Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 18 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ma, da šta će nama Sveti Duh kao Upravitelj Crkve, dovoljna je stolica i vlast joj data, Sveti Duh se ustoličio.

    Evo tebi, stolico Duha Svetoga koji sve to bolje znaš i od svih Svetih Otaca nešto što ce ti objasniti kako je to s tim:

    https://www.youtube.com/watch?v=7CTw1jmHTbY

    Čekaj, ovo je nešto drugo, neki naši uobičajeni slovenski cirkusi na Slovensku, slovenska posla, znate to, Sloveni su svugdje isti, aha, ovo je taj pravi :D 

    Katolički sveštenik je saglasan s pravoslavnima Nemam sad vremena da prevodim, spremam se na put, kad se vratim 12.01. prevedem.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ma, da šta će nama Sveti Duh kao Upravitelj Crkve, dovoljna je stolica i vlast joj data, Sveti Duh se ustoličio.

    Ma, da a šta ce onda vama patrijarsi kao upravitelji vaše Crkve SPC i pecka patrijaršijska stolica, sasvim dovoljan je Duh Sveti koji upravlja Crkvom, a to bohatě stačí! Takva blagodatna Crkva puna Duha Svetoga, k čemu bi joj potom bile tamo neke stolice pecke i ustoličenja patrijaršijska? Tako si to mislio? :D I ruska i grčka i bugarska i rumunska itd. Pravoslavna Crkva imaju patrijarhe i patrijaršijske i apostolske stolice, katedre i tronove, jedino SPC prema tebi direktno vodi i upravlja Duh Sveti. Blago vama! To ce vam i Rusi zavidjeti na tom, imate to što čak ni oni nemaju! A tek carigradska patrijaršija! Ni nju čak direktno ne vodi Duh Sveti kao vas vec i oni moraju imati i tron sv. Andrije i svog patrijarha! Primat i sve te priviliegije sv. Petra nisu ništa prema tim vašim a po kojim vas direktno vodi sam Duh Sveti, ako je to tačno kao što ti to tvrdiš, blednu, gube se i iščezavaju pored njih kao rosa u podne ili snijeg u proljece.

    https://www.youtube.com/watch?v=Aul0uIXMKtM

    https://www.youtube.com/watch?v=WbbHM9lgbp0

    https://youtu.be/eqV0EDL5hrI?t=3m7s

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Zayron рече

    Knjiga je nekad koštala minimalno kao danas posljednji modeli BMW i sl.

    И онда се неки чуде зашто свештеници возе скупа кола. :))

    Па и онда су куповали, само што се та "кола" нису возила. 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Lady Godiva, ti i svako kome se ne sviđa moj komentar, shvatite da postoji hrišćanska etika kojoj se mora svaki čovek povinovati da bi se mogao nazivati Hrišćaninom. 

    Ма све је то супер, али џаба и теби да се називаш православном, ако си православна, све док патријарх српски не осуди све педофиле, блуднике, лопове, астрономе равноземљаше... међу свештенством и монаштвом и док се не покаје и извини верном народу што је лично одликовао новинара из Железника и многе друге. Ипак се мора поштовати хришћанска етика. 

    ПС. И Бата керамичар, да се фрескопише како клечи, да се задовољи правда.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Lady Godiva рече

    Ма све је то супер, али џаба и теби да се називаш православном, ако си православна, све док патријарх српски не осуди све педофиле, блуднике, лопове, астрономе равноземљаше... међу свештенством и монаштвом и док се не покаје и извини верном народу што је лично одликовао новинара из Железника и многе друге. Ипак се мора поштовати хришћанска етика. 

    ПС. И Бата керамичар, да се фрескопише како клечи, да се задовољи правда.

    Мислиш да је у реду извињавање Папе по целом свету за разна римокатоличка злодела, а само за усташки геноцид не мора да се извињава, зато што Патријарх српски није осудио једног равноземљашког попа. 7896634

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    А ако говориш уопштено, већ је одавно осуђено од стране Патријарха.

    Мислим на гомилу конкретних пропуста, кретенских поступака и свакаквих болештина које је одобравају, прећутно или јавно, игноришу или занемарују. 

    пре 16 минута, Ведран* рече

    Мислиш да је у реду извињавање Папе по целом свету за разна римокатоличка злодела, а само за усташки геноцид не мора да се извињава, зато што Патријарх српски није осудио једног равноземљашког попа. 7896634

    Искрено, брига ме ко се коме извињавао. Мислим да није уреду да ико доводи у питање веру било ког римокатолика због поступака других вреника и свештенства. Још мање је у реду да се каже да је некоме џаба да се назива хришћанином док неко трећи не уради нешто. Хришћанство је вера у Живога Бога, Тројицу. Хришћанство је наше пожртвовање, наш труд и наше залагање. Као што мене не чини горим хришћанином то што је патријарх одликовао Вулина и Вучићевића, што је неки монах спенковао верницу и неки владика оргијао с младићима, тако ни Зајрона не чини горим хришћанином то што је  католично свештенство шуровало и активно подржавало усташе или Франвиска Франка. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Svetlana Pecin-Saraguda рече

     

    Zajrone, evo da ti napišem latinicom, možda ćeš bolje shvatiti.

    Sve dok se papa ne odrekne svih zločina koje su katolici, uopšte vernici i posebno klir, počinili prema Pravoslavnima, sve dok se ne ogradi od tih zločina i jasno izjavi da Rimokatolička crkva i on lično, ne samo da ne odobrava već osuđuje sve te zločine, džaba ti / vama je da sebe nazivate Hrišćanima. 

    Joj sta ćemo sad nema nam spasa..:))

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Што се тиче вере, то је једно другачије питање и односи се на исправност вере онако како је предата Апостолима од самога Господа. Све те разлике нису ни мале ни неважне, иако их неупућени не познају и не разумеју. 

    Што се тиче хришћанске етике, било ког католика, још како свако понаособ од њих, треба и у себи и гласно да се огради од нехришћанских поступака својих истоверних према нама.

    Ево, ја, мала и безначајна, што рече брат, јер ја нисам ни Патријарх ни Епископ ни свештеник, позивам и Зајрона и било кога међу њима да се јасно и гласно огради од таквих поступака, да их осуди, да их не брани, и да нама овде затражи опроштај за те грехе према нама. Нека се хрватски католици јавно одрекну било какве везе са тим злочинима, нека их јавно осуде, нека покарају сваког ко би се усудио да брани све то што су нам учинили. После тога можемо да причамо и о тананим или крупним разликама у вери. 

    Jes će se ogradi pa on brani blaženoga Stepinca da je spasavao Srbe....strašno....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Svetlana Pecin-Saraguda рече

     

    Zajrone, evo da ti napišem latinicom, možda ćeš bolje shvatiti.

    Sve dok se papa ne odrekne svih zločina koje su katolici, uopšte vernici i posebno klir, počinili prema Pravoslavnima, sve dok se ne ogradi od tih zločina i jasno izjavi da Rimokatolička crkva i on lično, ne samo da ne odobrava već osuđuje sve te zločine, džaba ti / vama je da sebe nazivate Hrišćanima. 

    Pogrešna adresa, ta prava je ovdje:

    Sua Santità Francesco, Casa Santa Marta, 00120 Città del Vaticano

    https://www.papafrancesco.net/come-contattare-papa-francesco/

    Ja kad budem imao nekakve primjedbe na SPC svakako ih necu slati tebi vec ovamo:

    http://spc.rs/sr/kontakt

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, ana čarnojević рече

    o cemu ti pricas? kakvi propusti, kretenski postupci i bolestine?

    dala sam link na sajt nekog tamo udruzenja. ima pretrazivanje. kad ukucas devojacko prezime moje bake i odredis lokaciju, jedno selo u Lici, izadje 20 imena. mojih. zaklanih. dedino i moje prezime...jos 20.

    Svetlana je pricala o nivou dijaloga medju crkvama. pa ti onda nekom postavis pitanje...cekajte jel bilo ili nije i sta vi mislite o tome?

    kuis? kakav bre Gasic na fresci devojko draga.

    Цитирала сам пост на који се мој коментар односио. :)

    пре 11 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Ево, ја, мала и безначајна, што рече брат, јер ја нисам ни Патријарх ни Епископ ни свештеник, позивам и Зајрона и било кога међу њима да се јасно и гласно огради од таквих поступака, да их осуди, да их не брани, и да нама овде затражи опроштај за те грехе према нама. Нека се хрватски католици јавно одрекну било какве везе са тим злочинима, нека их јавно осуде, нека покарају сваког ко би се усудио да брани све то што су нам учинили. После тога можемо да причамо и о тананим или крупним разликама у вери. 

    Не видим зашто би он тражио опроштај за нешто што није учинио. Али океј је да изнесе свој став о тим злочинима и огради се од њих, ако ће ти тада бити лакше, како бисте могли да водите нормалан дијалог. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    I tebe sam prozvala da se lično ogradiš od zločina hrvatskih katolika prema Pravoslavnima. 

    Pročitaj i malo kasniju poruku i nemoj da se izvlačiš na naočare da si ih izgubio ili slomio.  

    Vec sam se ogradio i to na posebnoj temi koja se zvala Zayronovo izvinjenje odmah kad sam došao na Forum. Naravno da se ogradjujem od zločino bilo koga ko zloupotrebljava Crkvu i baca ljagu na ime Svete Crkve Katoličke i Kristove, svejedno ko to bio, o kom se radilo i bez obzira na porijeklo i naciju. Svakog ko se ponaša tim takvim prezira vrijednim načinom osudjujem i odbacujem. Nek izgori u ognju paklenom!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Zayron рече

    Vec sam se ogradio i to na posebnoj temi koja se zvala Zayronovo izvinjenje odmah kad sam došao na Forum. Naravno da se oogradjujem od zločino bilo koga ko zloupotrebljava i baca ljagu na ime Svete Crkve Katoličke i Kristove.

    Kako si se ogradio kad si branio kanonizaciju Stepinca i pisao nebuloze o tome da je spašavao Srbe tako što ih je nasilno pokrštavao?

    Time i sam bacaš ljagu na katoličku Crkvu i na sebe kao čoveka .....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Zayron рече

    Ma, da a šta ce onda vama patrijarsi kao upravitelji vaše Crkve SPC i pecka patrijaršijska stolica, sasvim dovoljan je Duh Sveti koji upravlja Crkvom, a to bohatě stačí! Takva blagodatna Crkva puna Duha Svetoga, k čemu bi joj potom bile tamo neke stolice pecke i ustoličenja patrijaršijska? Tako si to mislio? :D I ruska i grčka i bugarska i rumunska itd. Pravoslavna Crkva imaju patrijarhe i patrijaršijske i apostolske stolice, katedre i tronove, jedino SPC prema tebi direktno vodi i upravlja Duh Sveti. Blago vama! To ce vam i Rusi zavidjeti na tom, imate to što čak ni oni nemaju! A tek carigradska patrijaršija! Ni nju čak direktno ne vodi Duh Sveti kao vas vec i oni moraju imati i tron sv. Andrije i svog patrijarha! Primat i sve te priviliegije sv. Petra nisu ništa prema tim vašim a po kojim vas direktno vodi sam Duh Sveti, ako je to tačno kao što ti to tvrdiš, blednu, gube se i iščezavaju pored njih kao rosa u podne ili snijeg u proljece.

    https://www.youtube.com/watch?v=Aul0uIXMKtM

    https://www.youtube.com/watch?v=WbbHM9lgbp0

    https://youtu.be/eqV0EDL5hrI?t=3m7s

     

     

     

    Već smo ti objasnili da je Patrijarh episkop, kao što je naprimer papa episkop rimski. Patrijarh je prvi po časti i prvi od istih i nikako po vlasti. Patrijarh kao episkop ne sme da se meša u drugu episkopiju, jer tamo postoji drugi episkop isti po činu kao i on, Sve što patrijarh može da uređuje, jeste po saborima sinoda i njihovim zajedničkim odlukama. Jer tamo gde su dvoje ili troje tamo je i sam Hristos.

    Kao što Petar nije mogao da ima vlast nad drugim apostolima tako i Patrijarh kao episkop nema vlast nad drugim episkopima.

    Dakle oko toga doviđenja do oslobođenja. Oko stene i ključeva ništa nisi razumeo, evo Petar je položio i deda je oprostio dugove direktoru škole, jel ti sad jasno na kom si fakultetu?

    Niko po krvi i mesu ne može spoznati Isusa Hrista kao Sina Božjeg, to može samo deda da sredi sa direktorom fakulteta da mu ovaj dadne diplomu, tako da tu diplomu ključeve zadobijaš kao i Petar a ne da ti ih Petar daje,

    Svi episkopi imaju prava razrešavat i vezivati a ti sada hoćeš da nam kažeš da to pravo zadržava samo Petar. Blago drugim apostoima sa vama.

    Ljubi čika budi dobar.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Кратос рече

    Kako si se ogradio kad si branio kanonizaciju Stepinca i pisao nebuloze o tome da je spašavao Srbe tako što ih je nasilno pokrštavao?

    Time i sam bacaš ljagu na katoličku Crkvu i na sebe kao čoveka .....

    Kad si se ti nekom ispričao :naklon:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...