Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    On 17.6.2023. at 14:57, Bokisd рече

    Што и ти мало не загрејеш столицу, обимна је тема и претешка, чито сам пре доста, гледам мало сад да пронађем нешто одговарајуће, у суштини основа је да су логоси твари и свега предвечни и нестворени и то је темељ и то не треба пренебрегнути и на том темељу треба градити сву осталу надоградњу.

    Сад сам мало прочешљао у овим фасциклама, што сам штампао, читао и подвлачио. Нема ништа лепше него тако. Могао бих да затрпам поруку цитатима, али ако је потребно то бисмо могли у некој новој теми.

    20230618_192620.thumb.jpg.65808885a7e1cbcdae2b023571266470.jpg

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Kod starih Jevreja i kod prvih hrscana i andjeli su bili polni ljudi.

     

    U sustini kad razmisljam cela Isusova izjava je totalno ne jasna, kaze "necu se vise zeniti u raju", ali dali su zenjenji u raju ne kaze nista. Zna li neko kakav je original.

     

    Doduse mislim da raj ima samo smisao ako je nacisto drugaciji od ovog zivota, niko nece da zivi vecno, ako je to stanje kao ovde samo mnogo bolje. Sve bi dosadilo nekad. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Agnostik рече

    Kod starih Jevreja i kod prvih hrscana i andjeli su bili polni ljudi.

     

    U sustini kad razmisljam cela Isusova izjava je totalno ne jasna, kaze "necu se vise zeniti u raju", ali dali su zenjenji u raju ne kaze nista. Zna li neko kakav je original.

     

    Doduse mislim da raj ima samo smisao ako je nacisto drugaciji od ovog zivota, niko nece da zivi vecno, ako je to stanje kao ovde samo mnogo bolje. Sve bi dosadilo nekad. 

    “Budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski.” 

    Biće mo kao Bog i u savršenom odnosu ljubavi s Njim i jedni s drugima.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Agnostik

    Не знаш оригинал Јеванђеља, али знаш како је било код првих хришћана. Како то знаш и где си видео да неко тврди то што наводиш? То је тако бесмислено да се човек зачуди.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Milan Nikolic рече

    @Agnostik

    Не знаш оригинал Јеванђеља, али знаш како је било код првих хришћана. Како то знаш и где си видео да неко тврди то што наводиш? То је тако бесмислено да се човек зачуди.

     

    Moram da nadjem izvor, ali ima ranohrscanski tekstovi gde su Andjeli muskog pola. 

     

    Kao u starom zavetu, gde cak imaju decu za ljudskim cerkama.

     

    Starogrcki nazalost ne znam, ali jos bolje bi bilo znati sta je Isus na aramejski reko tacno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Agnostik

    Тумачење Старог завета сигурно није тако да су ,,синови Божији" били неки анђели мушкарци. Синови Божији су сви рођени од Еве, они који су из племена Адамовог - ,,сина Божијега" (Лк 3:38).

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Milan Nikolic рече

    @Agnostik

    Тумачење Старог завета сигурно није тако да су ,,синови Божији" били неки анђели мушкарци. Синови Божији су сви рођени од Еве, они који су из племена Адамовог - ,,сина Божијега" (Лк 3:38).

    Не, bene elohim буквално значи „синови богова“ и односи се на анђеле. У књизи Постања су се пали анђели размножавали са женама.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Milan Nikolic рече

    @Agnostik

    Тумачење Старог завета сигурно није тако да су ,,синови Божији" били неки анђели мушкарци. Синови Божији су сви рођени од Еве, они који су из племена Адамовог - ,,сина Божијега" (Лк 3:38).

     

    To je danasnje tumacenje, kod starih Jevreja je bilo jasno da su to Andjeli. 

     

    U sustini moje tumacenje jeste jereticko jer cela pravoslavna praksa je da je celibat i monastvo ideal i to je andjeoski zivot. 

     

    Ali nazalost sve vise sto znam o monastvu, sve vise uvidim da velika vecina monaha ne zivi tom idealnom zivotu, a po tome da je jedan car maltene zabranio decacima zbog pedofilije da pridju manastiru, pitam se dal ikad je bilo.

     

    Ali dobro pred svetom mora da se brani neki deal. Najbolji ideal bez seksa ziveti (monastvo) i ako ima seksa makar u heteroseksualnom braku. To mora da bude ideal. A i lakse je sebi pristati u konservativnoj pravoslavnoj porodici da je sin postao monah i prosvetijo veri nego da je pobegao od zena i zivi sad u zajednici ljudi gde je vecina homoseksualna. Nemam ja nista protiv toga, protiv cega imam da se onda uvek kaze monastvo je toliko bolje od braka. Mislio sam da su te price koje su kod nas popularne plod komunizma, a bio u Grckoj i tamo prico o veri dva Grka mi mrtvo ladno rekli da je odlazak u monahe za Grke pravoslavce neka javna tajna u Grckoj, a tamo komunizma nije bilo. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Milan Nikolic рече

    Никакви енђели нису постајали људи, мушкарци. То је нечије неправославно тумачење.

    Немој ти то мени да причаш, него лепо реци апостолима да су имали „неправославно“ тумачење.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Milan Nikolic рече

    Никакви енђели нису постајали људи, мушкарци. То је нечије неправославно тумачење.

     

    Dobro ti bolje znas nego stari Jevreji vekovima, a oni su bili blizi vremenu kad je nastala cela prica. 

     

    Reko sam efektivno jeste nepravoslavno tumacenje ali izvorno, sad je pitanje koje tumacenje je imao Isus. Mozemo reci crkva kaze sta Isus misli ili da argumentiramo Isus kao odgajen u jevrejskoj kulturi je tumacijo to kao svi drugi njegovog vremena jevrejski autoriteti. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @mirko1929

    Не сећам се из Дела апостолских да је тако тумачено. Одакле теби такво схватање?

    Постоји суштинска проблематика у томе зашто би Господ једну створену природу претворио у другу. Разуме се да су природе анђела и људи повезане, али да једна постане друга нисам до сада чуо. То повлачи толико дискутабилности за собом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Milan Nikolic рече

    @mirko1929

    Не сећам се из Дела апостолских да је тако тумачено. Одакле теби такво схватање?

    Постоји суштинска проблематика у томе зашто би Господ једну створену природу претворио у другу. Разуме се да су природе анђела и људи повезане, али да једна постане друга нисам до сада чуо. То повлачи толико дискутабилности за собом.

     

    To niko i ne tvrdi po starojevrejskom svacanju su andjeli polni.

     

    Bezpolan je bog, a i Adam dok bog nije podelio prvobitnog Adama u dva dela. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Agnostik рече

     

    To je danasnje tumacenje, kod starih Jevreja je bilo jasno da su to Andjeli. 

     

    U sustini moje tumacenje jeste jereticko jer cela pravoslavna praksa je da je celibat i monastvo ideal i to je andjeoski zivot. 

     

    Ali nazalost sve vise sto znam o monastvu, sve vise uvidim da velika vecina monaha ne zivi tom idealnom zivotu, a po tome da je jedan car maltene zabranio decacima zbog pedofilije da pridju manastiru, pitam se dal ikad je bilo.

     

    Ali dobro pred svetom mora da se brani neki deal. Najbolji ideal bez seksa ziveti (monastvo) i ako ima seksa makar u heteroseksualnom braku. To mora da bude ideal. A i lakse je sebi pristati u konservativnoj pravoslavnoj porodici da je sin postao monah i prosvetijo veri nego da je pobegao od zena i zivi sad u zajednici ljudi gde je vecina homoseksualna. Nemam ja nista protiv toga, protiv cega imam da se onda uvek kaze monastvo je toliko bolje od braka. Mislio sam da su te price koje su kod nas popularne plod komunizma, a bio u Grckoj i tamo prico o veri dva Grka mi mrtvo ladno rekli da je odlazak u monahe za Grke pravoslavce neka javna tajna u Grckoj, a tamo komunizma nije bilo. 

    Ово за монаштво је промашај, не зато што тога нема, већ због имплицитне идеје о људској природи. Ако неко са тим проблемом оде у манастир, његов подвиг и борба ће бити већи, па ће и плодови бити већи и биће бољи монах. Та нека ,,тамна мистика" девијација где се оне смештају у људску природу детерминистички, па не чак ни само то, него се тврди да су темељни људски порив, не види Бога као најдубљу тежњу бића човека, па самим тим и природно здравље, а постоји и скривена наслада у томе да грех победи благодат, прижељкивање пада (иако је тачно да неки падну).

    Одеш лепо на Хиландар, и видиш да ово нема везе са животом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Inženjer Djatlov рече

    Ово за монаштво је промашај, не зато што тога нема, већ због имплицитне идеје о људској природи. Ако неко са тим проблемом оде у манастир, његов подвиг и борба ће бити већи, па ће и плодови бити већи и биће бољи монах. Та нека ,,тамна мистика" девијација где се оне смештају у људску природу детерминистички, па не чак ни само то, него се тврди да су темељни људски порив, не види Бога као најдубљу тежњу бића човека, па самим тим и природно здравље, а постоји и скривена наслада у томе да грех победи благодат, прижељкивање пада (иако је тачно да неки падну).

    Одеш лепо на Хиландар, и видиш да ово нема везе са животом.

     

    I sta na Hilandaru da radim da pitam dal ima gej seks tamo??????

     

    Ko da bi neko priznao. 

     

    Ici cu, ali vec znam ljude koji su na hilandaru dobili takvu ponudu (za seks), a u crkveni zivot intensivno sam usao pre par meseci, ja pre toga za toliko hilandasa nisam imao kontakt. Katolicki teolog i psihoanaliticar mi je manje vise reko da je to jasno da su manastiri pre sluzili tome, doduse ne samo za homoseksualnost nego ljudi koji za ovim svetom nisu se borili. Pa pored svakog musko-zenskog manastira je bilo i kuca za sirocat, koja cu cesto bila deca monahinja (a koji monah je napravio se i nije ni tacno znalo). Onaj katolik mrtvo ladno reko da je manastir bilo mesto za svakog koji nije stvoren za brak. Od homoseksualca i tranvestita. Doduse on vrlo dobro prica o tome, bolje ici u manastir za polnom disforicijom nego u bolnicu ili ne daj boze pod noz (oko polovina trans ljudi se ubiju posle operacije, prvo euforija pa onda posle godinama vidi se da nije telo ono sto jeste pa ubiju se.  

     

    Naravno mozda mene djavolj tera da nadjem te ljude koji mi pricaju o tome i koji su vrlo verodostojni

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...