Jump to content

О Русији / Вести из Русије

Оцени ову тему


Guest Оливера

Препоручена порука

  • Гости

Још једна неправда Нобеловог комитета

Руски научник Владимир Скулачов сматра да је Нобелов комитет неправедно заборавио да укључи у састав награђених наградом за 2009. годину о области медицине и физиологије Алексеја Оловникова. Управо он је пре низа година истакао хипотезу која објашњава механизам старења ћелија. Елизабет Блекберн, Керол Грејдер и Џек Шостак, који су добили високу награду, само су потврдили тачост његове теорије експерименталним путем, говори академик Скулачов.

- Алексеја Оловникова знам дуго. То је одличан научник теоретичар, који је 1971. године предвидео механизам рада такозваних теломера. Петнаест година после објављивања његове хопотезе започели су радови на њеном доказивању, који су завршени блиставом потврдом његових идеја. Кључну улогу у тим огледима одиграла је Елизабет Блекберн и њени сарадници, који су сада добили Нобелову награду. По правилима Нобеловог комитета, међу награђене не може да уђе више од троје људи. И врло ми је жао што у ту тројку није доспело име Оловникова, пошто фактички оно што је урадила Блекберн предтавља потврду његове изузетне хипотезе. Вероватно не бих био толико огорчен да је само Блекберн добила ову награду. Али то што се у торјци стручњака овенчаних наградом није нашао Алексеј Оловников, то је алармантна неправда!

Алексеј Оловников се низ година бави проблемима старења. Управо он је аутор теломерне теорије механизама старења организма у целини. Теломер је крајњи део хромозома. При свакој подели ћелије теломери се скраћују, а када се они окончају ћелија умире. Природа, претпоставио је Алексеј Оловников, требало је да пронађе неки фермент који би штитио хромозоме, компензовао њихово скрећење. И 1980. године такав феремент – теломераза, пронашло је двоје експериментатора – Грејдер и Блекберн. Свима је познато, говори академик Владимир Скулачов, да су они само потврдили хипотезу Оловникова:

- Он није склон самореклами. Мада је у свету врло познат. Његов чалнак штампан на руском у листу Реферати Академије наука, добио је преко 1000 цитата. Колосалан број, вероватно рекордан за руски чланак из биологије! Тако да ми је, наравно, драго што је правац који је он створио добио такво признање. Али са друге стране огорчен, врло огорчен због неправде коју је према њему дозволио Нобелов комитет. Тим пре што сам га кандидовао за ову награду. Имали су све материјале да га укључе у састав аутора. И прошле године, и ове године, кандидовао сам га управо у тој струци… Али нажалост то није уродило плодом.

Позвали смо телефоном Алексеја Оловникова чим смо сазнали да је научни правац чији је он покретач добио међународно признање и високу награду. Оловников није прокоментарисао овај догађај.

Глас Русије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Постављена слика

Руски свет шири своје границе

Свет Руског света – под таквом девизом у Москви је отворена Трећа Скупштина Руског света. Овај форум очигледно одражава стварлачки и интелектуални потенцијал савременог Руског света, растуће интересовање за проучавање руског језика и културе.

Девиза Скупштине – 2009., без обзира на привидну таутологију, има дубоки смисао, подвукао је председник Фонда Руски свет Вјачеслав Никонов.

Покушавамо да оценимо размере оне васиона која се зове Руски свет. То заиста није тако једноставно. Игра речи, наравно, „свет руског света“, али она је заснована на томе да реч мир – свет има много значења у руском језику. Свет као Васиона, свет као мир, слога, помирење и свет заједница. Сви ови појмови сабирају у себи схватања руског света. Идеја уједињења руског света биће врло важна, убеђен је председник Фонда. Ако је почетком 20. века у оквиру Руске империје – тадашњег руског света, живео сваки седми становник Земље, данас у оквиру Руске Федерације живи сваки педесети. Ево ша се са нама десило у 20. веку који је био врло трагичан за читав руски свет.

Данас, по речима Вјачеслава Никонова, ван граница Русије живи чак више представника руског света, него у самој земљи. И то, наравно, наводи Фонд да активно ради у иностранству. У партнерству са станим просветитељским организацијама стварају се у разним земљама Руски Центри Руског света.

Центри су ресурсни полигони за проучавање Русије, руског језика, који се отварају углавном на бази великих светских универзитета, где постоје програми проучавања наше земље. На данашњи дан отворено је 40 таквих Центара у читавом свету, и до краја године, како се надам, биће отворено још 6 или 7. Наш циљ је да имамо преко сто Центара Руског света на планети до 2011. године. И тај задатак је остварив.

На Скупштини Руског света је преко 1000 гостију из 70 земаља. А међу њима су познати јавни и политички посленици, представници стваралачке и научне интелигенције, сународници из иностранства, предавачи руског језика.

Циљ наше Скупштине је још и помирење, подвукао је председник Фонда Руски свет Вјачеслав Никонов, зато што ће бити људи разних судбина, са најразличитијим погледима, али сви они треба да се уједине. За нас је то врло важно.

Значајан догађај, по мишљењу председника Фонда Руски свет, биће посета Скупштини Патријарха Московског и све Русије Кирила. Очекује се потписивање споразума између РПЦ и Фонда о сарадњи и заједничком деловању.

03.11.2009.

Глас Русије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Постављена слика

4. новембар – дан народног јединства у Русији

Русија обележава данас државни празник – Дан народног јединства. Он је посвећен подвигу народних устаника под вођством нижегородског трговца Кузме Мињина и суздаљског кнеза Дмитрија Пожарског, који су 1612. године ослободили Москву од пољских интервената.

Овај догађај означио је крај „смутног времена“ и поечтак изградње руске државе. Празник, посвећен чувеном догађају у домаћој историји обележавао се у Русији до револуције 1917. године. И тек 2005. године поново је заузео место у календару важних датума. Сматра се да је тада празник пренет са 7. новембра на 4. и један од разлога за такву одлуку била је тежња да се одустане од јубиларних свечаности поводом Велике Октобарске социјалистичке револуције. Пошто су руски грађани за време совјетске власит навикли да имају празник и слободан дан у првој декади новембра, било је одлучено да се један празник замени другим.

Четврти новембар је био изабран за празник као смибол народног јединства, које је омогућило Русима да победе у ослободилачком рату 1612. године, показавши узор хероизма и збијености народних редова, незавосно од порекла, вероисповести и положаја у друштву. Још један узрок да се за народни празник одабере управо овај дан везан је за то што је он одавно обележена као дан Казанске иконе Мајке Божије, која се сматра једном од главних заштитница Русије. 1611. године ова чудотворна икона је донета у логор устаника, створен у Русији ради борбе са страним освајачима, и уз њену помоћ заузет је Новодевичји манастрик, који су опсели непријатељи, говори историчар Ана Хорошкевич.

- У марту 1612. године Пожарски је узео ову икону у Јарослављ, када је тамо сакупљао своју војску. Икона је постала занмење, симбол народног устанка. Кнез Пожарски је много учинио да се она прослави. До тридесетих година 17. века настао је култ чудотворне Казанске иконе Мајке Божије, и она је почела да се поштује као једна од главних икона и заштитница Московског царства.

За пет годиан празник народног јединства још није постао уобичајен. У Русији га прихватају на разне начине. За једне је то пре свега дан Казанске иконе Мајке Божије. За друге повод за размишљање да ли постоји јединство у савременом руском друштву. Између осталог, данас ће један од важних догађаја празника бити опело жртвама револуције и грађанског рата с почетка 20. века. У њему ће учествовати директни и политички потомци црвених и белих. Учешће у упелу ће бити знак уједињења у име заједничког сећања и заједничке молитве за упокојење ових жртава.

04.11.2009

Глас Русије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Преглед руске штампе, 5.11.2009.

У понедељак ће у Русији почети вакцинација становништва од новог грипа – саопштава дневник „Труд“. – Вакцинацији од вируса свињског грипа приступа се 3 недеље раније с обзиром на чињеницу да је од њега већ умрло 10 лица. Власти региона у борби са инфекцијом иду на крајње мере: желе да вакцинишу све становнике и да новчано казне оне који не носе маске. Кампања вакцинације ће се вршити у 3 етапе. Најпре ће се вакцинисати посленици комуналне привреде и спасиоци Министарства РФ за ванредне ситуације, затим здравствени радници, војна лица и педагози. Остали грађани, уколико изразе жељу, моћи ће да то чине у локалним поликлиникама од децембра. Препарат је бесплатан. Планирано је да се о. г. произведе 40 милиона доза вакцине. Уједно, апотеке профитирају од грипозне хистерије Московљана – констатује „Комсомољскаја правда“. – За сезону су се цене антивирусних препарата повисиле за око 40 одстом а маске од газе су дефицитарне. Специјална надзорна служба мора да контролише цене лекова и да се брине да они буду приступачни – подсећа издање. – Међутим, у пракси чиновници могу само бележити који су лекови нестали из продаје и који су осетно поскупели. Апотеке оптужују за скупоћу фармацеутске компаније, док произвођачи тврде да је раст цена везан не за цену коштања препарата, већ за повећану потражњу.

Од Дмитрија Медведева очекују се предлози о мењању изборног законодавства – пише лист „Комерсант“. – Средином новембра председник ће огласити пред члановима Федералне скупштине своју посланицу у којој ће, између осталог, поднети низ предлога о изборима. Експерти се слажу у мишљењу да је корекција изборног законодавства могућа. Уосталом, предстојеће промене једва да ће имати кардинални карактер. принципи изборног система већ су формирани – сматра секретар Централне изборне комисије Николај Конкин.

Испоставило се да руски незапослени који су добили од државе средства за организацију сопственог бизниса морају да врате један део овог износа у буџет плаћањем пореза на приход од 13 одсто. Министарство здравља и социјалног развоја предлаже Државној благајни да одустане од овог новца – јавља дневник „Вједомости“. Издање подсећа да јер пораста незапослености крајем прошле године приморао владу да усвоји програм подршке запошљавању. Један од мера овог програма је давање субвенција за нови бизнис. Већ преко 55 хиљада лица одлучило је да искористи ова средства, па ћер до краја о. г. помоћ добити приближно 1200 хиљада.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Историја Срба сада и у Русији

У Москви, у амбасади Србије, одржана је презентација књиге великог српског историчара, професора Симе Ћирковића. У руском издању она се зове Историја Срба. О детаљима наш извештач Вера Жердева.

Јесен у Москви традиционално се сматра добом књига. У септембру се одржава грандиозни Међународни сајам књига, књижевне награде објављују уже спискове номинованих, а издавачке куће журе да представе новине и резимирају резултате године. Али књига српског историчара Симе Ћирковића Историја Срба, коју је издала кућа Читав свет, заслужује посебну пажњу. Пре свега зато што је то друго фундаментално истраживање спрске државности и српског етноса, објављено у Русији. А прво, да подсетимо, било је објављено још почетком прошлог века. Наравно, монографија посвећених на пример делатности комунистичке партије Југославије или стваралаштву културних посленика, Срба по националности, за сто година написано је доста. Али у Ћирковићевој књизи српска државност и њене историјске колизије разматрају се као важна компонента етничке историје народа. Заслужује пажњу и убеђеност аутора да се, мада извори формирања српске националне заједнице потичу још из 7. века, из епохе миграција словенских племена на Балканско полуострво, процес формирања српског народа није завршио ни у 19. ни у 20. веку.

Између осталог, неки савремени руски историчари сматрају да се руски етнос, без обзира на вишевековну државност, такође налази у стадијуму формирања. Тако да додирне тачке са Ћирковићевим истраживањем, као што видите, постоје.

Занимљиво је да је књига професора Ћирковића била издата не сама по себи, већ у оквиру читаве историјско-етнографске едиције. О томе боље да исприча директор издавачке куће Читав свет Олег Зимарин.

Издавачка кућа Читав свет започела је 2002. године издавање едиције под називом Национална историја. То је колекција једнотомних домаћих или националних историја разних земаља света. О пољској историји у овој едицији пишу Пољаци, о Британској Енглези. Сличан пријекат, који упознаје читаоце са наицоналним историјама земаља света, никада није постојао не само у нашој земљи, већ и у иностранству. Морамо да преводимо са многих језика, али наши читаоци ће добити јединствену могућност да сазнају како тумаче сопствену националну историју Данци или Немци. Приликом издавања књиге Симе Ћирковића полазили смо од тога да она одражава и националну самосвест, и националну историографију, и пружа могућност упознавања са главним моментима историје Срба.

У едицији Национална историја већ су изашла дела о Норвешкој, Финској, Данској, Пољској, Великој Британији. Али индикативно је да се она тако и зову: Историја Пољске, Историја Норвешке. Тачније, историја земље. А књига професора Ћирковића се зове Историја Срба, тачније историја народа. Ево како Олег Зимарин објашњава ту особеност:

Тако је књигу назвао сам аутор. Али питање је занимљиво. Ради се о томе да смо преводили књигу са српског, али она је била написана по наруџбини енглеске издавачке куће, и била је издата у Великој Британији 2004. године. Они су имали идеју да направе едицију посвећену народима Европе. Књиге су излазиле под називом Германи, Келти, и, наравно, Срби. Али ни Германа, ни Келта одавно нема, а Срба има. Тако да су наши стручњаци решили да оставе назив Историја Срба, тим пре што је историја Србије као земље историја српског народа. Између осталог, књига посвећена историји САД у нашој земљи ће се звати Народна историја САД и пише је аутор који се придржава крајње левих погледа. Ту смо ми врло демократични.

Књига Симе Ћирковића већ је представљена. Сада је преостало да она буде примећена не само у уском кругу сарадника Института за славистику у политиколога. Дешава се да изађе добра књига, и по садржају занимљива, и чињенице које се у њој наводе историјски су веродостојне, и написана је прихватљиво, нормалним људским језиком. А осим стручњака нико се за њу не заинтересује. Између осталог, Историја Срба већ је изложена на неколико сајтова који су се специјализовали за продају књига на Интернету. Има наде да ће она постати предмет активних расправа. Што се тиче нас и наше редакције, наравно, ми ћемо се њоме редовно користити.

09.11.2009

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

11.11.2009.

Председник Русије Дмитриј Медведев добио је преко Интернета преко 16 хиљада препорука грађана шта треба укључити у годишњу посланицу шефа државе националном парламенту коју ће Медведев огласити сутра. Дневник „Труд“ објављује нека писма групишући их по правцима. Први од њих је модернизација руске економије. Аутори указују, на пример, на неопходност убрзаног развоја електронике и робототехнике, увођења у средњим и високошколским установама часова развоја креативног мишљења, теорије и праксе проналазаштва, добијања патената и метода примене проналазака у пракси. Још један правац је борба са корупцијом. Најчешће се предлаже да се створе ефикасне структуре за борбу са узимањем мита у државним установама. Интересантни су, по мишљењу издања, предлози о реформисању судског система. Један од кореспондената сматра, на пример, да судија треба да буде невидљив за учеснике парнице и да је прати преко телевизије. То ће омогућити да се избегну споразумевање и притисак на судију. Саговорници шефа државе поклањају велику пажњу питањима народовлашћа. Са трим у вези, предлаже се стварање Интернет-ресурса са текстовима предлога закона који се подносе парламенту ради њиховог свенародног разматрања. Један од ресурса може да се зове „Електронско веће Русије“. То, по мишљењу аутора идеје, треба да буде нешто попут социјалне мреже, али уз гаранцију да ће глас грађанина бити услишан, а његов предлог остварен. У идеалу, сви грађани земље могли би да постану учесници он-лајн референдума о кључним питањима, а влада извођач народних одлука.

Руска економија почиње да се обнавља – цитира „Росијскаја газета“ закључке Светске банке. Истина, овај процес ће се завршити најраније 2012. године пошто су опадање производње, раст незапослености и броја сиромашних у реалности знатно већи од ранијих прогноза. Зато Светска банка

упозорава руске власти на неопходност преоријентације економије на реалне покретаче развоја као што су продуктивност рада, технологије, резерве радне снаге и инвестиције. У супротном случају Русија ће и даље зависити од цена нафте, док ће смањење буџетског дефицита бити могуће само помоћу зајмова. Директор Светске банке за Русију Клаус Роланд је у анализи ситуације навео за Русију пример Кине која је у најкраћем року успела да претекне Јапан и САД у темпу економског развоја.

Листа значајних датума у календару може да се продужи – информише „Росијскаја газета“ своје читаоце. – Влада РФ поднела је парламенту Предлог закона да се установи Спомен-дан погинулим приликом извршавања дужности ван отаџбине. то може да буде 15. фебруар, када се 1989. године завршило повлачење совјетских трупа из Авганистана. У авганистанском рату погинуло је скоро 14 хиљада совјетских војника и официра. Владина иницијатива се не односи само на ветеране овог рата. После победе над фашизмом милион и по руских држављана учествовао је у преко 30 оружаних конфликата ван своје земље. Руска војна лица су такође успостављала мир у жариштима конфликата на територијама постсовјетских држава и у бившој Југославији. У августу прошле године морала су да узму учешћа у одбијању агресије Грузије на Јужну Осетију и да штите цивилне становнике ове републике. Држављани Русије увелико дугују онима који су са достојанством и части, а понекад по цену својих живота извршавали наређења ван родне земље — рекао је посланик Државне думе Виктор Заварзин у интервјуу за московско издање.

Министар културе РФ Александар Авдејев саопштио је дневнику „Росијскаја газета“ о новој шеми финансирања филмске уметности. То ће се чинити не само на име буџетских средстава, већ и путем развоја меценства. Мецене тек почињу да активно помажу развоју културе – каже министар. – Добротворе треба подржати, посебно пореским повластицама. Средства добијена из приватних извора ће се распоређивати преко специјалних фондова, као што је то уобичајена пракса у многим земљама. Један од таквих фондова постао Федерални фонд помоћи кинематографији. Министарство културе РФ ће, на пример, вршити расподелу буџетска средства за снимање дечјих, анимираних и документарних филмова. Према министровим речима, основни издаци ће бити везани за помоћ талентованој омладини и еминентним синеастима и позоришним радницима.

У недељнику „Аргументи и факти“ пише о сензационалном открићу руских научника. Сходно њиховим истраживањима, на северу Русије постојала је загонетна цватућа цивилизација Хипербореја, односно Арктида. Она се налазила на данашњим острвима Кузовског архипелага у Балом мору. По мишљењу научника, ова места су и данас прожета необичном енергијом коју акумулишу њихови посетиоци. Истраживачи Хиперпбореје открили су на архипелагу пирамиде које су мање, али знатно старије од египатских. Научници су из тога извели закључак да су становници преисторијске земље након промене климе мигрирали на југ и да су тамо научили Египћане технологији изградње ових објеката. Захваљујући сачуваним старим текстовима сазнало се да становници Хипербореје боли срећници и да никада нису ратовали. С обзиром на то, научници се надају да ће се једном код савремених људи активирати генетичко сећање које ће им помоћи да сврше са ратовима на планети.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  Па да митови о Хиперборејцима су се колико се сећам  одржали све до данашњих дана.

  Изгледа да ћемо  дочекати и демистификацију датих.Свакако врло,врло занимљиво

  откриће.

  Занимљива ми је и она сугестија председнику Медведеву у борби против корупције да

  судије буду ван судница.Али зар онда не би дошло до пометње ко и како суди,јер како

  знати да суди прави судија надлежан за спор.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као прво то о  Хиперборејцима је истина. Ја сам лично гледао филм Конан. То је хиперборејски Рамбо. Све је то истина. 0409_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  Брате Дибидусрус, кад сам  морала да читам  московску  Правду у основној  школи

  могу мало да читам и овај  занимљиви преглед руске штампе и маштам , пошто никад

  нећу бити у прилици да видим Русију . 0705_read.gif' class='bbc_emoticon' alt='0409_feel' />

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

   ????? ??????????, ??? ???  ?????? ?? ?????  ?????????  ?????? ? ????????  ?????

   ???? ???? ?? ????? ? ????  ????????? ??????? ????? ?????? ? ?????? , ????? ?????

   ???? ???? ? ??????? ?? ????? ?????? . 0705_read.gif' class='bbc_emoticon' alt='0409_feel' />

????? ?? ???? ?????  :smiley:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...