Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Има времена када ћу да разговарам са твојим духовником оцем Ђуровићем о теби. Лапо ти указујем на аргументе и желим пристојну расправу. Још једном те молим да не извршећ моје аргументе и да их не тумачиш накарадно. Џендер идеологија је погубна за све нас и сви желимо да укажемо на то. Али теологија је мало софистициранија. Није добро спрдати се са одређеним појмовима и бити непристојан.

    Одговори побожно је да будем као Христос, ако он нема пенис идем одма да се сунетим до балчака, да га цапнем ко Ориген.

    Одустајем ( док не одговориш) од комуникације, бесмислено је

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Milan Nikolic рече

    Лепо сам указао Хаџију да његов начин борбе против џенреда само иде на руку џендерима.

    Не бих се овде кладио ни на шта, више размишљам на глас него што сам сигуран. Јако је подмукла тема, ваљда је зато и изабрана.

    @Hadzi Vladimir Petrovic Да не тражим сад раније поруке, али да кажем нешто на тему преклапања дисциплина. Мислим да просто констатовање одвојености области само држи воду док мајстори оду, хришћани ће морати да дају одговор и на пољу физике и биологије и филозофије, не зато што им то треба за спасење, већ зато што нам треба ако хоћемо да живимо у хришћанском свету, ако хоћемо маргину и спасење као у првим вековима, онда можемо и да ћутимо.

    И светац и научник који би гледали под микроскопом видели би ћелију, само је разлика у томе што би један у њој видео славу Божију, а други можда чак и само зло. Дакле, није до дисциплине по себи, нити можемо бежати у неки теолошки аутизам, већ су данас неопходни људи који знају да жонглирају са бар 3-4 лоптице. Не нужно на истом ступњу компетенције, већ како тако. Пример је наш Тесла, без обзира на потенцијалне промашаје, он је научник чија је епистемологија била мистичка, или уметничка, Јунг је обрнуто прво уметник, па научник. А опет обојица су морали и некаквим теолошким ставовима да кулминирају, јер човек који се пита мора до краја да иде, а на крају је Бог. Наравно, ово је сувише тежак задатак јер је скоро немогуће бити у току свиме, али требало би бити у току са неким клицама свега.

    Умна муда као врлина храбрости нису спорна, али пенис има мало другачију симболику, а умна вагина има неврлинску симболику, тако да нам прича о томе неће помоћи у овој проблематици.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Одговори побожно је да будем као Христос, ако он нема пенис идем одма да се сунетим до балчака, да га цапнем ко Ориген.

    Одустајем ( док не одговориш) од комуникације, бесмислено је

    Христос је рекао да су нама полни органи у славу Божију, дакле не смемо да их одстрањујемо. Међутим, једно је полни орган и његова функција у овоме веку, а друго је оно што се преображава у Царству Божијем. Ми не можемо рећи да у будућем Царству имамо полне органе, јер како рече Христос бићемо сви као анђели Божији. Већ сам објаснио да то не значи мешање полова или негирање наше славе као мушких или женских.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Inženjer Djatlov рече

    Не бих се овде кладио ни на шта, више размишљам на глас него што сам сигуран. Јако је подмукла тема, ваљда је зато и изабрана.

    @Hadzi Vladimir Petrovic Да не тражим сад раније поруке, али да кажем нешто на тему преклапања дисциплина. Мислим да просто констатовање одвојености области само држи воду док мајстори оду, хришћани ће морати да дају одговор и на пољу физике и биологије и филозофије, не зато што им то треба за спасење, већ зато што нам треба ако хоћемо да живимо у хришћанском свету, ако хоћемо маргину и спасење као у првим вековима, онда можемо и да ћутимо.

    И светац и научник који би гледали под микроскопом видели би ћелију, само је разлика у томе што би један у њој видео славу Божију, а други можда чак и само зло. Дакле, није до дисциплине по себи, нити можемо бежати у неки теолошки аутизам, већ су данас неопходни људи који знају да жонглирају са бар 3-4 лоптице. Не нужно на истом ступњу компетенције, већ како тако. Пример је наш Тесла, без обзира на потенцијалне промашаје, он је научник чија је епистемологија била мистичка, или уметничка, Јунг је обрнуто прво уметник, па научник. А опет обојица су морали и некаквим теолошким ставовима да кулминирају, јер човек који се пита мора до краја да иде, а на крају је Бог. Наравно, ово је сувише тежак задатак јер је скоро немогуће бити у току свиме, али требало би бити у току са неким клицама свега.

    Не могу се све истине ставити у исту раван, ту се често пада, филозофија је краљица наука, она за науке одређује појам истине, истину у негативном - апсолутном општеважећем, тоталном смислу.

    Науке се позитивне и зависе од своје краљице, свака у својој регији бића, научна истина је насилна, терор чињеница.

    Богословска истина је добровољна, дакле ненаучна, не подљеже ни филозофској истини, истини бића у цијелини, онтологијо, логици, али користи филозофске појмове да изрази логос дубљи од онтологије, иде дубље од створеног бића, односно теологија је само онај говор који собом носи нестворену енергију ( још строжије надахнути говор о Тројици)

    Академија СПЦ је тако замишљена школа, али...

    Као Академија благодатних наука и умјетности, а не знање је моћ наука...

    Докле унфилозофоји влада метафизика, а већ не влада, то је немогуће, видиш шта се сматра за природу не оно што је очигледно него мтафизичке концепције, а метафизика је у рату против Цркве ( Видовић Ж)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Milan Nikolic рече

    Христос је рекао да су нама полни органи у славу Божију, дакле не смемо да их одстрањујемо. Међутим, једно је полни орган и његова функција у овоме веку, а друго је оно што се преображава у Царству Божијем. Ми не можемо рећи да у будућем Царству имамо полне органе, јер како рече Христос бићемо сви као анђели Божији. Већ сам објаснио да то не значи мешање полова или негирање наше славе као мушких или женских.

    За Христа те питам јер је већ васкрсао а не за нас, а ми ћемо бити као Христос.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic Не у исту раван, хијерархија постоји, али више не укида ниже, већ комуницирају. Нестворено не негира створено, зато наведох пример свеца и безбожног научника. Одговор на ове проблеме ће морати да да и медицина, али медицина људи који су уметници медицине.

    Да би академија СПЦ могла да буде то, није довољна постмодерна филозофија, него природно преталентовани људи, они који би и мимо Цркве били генијални, можда и мрачно генијални, а онда Црква да им дода ту нестворену светлост на природни таленат, у супротном може владика да благосиља колико хоће, биће бољи онај изван Цркве. А опет с обзиром да је Бог Сведржитељ, и мимо Цркве људи су одржавани нествореном светлошћу макар у клици некој. Тако да је то опет проблематика тих граничних области, учествовања свега у свему, али не у пуноћи. И то враћа причу на претходно, знање је и моћ, али би требало да буде благодатна моћ у свој својој пуноћи. Нпр. без медицинске моћи и технике никад не бисте имали лек за разне бољке, а тај лек ни Хиландарци не одбијају, имају амбуланту тамо са модерном опремом. Зло је употреба, не биће. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Неразумно је тражити да видиш пенис Исуса Христа у Царству Божијем, из простог разлога зато што полност у Царству постаје тајна попут суштине Божије. Када би разоткрио хаљину Христову не би могао ништа да видиш од светлости.

    Полност је велика благодат која је дата људима за времена. Зато је блуд једно од највећих искушења које ђаво изазива.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Inženjer Djatlov рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic Не у исту раван, хијерархија постоји, али више не укида ниже, већ комуницирају. Нестворено не негира створено, зато наведох пример свеца и безбожног научника. Одговор на ове проблеме ће морати да да и медицина, али медицина људи који су уметници медицине.

    Да би академија СПЦ могла да буде то, није довољна постмодерна филозофија, него природно преталентовани људи, они који би и мимо Цркве били генијални, можда и мрачно генијални, а онда Црква да им дода ту нестворену светлост на природни таленат, у супротном може владика да благосиља колико хоће, биће бољи онај изван Цркве. И то враћа причу на претходно, знање је и моћ, али би требало да буде благодатна моћ. Нпр. без медицинске моћи и технике никад не бисте имали лек за разне бољке, а тај лек ни Хиландарци не одбијају, имају амбуланту тамо са модерном опремом. Зло је употреба, не биће.

    Медицина која не своди човјека на биолошки апарат, него која и благадатно исцјељује, данас исцјељење добиваш у Цркви а у болници те љече, ту и тамо Св. Лука Кримски и на другим мјестима очуване тенденције, таленти.

    Али генерално то се распукло и то не тек тако случајно, него је то владавина (мтф)истине за коју то није потребно надахнуће, логике, ускоро само процесне технике.

    @Milan Nikolic  Хајде гукни, не тражим ја ништа да видим, ти си себи дозволио да сакатиш и обезуђујеш свете, да их обезпољујеш и трансвертираш и покај се због тога. Или устврди да Васкрсли Христос није мушко, па да те говњивом мотком најуримо из Цркве.

    Полност није благодат, а ти да си сагледавао нестворене енергије како тврдиш никада не бих могао да лупиш такву глупост, зато држим да си у прелести. 

    Полност је природна ствар, створена не нестворена.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic Да, али и благодатна медицина би користила знања из хемије, анатомије... Старац Порфирије је на питање доктора зашто често његови сапутници монаси одбијају медицину, рекао да је то због гордости. Он сам је имао разне операције. Јосиф Исихаста је чини ми се, нека ме исправи неко ако грешим, имао ситуацију да је одбио лечење па је на крају пристао и рекао нешто типа ,,остарех у пустињи, а овде сам омануо". 

    Да ли васкрсење тела значи да ћемо имати дословно сваки орган на свом месту, невезано за пенис, или би тело остало тело и ако би сва материја била сачувана, али делимично другачије распоређена? Да ли је Христос након Васкрсења показао ученицима оно што ће они видети и након смрти, или је због тога што су они били са ове стране смрти васкрсло тело било приказано онако и онолико колико су они могли да приме? Тј. да ли се васкрсло тело пројавило у пуноћи онда када је апостол Тома ставио руке Христу у ребра, или онда када се вазнео на небеса, а ученици више нису видели ништа?

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Али рекао сам да је полност велика благодат за времена, а не нестворена благодат. Брате, ти веома брзоплето полемишеш.

    Како год да ти објасним ти изврћеш и оптужујеш без основа.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Inženjer Djatlov рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic Да, али и благодатна медицина би користила знања из хемије, анатомије... Старац Порфирије је на питање доктора зашто често његови сапутници монаси одбијају медицину, рекао да је то због гордости. Он сам је имао разне операције. Јосиф Исихаста је чини ми се, нека ме исправи неко ако грешим, имао ситуацију да је одбио лечење па је на крају пристао и рекао нешто типа ,,остарех у пустињи, а овде сам омануо". 

    Да ли васкрсење тела значи да ћемо имати дословно сваки орган на свом месту, невезано за пенис, или би тело остало тело и ако би сва материја била сачувана али делимично другачије распоређена? Да ли је Христос након Васкрсења показао ученицима оно што ће они видети и након смрти, или је због тога што су они били са ове стране смрти васкрсло тело било приказано онако и онолико колико су они могли да приме? Тј. да ли се васкрсло тело пројавило у пуноћи онда када је апостол Тома ставио руке Христу у ребра, или онда када се вазнео на небеса, а ученици више нису видели ништа?

    Натјераћеш ме да заоштрим, али прије тога кажем да сам за љечење, али и за исцјељење, а да је идеално када је то једно те исто, међутим данас са генетиком, вјештачком оплодњом, се све више показује разлика између исцјељења и научне медицине, моја супруга је љекар, али има и велику емпатију, ја не знам шта више помаже, али вјерујем да љубав љечи, прави духовник је у стањи да извади клицу болести, а онда нема ни соматске манифестације. Христос је љекар.

    Смрт је узрок болести, мада из науке изгледа да је болест узроковала смрт, а питао бих и Јосифа и тебе да дође медицина оваква каква је сад до бесмртности, да ли би се љечили заувјек и увјеке вјекова?

    Па неби, не треба живот по сваку цијену, ми хоћемо да нас Христос дочека у смрти и да са њиме васкрснемо, е сад што би рекла моја баба у 91-ој, што даље то боље, покој јој души.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 43 минута, Milan Nikolic рече

    из простог разлога зато што полност у Царству постаје тајна попут суштине Божије.

    Лупаш за све паре.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic Све то потенцијално може на добро да се искористи,  што не значи хоће, и врло вероватно неће, али мислим да нека рампа где би то било принципијелно немогуће, не постоји. 

    Питање о вечном лечењу сам себи постављао раније, да би то могло да буде крајње сатанско искушење, бирање између вечности у овом свету или смрти. Али ипак мислим да је то немогућ сценарио, јер Бог је творац материјалног света, тако да само може да се ради о неком умереном проширењу животног века, можда и вишеструком, али коначном. Ипак, крајњег пакла нема на овом свету, мора да се умре, јер би бесконачност пакла (а то вечито лечење би било пакао) на овом свету подразумевала да је створени свет зао.

    Човек који би покушао да вечно живи на овом свету без да умре, на крају би морао да изврши самоубиство по сили закона.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Прва девственица је чиста Тројица. Таква је чиста природа Тројице! каже свети Григорије Богослов. Мене већ дуго нападају због тих речи, поготово Милојков, али морам се навићи. Теологија није за вештачке интелигенције.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...