Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Веровање у васксење и у бесмртну душу није некомпатибилно.

    Не знам шта си читао код Јустина, у 3. тому Догматике је све јасно написано при крају,  Одељак "Есхатологија", Поглавље "Стање душа у загробном животу".

    Владика Николај је, колико се сећам, рекао да би спалио она своја дела која су написана пре Првог светског рата.

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 51 минута, Родољуб Лазић рече

    Марко, то је врло ружно речено и без поштовања. Мало страха Божјег не би шкодило. Душе на небу не блеје, прочитај поново шта каже владика Николај у катихизису шта раде душе до свеопштег суда. И Бог није Бог мртвих, него Бог живих....

    Iskvario ih Đurović sve.:ani_biggrin: Šta ćemo sa primerom javljanja blažene Jefimije starcu Pajsiju koja mu se javila u telu. Apostol Pavle negde osuđuje one koji govore da se vaskrsenje već desilo, ali u kakvom telu se onda ona javila? Postoji samo ovozemaljsko koje ne ustaje do Strašnog suda i eshatonsko. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Шта има да ме васкрсава Христос када сам жив душом, ок је бити и Архангел?

    Да ми да тијело? Врло битна ствар...

    Шта фали Михајлу може се и без тијела вјековат.

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, grigorije22 рече

    Iskvario ih Đurović sve.:ani_biggrin: Šta ćemo sa primerom javljanja blažene Jefimije starcu Pajsiju koja mu se javila u telu. Apostol Pavle negde osuđuje one koji govore da se vaskrsenje već desilo, ali u kakvom telu se onda ona javila? Postoji samo ovozemaljsko koje ne ustaje do Strašnog suda i eshatonsko. 

    Па јел рекла Пајсију да је васкрсла? И јел старац Пајсије негде учио да се васкрсење десило? Мислим, јавила му се света Јефимија, и он није схватио богословску поуку?

     А ево дела тог збитија:

    Тихо и мирно сам седео у келији, а она је дошла и избацила ме је из равнотеже. Да, лепо живе тамо, горе.» «Геронда, о чему причате?» - «Рећи ћу ти, само ником немој причати о томе.»

    И старац је испричао следеће: «Недавно сам ишао у свет због једног питања које се тиче Цркве и поново сам се вратио на Атон. У уторак, око десет ујутру, био сам у келији и читао часове. Одједном сам зачуо куцање на вратима и женски глас: «Молитвами свјатих отец наших...»

    У тој приповести не видим ништа различито од многих јављања светих људи описаних и у житијима и у оваквим повестима. Уосталом, и анђели се јављају у телесном облику иако немају оваква тела као ми.

    Дакле, старац Пајсије није схватио да је она већ васкрсла, него је и даље остао у "заблуди" да свеци живе лепо тамо горе.

    Цео догађај овде:

    https://srpska.pravoslavie.ru/82559.html

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Спора је било док си тврдио да (пало) тијело није способно за благодат, и да је душа орган за благодат путем којег се она диструбира у тијело, али није тако иако кидањем душевних веза за свијетом, човјек је пријемчивији за благодат, али кад ће она да дође не зависи од човјека него од Господа.

    Ниси још одговорио да ли је душа створена и смтрна, али и бесмтрна као тијело или је она од неке бесмтрне природе. Такође мислим да гријешиш и у томе што стања душе: рај ... и пакао сматраш неким створеним свијетовима. Јер то ништа не постоји, постоји само благодат и на њој створено (сушто), Пакао то је максимална затвореност, човијек или ђаво који је у паклу је у ствари у мору нестворене свијетлосто чаура таме крајње. 

    Такође гријешиш што ме називаш безобразником, а тврдио си да (пало) тијело није способно за благодат, као да се пала тијела не освећују...

    Nista te ne razumem jer nisi  bas konzistentan, Just_Cuz_19..... kako je spor u tome sto jesam od pocetka tvrdio da pala priroda nije sposobna za blagodat, nego nasa obnovljena i preobrazena priroda,..... jer si i ti to isto i slicno rekao u predhodnoj poruci meni i to drugim recima ali u istom kontekstu.

    I, zato sam i rekao da ne znam u cemu je spor kada i ti slicno pricas za palu prirodu u odnosu na blagodat.

    I, opet, ovde si napisao da se kroz dusevno delanje coveku se daje blagodat,..... jer kazes da raskidanjem dusevnih veza sa svetom covek je prijemciviji za blagodat...... iako opet zavisi od Boga kada ce coveku dati blagodat, na coveku je da se dusevno i duhovno trudi, dok Bog daje po promislu blagodat svakome.

    Pa, naravno da je i dusa stvorena, kao i nase telo, uostalom kao i sve sto vidimo, sve je stvorio Bog iz nicega i iz nebica je sve preveo u bice i postojanje.

    Dusa je po svetiteljima besmrtna (za neke po prirodi, za neke po blagodati), i ne umire zajedno sa telom, nego nastavlja da zivi u zagrobnom svetu i na kraju vremena ponovo se sjedinjuje sa vaskrslim  telom u buduci zivot i carstvo. Tako verujem za dusu.

    Nisam napisao da su raj i pakao kao neki stvoreni svetovi, to su mesta u kome duse uzivaju u blagodati ili su u kazni i patnji.

    Ok, prihvatam kritiku, mozda sam bio malo vise grub, ali zasluzio si i ti kritiku, jer si moje poruke pogresno preneo i zato sam se i malo naljutio.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Родољуб Лазић рече

    Марко, то је врло ружно речено и без поштовања. Мало страха Божјег не би шкодило. Душе на небу не блеје, прочитај поново шта каже владика Николај у катихизису шта раде душе до свеопштег суда. И Бог није Бог мртвих, него Бог живих....

    Bleje na nebu ? :unbelieveble:

    A, sta rade sada andjeli na nebu, da li oni bleje ? Mislim stvarno sta sve ljudima moze da padne na pamet. Pa ako oni ne bleje, nego sozercavaju i ucestvuju u slavi Bozijoj, onda i duse na nebu takodje slicno andjelima gledaju i zajednicare sa Bogom.

    Ako ovde na zemlji duse nisu blejale, nego su bile u blagodati, tek onda posle smrti tela duse jos vise ucestvuju u blagodati. Ili onda i dusa pokajanog razbojnika  bleji ? ne_shvata

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    Веровање у васксење и у бесмртну душу није некомпатибилно.

    Nema potrebe za tim kad imamo Hristovo vaskrsenje.

    Boga voliš svim svojim umom svim srcem svojim i svom dušom svojom.

    Što bi samo jedno (duša) preživljavalo a drugo umiralo i zasadilo se u zemlju za vaskrsenje i život večni?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Bleje na nebu ? :unbelieveble:

    A, sta rade sada andjeli na nebu, da li oni bleje ? Mislim stvarno sta sve ljudima moze da padne na pamet. Pa ako oni ne bleje, nego sozercavaju i ucestvuju u slavi Bozijoj, onda i duse na nebu takodje slicno andjelima gledaju i zajednicare sa Bogom.

    Ako ovde na zemlji duse nisu blejale, nego su bile u blagodati, tek onda posle smrti tela duse jos vise ucestvuju u blagodati. Ili onda i dusa pokajanog razbojnika  bleji ? ne_shvata

    Ne.

    Vaskrsli su i žive u Carstvu Božjem kako ne bi milijardu godina bile po mitarstvima.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 55 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ne.

    Vaskrsli su i žive u Carstvu Božjem kako ne bi milijardu godina bile po mitarstvima.

    Ali, sta je sa onima koji su jos ovde tako ziveli da su zasluzili osudu i pakao ?

    Tj. ocu da kazem, gde je Sud pre carstva Bozijeg ?

    Jednostavo je, ako andjeli ne bleje jos pre kraja vremena i ustanovljenja buduceg carstva, onda i duse upokojenih takodje ne bleje, nego su u blagodati i pokoju i miru i slavi jer su u zajednici sa Bogom.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, grigorije22 рече

    Apostol Pavle negde osuđuje one koji govore da se vaskrsenje već desilo,

    Možeš da mi nadješ to?

    Ne znam na šta misliš i šta govore ti koji kažu da se vaskrsenje već desilo?

    Apostol govori da moraš prvo da umreš našim duševnim telom pa tek onda da vaskrsneš duhovnim telom.

    Nadalje da bi pojasnio formulu govori da nije bilo prvo duhovno telo pa duševno telo pa ponovo duhovno telo.

    Dakle nema vaskrsenja pre smrti.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Ali, sta je sa onima koji su jos ovde tako ziveli da su zasluzili osudu i pakao ?

    Tj. ocu da kazem, gde je Sud pre carstva Bozijeg ?

    Jednostavo je, ako andjeli ne bleje jos pre kraja vremena i ustanovljenja buduceg carstva, onda i duse upokojenih takodje ne bleje, nego su u blagodati i pokoju i miru i slavi jer su u zajednici sa Bogom.

     

    A šta je duša?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    U kom filmu trebaš biti da izjednačio dušu i anđele?

    Baš me zanima šta je duša.

    Sto, pa sam Isus je rekao da .... А који се удостоје добити онај свет и васкрсење из мртвих..... Јер више не могу умрети; јер су као анђели; и синови су Божији кад су синови васкрсења....

    Vidis da smo kao andjeli, i dusom onaj koji se udostoji onog sveta i telom posle vaskrsenja.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Bokisd рече

    Sto, pa sam Isus je rekao da .... А који се удостоје добити онај свет и васкрсење из мртвих..... Јер више не могу умрети; јер су као анђели; и синови су Божији кад су синови васкрсења....

    Vidis da smo kao andjeli, i dusom onaj koji se udostoji onog sveta i telom posle vaskrsenja.

    Isus govori o vaskrslom telu, opasan si falsifikator.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...