Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Свештеник др Оливер Суботић: Да нам дрвеће не заклони шуму: o „дарвинистичком“ спору из другачије перспективе

    Када ме је претпрошле године један свештеник обавестио о покретању иницијативе више десетина академских грађана Србије који траже да се Дарвинова теорија еволуције живота у школама убудуће изучава са критичким предзнаком, одмах сам даo свој потпис за ту петицију. Допала ми се њена основна идеја: да се у наставном процесу јасно наведу и слабости наведене теорије, као и да се деца упознају са чињеницом да постоје и другачија гледишта о свету и човеку. Потпис сам, у то време, дао у знак подршке афирмацији критичког мишљења у српском образовном систему, с обзиром да би развијање таквог мишљења требало да буде једна од његових основних одлика. Са друге стране, предавати деци било коју научну теорију као непорециви аксиом – управо онако како се у пракси данас предаје Дарвинова теорија еволуције у нашим школама – не само да није исправно, него је и опасно, будући да шаље поруку да је критика непожељна у неким темама.

     

    Постоји низ питања која бих и данас желео да поставим онима који заступају мишљење да деци треба некритички предавати ову теоријy. Зашто се на часовима биологије не помињу и очигледне слабости теорије еволуције? Зашто се на часовима историје не изучава друштвени утицај поменуте теорије, попут страшних историјских последица дарвинизма примењеног као теоријска подлога за тоталитарне друштвено-политичке моделе власти у 20. веку? Зашто се у старијим разредима, који имају социологију као предмет, не отвори расправа о томе у којој мери је социо-дарвинизам имао утицаја на појаву „учених мајмуна” (израз Павла Евдокимова) који су направили, а потом и искористили атомске бомбе на Хирошими и Нагасакију? На та и слична питања волео бих да чујем смислен одговор. До сада га нисам добио од оних који мисле другачије када је ова тема у питању.

    maxresdefault.jpg

     

    Када се поменута иницијатива у виду јавног документа-петиције појавила, доживела је лавину негативних реакција у српском друштву. Потписници су у медијима етикетирани као фундаменталисти, незналице, петиционаши... Такве етикете су, нажалост, присутне и данас. У погледу самог текста петиције, критичари су се усмеравали на слабости у формалном смислу (које су несумњиво постојале), али не и на његову суштину, која се тицала (поновимо то још једном) потребе за критичким ставом према Дарвиновој теорији еволуције.

    Оно што је, међутим, било крајње изненађујуће за мене лично јесте полемика која је убрзо настала у српским богословским круговима на ову тему. Још више ме је изненадила чињеница да та полемика и даље траје – тако је ових дана у живој дискусији у интернет простору наведен и део из моје књиге О Камену одбаченом, у коме сам детаљно изложио свој став о овој теми. Томе што сам већ написао немам шта да додам или да одузмем, осим што ћу за потребе овог текста навести само то да је центар богословског спора који још увек тиња у томе да ли се човек и животињски свет разликују суштински или по степену развоја (питање Творца није домен у коме се споримо јер Дарвинова теорија еволуције нема капацитет да о томе уопште говори, ма колико је припадници новоатеистичког покрета употребљавали за ту сврху).

    Имајући у виду овај феномен, али и друге богословске потресе које православље доживљава на глобалном нивоу, осетио сам потребу да напишем текст који се тиче ширег богословског контекста целе проблематике, онако како га лично доживљавам, крајње искрено и отворено. Сматрам да је тај шири контекст неупоредиво важнији од саме полемике која се тиче Дарвинове теорије еволуције и да је од неизмерног значаја за будућност наше помесне Цркве.

      

    За почетак, направио бих једну малу дигресију. У време док сам био студент информационих технологија на ФОН-у, професори су нас често упозоравали да приликом пројектовања информационих система (а касније и самог процеса програмирања у ужем смислу) не изгубимо целовиту слику проблема који решавамо и да нам се не деси да од дрвећа (многих детаља) пропустимо да видимо шуму (проблем у целини). Тако је и у животу - некада човек мора да застане мало, да се мислено одаљи и занемари детаље, да би имао целовиту представу о неком питању. Када је реч о очигледном неслагању у српским академским богословским круговима у погледу става према Дарвиновој теорији еволуције, као и потреби њене критичке опсервације, лако се може десити да од дрвећа нећемо видети шуму и да се изгубимо у гомили детаља и аргументације коју ова полемика са собом носи. Наиме, суштински проблем у целој овој полемици није сâмо неслагање српских академских богослова у погледу Дарвинове теорије еволуције – то је „дрвеће“ односно појединачни детаљ који открива симптом нечега далеко дубљег. А то дубље је „шума“ коју ћу у наредним пасусима покушати да скицирам.

     

    За почетак, навешћу догађај који се десио на Светој гори средином 20. века, а записан је у књизи о Старцу Јосифу Исихасти коју је написао његов верни ученик, о. Јефрем Филотејски. Једнога дана, у скит старца Јосифа Исихасте дошао је непознати посетилац. Старац је том посетиоцу рекао да код њега постоји неки озбиљан проблем, иако га је први пут видео у животу. Рекао је и то да не може рећи конкретније о чему је реч и затражио је да дође до његове келије после поноћи, пошто се он помоли Богу. Те вечери се кроз духовни разговор са Старцем открило да је посетилац био академски богослов који је написао књигу у којој брани теорију еволуције. Када му је то исповедио, упитао је старца Јосифа како је знао да уопште постоји проблем, а овај му је одговорио да је осетио велики смрад од њега чим му се приближио. После разговора, старац Јосиф га је оштро укорио за јерес, рекавши му да није добродошао у његову келију све док се не одрекне свог неправославног става.

     v-predavanje-digitalni-izazov-svestenika-dr-olivera-subotica-u-kripti-sabornog-hrama-u-podgorici-1545593661-507-1080x675.jpg

    Шта можемо закључити из овог чудесног догађаја? Облагодаћени светогорски Старац је енергијама свог ума директно прозрео какав је „мирис“ Дарвинове теорије еволуције и колико је опасан покушај да се она подржи или оправда од стране академског богословља, тачније оне врсте богословља која се ослања примарно на разум. Управо ту се налази одговор на питање дубљег узрока дебате која је још увек актуелна међу српским теолозима: она се суштински тиче метода академског богословља којим оно долази до истине.

    Криза која је у нашем времену очигледна има нечег сличног са оном која се десила у време Светог Григорија Паламе. Да је којим случајем Варлаам Калабријски наш савременик, уверен сам да би он захтевао да се Дарвинова теорија еволуције апсолутно уважи од стране теологâ, будући да је Варлаамов богословски метод било заснован на примату разума и философском приступу. Истовремено, Варлаам би био признат за „прогресивног теолога“ од стране лево-либералних медија и интелектуалне елите савременог друштва. Са друге стране, уверен сам да би Свети Григорије Палама, попут Јосифа Исихасте, својим молитвено-облагодаћеним умом прозрео оно што се у теорији еволуције не види разумом и указао на опасност од појаве да се она богословски оправдава. У поменутој јавној сфери би, сасвим сигурно, био окарактерисан као заостали светогорски калуђер.

     

    Суштинска тема о којој данас треба да разговарамо није толико конкретан богословски спор који се тиче једне научне теорије, већ однос ума и разума у православном предању, а следствено томе, њихов поредак у православном богословљу. Наиме, тек када је срце очишћено од страсти и ум од помисли, односно када је човек на ступњу просвећења и када ум функционише на природан начин, тада и разум добија своје право место у богословљу и терминолошки прецизно уобличава претходно стечено искуство богопознања. Ако ум, као око душе, није на ступњу просвећења (што је случај код већине нас) и не испуњава услов за чисто богословствовање, онда је неизмерно важно да човек верно следује искуству оних који су тај ступањ достигли и које је Црква препознала као поуздане руководиоце у области богословља. Уколико, супротно томе, разум има претензије да преотме трон облагодаћеног ума, онда се отвара широк пут ка рационализму у вери, чије су последице страшне и можемо их јасно видети на западној теологији после Великог раскола.

     

    Претходно речено не значи да је академско богословље само по себи штетно, напротив. Аутор овог текста је толико тога научио управо током академских богословских студија и овај текст не треба учитавати као борбу против научно стеченог знања или оспоравање научног метода у домену проучавања историје богословске мисли. Академско богословље је несумњиво потребно и корисно, поготово пастирима Цркве у 21. веку, али оно ни у коме случају није довољно, још мање може бити примарни израз хришћанске вере, а нипошто не сме себи дозволити да се одвоји од благодатног опита Цркве. Пример равнотеже у том погледу је у наше време показао блаженопочивши игуман Григоријата, о. Георгије Капсанис, у чијој су личности подвижништво и професура били спојени на крајње складан начин. Нажалост, такви примери су реткост – сведоци смо да савремено академско богословље све више постаје философски дискурс који нема силу да исцељује човека, чиме је његов сотириолошки аспекат под великим знаком питања. У крајњем случају, уколико се потпуно одвоји од благодатног опита Цркве, оно води директно у јерес.  

     

    Када све претходно речено имамо у виду, у неку руку је и добро што се јавила поларизација ставова међу српским богословима када је реч о Дарвиновој теорији еволуције. Таква ситуација је, на један посредан начин, поставила важно питање професорима богословских наука: да ли су спремни да у својим богословским ставовима верно следе Светитеље, једине истинске богослове Цркве, људе који (по речима Светог Григорија Паламе) имају искуство разликовања створених од нестворених енергија? А они су сви одреда - почевши од Светог Теофана Затворника, Јована Кронштатског, Нектарија Егинског све до Луке Војно-Јасенецког, Јована Шангајског, Николаја Жичког, Јустина Ћелијског и Пајсија Светогорца – изразили јасно негативан став када је реч о теорији еволуције, конкретно оном њеном делу који се тиче односа човека и животињског света.

    Овом приликом ми у сећање долази чувена мисао Достојевског, који је једном приликом рекао да би уз Христа остао чак и када би му неко [научно – прим. О. С.] доказао да истина није са Христом. Упитајмо се сви које себе сматрамо православним хришћанима: да ли смо и сами спремни да својим личним ставом будемо уз облагодаћене људе који су стекли ум Христов (ср. 1Кор 2, 16), чак и ако нас искушавају научне теорије које говоре супротно? Пред тим питањем треба да се испита сваки хришћанин, а пре свега сваки „учитељ Израиља“ (уп. Јн 3, 10).

     

    У вези са свим претходно написаним, навео бих на крају и важно запажање архимандрита Софронија Сахарова, једног од ретких истинских богослова 20. века, човека који је успео да споји јак интелект и облагодаћен ум, учећи се богословљу на „пустињској катедри“ Светог Силуана Атонског. У једној од последњих беседа пре свег упокојења, Софроније говори о парадоксу да је у женевском Светском савезу цркава присутно око 200 доктора теологије, али да сваки има неку своју теорију које се међусобно не слажу. Свети Старац ту илустрацију користи да би своја духовна чада усмерио ка истинитом методу богогословља: оном који не извире из диплома и докторатâ, већ из благодатног опита Цркве.

    Имајући то у виду, уместо исхитрене апологије разних научних теорија у жељи да се направи мост према науци по сваку цену, академско богословље данас треба да покаже мало више смирења и приклони главу „пустињском универзитету“ и његовим „професорима“, облагодаћеним људима просвећеног ума. Јер, нагласимо то још једном: православље није вера професорâ (то је протестантизам) већ Светитељâ – примарни израз наше вере дали су људи који су стекли просвећен ум, очишћено срце и разум који се смирио пред Тајном Оваплоћеног Бога.

    *

    Пред Српском Црквом данас, када славимо 800 година аутокефалије, нема већег задатка од тога да бројаница и богословље опет постану јединствена целина. С тим у вези, као свештенослужитељ коме је наша помесна Црква дуже од једне деценије поверила вођење неколико мисионарских структура, осећам личну одговорност да исповедим да је мисионарски задатак од првокласног значаја за нашу Цркву формирање једне монашке обитељи у престоном граду Србије у којој би се неговао исихастички метод молитве. Ми још увек имамо монахâ који су искусни у умном делању и који су дорасли том позиву. У једној таквој београдској „Оптини пустињи“ студенти Православног богословског факултета би пре и после академске наставе могли да се уче ономе што у школским клупама не могу наћи, а то је метод умне молитве, налажење духовног срца и његово чишћење од страсти.

    Уколико наши студенти - будући пастири Цркве ту главну „лекцију“ савладају, све друго ће им се само по себи додати (ср. Мт 6, 33), а наша Црква у будућности неће имати богословских спорова попут овог на који трошимо своје снаге већ пуне две године.

     

     

     

    О празнику Светог пророка Мојсеја Боговидца,

    Београд, лета Господњег 2019.

     

    Презвитер Оливер Суботић

    парох жарковачки,

    главни уредник Православног мисионара и

    заменик мандатног епископа задуженог за Мисионарско одељење СПЦ  

     Извор: Поуке орг

    Измењено од Поуке.орг инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 31 минута, Vladan :::. рече

    а због тога не можемо да знамо да ли је проблем сама ТЕ или њене претпостављене теолошке импликације и последице.

    Ovo je isto,..... jer o tim teloskim implikacijama i posledicama (metodologija)  smo i ti i ja i mnogi drugi na raznim temama raspravljali, TE i vera pocivaju na razlicitim postavkama i nema komplementacije..... (i ako je ono gore tacno lepo Starac kaze.... treba navoditi Svete Oce i pravoslavne bogoslove i svako stanoviste i stav se potvrdjuje Biblijom i spisima Svetih Otaca Crkve)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vladan :::. рече

    Потврђивао је ТЕ тако што је прихватио идеје протестаната, јевреја и масона. Могао је свашта да пише будући да није био стручан ни као теолог ни као биолог. Нити теолог може нити треба да доказује ТЕ. Колико видим има ту ваздан ствари које нису биле како треба.

    Ок.Али зар ти није логично и одмах уочљиво  по принципу Окамове оштрице да се критика односи на саму те. Превише цедимо комарца. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Рапсоди рече

    Превише цедимо комарца. :)

    А зашто га цедимо? Јер уживамо у цеђењу или хоћемо нешто да исцедимо? Или не знам за други начин "обраде" комараца?

    Нека буде реторички...да не би цедили даље...ионако нема шта да се исцеди.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Ćiriličar рече

    @Просечан србенда Ономад, поодавно, стојим на станици у једном граду, тамо у нашим земљама, и чекам приградски бус, кренуо у један манастир. Био сам добар са калуђерима, они нису волели да се шеткају по граду па им ј анеке админ. ствари о бављао....има народа тако 20-ак људи. Иде млад пар, момак и девојка, фармерке, ненападно обучени, скромно, пристојно. Дођоше до нас, па се врпоље, гледају, загледају - приметно - гледају околи и једно у друго. Стоји неко (данас се не сећам лица ни полова људи) али знам да је тај био онако мало "погубљен"...по одевању, изгледу се видело да није неко "напуцан". И прилазе они њему/њој и креће прича. Ваде брошуре, питања и хватања у замку. Јехови сведоци. Они нападају онај "нижи" слој, необразованији (суботари средњи виши, стоматологе, сајџије, оптичаре где има и лове). И, биће да је жена била, унакрсно, једно пита, она збуњена, друуго дочекује...баш прави психолопки напад....тихо, ако испод површне агресија чиста.

    Приђем и на сав глас, да сви чују: Шта то радите срам да вас буде?! Сви гледају (намерно сам да их осрамотим). Мала она са брошуром: "Тихо, не вичите". Па се копрцајо као да су голи. И опалим "говор": Срам вас било, јесте крштени ви, је ли вам деда славио Славу? Ту своме народу ипирате мозак свјим секташењем. И паз и сад, то је поента, мала се снађе, ђаволак, на брзину. "Јесмо крштени али када смо видели у рату како поп продаје оружје - не треба нам таква вера". Шташ сад Ћирко. Маљутка права. Мала опасна. "Зна народ како се попови курвају, узимају паре од сиромашног народа"....контраофанзива. Флоскуле и трачеви али има и истине. И како да ти сад појашњаваш. Дакле методологија секташка, много опасна. Могу ја да је "дотучем" у дискусији, али нема дискусије, шта народ зна, напаћен од свега, често сабљжњен од својих - и шаво удара у средину. Рекао сам нешто типа "ако је поп грешан није Црква поп" и сл. и наставио да их грдим, све хвалећи Црву и народ а кудећи њих секташе....одоше као покисли.

    Е...методологија...слична је методологија овде, а у ширем све ове кавге Црквене...ували нас у каљугу баналија непотребна, и онда од дрвета не видимо шуму. А та секташка методологија само удара...о томе је реч.

    (Након месец дана негде, дошао је човек у манастир, ја се затекао, и моли да сретне оца, игумана. Прими га игуман, човек плаче, жена отишла у Јеххове сведоке, хтела и њега, он није хтео да остави веру, она одвела децу и развела се....каже му игуман: Синко, узми одмор од посла, иди негде где је лепо и где имаш пријатеље - дошао ти је ђаво и одвео ти жену и децу из куће...али Бог ће те наградити јер ниси веру оставио)

    Е, ја овде причам о томе, а и иначе...а имамо форсирање приче о Дарвину, са секташким методама и подметачинама кје везе немају са суштином. Јер, паи(те) ствар иде даље - од "обичног" Апела ми имамо да се епископи и Соинод сукобљавају, и да се чинови ишту....а ми фурамо, дај да видимо је ли добро преведена кљига, па дај оригинал....каве бре везе има Сарац Софроније у сусптини, само човека навели узгред. Тобож НИКО ниад од Светих није се изјаснио о Дарвину...Николаја не смеју да помене.

    Ова теме, све дискусије, иначе комлетна распрва друшвено-црквена, упала је у методологију секташку...и само се увећава проблем. А ова овде тема, чак и Александар који је сугерисао куда треба ићи - директно спутава и преусмерава причу несвесно. Људи имају проблем сагледвања суштина...озбиљан проблем. Е, хоће да буду учитељи. Но то је и добро, шта је нет-теологија....тамо ти треба преводилац са српског...Давид је лепо формулисао начин изражавања, или да кажем "теолопки израз" - умотавај, умотавај, умотавај ништа у нешто.

     

    Нешто као бацање прашине у очи или штап и шаргарепа.  И док се ми бавимо прашином или шаргарепом у исто време заборављамо на непријатеља који је иза прашине или шаргарепе. Ђавољи предлози...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Vladan :::. 

    Iksreno da ti kazem ne znam sta te jos drzi da pricas istu pricu nekoliko strana unazad, i da svi kojima pricas uporno zmure na ono sto si napisao.
    Za moje shvatanje, ovakvo ponasanje ljudi koji idu u Crkvu je apsolutno porazavajuce, nemam reci da izrazim koliko.

    Medjutim, onda se setim da imamo dr-a koji tvrdi da je Zemlja ravna, i jos o tome napise i knjigu. I onda mi bude malo lakse.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Просечан србенда Па сад има нека временска дитанца...пореајмо догађаје од када је Дарвин поменут...оставимо се ко је у праву или криву, то је ирелевантно сада у овој причи. Видећемо застрашујуће увећан пробел, а потпуно апсурдне ситуације, контраефективне. И не стаје се, нема попуштања.

    Пази, где је "квака" - на страну сад "секуларци", али не дају теолози Дарвина! Главе и чинови да падају, не дају Дарвина.

    Даље, узми било кога да је неко поменуо: Хитлера, Ничеа, Теслу, Стаљина, Кенедија, Платона, Сократа, Хајдегера, Јунга, Фројда...ма није га мати родила: све би се свело, све би било смешно, не би се нико ни по задњици почешкао.

    Питање се намеће: Зашто? Е неа одговра....по мени одговр је духвног и метафизичког карактера! Ја га не знам, али није рационалног и није материјалног.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Vladan :::. рече

    Немају сви ни дар ни могућност ни службу исихазма и тиховања. Прелистај мало историју Цркве и видећеш да су Оци (и поред исихазма и тиховања) и те како учили, студирали, писали, расправљали, свађали се, борили за истине вере. Дакле, борили су се за изграђивање Цркве свим хришћанским средствима.

     

    Брате све то стоји што кажеш. Али чим је о. Оливер написао да је БГ-у потребан исихастички манастир, то значи да је исихазам међу теолозима запостављен а и међу мирјанима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, obi-wan рече

    Za moje shvatanje, ovakvo ponasanje ljudi koji idu u Crkvu je apsolutno porazavajuce, nemam reci da izrazim koliko

    Твоју јефтину метафору о Никодиму равноземљашу, а није прва, ћу изоставите. Срећа, што је Глава Цркве Господ који је дошао ради уморних и натоварених, кљастих и богаља, а не ради елитиста.

    Ти, о ТЕ не знаш н и ш т а, према томе, јако опрезно би требао да пишеш о њој. Методологија типа "ја сам фаца, а ови глупани, нема шта са њима да причам" не пали у Цркви о којој причаш. Да не бих ја, глупан, а и многи други глупани на које тако здушно, преподбно алудираш, направићу транскрипт интелектулаца пар екселанс Бокана, изречену у Цркви, по благослову Епископа Цркве упућено Цркви.

    Тако да, у праву си ти, боље да заћутиш о нечему о чему немаш, ама баш никавог ни теолопког ни научног појма. Лако је, примени меру коју препоручујеш другима - на самог себе. Зашто ти говорим, а ниси ме прозвао? Јер лицемерно сварставаш сам себе у неке умне теологе и научнике. ОцКеј је то - мени не смета, али ми смета и кажем ти јавно - јест да сии стари форумаш и, видим, елита - прозиваш подло, подсмејавачки "неке тамо" и згражаваш се, удараш им етикете "равноземљаша" и поредиш са људима у расколу и близу раскола...па не иде роде.

    Дакле да ти поновим: немаш ти ни теолопког ни научног основа да уопте улествујеш на дискусијама на темама ове тећине - можеш да цедиш комарце протестантском методологијом,али то је промашен циљ.

    Ускоро транскрипт. И да, ако сам те увредио "да немаш појма" о томе о чему говориш, а другима споитаваш јереси и трпаш и у "недорасле теби" - па ајде, брате, подучи нас. Жив био. Пријави модерацију да сам те увредио, а имамо и духовнике, и веромере, и иунтелетуолмере, и прелестомере, и хуломере....све "елита"...бре, бре...можда се неко згражава на твоје речи, да о томе поразмилиш.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Слагао сам интелектуално-теолошко-науно-елитну гормаду, брата Обија...нећи транскриптовати, да га не саблажњавам више, да се човек не секира. где да он има ишта са глупанима као и ја и другим глупанима на које тако лаХко баца своје алузије, све, тобож, кријући их.

    Дакле ко хоће да чује о поменутим елитама по благсолву Епископа Цркве, у Цркви упућено Цркви:

    Од 1:25:00 па надаље...почиње са речима:

    "Онај ко не верује у чудо, не може да буде Хришћанин. То је читава Тајна и зато је застрашујуће, кад неко помисли да постоји знање вере и неко паралелно знање науке, које је потпуно различито и противречи вери, али ми то, ето тако, у две фијоке држимо правећи хаос и у својој глави и души. Ми смо једна од најпримитивнијих интелектуалних средина. Рецимо Ентони Флу..."

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Sofronije Saharov, koji je bio istinski bogoslov, kao glavni princip je isticao: "Gospode, pomozi da se danas sacuvam(o) od greha". To je bilo njegovo bogoslovlje. Upodobljavanje Hristu, kroz izvrsenje zapovesti. To je starac Sofronije stalno ponavljao njegovom bratstvu i sestrinstvu. Da ne zaborave ni na trenutak.

    Na toj liniji je i tekst o. Olivera. Da se ne zaboravi ono osnovno bogoslovlje. Dzaba nam zidanje na pesku. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, obi-wan рече

    @Ćiriličar 

    Svak` se cese tamo `de ga svrbi, veli Narod, a ja bi dodao - kod nekih je svrab nepodnosljiv...

    Слажем се...али кад човек има свраб може да се или чеше или иде доктору...него кад се самозвани доктори крену епидемију да шире не ваља. Нисам никад имао свраб....мен' с' чини да није прелазан. Ми овде имамо епидемиолшке размере....неки мајмуниски вирус к'о из холивидских филомова. Нешто ти не иду те метафоре на пољу суштине, само на пољу личности си добар...колико сам запазио.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ćiriličar рече

    Слажем се...али кад човек има свраб може да се или чеше или иде доктору...него кад се самозвани доктори крену епидемију да шире не ваља. Нисам никад имао свраб....мен' с' чини да није прелазан. Ми овде имамо епидемиолшке размере....неки мајмуниски вирус к'о из холивидских филомова. Нешто ти не иду те метафоре на пољу суштине, само на пољу личности си добар...колико сам запазио.

    Lose si zapazio, nisam dobar uopste.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, obi-wan рече

    @Ćiriličar 

    A znas sta je ovde zanimljivo - sto u onom sto sam napisao uopste nisam imao tebe u vidu. `Fala ti sto si se sam definisao.

    Па пази, хвала ти пуно, од срца, а не можеш веровати - шта је још занимљивије - да ја нисам писао о теби (твојим писанију) јерс сам се нашао прозван...роде, престар сам и ја много зла видео да би булазнио овде ради неког Обија или Ћирка...мало више сврби, није више "чеша".

    Или да ти кажем да ми је рецимо Милан сузе на очи наЋерао...ја рекох, има овде и духовног аудиторијума...Милан нека опрости за помен. Нећемо,, браћо, да епитете дајемо који човека, ма кога, издваја из Тела...то нећемо, ту је лајн. Ја сам покупи опомену од Џесике на деколтеу, а овамо...али добро...не одговарам више на прозивке, не поклапам...ја сам тебе и неке "оплео", извол'те ако имате шта - без коментара ћу да почитам и прихватим као критику.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...