Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Пад арх. Никодима у отворени антисемитизам - од личног проблема до општецрквене бруке

        Пише: др Александар Живковић


      Изгледа да ови благдани изазивају код људи захваћених прелешћу, посебно духовно растројство. Оно би заслуживало да остане њихова тајна са Богом и духовником, да се у ери савремених комуникација сами не оглашавају. Ако су са високим црквеним чином и образовањем, као у данашњем случају архимандрит Никодим (др Богосављевић), њихов личан, може да постане и проблем црквене мисије уопште, па штавише и брука за духовно деловање наше Свете Цркве.

      Познат од раније по (истини за вољу међу делом монаштва неретком хијализму који исповеда долазак православног цара пре Антихриста), а обузет нездравим апокалиптичним духом који се примио на његово, упркос високој академској титули и из археологије и из теологије, површно образовање, архимандрит Никодим данас се огласио једним против, како каже, жидовствујућим текстом. Требало би пуно времена и добре воље да се укаже на све скокове у погрешном  закључивању које у кратким тезама он данас износи. Искрено, ми за то време, а ни добру вољу немамо. Осећамо се згађено и обрукано, и дубоко постиђени, по ко зна који пут апелујемо на духовне власти мученичке Светосавске цркве, да овом, сада већ отвореном злу, коначно стану на пут. Ако се "равноземљашка теорија" могла примити са зачуђујућим осмехом, отворени антисемитизам у крилу Православне Цркве не сме ни за тренутак да се толерише. С том напоменом преносимо овај скандалозни "учинак".

    ЕКУМЕНИЗАМ КАО ЦАРЕБОРАЧКА, ПАПИСТИЧКА И ЈЕРЕС ЖИДОВСТВУЈУЋИХ

    BY NIKODIM BOGOSAVLJEVIC · ДЕЦЕМБАР 13, 2017

     

    „Јер тајна безакоња већ дејствује,
    само док се уклони онај који сад задржава“ (2. Сол. 2, 7).

    1. Дведесети век је век свејереси, јереси над јересима, јереси свих јереси – екуменизма.
    Нимало случајно се јерес екуменизма појавила и почела ширити међу православнима, управо после „уклањања онога који задржава“, после жидо-кабалистичког ритуалног убиства Св. Великомученика Цара Николаја 2., тиме што је 1920. местобљуститељ цариградског трона митр. Доситеј објавио енциклику Црквама Христовим посвуда. Наиме, по својој суштини јерес екуменизма је цареборачка јерес.
    Будући да Христос, као што Сам сведочи, није од овога света (Јн. 8, 23), онда ни Христови следбеници нису од овога света: „Кад бисте били од света, свет би своје љубио, а како нисте од света него вас ја изабрах од света, зато вас мрзи свет“ (Јн. 15, 19). Црква Христова ни Православно Царство, којима је Христос Глава, дакле, нису од овога света. Црква и Царство су двоједна икона, као душа и тело, Небеског Јеруслалима. Православно Царство и Црква су оштро подељени, раздељени и несливни са светом, и њихова је мисија да читав свет, који је изван њих, преобрази у себе, у Царство и Цркву.
    Екуменизам је, међутим, сав од света и сав у свету. Црква је по својој ипостаси и природи саборна, а васељенска, екуменска, само по свом административном устројству. Екуменизам, пак, као савез „цркава“, је и по својој ипостаси и природи и устројству свесветски, васељенски, али не и саборан, јер саборност подразумева истоветност истините вере, коју екуменизам не занима; њему је довољна спољашње, формално јединство у култу и администрацији. Зато екуменизму смета Цар, јер је он као икона Главе Цркве – Христа, чувар догмата вере и канонске свезе њеног јединства. Цар је чувар оштре границе између Царства-Цркве и света. И све док је Цар био на трону, екуменизам није могао да почне да укида и брише ове границе. Зато је екуменизам цареборачка јерес, јер не жели да се поново јави „онај који задржава“, већ жели да се оштре границе између Царства-Цркве и света укину, како би се Царство и Црква укинули и претворили у свет. Зато православни екуменисти – папоцезаристи затурају и не проповедају догматско богословље о свештеном царском чину и служби, чега је потврда савремено репринт издање Катихисиза Св. Филарета Московског, у коме је изостављен наведени део.
    2. Екуменизам и папизам спаја цареборачка јерес и окренутост и укорењеност у свету, и проповедање земаљског а не Небеског царства. Папа Стефан 4. је 754. са Пипином Малим склопио уговор о оснивању папске државе, а финале цареборства и пуноћа папоцезаризма је била када је, поред легалног Цара у Цариграду (без обзира што је био иконоборац), 800. за цара крунисан Карло Велики. У Цркви не могу бити два Цара, као што не могу постојати два хришћанска Царства. Уместо универзализма хришћанског Царства успостављен је универзализам папске власти.
    Екуменизам проповеда јединство „цркава“ у Христу, без јединства у догматици, а паписти исто то, само са јединством у папи. И једни и други ће уместо Христа дочекати и прихватити антихриста, коме ће папа, највероватније, бити лажни пророк.
    Од Трећег Ватиканског концила паписти су прихватили протестантску догматику, еклисиологију и есхатологију, а са њима јереси пантеизма, апокатастазе и хилијазма. По узору на папистички Концил, од времена патр. Атинагора почеле су припреме за Велики Православни Сабор, који је одржан 2016. на Криту, а на њему прихваћени документи са свим наведеним јересима.
    3. Екуменизам прихвата протестантску есхатологију хилијзма, хиљадугодишњег царства овде на земљи, која је у основи јудејска есхатологија „великог шабата“, тј. царства земаљског, и лажног месије, тј. антихриста. И паписти су прихватили јудејску есхатологију. Они са својом „старијом браћом“ чекају месију. Кога чекају, тога ће и дочекати – лажног месију, тј. антихриста.
    4. Православни Цар је икона Христова. Јеврејски месија, антихрист је Христова антиикона. Зато ће и икона и антиикона претходити, као претеча и антипретеча, Христовом Другом Доласку. Долазећи православни Цар, који према савременим откривењима треба да буде и Патријарх, уништиће и искорениће у Православном Царству-Цркви све наведене јереси: екуменизам, цареборство, папизам и жидовствујуће.
    Амин! Нека тако буде! Боже, дај!

    Архимандрит др Никодим (Богосављевић)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 19 минута, Zoran Đurović рече

    и да сам ја изнео став св. Теофилакта Охридског, као и Хоматина, и још неких других, а од савремених Калиста Вера да је католичка евхаристија валидна. Разлог је једноставан, јер им се не може признати свештенство без евхаристије и без апостолског прејемства.

    Нијесам то пратио. Но, знам за Хоматина да је заступао тај став. Али не знам да је он икада саборно потврђен.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Trifke рече

    Neznam na koga se ovo odnosi ali danas sam prijavio jednu bogohulnu poruku. Covek je prvo napisao pa obrisao. Ovaj Alijagic. 

    Не знам ни ја... До данас асам би умро, ал` сада сам ту. Углавном, и у најкраћем, свакако нећу дозволити Ивану Марковићу да лупета по Форуму (за разлику од конструктивних "прича" и "дијалога"), тј. којекаквим криптоортодокснима да заводе људе овдена...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Zoran Đurović рече

    Бонд, да знаш, Џејмс, да сам некоме то био рекао провоцирајући... Сада не могу да се сетим када и коме, која би околност, али би тако! 

    Чекај ссмо кад се за који дан прочује да су неки почели да се баве скакањем са дрвета, и ударањем главом о зид :bu: по Авином савету, да би виправили мозги. :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Чекај ссмо кад се за који дан прочује да су неки почели да се баве скакањем са дрвета, и ударањем главом о зид :bu: по Авином савету, да би виправили мозги. :))

    Совјети не постоје ако мозга нема(х)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Милан Ракић рече

    Углавном, и у најкраћем, свакако нећу дозволити Ивану Марковићу да лупета по Форуму

    Шта је Иван урадио? 

    Мало дремнем, а овде се чуда издешавају. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, александар живаљев рече

    Нијесам то пратио. Но, знам за Хоматина да је заступао тај став. Али не знам да је он икада саборно потврђен.

    Па није ни св. Теофилакт.:)) Као што ни католици ни екуменизам нису саборски осуђени. Наравно да је било сабора који су повремено и локално осуђивали КЦ, али ми заиста немамо формалну и на свеправославном сабору потврђену осуду. Први их је осудио Кируларије, али како је био богоугодан, удави се у мору. Само би будала рекао како нема проблема између КЦ и ПЦ, као и када би негирао да међу нашим православним патријаршијама нема проблема. То је политика. Мене занима божански план, а на том плану сигурно нису ни католици, а ни православци осуђени на вечни огањ. Зато ја позивам на више инклузивно промишљање ових проблема. Јер овај рат и раскол ништа добро неће донети. 

    Ми не мрзимо католике, ми мрзимо Хрвате. Кад то укапирамо, биће нам лакше. Сплићанин ће можда имати проблем у Бг, али католик из Лиона никад. Мислим да је јасно шта желим да кажем. Да је Млаца овде, одмах би рекао да је Папа казао Павелићу да истреби Србе. Злочини и злочинци треба да се препознају, али све док тога не буде, ми не треба да имамо мржњу у срцу. То није хришћански етос. Можда никад неће ни бити осуђени и бити кажњени злочинци за своја непочинства. Али ми не верујемо да је све готово само у овом свету. Никако не позивам на пасивизам или неко хипи хришћанство, али ни на болесни активизам који би узео Божији суд у своје руке.    

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Zoran Đurović рече

    Сплићанин ће можда имати проблем у Бг,

    Тешко!

    Сем ако се у "проблем" не убрајају пинте пива које би несрећни сплитски представник у Београду тада морао "угурати" у себе!

    И још једном: Живот и дело Шаги Јанкаљ Бунића!? КРАЈ!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Милан Ракић рече

    Тешко!

    Сем ако се у "проблем" не убрајају пинте пива које би несрећни сплитски представник у Београда тада морао "угурати" у себе!

    И још једном: Живот и дело Шаги Јанкаљ Бунића!? КРАЈ!

    То је велика разлика између нас и њих (не рачунам будале). Ваљда су ови сплићани алергични због српског порекла... - Зезао неки 'рват у Бг фирми неке наше, а једна узела и каже мени: Замисли, нико није скочио да га пребије! - Ја је гледам и мислим се у себи: И ова нека 'рватица... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Митрополит Волоколамски Иларион (Алфејев) 23 децембра 2013 године, наступио је својим говором пред члановима научног центра Института за светску историју. Тема је била, међухришћански односи.

    Осврћући се, посебно на тему православно-католичког дијалога, Митрополит Иларион је рекао, да препреке ка приближавању после раскола 1054. године, још су на снази, због филиокве питања, то јест, римокатоличког учења о исхођењу Светога Духа „и од Сина“, догме о безгрешном зачећу Пресвете Богородице и догмату о папској непогрешивости.

    До 19. века Руска Православна Црква и Римокатоличка сматрали су једна другу јеретичком, то значи да се подразумевао недостатак литургијског заједништва. „У 19, а посебно у 20. веку, ми смо се фокусирали на фактичко признање валидности Светих тајни, у одсуству заједништва у Светим тајнама“, – изјавио је митрополит Иларион.

    „Ако су раније о православнима говорили као јеретицима и шизматицима, одвојеним од Цркве, а о Православној Цркви – као јеретичкој заједници, која нема истинске Свете тајне, то је Други ватикански сабор понудио сасвим другачију формулацију.

    Православну Цркву почели су да сматрају да има апостолску сукцесију, јерархију и Свете тајне, али није у заједници са Римом“, – рекао је митрополит Иларион, истичући да је то, на природан начин променило и однос према католицима од стране православних.

    Током свог говора, Митрополит Иларион је изрекао још једну веома запажену изјаву, да православни улазе у дијалог са католицима „… и то значи да се проглашава мораторијум на употребу термина „јерес“,“јеретик“ против католичке цркве. Међусобно смо одбацили класификацију да једни друге називамо јеретицима“

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 32 минута, Милан Ракић рече

    свакако нећу дозволити Ивану Марковићу да лупета по Форуму (за разлику од конструктивних "прича" и "дијалога"), тј. којекаквим криптоортодокснима да заводе људе овдена...

    Св Стефан Првовенчани са духом твојим! Дајем ти текст од њега кад пише житије Немањино, и то без "светих молитава" па говори како је каштигао богомиле, а ово сам у бојици урадио за једног талибана који је изразио жељу да спусти руке на мене иако је тврдио пре тога како православци нису каштигали јеретике!:))  

    wGay3yT.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...