Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Мајкл, 12-годишњи дечак са Свете Горе

       

       

      ПУСТИТЕ ДЕЦУ ДА ДОЛАЗЕ К МЕНИ
      И НЕ БРАНИТЕ ИМ ЈЕР ЈЕ ТАКВИХ ЦАРСТВО БОЖИЈЕ Лк.18,16

       

       

       

       

       

      Мајкл Перлеа има 12 година. Рођен је на Криту и живео у Риму све до ове године.Његова мајка Корина је из Пасканије у Румунији, док је његов  отац Димитрије из  Браиле у Румунији. У Риму има сестру Рафаелу и друга два брата Ефраима Николаса и Габриела. Сви су млађи од њега.

      Мајкл би помагао италијанском владици Силуану у светињи када је имао пет година. Чим је први пут угледао  Атонске  монахе ( из скита Часног Претече ) , Данила и Герасима, жеља за Богом је запламтела у њему и он је одлучио да се пресели на Свету Гору.

                                                   mihail-pirlea-avva-damaschin-prodromou-2

    Најтеже му је било да се одвоји од своје браће и сестре.Ово су његове речи:

    „ Да ли ти недостаје мајка?“, питао сам га.

    „Овде ме теши Панагија (Свесвета Богородица) и моја носталгија за њом нестаје“, одговорио је док смо ходали око скита Претече.

    „Шта је са школом?“

    „Тренутно учим грчки седам сати дневно. Затим ћу пратити наставу средње школе.“

    „Зар то није претерано?“

    „Ионако морам да научим грчки.“

    „Ко ти је сачинио одећу?“

    „Отац Атанасије“

    Под тим је мислио на о. Атанасија Продромитиса, што значи да су оци Скита Претече овде његови родитељи и брину о њему.

    „Чија је била  идеја да дођеш у школу на Свету Гору? Твојих родитеља?“

    „Не. То је моја идеја.“

    „Одлучио си сам?“

    „Да. Отац Герасим  ми је испричао о Атониади и ја сам одлучио да дођем на Свету Гору.“

    „Немој се љутити на мене што ти постављам толико много питања, али ја једноставно желим да пишем о теби. Не толико о теби, колико о твом избору. Ти знаш да те ми сви волимо. Одмах ћу ти рећи зашто. Свако открије Бога у неком тренутку и враћа се Њему. Што се брже то деси, то мање грехова имамо.Стога, када видимо како си ти то изабрао са 12 година, наша срца су испуњена радошћу што је неко тако брзо схватио како ствари стоје у животу. Види, ја ћу то написати  а ти ћеш касније то прочитати и упамтити.“

    „Добро. Хоћете ли ићи у Дадфни сутра? Можете ли ме повести до Кареје?“

    „Да. Да ли идеш у Сараи ( Скит св. Андреја ) у школу?“

    „Да.“

    Али следећег дана он није пошао са нама. Ми смо морали да кренемо у седам ујутро а Божанствена Литургија се још није завршила.

    Једно дете је благослов од Бога, али верујуће дете је чудо...Тако сам размишљао осврнувши се на  своје изгубљене године.

     

    7b51ecbcd5874d479723241e8303d528.png

    Са енглеског за Поуке.орг  превела Јасна Глумац




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Ученици Атонијаде у Каракалу и Филотеју

     
    31372288355_d7ecd3a081_b.jpg

    Професори и ученици светогорске академије "Атонијада" посетили су манастир Каракал и Филотеј. 
     
    31335967386_1fc740bd07_b.jpg
     
    У манастиру Каракалу су појањем узели учешћа у вечерњој служби, да би се након службе поклонили моштима које су чувају у овој светој обитељи. Након послужења игуман Каракала архимандрит Филотеј се обратио гостима говорећи о величини благослова да неко борави у врту Мајке Божије, као и о везама манастира са Атонијадом.
     
    31257425871_cfac98d930_b.jpg
     
    У манастиру Филотеју професори и ученици су целивали део моштију свог најпознатијег ученика Светог Козме Етолског, који се некада подвизавао у овом манастиру. И овде је поклонике дочекао игуман манастира, архимандрит Никодим, са топлим речима добродошлице.
     
    30550740154_3b70e9d088_b.jpg
     
    30550720494_ba6cf27ac1_b.jpg
     
    31003266120_ec927e38fd_b.jpg
    извор: Ромфеа
     
    Објавио Onufrije Jeromonah у 21.50.00 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, PredragVId рече

    Оче Васијане, имам сестру у области Есекс, да ли би сте знали како би могли стићи до овог чувеног манастира ако би ишли у овом правцу? Чули смо о манастиру и волели би га обићи. Има ли неког материјала о њима на интернету или неког србина тамо? Или уопште неког контакта? Добро би нам дошло.

    Нисам отац, као што рекох, али ако се Вама свиђа да ме тако зовете, нека Вам :).

    Право да Вам кажем, на жалост, још увек нисам био. Колико знам Србина тамо нема, сем једне монахиње која зна српски. 

    Овде имате нешто о томе:

    http://www.monachos.net/conversation/topic/1022-st-john-the-baptist-monastery-essex/

    https://www.patriarchate.org/monastery-essex

    Ту имате и адресу, тако да Ваша сестра може позвати и добити све информације.

    Ако одете, помените нас све!

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Дејан рече

    Vladika sremski Vasilije, umirovljeni vladika Kačavenda

    Sve teške životne priče, 10 dete u familiji, siromaštvo veliko pa ga daju u manastir da ima šta da jede.

    Наравно, и то стоји. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Васијан рече

    Наравно, и то стоји. 

    Nije to slučaj samo sa decom, video sam dosta starijih ljudi koji u manastiru nadju uhlebljenje. Ili su sami a mala penzija, ili su višak u kući.

    S obzirom na to kakve sve slučajeve, kako po pravoslavnoj tako i po katoličkoj crkvi, imamo po manastirima, vrlo sam oprezan kada su monasi u pitanju.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, PredragVId рече

    Ко може први да се сети имена наших монаха који су као деца отишли у манастир?

    Могу да се сетим монахиња :)

    Моја прабаба "тетка" по мајчиној "линији", монахиња Јелена (Јокић) је након Другог светског рата постављена за игуманију манастира Жича. Пошто су јој брата као главу породице убиле усташе у Другом рату (да, у првој непријатељској офанзиви 1941. године, сем Шваба и усташе су "оперислае" по Мачви), а након рата их и комунисти "растурили" одузевши им имање сводећи их на тадашњи тренд "земљишног минимума", "задруга" (у Мачви су се породичне задруге одржале и до 60-их година прошлог столећа) се нашла у проблему... Мати Јелена је како би некако помогла обудовелој снахи "узела" њене две кћерке, као и две кћерке свог покојног брата од стрица такође страдалог у другој војни. Њих четири девојчице (моја "рођена" баба и три баба "тетке" су тада када их је њихова тетка, мати Јелена одвела са собом у Жичу) имале година као и овај дечак... Од 10 па до 13... Тамо у Жичи су прошле, иако институционално, нарочито у послератним годинама то није имало такав предзнак, неку врсту монашке, али и "домаћичке" школе. Према причама тих мојих баба, како моје рођене, тако и ове три "тетке", сама Јелена је била жена изузетно широких погледа и, иако је се она потајно надала да ће њене 4 братичине кренути њеним стопама, ипак су њих три када су се задевојчиле, затражиле од тетке да се врате "у свет", што ова наравно није бранила. И све три су се касније поудавале и изродиле децу, па отуда ето и ја :))) . Но, тада када је отишла са њима, најмлађа беше, 10 година имаше, одлучила је да иако су јој сестре након времена проведеног у Жичи решиле да напусте манастир; дакле одлучила је и под руководством тетке и игуманије са неких 15-ак година постала искушеница, е да би када су грађански закони допустили, тамо 1953. године месчини (пунолетство) и постала монахиња-мати Агнија (Јокић). Она је "остала" са својом тетком и `56. године су прешле у Драчу... Ту се прабаба упокојила као игуманија те обитељи, док је мати Агнија једно време била ту у манастиру, да би после прешла у Каленић, а потом и дуги низ година била причислена валдичанском двору епархије Шумадијске, прво за време +Валеријана месчини, а после и +Саве. Средином 80-их прелази у Македонију у манастир Богородице Пречисте код Кичева, где је свој овоземаљски пут завршила пре неки дан... Ето, она је у намастир отишла са 10 година... Морам да напоменем, истине ради, да је Богородица Пречиста манастир у окриљу МПЦ, што наравно није имало "везе" никакве са мојом бабом и њеним (евентуалним) "расколништвом", јер је она просто у ту обитељ била послата док је манастир био у надлежности наше Цркве и није могла наравно да утиче на "црквену политику" и одлуке надлежних...

    Agnija_24.jpg

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 часа, Дејан рече

    Oke, lepa priča, ali, dete od 12 godina na Atosu, svojom odlukom?

    12 godina a doneo ovakvu odluku?

    И деца су понекада способна да донесу праву   одлуку. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Дејан рече

    Nije to slučaj samo sa decom, video sam dosta starijih ljudi koji u manastiru nadju uhlebljenje. Ili su sami a mala penzija, ili su višak u kući.

    S obzirom na to kakve sve slučajeve, kako po pravoslavnoj tako i po katoličkoj crkvi, imamo po manastirima, vrlo sam oprezan kada su monasi u pitanju.

     

    Свега има, на жалост. Наравно, треба увек бити опрезан јер је опрезност саставни део духовног живота. Мада често се увиди разлика између таквих личности и оних који су заиста призивом и срцем дошли у манастир.

    Но, ипак, крајњи суд је увек у Богу. Он истински зна шта је у свачијем срцу. Има вероватно примера да су и они који су дошли у манастир са таквим настројењем, са временом доживели преумљење. Али, то су изузеци.

    Иначе, у оно старо време (између 19. и 20. века) мношто њих (младића и девојака) је долазило у манастир не знајући у шта се упушта (притом, монашки живот се није много разликовао од световног, сем у безбрачништву). И у свему томе имадосмо мноштво различитих монашких лица од којих неки бејаху велики узори, док су неки остали у рангу "чувара светиње". Али, сматрам, да ми данас умногоме свима њима тешко можемо прићи, у свему, а посебно у трпљењу. 

    Сетих се данас старог Архимандрита Дионисија.Чух од неких да је он пошао у манастир (као дечак) са својим старијим сестрама, пратећи их. Он тада фактички није ни знао у шта се упушта. Али, ето остаде цео живот у манастирском животу трудећи се и служећи годинама  сваки дан Св. Литургију.

    Тако да свега има. У сваком случају ситуација у монаштву у нашој Цркви већ вековима није најсјајнија. Ту често женско монаштво вади просек.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Милан Ракић рече

    Могу да се сетим монахиња :)

    Agnija_24.jpg

     

    Чуо сам доста позитивних ствари о Мати Агнији. Нисам знао да се упокојила.

    Нека јој је вечан спомен у Царству Небеском!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, verum est in beer рече

    Друга ствар, шта су се сви залепили за монаштво и једино кроз монаштво идентификују православље. Нити је православље настало од монаштва, нити је бит православља у монаштву.

    Месија и Спаситељ Исус бејаше прототип и установитељ монаштва (иако је монаштво у одређеном виду постојало и пре Њега), тако да у неку руку можемо рећи да је Православље настало из монаштва, односно сам Оваплоћени Логос га донесе кроз утробу Приснодјеве Марије (такође прототипа монаштва и монашког живота) који сам јесте први и истински Монах у чијем монаштву постоји, и има смисао, монаштво Јована Претече, Илије Тесвићанина, па и саме Богородице.

    Сам Он рече: "Ако неко дође мени и не мрзи оца својега, и матер, и жену, и дјецу, и браћу, и сестре, па и живот свој, не може бити мој ученик." (Мт 14. 26). Као и: "Тако, дакле, сваки од вас који се не одрече свега што има, не може бити мој ученик."(Мт 14. 33) Ове заповести Христове се најбоље и најреалније испуњавају у монаштву. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...