Jump to content
  • "Зла у Цркви долазе због недостатка молитве" - Надбискуп Ладариа Ферер, нови перфект ватиканске Конгрегације за вјероучење (доктрину)

      Наш драги брат, форумаш-католик @kopitar, скренуо нам је пажњу на значајну промјену у изузетно важној ватиканској Конгрегацији за доктрину (наук вјере): подсјетимо се кардинал Рацингер потоњи папа ју је водио за вријеме Јована Павла II. Поуке новог "чувара учења" католика, мислимо да су значајне и за нас православне и зато их радо преносимо и на дан молитвеног спомена Светог угодника Јована Битољског, Шангајског и Сан-Франциског.

    PROMJENE U VATIKANU

    Tko je mons. Luis Ladaria Ferrer – novi prefekt Kongregacije za nauk vjere?

    “Zla u Crkvi dolaze zbog nedostatka molitve. Moramo obnoviti svoj odnos s Bogom jer on pokreće naš život”, riječi su novog prefekta Kongregacije za nauk vjere, španjolskog isusovca mons. Luisa Ladariu Ferrera.

    Ladaria-e1498917515503.jpg?w=800&ssl=1

    Foto: alfayomega.es

    Nakon pet godina službe, njemačkog kardinala Gerharda Ludwiga Müllera na čelu Kongregacije za nauk vjere naslijedit će španjolski isusovac, 73- godišnji nadbiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer.

    Ovaj “ljubazni” i “pouzdani” isusovac, kako su ga okarakterizirali njegovi studenti i kolege profesori s Papinskog sveučilišta Gregoriana, rođen je 1944. godine u španjolskom gradu Manacoru (Majorca). Nakon studija prava na Madridskom sveučilištu 1966. godine, mons. Ladaria ulazi u Družbu Isusovu, te odlazi u Frankfurt gdje na isusovačkoj filozofsko-teološkoj školi svetog Jurja završava studij teologije. Doktorirao je na Papinskom sveučilištu Gregorijana 1975. godine s disertacijom “Duh Sveti kod sv. Hillarija iz Poitiersa”, a ljubav prema crkvenim ocima zahvaljuje svojim profesorima, izvrsnom poznavatelju patrologije i mentoru ocu Antoniu Orbeu, te o. Juanu Alfaru i Zoltanu Alszeghyju.  Važnost crkvenih Otaca za njega je neizreciva budući da je riječ o “izvoru koji izvire odmah nakon apostolskog razdoblja”, a njihovo proučavanje pomaže nam pristupiti svježini evanđeoske poruke, Isusu Kristu.

    Po povratku u rodnu Španjolsku o. Ladaria predaje povijest dogmi na Papinskom sveučilištu Comillas. Godine 1984. postaje profesor na Gregorijani, a od 1986. do 1994. godine obnaša i službu vicerektora Sveučilišta. Od 1992. godine sudjeluje u radu Međunarodne teološke komisije, a tri godine kasnije, odlukom pape Ivana Pavla II., postaje savjetnik Kongregacije za nauk vjere.

    U ožujku 2004. godine o. Ladaria imenovan je generalnim tajnikom Međunarodne teološke komisije, a u srpnju 2009. papa Benedikt XVI. imenuje ga tajnikom Kongregacije za nauk vjere i naslovnim nadbiskupom Tibike.

    Odlazak jednoga od svojih najomiljenijih profesora studenti Gregorijane dočekali su s tugom, a za oca Ladariu profesorska služba na ovom glasovitom isusovačkom sveučilištu bila je od neizmjerne važnosti jer je, kako kaže, “životom u međunarodnom okruženju, sa studentima iz stotine različitih zemalja, različitih jezika, rasa i kultura”, iskusio “zajedništvo u ljubavi prema studiju, ali iznad svega u ljubavi prema Gospodinu i Njegovoj Crkvi”.

    Tijekom svoje službe u Kongregaciji za nauk vjere, mons. Ladaria bio je savjetnik u Kongregaciji za biskupe, te Papinskom vijeću za promicanje jedinstva kršćana, a od 2009. godine sudjeluje i u razgovorima s Društvom svetog Pija X. Papa Franjo imenovao ga je predsjednikom Povjerenstva koje bi trebalo proučiti pitanje đakonisa u Crkvi.

    Teološki opus ovog izvrsnog teologa i vrsnog poznavatelja otačke teologije uključuje preko 20 knjiga i oko 90 znanstvenih članaka. Njegov teološki profil možda najbolje ocrtava odgovor koji je dao u razgovoru za magazin 30 Giorni, a u kojemu je na pitanje smatra li se umjereno konzervativnim teologom centra, kako ga mnogi opisuju, odgovorio:

    “Moram reći kako ne volim ekstremizme – bilo progresivne, bilo tradicionalističke. Vjerujem kako postoji via media (srednji put), kojim ide većina profesora teologije – kako rimskih tako i u Crkvi općenito – što smatram ispravnim, premda svatko od nas ima svoje posebnosti, jer, Bogu hvala, ne kopiramo (ponavljamo), nismo klonovi.”

    U istom razgovoru mons. Ladaria naglasio je kako je zadaća Kongregacije za nauk vjere “promicanje i zaštita katoličke vjere”, ali najprije promicanje, a potom, ako je neophodno, njezina zaštita.

    Osobito vrijedno pozornosti je njegovo razmišljanje o krizi koju Crkva prolazi u vremenu snažne sekularizacije, a čiji je glavni uzrok nedostatak molitve  Crkvi.

    “Živimo u vremenu sekularizacije u kojem se čini da je molitva beskorisna, i to je veliki problem. Potrebno je vratiti se temeljima, razumjeti što je molitva i što znači naš odnos s Bogom… Zla u Crkvi dolaze zbog nedostatka molitve. Moramo obnoviti svoj odnos s Bogom jer on pokreće naš život. “Pravednik će od vjere živjeti”, kaže sveti Pavao citirajući Habakuka, a ta vjera izražava se u molitvi”, kazao je u razgovoru za španjolski portal Alfa y Omega.

    Komentirajući skandale koji potresaju Crkvu, mons. Ladaria rekao je kako oni imaju veliki utjecaj na kršćanski život jer predstavljaju negativan primjer.

    “Svi znamo važnost primjera. Dobrog puta i lošeg puta. Moramo nastojati ostaviti dobar primjer… Moramo moliti Gospodina da nam pomogne svjedočiti… a promjena započinje našom promjenom. Bog kroz molitvu mijenja ljude, a time i svijet”, kazao je mons. Ladaria.

    Molimo Gospodina da blagoslovi našeg novog pročelnika Kongregacije za nauk vjere i podari mu mudrost, ustrajnost i odvažnost u njegovu radu!

    Miodrag Vojvodić | Bitno.net

    Измењено од александар живаљев




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 8 часа, Vedran рече

    Живот је Света Тајна!

    Zivot je najveci dar, ikada, ikome. To da se razumemo. I to nije objasnjivo izvini na diskriminaciji ali vama normalcima :D

    Mislim neki ko ti to kontaju :cheesy3:al vecina jok. I ne shvataju da je to bukvalno tako. Svaki pokret tela, svaki udah, svaka najsitnija celijica, svaki organ, rade blagodacu Bozijom. To sto mi podrazumevamo da je sasvim normalno da disemo, da hodamo, vidimo, osecamo, dodirnemo, pa da ne pominjem one obicne fizioloske procese, to je samo nas trip u glavi jer smo slepi kod ociju koliko je to veliki dar i koliko je citavo nase "obicno" funkcionisanje Tajna i carobni svet za sebe. Tupavci najobicniji, slepci jerihonski.

    Al to nemo kazes popovima, ima kolko vec Svetih tajni, kao i smrtnih grehova i to je kvit :)))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Јелена011 рече

    Al to nemo kazes popovima, ima kolko vec Svetih tajni, kao i smrtnih grehova i to je kvit :)))

    Видиш да доказујем да ја не бих био добар поп, али можда бих се могао п(р)Осветити. :) Мислим оно, као мученик, јер кад бих људима рекао "живот је Св Тајна" прошао бих као они што су некад пред Турцима "хулили" на Мухамеда само да би добили венце. 

    :)

    Него да те питам. Ја контам шта ти написа. Значи ли то да сам међу нормалцима или међу слепцима?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Vedran рече

    МИТРОПОЛИЈА молићу лепо :naklon:

    немо се вређамо :))

    Hahahaha ja se izvinjavam mlogo se izvinjavam.

    Nego kad pomenu mitropolija, sta znaci aem u bg karlovackoj?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Јелена011 рече

    Hahaha, ma ozbiljno pitam, ne ide mi kao skracenica bilo cega :D

    Архиепископ Епископ Митрополит

    Као кад бих се ја питписивао са "чуп" или "пуч" ("чтец у појцу" или "појац у чтецу") 12:smeha: 

    За збиљски, у Акту са рукопрозвођења Епископ написао за "чтеца и за појца". ;)  И то је Тајна, да знате. :)

    Него да нам кажу ови попови, морају ли онда мене чтеЦови да пушћају првог чак и кад су по хиротесији за чтеца старији од мене? 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Vedran рече

    Архиепископ Епископ Митрополит

    Као кад бих се ја питписивао са "чуп" или "пуч" ("чтец у појцу" или "појац у чтецу") 12:smeha: 

    За збиљски, у Акту са рукопрозвођења Епископ написао за "чтеца и за појца". ;)  И то је Тајна, да знате. :)

    Него да нам кажу ови попови, морају ли онда мене чтеЦови да пушћају првог чак и кад су по хиротесији за чтеца старији од мене? 12:smeha:

    :)) Gospodi pomiluj!

    Dakle nije dovoljno sto navodis citavu skalameriju arhiepiskopija mitropolija klinci palci nego jos jednom da potvrdi da je Kalif.

    Sunce ti zarko!

    Kasto moja kasta li ti tvoja. I posle neko od naroda ocekuje nesto, ista, svasta, pa sujeta je prosto prirodna stvar kad tako zivis prvo ko vladika par decenija pa sve dalje. To veze s zivotom,realnim nema.

    Nikad od tebe pop bre, nemo si takav. Ni djakon neces da budes. Pa de bre ti sa dva doktorata, ne zna se koji je grdji, da li da ih sijes sa teologijom da li sa psihologijom, kako god okrenes opasan si po njih. To da budes srecan sto su te proizveli za cupa, inace ni to ne bi trebalo :D nit imaju koristi od tebe, nit imas neke veze zaledjinu i ostalo, nit si mutav. Pa nije lud da te rukopolaze :D:cheesy3:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Јелена011 рече

    Zivot je najveci dar, ikada, ikome. To da se razumemo. I to nije objasnjivo izvini na diskriminaciji ali vama normalcima :D

    Mislim neki ko ti to kontaju :cheesy3:al vecina jok. I ne shvataju da je to bukvalno tako. Svaki pokret tela, svaki udah, svaka najsitnija celijica, svaki organ, rade blagodacu Bozijom. To sto mi podrazumevamo da je sasvim normalno da disemo, da hodamo, vidimo, osecamo, dodirnemo, pa da ne pominjem one obicne fizioloske procese, to je samo nas trip u glavi jer smo slepi kod ociju koliko je to veliki dar i koliko je citavo nase "obicno" funkcionisanje Tajna i carobni svet za sebe. Tupavci najobicniji, slepci jerihonski.

    Al to nemo kazes popovima, ima kolko vec Svetih tajni, kao i smrtnih grehova i to je kvit :)))

    Ima još jedna koja ja volim.

    Ne nije danijela :)

    Nego ova: Život je za mene najveće i jedino čudo Božje od svih čuda Božjih. :) Zaista vam kažem oni koji traže čuda i znakova, neće vam se dati znak osim znak Jonin :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ima još jedna koja ja volim.

    Ne nije danijela :)

    Nego ova: Život je za mene najveće i jedino čudo Božje od svih čuda Božjih. :) Zaista vam kažem oni koji traže čuda i znakova, neće vam se dati znak osim znak Jonin :))

    Ne razumem ovo sa ima jos jedna koja ja volim :) ali se razumemo dalje i slazemo.

    Kad god je frka vrati me ta misao. Bogu hvala na daru...i kao slag na tortu -raduj se Hristos je vaskrsao raduj se radosti moja :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Јецо, могу ли да те дијагностикујем? :D

    Ти си црквени максималиста, despite popular belief to the contrary, са примесама перфекционизма. :))

    То с психолошке стране. 12:smeha:

    А с теолошке? 

    Ти хоћеш да попови (и владике) буду добри. Да је којим (несрећним) сличајем тако, зар не видиш да бисмо одмах, колико смо шашави, почели веровати у попове и владике уместо у Христа. Нас Бог спасава а преко добрих би то теже ишло :D. Добри попови и владике не могу никога спасити, а још ако мисле да су много добри, ни себе. 12:smeha: 

    Тако. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vedran рече

    Јецо, могу ли да те дијагностикујем? :D

    Ти си црквени максималиста, despite popular belief to the contrary, са примесама перфекционизма. :))

    То с психолошке стране. 12:smeha:

    А с теолошке? 

    Ти хоћеш да попови (и владике) буду добри. Да је којим (несрећним) сличајем тако, зар не видиш да бисмо одмах, колико смо шашави, почели веровати у попове и владике уместо у Христа. Нас Бог спасава а преко добрих би то теже ишло :D. Добри попови и владике не могу никога спасити, а још ако мисле да су много добри, ни себе. 12:smeha: 

    Тако. 

    Aj ti vamo pope na teološke teme haha :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 48 минута, Јелена011 рече

    Dakle nije dovoljno sto navodis citavu skalameriju arhiepiskopija mitropolija klinci palci

     

    пре 2 минута, Vedran рече

    Ти си црквени максималиста, despite popular belief to the contrary, са примесама перфекционизма. :))

    И...и.. и транзијентним тенденцијама бунта. 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...