Jump to content

Шта носите као поклон када идете на славу?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Za domaćina piće (obično vino ), za domaćicu kafa i slatkiši (bombonjera i sl.),za djecu čokolade,a ako ima starijih voće ili sok!Ali iznad svega nosim dobro raspoloženje uz puno poštovanje porodice i isvetitelja kojeg slavi! :)

Jelena dobrodošla! algabacaju bighugbighug :drugarstvo:

"Samo nas ljubav može spasiti!"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Klasika, neko vince, kafa, cokolada ili praline i sl.

Kad bih nekom odnela nesto sto su gore ljudi pominjali iz pravoslavne zbirke i sl.pa ja mislim da bi me gledali kao 4869

Ali, eto, ja bih bila odusevljena nekom pravoslavnom knjigom ili ikonicom...

Ajd` zovem vas odavde na slavu Just_Cuz_19

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

u "Bosnoj"... je običaj da se nose tzv. "milošte" tj. poklon. To je još stari istočnjački običaj da nekome u kuću ne dolaziš praznih ruku. Pokojna baba Cvija je kod moje bake na svakodnevku kafu dolazila donoseći nešto, poneko jaje, jabuku ili slično...

Isto tako gost se nije ispraćao praznih ruku. Ali milošta je više bila shvaćena kao plezir, formalnost nego kao želja da se nekome pokloni nešto što mu stvarno treba ili može nečemu da koristi. Tako se odomaćilo da se jedna stvar seli iz ruke u ruku, iz kuće u kuću godinama, bez da se ikad "načne", ili upotrebi.

Tako se jednom '80-tih, dok sam još bio dječarac, u rukama obrela bombonjera iz ranih '70-tih, starija od mene.

Naravno pokušao sam da je otvorim i pojedem ali su me srećom sprečili, ali samo zbog toga što je to "milošta" i sprema se za puta negde drugde...

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I jedna moja baka je stalno dolazila kod nas sa nečim u džepovima, bombona za mene, jabuka, orah ili dve cigare da zapalimo :) sad je umrla i nedostaju mi njene bombone :))

Inače, imam 20 godina, i ne, ja nisam odustala od posećivanja slava sa majkom :)) Tada se ona brine o poklonima, a kada idem kod drugarica, ponesem njenima neko piće, eventualno kafu, a drugarici obavezno kupim neki poklon- nešto što znam da voli...

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Dok sam živela u Crnoj Gori, uvek smo u goste na slavu nosili crno vino , i ako ima dečice u kući neki slatkiš za njih.

Dolaskom u Beograd, naišli smo na situaciju gde ljudi jedni drugima nose poklone ( valjda da se ponove, ili kako se to već tumači) za slavu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја понесем породицу, али домаћини фини људи па сваки пут одбију поклон :) Али добро, макар их нахране :)

Понесем класику (вино, кафу, цвеће), а увек волим људима да поклоним и књигу.

  • Волим 1

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Класика, вино,кафа по могучство са шољицама(испада јефтинија кафа а шољице дођу гратис) ако има деце и чоколаде,за домачицу,стоњак или неку лепу чинију а може и цвеће (собна биљка) ...Ма бре све ово скупо,с`г су паре скупе,оскудација је...Али ваља се поготово кад је Крсна Слава.. :)

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

а увек волим људима да поклоним и књигу.

 

Посебно се обрадују на књиге Исидоре Бјелице и Јелена Бачич-Алимпич :Д

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Посебно се обрадују на књиге Исидоре Бјелице и Јелена Бачич-Алимпич :Д

Немој Жељко да те чује, бићеш банован :)

  • Волим 1

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kafa,ponekad solje,ali mi je najmilije kad kupim ikonu praznika ili slave i poklonim je :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре свега доносим себе...многи пријатељи ме радо зову на  славе, јер направим добру атмосферу... :D

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Divna tema. Trudim se da odstupim od klasike  tako da kupim nesto za kucu.Kako idem na Slave kod dobrih prijatelja i rodbine koje inace posecujem cesto onda vec znam sta bi moglo trebati i koristiti pa obicno pogodim. Uskoro idem kod koleginice ( i dobre prijateljice) koja se zali odavno vec da joj je lonac za sarmu preveliki :D pa sam nasla jedan taman i kupicu. Jer, kad saberem kvalitetno pice, kafu i svima po sitnicu dodje na isto. Ovako ima svaka sarma da seca na mene 

Ne cini drugome ono sto ne zelis sebi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...