeg stadija od fetusa je zabluda. Beba, pak, pa i prijevremeno rođena, definitivno smatramo čovjekom.

Trenutak začeća je mit. Naime, tu nije na djelu trenutak/momenat već period u trajanju od 48 sati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Савремено доба у свим сегментима одише некаквим типом сецираног аналитичког приступа, који је присутан и на овом форуму, па ко је стрпљив и одабере да ишчита сва писања неког члана, помислиће да се ради или о више личности, или о особи која од теме до теме мења своју сопственост.

Међу понуђеним одговорима, са гледишта времена, најраније јесте коитус. По мом мишљењу, раније од наведеног јесте одлука за наведеним, а она би, ако секс не третирамо као животиње, требала бити резултат изграђеног односа коме је основа љубав. Љубав у свом неограниченом опусу садржи и одговорност, како према ономе кога љубиш, тако и према свему што ћете из љубави и због љубави створити.

Прептостављам да ће неко у оваквом писању препознати "ретро", сходно већини савременог поимања секса, али истина је, да иако би на многа питања далеко лакше добили одговоре, ако би бар најбитнија као што је људски живот, посматрали у целости а не по фрагментима.

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa tehnicki,nacrt kuce je plan....recimo kada ljud planiraju da dobiju dete.

A fetus je onda vec temelj kuce pa onda se kuca zida i dobija oblik,pa ubrzo se ugradjuju instalacije po kuci.

Znaci kada se udari temelj,kuca je vec pocela da se gradi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2/6/2012 at 12:21, И.стојковић рече

па ко је стрпљив и одабере да ишчита сва писања неког члана, помислиће да се ради или о више личности, или о особи која од теме до теме мења своју сопственост.

Ne znam na koga se odnosi citirani dio, ako je na mene - može li konkretniji navod o mijenjanju vlastite sopstvenosti ili na osnovu čega se stvara sumnja o više ličnosti?

 

On 2/6/2012 at 12:25, Wlof рече

Pa tehnicki,nacrt kuce je plan....recimo kada ljud planiraju da dobiju dete.

A fetus je onda vec temelj kuce pa onda se kuca zida i dobija oblik,pa ubrzo se ugradjuju instalacije po kuci.

Znaci kada se udari temelj,kuca je vec pocela da se gradi.

Prema tomu slijedi, da stadij prije fetusa je miješanje maltera? S time bih se čak mogao i složiti. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На основу теорије еволуције, заметак не мора аутоматски бити и човек, већ - на путу да постане човек.

До настанка човека (детета), као да се пролази кроз неколико (две или више) фаза живота. А формирање људског живота, бива након стварања срца у човеку, јер како се нешто може назвати људским животом а да у њему нема људског срца?

Жив је (има живот) и сперматозоид који се креће, али није то људски живот...

Т.Е. је доказала или се верује да је доказала (не улазим у то, не изјашњавам се као еволуциониста), да нешто не настаје тренутно, него развитком и то кроз прелазне форме.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене занима, ако може неки биолог или медицинар да одговори,зашто се дететови месеци и године рачунају од његовог рођења ? Дете би,уствари, требало да има већ пуних 9 месеци кад се роди ( или 6,7,8, завиди у ком месецу је рођено).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На основу теорије еволуције, заметак не мора аутоматски бити и човек, већ - на путу да постане човек.

До настанка човека (детета), као да се пролази кроз неколико (две или више) фаза живота. А формирање људског живота, бива након стварања срца у човеку, јер како се нешто може назвати људским животом а да у њему нема људског срца?

Жив је (има живот) и сперматозоид који се креће, али није то људски живот...

Т.Е. је доказала или се верује да је доказала (не улазим у то, не изјашњавам се као еволуциониста), да ништа не настаје тренутно, него развитком кроз прелазне форме.

na osnovu te su nekad tvrdili da dete u utrobi majke prelaz kroz sve face evolucije dok ne postane covek, toliko o tome, videli smo po recima ginekologa sa koliko dana srce pocinje da kuca, cak i na video koji sam postavio al to je par dana kasnije, ko je strucniji od tog ginekologa da kaze da li je to ubistvo ili ne?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О овоме се водио дијалог на теми о оправданости потпомогнуте ("вештачке") оплодње.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На основу теорије еволуције, заметак не мора аутоматски бити и човек, већ - на путу да постане човек.

До настанка човека (детета), као да се пролази кроз неколико (две или више) фаза живота. А формирање људског живота, бива након стварања срца у човеку, јер како се нешто може назвати људским животом а да у њему нема људског срца?

Жив је (има живот) и сперматозоид који се креће, али није то људски живот...

Т.Е. је доказала или с верује да је доказала (не улазим у то, не изјашњавам се као еволуциониста),

да ништа не настаје тренутно, него развитком кроз прелазне форме.

Slažem se. Fetus čovjeka možemo razlikovati od fetusa životinje (npr. čimpanze) tek onda kada se isti dovoljno razvije da ta razlika biti vidljiva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене занима, ако може неки биолог или медицинар да одговори,зашто се дететови месеци и године рачунају од његовог рођења ? Дете би,уствари, требало да има већ пуних 9 месеци кад се роди ( или 6,7,8, завиди у ком месецу је рођено).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...