Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    АПСУРДИ СРБИЈЕ И НАС СРБА: Зашто рушимо, ниподаштавамо и омаловажавамо темеље Србије и српства?!

      Пише: Никола Станковић

      Низом манифестација у главном граду РЕПУБЛИКЕ БУГАРСКЕ током овог викенда прославља се 80. рођендан БУГАРСКОГ ЦАРА Симеона II. Рођенданска прослава почела је благодарењем и молитвом за здравље Цара Симеона којим је у Катедралном храму Светог Александра Невског у Софији началствовао бугарски Патријарх Неофит са члановима Светог архијерејског синода Бугарске православне Цркве. Прослави рођендана бугарског Цара Симеона присуствују бројни чланови Краљевских породица из читаве Европе међу којима и старешина српског Краљевског дома Престолонаследник Александар II (титуларни Краљ Србије) са супругом Принцезом Катарином, као и највиши државни званичници Републике Бугарске предвођени актуелним председником Руменом Радевим. Поред актуелног председника, прослави Царевог 80-ог рођендана присуствовала су и два бивша председника РЕПУБЛИКЕ БУГАРСКЕ, бивши премијери, министри...

    Бугарски Цар Симеон II са супругом Царицом Маргаритом је пре тачно две године, јула 2016. у Београду присуствовао такође јубиларном, али 70. рођендану Престолонаследника Александра II који, ако је судити по листи Краљевских гостију који су присуствовали прослави његовог 70. рођендана, има далеко бољу репутацију у Краљевским кућама широм света (у односу на бугарског Цара Симеона). Тако је Београд 2015. године поводом прославе 70. рођендана титуларног Краља Србије имао прилике да угости и Крунисане главе који су актуелни шефови држава попут шведског краља Карла XVI Густафа, или Кнеза Алберта од Монака, али и бројне чланове Краљевских кућа из Шпаније, Грчке, Француске, Италије, Јордана, Аустрије, Румуније, Црне Горе... Било је ту и бивших државника, значајних људи из света бизниса...

    Kraljevska porodica.jpg

    Упоређења ради прослави јубиларног 80. рођендана Цара Симеона II у Софији ових дана присуствује далеко мањи број чланова европских Краљевских породица и ако изузмемо краљицу мајку Софију од Шпаније – ни једна од тих Краљевских породица није владајућа.

    Истини за вољу прослави рођендана Цара Симеона II присуствовао је комплетни државни врх Бугарске, док су прослави 70. рођендана Престолонаследника Александра присуствовале само председница Народне скупштине Маја Гојковић и тадашња министарка пољопривреде Снежана Богосављевић, док се министар спољних послова Ивица Дачић појавио само на кратко.

    Подсећања ради прослави Престолонаследниковог 60. рођендана јула 2005. године је поред огромног броја племића из читавог света присуствовао и читав тадашњи државни врх Србије предвођен тадашњим председником Борисом Тадићем, премијером Војиславом Коштуницом и председником Народне скупштине Предрагом Марковићем.

     

    Чини се да се од 2005. до 2015. године много тога променило у односу власти према Краљевском дому Карађорђевића, али се ништа није променило у односу целог света према титуларном Краљу Србије. Напротив, они који прате интернет презентацију Краљевске породице (јер у домаћим медијима то не могу испратити) имају прилику да виде Престолонаследника на бројним приватним и државним прославама широм света – како у земљама које су монархије по свом државном уређењу, тако и у земљама са републиканским системом попут Француске и Сједињених Америчких Држава где је српски Престолонаследник чест и радо виђен гост.

    О јаким контактима и доброј репутацији Престолонаследника Александра широм света сведоче и честе приватне посете бројних крунисаних глава, државника и припадника светског џет-сета претенденту на српски престо у Двору на Дедињу. Један од таквих примера је и посета британског престолонаследника Принца Чарлса који је, упркос томе што његов сусрет са Престолонаследником Александром није планиран званичним државним протоколом, посетио свог рођака у Дворском комплексу на Дедињу.

    Prestolonaslednik i Patrijarh.jpg

    Посетом званичних интернет презентација Краљевских кућа земаља у региону попут Краљевског дома Румуније, Бугарске, Албаније, Црне Горе или Грчке – лако је уочљиво да за разлику од Престолонаследника Александра, старешине горе наведених  Краљевских кућа немају тако учестале активности широм света, али ни у својим земљама. Овде пре свега мислим на хуманитарне и друге активности по којима српска Краљевска породица предњачи у односу на поменуте Краљевске куће у окружењу.

    Ипак, упркос доминантнијем и драстично већем угледу српског Краљевског дома Карађоревића у свету (у односу на Краљевске куће у окружењу) – СРБИЈА СЕ ИЗДВАЈА ПО ЈЕДНОМ АПСУРДУ!

    За разлику од Републике Румуније, Републике Бугарске, Републике Грчке, Републике Албаније и Републике Црне Горе - једино Република Србија није законом решила статус своје Краљевске породице. Све горе наведене републике вратиле су некада национализовану имовину својим Краљевским породицама, старешинама Краљевског дома определиле годишњу апанажу и законом дефинисале статус чланова Краљевске породице одређујући им место у званичном државном протоколу, све са циљем што боље репутације и што бољег представљања њихове земље у свету. СРБИЈА ТО ЈОШ УВЕК НИЈЕ УРАДИЛА!

    Поставља се питање – ЗАШТО?!

    Логичног и здраворазумног одговора нема.

    Одговор се, на жалост, не крије у добрим намерама ни једне од претходних али и још увек актуелне власти.

    Краљевској породици Карађорђевић НИЈЕ ВРАЋЕНО ништа од имовине, а Краљевски и Бели двор на Дедињу (који су саграђени од личних средстава Краља Александра I) законом су изузети из процеса реституције како би се потпуно избегла могућност повратка имовине њеним власницима – породици Карађорђевић. Дворски комплекс на Дедињу је и даље власништво Републике Србије која је овај простор уступила НА КОРИШЋЕЊЕ Престолонаследнику Александру и његовој породици са обавезом одржавања комплекса као споменика културе од изузетног значаја.

    Овај недефинисан статус српске Краљевске породице власт у Србији неретко је користила (а надамо се да више неће) да манипулацијом чињеницама и разним спиновима кроз разна срества јавног информисања наруши углед Краљевске породице Карађорђевић у земљи, и уништи репутацију и поверење народа у институцију Круне и самог Престолонаследника Александра и његове породице - у чему су у великој мери успели.

    Сви претходни режими у Србији, користећи осетљивост осиромашеног и огладнелог народа у Србији на новац и лоповлук, неретко су иритирали јавност текстовима у бројним медијима о томе како „грађани Србије плаћају Карађорђевиће који државу скупо коштају“. То је гнусна и безочна лаж коришћена са циљем прикупљања јефтиних политичких поена и храњења сујете деци комунизма.

    ИСТИНА ЈЕ ЈЕДНА:

    Prestolonaslednikov 70. rođendanjpg.jpg

    Краљевска породица Карађорђевић на челу са Престолонаследником Александром је већ више од две деценије најбољи амбасаор Србије у свету. Врата која су била затворена за глас Србије у свету – Престолонаследник Александар је отварао. Тамо где су о Србији говорили као о земљи агресора и дивљака – Престолонаследник Александар је ишао доказујући да то није истина. Све ово народ у Србији не зна или му се пак представља као неважно (јер како онај сељак у неком планинском месту на југу Србије да разуме колико је важно шта о њему и његовој земљи мисле у Шведској, Француској или Америци кад он не може да оде ни до оближње варошице код лекара јер нема омогућен превоз или новац за карту?!).

    Краљевска породица Карађорђевић на челу са титуларним Краљем Србије Александром II је у Србију током последње две деценије ИЗ ИНОСТРАНСТВА унела преко 20 милиона евра помоћи о чему сведоче бројне обновљене болнице, домови здравља, школе, домови за незбринуту децу, социјално угрожене породце или надарени ученици којима је омогућена стипендија. О ТОМЕ МЕДИЈИ У СРБИЈИ НЕ ИЗВЕШТАВАЈУ, ЈЕР СЕ МЕДИЈИ ЦЕНЗУРИШУ И САМОЦЕНЗУРИШУ ВЕЋ ДЕЦЕНИЈАМА КАКО БИ БИЛИ ПОСЛУШНИ, ПОНИЗНИ И У СЛУЖБИ СВАКОГ РЕЖИМА – што је класична комунистичка метода испирања мозга народу у последњих седамдесет година. Дакле – комунизам рођаци.

    Тај комунизам који и даље живи у Србији и међ Србима и као канцер нас деценијама полако убија, довео нас је до тога да све оно вредно што имамо занемарујемо, исмевамо и ниподаштавамо. И није то само случај са Карађорђевићима. Нама је важније то да ли Престолонаследник добро говори или „натуца“ српски од тога шта је урадио и шта ради за Србију и њене грађане. То чак и не желимо да видимо. Неважан нам је први покретни мамограф у Србији захваљујући коме је прегледано преко 200.000 жена у јужној Србији. Неважни су нам сви ти најсавременији медицински уређаји које болнице широм Србије имају захваљујући њему. Неважни су нам сви ти лекари који нас лече а којима је Краљевска породица обезбедила бесплатна усавршавања на најпрестижнијим универзитетима и клиникама у свету...

    Комунизам, комунисти и деца комунизма су нас научили да исмевамо оног који нас често лечи или храни, док у небеса дижемо и с поштовањем говоримо о онима због којих смо болесни или гладни.

    У последњих 20 година колико Краљевска пордица Карађорђевић има могућност да поново делује, живи и ради у својој Отаџбини континуитет њиховог рада са циљем да се помогне земљи и народу никада није прекинут. Сво то време били су клеветани, омаловажавани и исмевани, док су се за то време на државним функцијама у Србији смењивали они који су нам дивно говорили (све на течном српском) а ми смо их обожавали, следили их, слушали – а због којих смо бивали и гладни и боси и голи. И које смо све то време ми плаћали.

    Волео бих да међу свим тим политичарима у које смо се клели и којима смо веровали, постоји бар један који је за Србију урадио бар 20% онога што су за Србију урадили Карађорђевићи. Сви знамо да таквог нема.

    Зато, крајње је време да отворимо очи. Да се тргнемо. Да се пробудимо. Да престанемо да идеализујемо и стварамо себи инстант вође. Да престанемо да ниподаштавамо и омаловажавамо оне најбоље међу нама и да њихову доброту и њихов значај приметимо и уважавамо онда када нестану, када их више не буде било.

    Да раскрстимо са уништавањем и понижавањем своје земље и себе самих.

    Да дођемо себи, и да сами себи вратимо оно што смо себи сами и одузели.

    Да вратимо Круну и да поштујемо Краља.

    А Бог је био добр и милостив према нама (иако ми сами све ове деценије гори нисмо могли бити) и сачувао нам је и Круну и Краља. Сачувао нам је темеље. Време је да на тим темељима поново градимо кућу коју смо сами срушили, и да је начинимо најлепшом кућом на свету.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 сат, Никола Станковић рече

    На унутрашњем плану, васпостављање монархије донело би престанак константних сукоба између лидера политичких партија, што је нешто најпотребније Србији у овом тренутку. Наиме, васпостављањем Краљевине и доласком Краља на место шефа државе, нестале би и лидерске амбиције шефова политичких партија који се углавном боре за освајање функције шефа државе. То би отворило простор да се политичке партије, уместо именима лидера, надмећу квелитетом својих програма и понуђених решења проблема у земљи.

    Нашој земљи је потребан Краљ као фактор стабилности, који је неутралан, политички неопредељен и независан од било каквих центара моћи, спреман да преузме тешку одговорност у име свих, бити гарант Уставом загарантованих права сваком појединцу као институција која никоме не „дугује“ за свој положај. То не можемо рећи за институцију председника, јер он за свој положај „дугује“ странкама, коалиционим партнерима и финансијерима из предизборних кампања. То утиче на ефикасност институције председника и на појаву честих политичких нестабилности у земљи, које даље резултирају економском нестабилношћу – ефекти политичке нестабилности су ти да нашу земљу заобилазе озбиљни инвеститори са здравим капиталом, што има директне последице на животни стандард грађана.

    Краљ се рађа и од малена се васпитава и спрема да преузме улогу шефа државе, спрема се да преузме огроворност за сваки свој поступак, без могућности да се, по истеку мандата, повуче а да при том никоме не полаже рачун за евентуалне грешке. Краљ нема резервни положај, већ мора својом личношћу и својим радом константно бити у служби свог народа!

    Краљ  би такође био и гарант да се Уставом загарантована права и односи у Србији никада неће некажњено нарушити. Постојањем Краља на месту шефа државе, никада се више не би могло десити да било који појединац или политичка групација, преузме више власти од онога што јој по Уставу припада. Нажалост, били смо сведоци да се у периоду од 1945. године на овамо то стално понавља, да су све полуге власти у рукама једног човека или политичке групације а то не може донети стабилност и здраве односе у држави.

    Utrkivace se za mjesto premijera. Dinamika politickih odnosa ce biti ista. Vucic je vladao 5 godina, kao prvi potpredsjednik vlade, pa kao premijer, i sada kao predsjednik. Sa kraljem njegove ambicije bi bile iste, radio bi isto - samo ne bi mogao biti sef drzave. Dakle, isto bi bilo, samo sa jednom funkcijom manje oko koje bi se grabili.

    Stranke nikada nece biti jedinstvene. Nisu ni u UK gdje Laburisti titraju izmedju republikanaca i monarhista, a nikada nisu formirali velike koalicije sa torijevcima. Toliko o jedinstvu. U prirodi stranaka je da budu suprotstavljene. Takve i trebaju biti, kako bi vlast imala opoziciju i trudila se da bude bolja i izbirljivija od opozicije.

    Kralj takodje ne moze sprijeciti premijera da uzme puno moci. To ni engleski monarh ne moze. Tacerku je skinula njena stranka, npr., a ne monarh. Jedino bi mogao ako bi imao realna ovlascenja, a to malo ko zeli.

    Nema prakticne koristi od monarhije. Jedna funkcija manje za bacanje para i vremena za izbore + simbolika. Nista vise.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Никола Станковић рече

    Партије стварају и доводе на власт веште демагоге, а не веште државнике. Зато је неопходан посебан начин одрастања и припреме за државне положаје, који пружа једино монархија. Монарх од рођења одраста у средини која се бави владањем и од најранијег доба стиче неопходна знања и вештине за вршење власти. Уколико неко сматра, да је сулудо поставити за лекара некога ко није завршио медицински факултет и потребну специјализацију, онда је још већа лудост доводити на власт (која је најважније занимање у једној држави) људе који нису припремљени да се баве владањем, а видели смо да партијски политичари то ретко могу бити. Како неко, ко сматра суманутом идеју, да се здравље макар једног–јединог пацијента стави у руке нестручног лекара, у исто време може сматрати исправном намеру, да се судбина читавог народа стави у руке људи који нису способни да владају?

    Stranke preko izbora dovode demagoge na vlast. Sa kraljem stranke ce i dalje dovoditi demagoge na vlast - na poziciju premijera koji ima pravu vlast u drzavi.

    Kao i do sada.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Апсолутно против тога.

    У кризним временима многи спас виде у регресији, али то нит је кад донело резултата нит бољитка.

    Да им се имовина врати до последњег парчета земље, свакако, ако хоће да се зову титулама, нек се зову како год хоће, ал нема потребе да враћамо на истрошене историјске моделе зато што нисмо довољно способни да се снађемо у модерним формама друштвеног уређења.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 6/18/2017 at 6:58, Никола Станковић рече

    У уставној парламентарној монархији однос власти коју има Краљ и коју има влада је најбоље објашњена у реченици „Краљ краљује, а влада влада„. У монархијама се на слободним и фер парламентарним изборима бирају представници народа у скупштини који на основу формиране већине предлажу мандатара владе, кога потврђује Краљ. Главне одлуке које се тичу вођења државе доносе влада и скупштина, а Краљ, као нестраначка и надстраначка личност, је фактор стабилности, јединства, континуитета и помирења и он је ту да помогне политичарима у превазилажењу страначких сукоба и да усмери носиоце власти ка заједничком раду у корист државе и народа. Тај систем је омогућио да данашње монархије буду и најуспешније земље на свету, а међу њима су: Норвешка, Шведска, Велика Британија, Данска, Аустралија, Канада, Јапан

    Мислим да грешите у дијагнози наших проблема, а прагматично гледано нисте нашли најквалитетније аргументе за своју ствар. Да објасним.

    Наш проблем није што су странке "несложне", то је код нас нека митологија како је проблем то што "политичари нису сложни" па не "раде у корист државе и народа". Политичари су штеточине, боље је кад су несложни. Они већином раде у своју корист и на штету народа. Наш проблем је што тренутни систем њима даје могућност да свој положај злоупотребљавају. Решење је тај систем растурити, реформисати, и направити нови у коме ће они имати минимална овлашћења, бити само небитне бирократе који лупају печате на таксене марке и то је то. Онда нити кога ће бити брига за њих, нити ће они моћи да праве штету.

    Кад би краљ и могао да дође па да их "помири и уједини" (у шта сумњам) то би било бескорисно, вероватно и контрапродуктивно. Било би корисно кад би нека особа од ауторитета као што је краљ дошла и кренула да критикује читав политикантски систем и тражила да се реформише. То би било нешто. Иначе, ако мислите да ће вам "добри односи" са политичарима помоћи да остварите свој циљ, варате се и веома сте наивни. Политичари ће престолонаследника и идеју монархије само развлачити и злоупотребљавати како им одговара за своје дневне интересе. Али никад ништа неће урадити по том питању. То је очиглено. Треба да гађате на популарност у народу, да народ заволи престолонаследника - а то је ово изнад што написах. Мора он да заузме одлучнији и оштрији став према свему томе. Неминовно да се сукоби и замери многима на власти итд.

    Ето, добронамеран савет.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On ‎18‎.‎6‎.‎2017‎. at 13:37, obi-wan рече

    Ovo ovako izgleda kad su stvari idealne. Medjutim, gledajuci naseg prestolonaslednika, sticem utisak da je njemu mnogo toga iz te pripreme ipak promaklo.

    Zasto je to tako? Tj. zasto, evo i ovde na ovoj temi, ima ne malo ljudi koji mu prosto ne ukazuju nikakvo poverenje? 

    Ja smatram zbog toga sto covek, u koga gleda sav narod, ne samo da treba da bude iznad stranackog ludovanja - kao sto i sami kazete, i sto je tacno, naravno - nego i iznad i izvan i same te monarhijske uslovljenosti, tj. da bude jednostavan, jasan, bistar, otvoren i iznad svega narodni covek, koji moze i ume da pokrene ljude ka Dobru.

    Nas sadasnji prestolonaslednik prosto ne odaje takav utisak, i meni se cini da bas zbog toga ima mnogo ljudi koji prosto ne zele da mu ukazu poverenje.

    Glavna zamjerka mu je sto prica maternji kao da ga je poceo uciti prije mjesec dana. Meni licno to ne smeta jer je covjek odrastao van matice, pa donekle i mogu razumjeti. Ali itekako stoji ovo sto si rekao. Ja bih samo dodao da nam prestolonaslijednik vise odaje utisak nekog stranca negoli Srbina - pa da je taj "nedostatak harizme" problem. Realno, kralj i kraljica najvise lice na Bila i Hilari Klinton po svom nastupu.

    Sad, sa jedne strane mozda nam treba malo injekcije direktno sa Zapada i jedna nova perspektiva da se stvori preko toga, a sa druge strane kako da se narod poistovijeti sa kraljem koji nit prica nit izgleda da dise srpski ni u osnovnim crtama?

    No opet, engleski Hanoverci su tek u trecoj generaciji progovorili engleski i postali Englezi - pa nikom nista.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ма ОК, он човек није рођен са тим талентом, а и време му је прошло. Можда би његови синови могли нешто да ураде по том питању, изгледају као кршни момци. ;) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Grizzly Adams рече

    Ма ОК, он човек није рођен са тим талентом, а и време му је прошло. Можда би његови синови могли нешто да ураде по том питању, изгледају као кршни момци. ;) 

    Ali jednom sam ga čula i engleski kako priča... reklo bi se da mu nije ni to maternji...

    Zaključak: severnokorejski špijun? :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Grizzly Adams рече

    Наш проблем није што су странке "несложне", то је код нас нека митологија како је проблем то што "политичари нису сложни" па не "раде у корист државе и народа". Политичари су штеточине, боље је кад су несложни. Они већином раде у своју корист и на штету народа. Наш проблем је што тренутни систем њима даје могућност да свој положај злоупотребљавају. Решење је тај систем растурити, реформисати, и направити нови у коме ће они имати минимална овлашћења, бити само небитне бирократе који лупају печате на таксене марке и то је то. Онда нити кога ће бити брига за њих, нити ће они моћи да праве штету.

    Da, samo sto bi povratak (naravno parlametarne) monarhije zadao izuzetno bolnu, agonijski bolnu zaoku u trulo telo komunistickog raka koji decenijama razjeda nas narod. Dacic bi mogao da se nagodi, njemu ta socijalisticka ideologija ionako ne predstavlja nista do nacin da bude na vlasti, ali povratak monarhije bi izuzetno veliki odjek imao u narodu medju komunistima i njihovom decom. Mi u Srbiji imamo defakto gradjanski rat koji nikada nije zavrsen vec je samo "uspavan" sestdecenijskom komunistickom tiranijom. 

    Dosijei svih tajnih policija (Ozna, Udba, DB, itd.) u Beogradu moraju biti otvoreni, imovina koja je pokradena i razdeljena partizanskoj bandi mora biti vracena uz kamatu, komunisticki dzelati (sada vec metuzalemi) moraju biti osudjeni i strpani u zatvor. Bez ovoga ce tranzicija ka slobodnom drustvu Grizli trajati jos dugi niz decenija, ako ne i vekova. Dok bi sa kraljem, iako bi to trenutno bilo bolno i neprijatno, daleko _daleko_ brze mogli da stignemo do slobodnog drustva zato sto bi taj rat najzad bio zaista zavrsen. 

    ...

    A Nikolin tekst je fantastican, svaka cast zaista! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, uros рече

    Dosijei svih tajnih policija (Ozna, Udba, DB, itd.) u Beogradu moraju biti otvoreni, imovina koja je pokradena i razdeljena partizanskoj bandi mora biti vracena uz kamatu, komunisticki dzelati (sada vec metuzalemi) moraju biti osudjeni i strpani u zatvor. Bez ovoga ce tranzicija ka slobodnom drustvu Grizli trajati jos dugi niz decenija, ako ne i vekova. Dok bi sa kraljem, iako bi to trenutno bilo bolno i neprijatno, daleko _daleko_ brze mogli da stignemo do slobodnog drustva zato sto bi taj rat najzad bio zaista zavrsen. 

    Камо лепе среће. Ништа ми не би било драже него да видим те злотворе у затвору, макар тих пар месеци што им је остало.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, uros рече

    Da, samo sto bi povratak (naravno parlametarne) monarhije zadao izuzetno bolnu, agonijski bolnu zaoku u trulo telo komunistickog raka koji decenijama razjeda nas narod. Dacic bi mogao da se nagodi, njemu ta socijalisticka ideologija ionako ne predstavlja nista do nacin da bude na vlasti, ali povratak monarhije bi izuzetno veliki odjek imao u narodu medju komunistima i njihovom decom. Mi u Srbiji imamo defakto gradjanski rat koji nikada nije zavrsen vec je samo "uspavan" sestdecenijskom komunistickom tiranijom. 

    Dosijei svih tajnih policija (Ozna, Udba, DB, itd.) u Beogradu moraju biti otvoreni, imovina koja je pokradena i razdeljena partizanskoj bandi mora biti vracena uz kamatu, komunisticki dzelati (sada vec metuzalemi) moraju biti osudjeni i strpani u zatvor. Bez ovoga ce tranzicija ka slobodnom drustvu Grizli trajati jos dugi niz decenija, ako ne i vekova. Dok bi sa kraljem, iako bi to trenutno bilo bolno i neprijatno, daleko _daleko_ brze mogli da stignemo do slobodnog drustva zato sto bi taj rat najzad bio zaista zavrsen. 

    ...

    A Nikolin tekst je fantastican, svaka cast zaista! 

    Дотакао си веома занимљиву тачку која ми је пар пута пролазила кроз главу - "културни рат" који се води унутар српског корпуса. Ја мислим да се тај културни рат мора завршити и да неко мора изаћи као побједник ( или да се направи некакво компромисно рјешење ), а да успостављање монархије ту неће ништа урадити. Успостављање монархије, тј., неће и не може бити фактор који ће утицати на исход тог сукоба, већ оно може бити само један од исхода завршетка тог сукоба. Уколико побиједи једна страна која би вољела видјети монархију, наравно. Зато је успостављање монархије један јако битан симболички чин, јер би њено успостављање значило да је побједу за српску душу однијела одређена струја, "школа мишљења". Монархија ту сама по себи не би ништа значила, већ би била само симбол преваге једне струје.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 47 минута, Paradoksologija рече

    Ali jednom sam ga čula i engleski kako priča... reklo bi se da mu nije ni to maternji...

    Zaključak: severnokorejski špijun? :D

    Ма стара школа МИ6. Прави се мутав да нас завара! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ћириличар рече

    Дотакао си веома занимљиву тачку која ми је пар пута пролазила кроз главу - "културни рат" који се води унутар српског корпуса. Ја мислим да се тај културни рат мора завршити и да неко мора изаћи као побједник ( или да се направи некакво компромисно рјешење ), а да успостављање монархије ту неће ништа урадити. Успостављање монархије, тј., неће и не може бити фактор који ће утицати на исход тог сукоба, већ оно може бити само један од исхода завршетка тог сукоба. Уколико побиједи једна страна која би вољела видјети монархију, наравно. Зато је успостављање монархије један јако битан симболички чин, јер би њено успостављање значило да је побједу за српску душу однијела одређена струја, "школа мишљења". Монархија ту сама по себи не би ништа значила, већ би била само симбол преваге једне струје.

    Да, помињали смо већ то - комунизам, социјализам и све сродне идеје морају код нас да прођу осуду и једном заувек буду уништене интелектуално, правно итд.

    Ми тај процес никад нисмо прошли.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Grizzly Adams рече

    Да, помињали смо већ то - комунизам, социјализам и све сродне идеје морају код нас да прођу осуду и једном заувек буду уништене интелектуално, правно итд.

    Ми тај процес никад нисмо прошли.

    Када почнемо умјесто Пашића величати Јована Ристића, Слободана Јовановића, можда чак и Милана Стојадиновића, онолико колико, да простиш, оргазмирамо на четнике и партизане - можда бисмо и кренули напријед. И то мало квалитетних што смо имали не испоштовасмо како треба.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 6/18/2017 at 12:58, Никола Станковић рече

    Тај систем је омогућио да данашње монархије буду и најуспешније земље на свету, а међу њима су: Норвешка, Шведска, Велика Британија, Данска, Аустралија, Канада, Јапан


    Kakve su procene, koliko vekova treba NJKV da od Srbijice napravi civilizacijsko cudo kojem ce da zavide medju ostalima i Norveska, Svedska, Velika Britanija, Danska, Australija, Kanada i Japan, ne nuzno tim redom?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...