Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 11 минута, Bokisd рече

    Bre Zoki o kojima stvarima,.... pa naveo sam misljenje Grigorija Bogoslova o tome ko moze da se bavi istinskim bogoslovljem i dao izvor,.... sta tu ima nesto nejasno, pricamo o tome..... sto odmah 'skaces' na svaku loptu.... ne_shvata

    Свашта Боки. Па ваљда ти је до сада постало јасно. Ко не одобрава његове ставове, тај нема појма ни о чему. Јер је он еталон. Он премерава и атестира свете Оце и Предање, а камоли неће неког тамо Бокија. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Pa, brate, ako vazi za Evnomijane, onda vazi i za sve druge koji ne postuje te temelje bogoslovlja koje je naveo sv.Grigorije Bogoslov.

    Ili, ako postujemo te temelje bogoslovlja koje je naveo Grigorije onda necemo skrenuti kao i Evnomijani i mnogi drugi slicni.

    Друже/јаране.....незнам шта да ти кажем, без текста, без речи сам......ја сам исцрепео све своје капацитете: интелектуалне, личне побожности (светости) а и временске у објашњавању.... ако има неко други нек настави....

    Евномије/ Eunomius и митарства не може бити никако исто....можда сам ја полудио, ако грешим нек ме неко исправи...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Bokisd рече

    Pa, brate, ako vazi za Evnomijane, onda vazi i za sve druge koji ne postuje te temelje bogoslovlja koje je naveo sv.Grigorije Bogoslov.

     Наравно. И сви које сам ја читао да су цитирали ово место св. Григорија, радили су то у контексту општег разматрања о предусловима богословствовања. Управо као и ми овде. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 57 минута, uomo del Ve.Te. рече

    Друже/јаране.....незнам шта да ти кажем, без текста, без речи сам......ја сам исцрепео све своје капацитете: интелектуалне, личне побожности (светости) а и временске у објашњавању.... ако има неко други нек настави....

    Евномије/ Eunomius и митарства не може бити никако исто....можда сам ја полудио, ако грешим нек ме неко исправи...

    Ja ne znam sta je sa vama bre ljudi. ne_shvata .... kakva mitarstva i Evnomije i slicno, .... dajte malo koncetracije,..... samo sam naveo izvor za koji si pitao,.... sta ste shvatili pitanje mitarstava ko da pocinje treci svetski rat,.... dajte malo smanjite intezitet.....:catfight

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, uomo del Ve.Te. рече

    Друже/јаране.....незнам шта да ти кажем, без текста, без речи сам......ја сам исцрепео све своје капацитете: интелектуалне, личне побожности (светости) а и временске у објашњавању.... ако има неко други нек настави....

    Евномије/ Eunomius и митарства не може бити никако исто....можда сам ја полудио, ако грешим нек ме неко исправи...

    Искрено, уопште не разумем о чему ти причаш. Ствари су толико једноставне, а ти их без икакве потребе компликујеш. 

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

     Наравно. И сви који су цитирали ово место св. Григорија, радили су то у контексту општег разматрања о предусловима богословствовања. Управо као и ми овде. 

    Naravno, ..... iskreno, licno ja sam se najezio i prenerazio kada sam to od sv.Grigorija prvi put to procitao pre mnogo godina i jos uvek se najezim.

    da se nasalim ..... dodje mi da se sad momntalno odjavim sa foruma....:smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    Свашта Боки. Па ваљда ти је до сада постало јасно. Ко не одобрава његове ставове, тај нема појма ни о чему. Јер је он еталон. Он премерава и атестира свете Оце и Предање, а камоли неће неког тамо Бокија. 

    tvrd je Boki (i Rodja ) vocka cudnovata..... :)) ....

    Imo sam sa Zokijem sve i svasta i dobrih i losih momenata, i ne slazem se sa njim u mnogim stvarima ...... i ono sto mogu da kazem.......svako neka radi kako misli da treba.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 33 минута, uomo del Ve.Te. рече

     ви наставите...................... а ја одох да читам: La risurrezione dei Morti -Atenagora

    Видиш ли сада какве пацијенте ја имам? Исфабриковали су их ови ударени у главу ду'овници, богато родило... Сада сам у фази да их ни најмање не жалим, јер их је Бог предао самима себи...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 53 минута, Родољуб Лазић рече

    И сви које сам ја читао да су цитирали ово место св. Григорија, радили су то у контексту општег разматрања о предусловима богословствовања.

    Као и владика Давид који за мене каже да сам цар!:)) Данас си се самоубио. То је било достојно неке новозаветне анегдоте. 

    Наравно да то у твоју главу не улази, јер си гори од оних којима Ис исприча причу о виноградару, и они на крају укапираше да њих кара. Ти немаш осећаја за срамоту јер си слеп. Безнадежан си случај. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 52 минута, Zoran Đurović рече

    Рођени, Ава те помиње и у видеу!:D:sunce::slikanje:

    https://youtu.be/TaquZugmwRo

    Одличан видео, али тек си загребао тему. Ако нема благодарења, нема ничега.

    Грех као неспособност за примање дара пуноће живота, што каже твој другар Игор Зиројевић :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ево леп одговор попа Љубе са Светосавља. Помње Св. Кирила Алексендријског. У његовом одговору је и оквир православног веровања у оно што се дешава са душом после смрти.

     

     

    Да ли и душе уснуле дечице пролазе кроз митарства?

     

    Питање:
    Мир Божији, Христос се роди! Драги о. Љубо, прочитала сам ваше образложење на тему митарстава, па бих вас молила да ми одговорите да ли и душе уснуле дечице (од рођења па до 10, 12 или више година) пролазе кроз митарства или су оне све одмах прешле у вечно царство небеско (ја цврсто верујем у ово последње) . Унапред хвала и желим вам свако добро од Господа.
    Славица


    Одговор:
    Драга Славице, И ја бих желео да то исто верујем, јер су деца чедна и са врло мало личног греха. Излив чистих емоција ми то налаже.Али реалност смрти због које је цео космос покренут говори да и она подлежу законима створеног. Душа је Боголика јер је саздана по обличју бесмртног Бога, и неискварена док се сама не исквари или остане увек Божија. Умрла деца немају времена да упрљају душу земаљским страстима, тако да она иду пред Бога заиста чиста. Кирило Александријски каже да све душе које напусте тело суочавају се са реалношћу духовног света, а она је: „да ће поред душе с једне стране стати војска и Силе Небеске, а са друге – власти таме, старешине ваздушних митарстава“ (наравно, описано земаљским речником) . По ономо што је нама откривено знамо да ће ђаво по својој природи делања да напада сваку душу независно од тога колико је она грешна или стара, јер знамо да су се највећи подвижници ове земаљске Цркве бојали смрти и бојали својих грешака (греха) , којих скоро да нису ни имали. Тако и деца, иако она скоро да немају личних погрешних одлука (или их уопште немају) , она и даље прелазе из физичког у духовни свет, и она подлежу законима тог света. Нема сумње да ће бити тражена од „клеветника“, јер је по својој природи делања клеветник, али биће окриљена љубављу и бригом анђела. Наравно, она ће се врло брзо оправдати пред уобичајеним земаљским одлукама које обично човек прави, или моментима тог духовног пута које називамо митарствима; она ће пролазити кроз тај суд неосуђена што ће на крају и праведни Судија да потврди, јер је речено: „Како чујем онако судим, и суд мој је праведан (Јн. 5, 30) . Пророк Исаија каже: Нека се не помилује безбожник јер се неће научити правди, .. и нека не види Славе Господње“ (Ис, 26, 10) . То је Божја правичност, али како је душа детета сачувала свој богообразни лик и природу, она ће увек остати да гледа славу Господњу. Зар Господ није рекао: „Пустите децу, и не браните им да дођу к Мени, јер таквих је Царство небеско“ (Мт. 19, 14) , тј. по природи дара Божјег који деца нису успела да затамне. Смрт душе је затамнивање њених могућности да што чистија гледа у Господа; да буде у Његовом присуству: јер је написано да грешници не могу да опстану пред жеравицом Славе Господње (Ис. 33, 14 – 15) . Умрло дете сигурно може јер за време свог живота није закопало своје таленте и тако повредило свој „имунитет“, тј. ту природну сродност са Божанским. Као што свако мора да прође кроз врата смрти, по тој истој логици и законима мора да прође и кроз реалности духовног света у којима се налази болна истина да постоји неправичан и зао дух, клеветник и лажов, само да би некоме напакостио и тако подругљиво се инатио свом Творцу, који га још увек трпи и нада се у његов разум и слободну вољу. Да нас Господ спасе његових лукавих замки и мржње! О.Љубо

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, Просечан србенда рече

    Мени је логично да душа по исходу из тела види онога коме је служила и буде јој како је веровала. И Господ је у речима "да се бојимо онога ко може душу да убије и има власт бацити је у пакао", сасвим извесно говори о некој врсти "митарства", где нечастиви има власт над душом која му се за живота на земљи покорила. И Црква се зато литургијски увек моли за упокојење свих верујућих крштених.

    Па и мени је логично да ће прво бити нека рекапитулација живота, да човјек заједно са Господом и светима погледа шта је радио, свијест о властитом злу, такође пројавиће се и свијест о достојанству човјека који је раван Христу, као и свјест о суштини човјековој која је Христос, (а не платонски дух душа тјело или личонст и слично). Па зато Христу грјешимо, јер се Христос поистовјетио апсолутно са сваком од нас и у стварању и у оваплоћењу, и на крсту, па поистовјетиће се и на Суду.

    Дакле да се слободније изразим видићемо своје иконе и своје стање. Али опет и опет ко хоће да биди како ће изгледати страшни суд нека иде на литургију и нека себе постави за судију.

    Демони неће имати имати власт над онима који су им служили, немају је ни данас, они немају никаква"права" у свијету не могу ништа. 

    Како онда врачара покреће камен демоноском силом, пита један игуман? Па може ли демон да помјери камен без врачаре? Не. Него ради људске слободе дешава се зло (демонско). Дакле нема нити ће бити власи демона над човјеком, нити има нити ће бити власти човјека над човјеком, то човјек тако бира. Да не говоримо власто "система" над човјеком, зато Супернаути имају основа када кажу систем је демон, гигантски демон.

    Усудићу се да кажем: нема нитиће бити Божије власи над човјеком, сјебаће нас на Суду властито достојанство: и ако створења равни смо Христу. Е то је најстрашнија ствар: Грешни створени бог.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Bokisd рече

    Nije bas isto, onaj citat sto si postavio karikira i ismeva mitarstva,.... dok je prica sa sv.Antonijem Velikim i 'mitarstvima' (mislim da je ovaj izraz kasnije nastao) potpuno drugacija i poucna za sve hriscane.

    ,inace, znas kako se kaze,..... pametan kao :pcelica:.....  :stadaradim:

    To ako sam ih ismjevao, uopšte ne znači da kroz sprdačinu nisam rekao ono što mitarstva stvarno jesu. Ali dobro nema veze, ajd idemo dalje. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...