Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Дејан Мачковић: Раскол и нова православна еклисиологија

      patrijarh-kiril-i-vartolomejx0.jpg

       

    Како вријеме одмиче постаје све јасније да потпуни пораз православне еклисиолгије и саборности те црквени раскол, који је настао након фанарског безакоња у Украјини, неће бити превазиђени током наших живота, како је то и најавио м. Иларион Алфејев. Разлог првенствено лежи у чињеници да, ни једна од великих страна нема стварних жеља и потреба за евхаристијским јединством, иако срцепарајући и излизани вокабулар о болу због прекида општења између Новог Рима и Трећег Рима, не изостаје с обје стране.

    patrijarh-kiril-i-vartolomejx0.jpg?w=620

    С једне стране, Руска црква доживљава прави процват, будући да је огромном жртвом вјерникâ у Украјини имала занемарљиве губитке, док је истовремено апсолутни побједник на свим другим пољима. Тако је Руска црква, ослобођена притиска о потреби за свеправославним јединством, релативно лако повратила Руски егзархат у Европи, изгубљен у тешка времена комунизма. Уједно, без устезања гради инфраструктуру и поставља јерархију у свим оним областима по свијету, првенствено по Азији и Африци, гдје раније то није могла, због непрестаног грчког драматисања. У коначници, Руска црква данас израста у дива, савршеног и самодовољног, којем није потребан нико, а који ће у свему подобно Ватикану и Фанару да има универзалну јурисдикцију у цијелом свијету. Јасно је да ће без обзира како раскол буде превазиђен руска „паралелна“ јурисдикција у будућности бити дио нове реалности Православља, које се неће никада одрећи.

    С друге стране, иако се Грцима не остварују сви планови, позиција није уопште лоша. Истина је да је опсесија п. Вартоломеја о васељенском сабору и званично умрла, да од отварања теолошке школе на Принчевским острвима нема ништа, те да је покушај омасовљења Епифанијеве парасинагоге православним вјерницима доживио фијаско. Уз све то, горка пилула у виду другог „турчења“ Свете Софије је само оголила његову епохално погрешну процјену међународних односâ и општих црквених кретања.  Међутим, и поред ових евидентних поразâ, Фанар је несумњиво успио да наметне своју доминацију у грчком Православљу, па и шире по Балкану, те се тренутно припрема за нове циљеве и побједе, гдје смо једна од бројних метâ и ми. Посебан успјех п. Вартоломеја представља наметање идеје о немогућности сазивања Свеправославног сабора без њега.

    Наиме, познато је да Православље право првенство у части признаје једино најсветијој Цркви Рима, још од св. Игнатија Богоносца, па преко канона васељенских сабора. Упркос томе, православни су без проблема више од хиљаду година сазивали и одржавали Саборе без Папâ, зато што част и власт нису исти појмови. Но, данас је забрињавајући број помјесних Цркава прихватио сумануту идеју да се Сабор не може сазвати без присуства или дозволе Цариграда, која није заснована ни на Предању нити у канонима, те озбиљно доводи у питање хиљаду година нашег црквеног живота? Ко то може да тврди да Сабор може да буде сазван без првог од пет, а не може без другог од четрнаест, посебно што су и први и други категорије из далеке прошлости и не одговарају реалности 2020. године?

    Овај успјех Цариграда да осујети окупљање других Православних цркава у Аману у фебруару 2020. године,  је зацементирао раскол и додатно учврстио п. Вартоломеја у неопапистичким амбицијама и увјерењима, те га демотивисао за попуштање и компромис у циљу превазилажења раскола. Примјера ради, „страха ради од Вартоломеја“, већина цркава није ни дошла, а састанак пет храбријих Цркава се чак није усудио ни назвати Сабором, нити одржати у цркви, уз заједничко богослужење, него су измишљани еуфемизми попут састанка, савјетовања, братског окупљања у  неком хотелу и слично. Ова неописива моћ Вартоломеја не произилази из некаквог првенства части, него је посљедица огромног и неприродног утицаја Цариграда на теологију и елиту многих Цркава, коју је Фанар деценијама брижљиво градио.

    aman.jpg?w=1024

    Уз помоћ добро развијеног система стипендирања и школовања теологâ, пажљиво и смишљено грађених пријатељских везâ, остваривања ситних интересâ, повлађивања сујетама, финансирања фондацијâ, конференцијâ, итд, Фанар је готово у свакој помјесној Цркви изградио значајну базу оданих људи, и још више симпатизера, који слијепо и некритички подржавају сваки потез Милет паше и Рум ефендије из Стамбола.

    Истовремено, ослањајући се на инфериорност у броју теологâ и материјалном стању Теологије у оним Црквама које су се тек ослободиле од атеистичког јарма, Цариград је смишљеним ангажовањем својих теолога као кључне црквене проблеме у посљедњих 30 година успио да наметне двије своје еклисиолошке теме: евхаристијску еклисиологију и етнофилетизам, иако то нису били нити проблеми, нити интересовање православних вјерника или пост-социјалистичких друштава, која су имала потребу за каритативним и социјалним ангажманом Цркве.

    Ове предимензиониране теме нису изабране случајно будући да дају подлогу за прокламоване циљеве цариградске супремације у Православљу. Наше доба је чак и проглашено „вијеком еклисиологије“ као да ми нисмо знали шта је Црква и прије тога. Еклисиолошке теме су свакако постојале на латинском Западу, али прије 70 година, у доба Другог ватиканског концила, када је требало измирити реални живот Цркве с амбициозно прокламованим папским приматом стотињак година раније.

    С једне стране, евхаристијска еклисиологија (Ее) је форсирала потребу литургијског окупљања и јединства вјерника око епископа. Настала је у социјалним оквирима једног друштва (које је потпуно другачије од нашег), а у којима су болести, насиље, ропство, јереси и лажни учитељи били основни узроци подјела с којима се Црква суочавала прије 1700 година. Истине ради, мора да се призна да је Ее имала својих позитивних страна у обнови духовног живота у СПЦ, но реално је учинила више штете.

    Несумњиво, Ее је потпуно уништила екуменски дијалог с протестантима, који је у претходном периоду солидно напредовао, а које смо потом деценијама малтретирали јер не испуњавају високе литургијске стандарде које је фанарска теологија поставила. Паралелно с тим, односи с римокатолицима и оријенталним хришћанима су форсирани као далеко бољи, него што реално јесу били, само захваљујући сличности литургијских пракси, и потпуно игноришући богословске и догматске разлике, што је с правом изазвало огорчен отпор у зилотским круговима јер смо, руку на срце, чинили свакакве глупости у заједничким молитвама, осминама, окупљањима итд.

    Не узимајући у обзир наше проблеме и црквене потребе, агресивно наметање Ее је потпуно беспотребно створило нове напетости па чак и унутрашње сукобе по питању екуменизма и богослужбених пракси унутар Српске цркве. Најгоре од свега је што је Ее умртвила потребу за социјалним ангажманом Цркве, у којем је лежао огроман мисионарски потенцијал. Умјесто тога, теме о којима смо се крвили су биле пост пред причешће, затварање двери и сличне литургијске ситничавости. Није нам помогла ни евидентна чињеница да исти проблеми уопште не постоје у грчким црквама, а камоли да изазивају сукобе. Узгред буди речено, грчка богослужбена пракса је толико измасакрирана протестантским пијетизмом и тридентском схоластиком на самом Фанару, а посебно у Атини, да бисмо у најмању руку могли очекивати грађански рат по тим питањима да је тема заиста битна. Но, ипак, као што знамо рата нема, будући да се Грци тиме ни не баве.

    Данас је јасно да фанарска евхаристијска еклисиологија и сва пратећа теологија служи само за спољашњу употребу јер је Евхаристија једини догађај у Православљу у коме Цариград има неко првенство. У свим осталим видовима и пројавама Христове Цркве, пријесто бившег Констатинопоља је једна небитна и патуљаста помјесна црква, којом деспотски управља „онај турски поп,“ како рече један владика. Управо због тога првенства Цариграда над другима у диптиху и богослужбеном мјесту, Евхаристија је пројектована као једини и најбитнији догађај Цркве. Насупрот томе што Предање и вјера Отаца недвосмислено свједоче да је Крштење најважнија Света Тајна, јер је једина поменута у Симболу вјере и која доминира животом Цркве и Светим Писмом, цијела Црква је сведена је догађај од сат и по, једном седмично, уз потпуну негацију вјере да је цјелокупан живот Цркве 24/7, богом благословен, светотајински и благодатан, од Светосавске академије, Богојављенске водице па до Опјела.

    d0b3d180d0b8d0b3d0bed180d0b8d198d0b5.jpe

    Ипак, због својих неопапистичких амбиција, фанарски теолози су неприродно исфорсирали Евхаристију науштрб подвига, поста, молитве, опраштања, добрих дјела и свих других освједочених оприсутњења Христа. Без икакве жеље да потцјењујем значај Евхаристије као гарантованог обожења, морам да нагласим да Литургија није једини начин оприсутњења и сусрета с Христом и примања нестворених енергија. Не само да наша Светосавска традиција свједочи да читав спектар Божјих благословâ и опитно искуство нестворених енергија примамо преко освећења славских колача, воде, Бадњака, грожђа, траве и цвијећа које уносимо у свој живот и породице, него и само канонско предање оставља такву могућност нпр. када се одређује да  и дјеца могу саучествовати у богоопитном познању, преко посебно освећених млијека и меда, који су по неким ауторима давани умјесто причешћа бебама. (к. 44, 3.Картаг. сабора)  

    Евиденто је да је отрежњење и здраво дистанцирање од предимензиониране важности Ее потребно за ваљану обнову духовног живота у Српској цркви. На тај начин ћемо не само фанариоте поставити на њихово мјесто иза нас, него ћемо превазићи унутрашње трзавице које су настале због наметнуте интерполације једне прецијењене идеје. Ее је сву своју слабост, промашај и нетачност пројавила управо сада у доба Короне када је литургија букавално забрањена на многим мјестима. Међутим, мимо свих умовања, Црква је била, постојала и преживјела ову годину без редовних литургија, кроз личну молитву, пост, упаљено кандило пред иконом, Славу очитану у самоћи, ризичном и кажњивом одласку у храм и  уопште кроз херојско понашање њених чланова. Божје благодати нам није недостајало!

    Други баук фанарске пропагандне теологије јесте извикани Етнофилетизам (Еф) којим се застрашују сви који се противе цариградском папизму. Ријеч је широко распрострањена и ушла је у јавну употребу, у политику, иако многима, чак и у Цркви, није јасно у чему је проблем с етнофилетизмом. Појам је први пут скован 1872. године у Цариграду када се су четири Грка састали и глатко одбили бугарски приједлог рјешавања црквених проблема. Предвиђајући крвави распад Османског Султаната, Бугари су предложили модеран модел црквене организације који не би био организован територијално као у Средњем вијеку и Антици, него етнички, односно језички, и у складу с буђењем националних осјећања модерног доба. Укратко, Бугарска црква не би имала фиксне и конкретне канонске границе, него би Бугарска црква била свуда тамо гдје бугарски поп Бугарима служи литургију у име бугарског Патријарха, било да је то у Софији, Солуну, Београду или Цариграду. Једнако би вриједило за све помјесне Цркве.

    Овај приједлог је одбијен и етикетиран као еклисиолошка јерес, јер истине ради, предвиђа напуштање устаљеног принципа црквене организације на принципу мјеста – града. Међутим, он је био добар из много разлога, од којих је најбитнији да је он данас једини свеправославно и животно прихваћен као модел функционисања у тзв. Дијаспори, гдје свака од помјесних Цркава, паралелно и управо онако како су Бугари и предлагали, има организоване Епархије. Неприхватање бугарског визионарског модела прије 150 година, је вјероватно имало и страшне посљедице у Балканским ратовима, масовним злочинима, уништавањем културне башине, етничким чишћењима, забране говорења српског – бугарског – грчког – албанског језика, и свим другим неприличностима које су балкански народи урадили једни другима до 1945., борећи се за земљу и територију очишћену од „неодоговарајућег“ народа, који је неријетко био и једновјеран и једнокрван. Можда да смо 1872. црквено и културно прихватили идеју дијељења заједничког простора, можда не би било потребе за националистичким „пеглањем“ реалности на терену у каснијим ратовима. Но, руку на срце, нису Грци криви, то је био општи европски тренд.

    fanar.jpg?w=818

    Саборско одбијање бугарског модела етничких принципâ црквене организације четири грчка патријарха су формално оправдали еклисиолошким принципима помјесности Цркве, иако из историје знамо да су несумњиво постојали Епископи и Цркве народâ. На примјер, у самом Риму, у доба тзв. пасхалног спора, када се одлучивало о датуму слављења Васкрса, поуздано знамо да је постојала група Сиријаца која је имала своје паралелно свештенство и структуру, и славила Васкрс кад је то њихово сиријско предање одређивало, и да се нису уопште узбуђивали шта локални епископ – Папа мисли, или шта има да каже о томе. Занимљиво је да их је бројем било далеко више него „оригинално“ римских хришћана, па су им на крају чак и наметнули свој богослужбени језик – грчки.

    Исто тако,  из самог Цариграда света браћа Ћирило и Методије су послани Словенима у мисију, иако је ромјеско становништво живјело на Балкану и имало своје Цркве, паралелно са Словенима од Солуна преко Ниша до Београда, као што је у Чешкој и Мађарској већ и постојала канонска и легитимна западна тзв. германска јерархија. Једнако, Афричка црква, такође, познаје епископе племенâ, нпр. који су заједно с караванима ишли кроз пустињу и служили литургије на било ком мјесту гдје би караван стао. Нису оазе и свратишта имали епископе, него племена.

    Чак и васељенски сабори знају за принцип народних епископа, па тако, чувени и због недоречености злоупотребљени 28. канон Халкидонског сабора говори о томе да Цариград рукополаже епископе у варварским. Овде је важно направити дигресију и нагласити да, у свом тумачењу реченог канона свети Никодим Агиорит објашњава да рукополаже епископе у варварским народима Алана и Руса, док данашњи фанариоти изразу епископе у варварским додају ријеч територијама те тумаче као да се односе на географске области и тиме себи присвајају цио глобус. И Сабор у Трулу зна за епископе народа, па је својим 39. каноном одлучио да архиепископ Кипра Јован, који је због арапске окупације острва с народом нашао уточиште у области Дарданела, треба да задржи своје привилегије, титулу и црквену власт и рукополаже епископе и свештенство. Јасно је да Јован овим каноном је прихваћен и препознат као епископ кипарског народа, а не  територије, јер да је на Трулском сабору постојала закована идеја територијалности Цркве, Јован би умјесто канона добио поруку: „Сједи ‘ђе си!“

    Дакле, евидентно је да принцип помјесности није нешто чега се Црква држала као пијан плота, те да није једини критеријум организовања Цркве, стога је грчко одбијање буграског захтјева било мотивисано другим узорцима, а не еклисиологијом, као што се данас тврди. А, који су то узроци можда најбоље свједочи детаљ с преговора о уједињењу Српске Патријаршије на којима су Грци инстистирали да у Вардарској Македонији богослужбени језик остане грчки све док им није обећано 1,5 милиона златних франака, некаквих наводних дуговâ Патријаршијског разреза. Вриједи напоменити да Бугари нису платили као Срби, па су добили анатему и раскол све до 1945.

    У сваком случају, бугарски приједлог организовања Цркава, сâм по себи није био непознат у историји, а у реалном животу Цркве омогућио је напредак и мир, што јасно свједочи наше искуство у Дијаспори, односно пријатељски и братски односи, гдје имамо много више саслуживања и сарадње него Матице међусобно. Националне цркве на Западу које нису националистички затворене за друге нације, него флексибилне и отворене без проблема окупљају све православне вјернике, свих група. Савремени човјек се руководи принципом sharing is caring и нема проблема да дијели чак ни с потпуним странцем неке ствари које су биле незамисливе у прошлости. Управо модерно доба фаворизује заједничко дјељење као модел живота, о чему свједочи популарност Second Hand производа, или плаформи попут Uber и Air BnB итд. Идеја дијељења и заједничке употребе, која јача са сваком млађом генерацијом, заправо показује да је ексклузивност и запосједање простора превазиђен и непродуктиван концепт, па чак и штетан. Народ који може да дијели пасворд за интернет, цигарету и маску против Короне, може да дијели и храм и црквени простор.

    kiev_onufrij-epiphanij.jpg?w=689

    Сукоб Москве и Цариграда ће свакако завршити прихватањем идеје дијељења јер другог излаза нема. Да ли ће раскол трајати пет или стотину година, да ли ће у међувремену пљуштати оптужбе за етнофилетизам и слуганство страним Владама, потпуно је небитно јер ће на крају морати да буде ријешен на принципу sharing is caring, преко заједничког дијељења територија и богослужбених простора, односно паралелних јурисдикција. То ће бити не само у Африци и Азији, него и у Кијеву и у Атини. Када се то ријеши можда ће их Господ и удостојити да сваки од Патријараха и поврати своју част и углед, па и божанствену Свету Софију, како ону и Кијеву, тако и ону у Цариграду.

    У међувремену Српска црква треба да по угледу на своје Цркве сестре ослушне трендове и општу инклинацију свијета те се административно и теолошки припреми за нову еклисиолошку реалност дуплих јурисдикција. Дупла јурисдикција је ријешење и наших проблема с Румунима, и може да буде дио ријешења у Македонији, а свакако је дио наше реалности на тзв. Западу, који је бројем вјерника већински дио наше Цркве. Међутим, прије свега наша теологија мора да се ослободи некритичког односа према фанариотској пропаганди, изнад свега идолатрије горенаведеним идејама у еклисиологији и понуди Саборским Епископима одговарајуће приједлоге. Треба да посегнемо у наше Предање и историју и пронађемо најповољније начине функционисања. Вријеме које је пред нама неће бити лако. Постоји опасност да ће наш Томос о уједињењу из 1922. бити поцијепан дјеловањем и одлукама о Македонији, или Српским Епархијама у Америци, које ће мање или више бити подржане од свих профанариотских Цркава. Тада ћемо имати двије опције, или да покуњено погнемо главу и чекамо нови ферман с Босфора о Босни, Космету или Хрватској, или да кажемо сиктер, као што су то рекли многи прије нас.  

    moscow-russia-may-24-2017-patriarch-kiri

    Молим се Богу и од срца навијам да наш Сабор смогне снаге да  се храбро и одлучно уздигнемо као самостална и препознатљива Црква, организована од Ванкувера до Сиднеја, самоодржива и самодовољна, као једна societas perfecta како би рекао св. Августин, као што већ вијековима живе и дјелују веома успјешно Јермени, Копти, Ватикан, Англиканци, а ево однедавно Руси и Грци, без малициозности и без агресивности према другима, али и без извињавања и без обзира, према било коме диљем земљиног шара, који нам је Бог дао.

    Ново вино се сипа у нове мјехове. Ако већ нисмо први, немојмо да будемо ни последњи!

    vart.jpg?w=356

    DEJANMACKOVIC.WORDPRESS.COM

    Како вријеме одмиче постаје све јасније да потпуни пораз православне еклисиолгије и саборности те црквени раскол, који је настао након фанарског безакоња у Украјини, неће...

     

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 16 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Сва динамика црквеног живота се нагиње ка епископу, што је врло опасно када он рецимо заблуди, можеш ти и да си у праву и да те евентуално Дух Свети учи, ајде му реци да гријеши - нападаш Цркву, а овај лаик није Црква?

    Постоји начин за то - обраћање Сабору. 

     

    пре 17 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    ако по +Зизију и Дух исходи из Христа-епископа

    Где ово Зизијулас каже, ја то нисам видео?

     

    пре 18 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Владика Данило Крстић је учио о Христу и Духу као двије руке Очеве којима он дјела у свијету

    То је давно пре њега, у другом веку, говорио Свети Иринеј Лионски

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Кроз учење о личности као релацији са епископом, лаику се одузима и личност, а епископ је бог. Шта је то него поробљавање личности, а у другом кругу заједнице и помјесне Цркве, просто немогуће је бити самостална личност и аутокефална црква по том учењу.

    Брате, аутокефалија није исто што и самосталност. Не постоји у Цркви самосталност и независност.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Александар Милојков рече

    Брате, аутокефалија није исто што и самосталност. Не постоји у Цркви самосталност и независност.

    :smeh1: Нема, то је она слобода којом нас Христос ослободи и које су пуна уста, али кад се то правилно разумије то значи да ти одузму и личност, да не кажем душу, а слобода је у ствари послушност господару који се истриповао да нам даје биће, слобода коју ми дајете, да се уградим у пирамиду јер ипак сам зависан од њеног врха, е ту слободу окачи тамо гдје +Таса качи каноне.

    Просто мислим да је због таквог учења нужан раскол и осуда, мени је то дубоко погрешно и чудом се чудим да су људи не могу извадити из тога, изгледа да је велики гријех мјењати Слово Божије. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic Слободу схваташ у оквирима индивидуалности - независности у односу на друге. Мислим да је ту поента неспоразума и неслагања.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Александар Милојков рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic Слободу схваташ у оквирима индивидуалности - независности у односу на друге. Мислим да је ту поента неспоразума и неслагања.

    Ма не, међу нама нема неслагања, проблем је у учењу које заступаш, не мој и твој, него то учење генерише ово стање раскола у Цркви. Мислим да је читаво то учење у неспоразуму са Црквом.

    Људи ми је жао. Мислим да ти слободу схваташ кроз ово накарадно учење да ти је даје други, епископ или Бог,за мене слобода је Ништа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Ма не, међу нама нема неслагања, проблем је у учењу које заступаш, не мој и твој, него то учење генерише ово стање раскола у Цркви. Мислим да је читаво то учење у неспоразуму са Црквом.

    Није учење као такво, већ евентуално његово тумачење. Мени је евхаристијска еклисиологија беспрекорна. Али ако неко појам Првог у таквој еклисиологији тумачи као неку по себи власт над осталима у Цркви, онда је то искривљење које руши и саму евхаристијску еклисиологију. Царирадски неопапизам, по мом дубоком уверењу, најбоље се може трезнити - управо Зизијуласовом теологијом (надам се да је се сам митрополит није одрекао). Можда изгледа парадскално, али једна пажљива анализа би показала да ствари стоје управо тако.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Александар Милојков рече

    Није учење као такво, већ евентуално његово тумачење. Мени је евхаристијска еклисиологија беспрекорна. Али ако неко појам Првог у таквој еклисиологији тумачи као неку по себи власт над осталима у Цркви, онда је то искривљење које руши и саму евхаристијску еклисиологију. Царирадски неопапизам, по мом дубоком уверењу, најбоље се може трезнити - управо Зизијуласовом теологијом (надам се да је се сам митрополит није одрекао). Можда изгледа парадскално, али једна пажљива анализа би показала даствари стоје управо тако.

    Ти си фини дечко пун љубави и поштвања и уложио си се у ту причу срцем, ниси ни крив, али видиш оно што би желио и надаш се посљедњим атомима, али држим да ћеш се разочарати. Такође сам се ложио на ту причу али сам захвалан што ме Господ спасио од те пошасти, живот ми се уљепшао када сам изашао из те секте и те беспотребне условљености, сувишног бремена.

    За тебе је још и горе јер си се сав уложио у то, али ако си то радио само ради себе и ради Господа, избавићеш се, остале релације ти неће помоћи. Страшно је што су гладној дјеци камења давали, али надокнадиће Господ због добре намјере. 

    Од тебе би тражио да будеш строг према другима као што си према себи, да би имао реалну слику.

    • Не свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    О овој теми има много бољих и садржајних текстова.

     

    Још је Вл. Николај Велимировић у своме извештају Светом архијерејском сабору СПЦ (на основу одлуке Сабора од 10. 12. 1920.) о стању, потребама и жељама српске православне цркве у Сједињеним Државама, упозорио на настојања грчких црквених кругова да се Дијаспора стави под јурисдикцију Цариградске архиепископије. У свом Извештају од 13/26 јуна 1921. он каже:

    „Гледиште Грка најбоље су ми објаснили Митрополит атински Мелетије Метаксакис, који се сада налази у Америци као избеглица, и Александар епископ Родостолски, кога је исти Митрополит Мелетије пре три године одвео у Америку и ту делегирао да врши дужност епископа над грчком црквом у Америци.“

    „Митрополит Мелетије вели, да према прописима канонским, врховни надзор над црквом у Америци мора да припадне патријарху цариградском. Позива се на канон 28. ИВ Васељенског сабора, сходно коме све цркве у земљама „варварским“ спадају под јурисдикцију патријарха у Цариграду. Ова јурисдикција, према његовом мишљењу, била би више почасна, а конкретније би се она пројављивала само у случајевима апелата од једне незадовољне стране.“ (Сабрана дела, књ. 10, Хилместир 1983. Стр. 467.)

    (Митр. Мелетије, контраверзна личност и енергичан борац за идеју панјеленизма, новембра 1920. године је протеран из Грчке. По подношењу оставке живео је у Америци. Идуће године је изабран за патријарха цариградског (8. фебруара 1921 – 10. јула 1923), а потом за патријарха александријског 7. маја 1926. године.)

     

    6554b6be8c0d829a8bf63ae0c82cf121_link.pn ДИЈАСПОРА, МЕЂУЦРКВЕНИ ОДНОСИ И ВАСЕЉЕНСКЕ ХИПОТЕЗЕ – Светосавље

    SVETOSAVLJE.ORG
     
     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Александар Миолков, на страну индиција да ли су Грци фингирали Ее ради сасвим прземних "историјских", односно неисторијских трговачких разлога зазуели есхатолошко онтолошку позицијју и из ње нам тврде, односно Бог објављује да је наше власништво њихова франшиза.

     

    Личе ми на једног керамичара са грађевине који је тврдио да је три пута био мртав, али није за разлику од +Зизија говорио да су му тамо у смрти рекли да је зграда његова и да је он послат да то објави, као што чине Грци.

     

    Добро можда је лик стврно крепо и +Зизи у праву, али сложићеш се да их требамо испитати.

     

    1.+Зизјулас има неку нову онтологији биће-зајединца, зашто нема глобалне рецепције у филозофским круговима? Зато што им је +Зизи помрсио конце па им криво, зато што су на западу и истоку луди и глупи. Просто та онтологија није значајна, ако је и вриједна промена.

     

    2. +Зизијуласова есхатологија, ако ти значи Јелисавчић каже да ће због есхатолошке перспективе бити осуђен! Као и Ориген и није чудо да се из тих кругова чује о рехабилитацији Оригена.

     

    Сад идеш ти који су рједак човјек у тој екипи који није "повампирени Тоза" који ад хок говори из есхатологије и онтологије, а своју онтолошко есхатолошку позицијју не поткрепљује исијавањем нити видимо ваљане аргументе нити доказе те позиције.

    Напротив видимо их у глибу корупције, углавном без способности да направе онтичко онтолошку дифенрцију да бих уопште могли почети дијалог и сасвим без способности да унутар историје разаберу есхатолашке елементе, што прилично личи на твоје питање разабирања теологије унутар економије.

    Напротив +Зики наступа из "есхатологије" негирајући историју, притом га срећемо у историји, дакле "повампирени Тоза"

    Нека господа покаже како је у историји дошла у есхатолошку позицијју, како је разабеала есхатолошке елементе у историји, како је ту позицијју осигурала, па да вјерујемо.

    Јер нису дјеца Божија стока која је весло сисала.

     

     

    "Повампирени Тоза" или "есхатолошки" Тоза своје " отктивење утјерује и уши заврће онима који му не вјерују, а "добре" награђује земаљским плодовима, док есхатолошки па и онтолошки недостају?

     

     

     

     

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

     

     

     

    [mention=11561]Hadzi Vladimir Petrovic[/mention] ostao si dužan odgovor AM u vezi toga da Duh ishodi od episkopa a ja bi dodao odakle potiče tvrdnja da postoji učenje o Ličnosti kao relaciji sa episkopom?

     

    Извини, нисам приметио да ме је питао, Зикијево учење је алгоритам, софтвер, систем, сви елементи се међусобно пидржавају и програм ради, али и багује. Некима је то добро, а мени крунски доказ за осуду, јер ни они сами не негирају да је то метафизичко учење. Зато га и одбацујем као филозофски заостало и неправославно.

     

    Дакле мораш да рачунаш да формуле примјењујеш једне на друге и да видиш чему то води.

    Ако то ниси у стању онда се запитај просто шта значи када +Зики каже да Дух Свети искоди из Христа на економског нивоу? Ко је Христос на економском нивоу? Па Владика, дакле Дух Свети исходи из Владике.

     

    Слично је са личности, она је из заједнице, а заједнице нема без епископа... итд у крајњи резултат је да ниси личност без неког папе.

     

    Зато је бесмислино негирати дио система, него у цјелини, премда сам и багове показивао, али је њих и даље радило оно што ради у овом учењу, односно држи заробљене умове у метафизичком кругу одвојене од стварности ( историје) у којој се јавља Христос, а они нама јављају мерафизику, сиктер.

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Meni stvarno nije bas jasno confused1 sta je to tacno evharistijska eklisiologija, ..... deluje mi kao oksimoron, jer znam da sto se tice Liturgije postoji,......Liturgika, tumacenje liturgije i mistagogija i slicno ..... i sve ove stvari se bave samom Liturgijom i njenom sustinom i znacenjem u Crkvi.

    Dok je Eklisiologija, zasebna teoloska i dogmatska celina koja se posebno bavi samom Crkvom- Eklesiologija (grč. έκκλησιολογία, od gr. ἐκκλησίᾱ, ekklēsiā - sabor, crkva; i λογία, logia) je teološka disciplina koja se bavi pitanjem hrišćanske crkve, njenom: ulogom, mestom, položajem, porukom, uređenjem, delatnošću, organizacijom, itd.

    I, onda stvarno mi nije bas 100% jasno sta je sustina evharistijske eklisiologije, kada imamo posebne crkvene i bogoslovske discipline koje sa bave (posebno) Crkvom i njenom sustinom i znacenjem i (posebno) Liturgijom i njenom sustinom i znacenjem.

    Ono sto znam da se u tom extremnom ekumenizmu (koji je kritikovao nas sv.Justin Celijski), obilato koristi taj termin evharistijska eklisiologija - kako bi se nesto kao dokazalo da je Liturgija ono sto nas hriscane raznih ispovedanja spaja sve u jedno - bez obzira na dogmatske i predanjske razlike. I, ne cudi sto svi ekumenisti stalno nesto u krug :D vrte jednu te istu pricu o toj nekoj evharistijskoj eklisiologiji.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, Bokisd рече

    Meni stvarno nije bas jasno confused1 sta je to tacno evharistijska eklisiologija

    Ukratko:

    Evharistija ne proizilazi iz Crkve, nego Crkva proizilazi iz Evharistije...što implicira da istinski duhovni događaj - doživljaj vjerujući može da ima samo tokom Liturgije. Kako za liturgiju treba sveštenik, kako za sveštenika treba episkop, to znači da bez episkopa nema Crkve, nema duhovnog iskustva, nema oprisutnjenja Boga bez episkopa. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Justin Waters рече

    Ukratko:

    Evharistija ne proizilazi iz Crkve, nego Crkva proizilazi iz Evharistije...što implicira da istinski duhovni događaj - doživljaj vjerujući može da ima samo tokom Liturgije. Kako za liturgiju treba sveštenik, kako za sveštenika treba episkop, to znači da bez episkopa nema Crkve, nema duhovnog iskustva, nema oprisutnjenja Boga bez episkopa. 

    Dobro, znam za to da bez episkopa nema Crkve i svestenstva i liturgije i ostalih svetih tajni (jer preko episkopa se daje blagodat i legitimitet svemu u Crkvi,..... sad, sto to neki zloupotrebljavaju, to je druga prica...),..... ali, ovo da Crkva proizilazi iz Evharistije, to se ne slazem, ipak je suprotno, Evharistija je u Crkvi i iz Crkve,..... ili, mozda je najbolje ono sto je rekao sv. Irinej Lionski,.....A nama je Evharistija saglasna sa verom i Evharistija potvrdjuje verovanje (Naše učenje je saglasno sa Evharistijom, a Evharistija je na svoj način potvrda našeg učenja).

    Upravo ovo, kao da Crkva proizilazi iz Evharistije, jeste i osnov tog extremnog ekumenizma i te neke evharistijske eklisiologije i ne znam kako to moze da bude okey,.... jer, ovo gore od sv.Irineja znaci da je Evharistija na pravoj veri i ucenju osnovana (kao i sama Crkva na toj istoj pravoj veri i ucenju).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    пре 37 минута, Bokisd рече

    kao i sama Crkva na toj istoj pravoj veri i ucenju

    +Игњатије то објашњава нпр. вјерујем није неопходно у литургији оно је за споља, такође и учења можемо имати разна јер су она израз и свједочанство узето са литургије, што лично могу да прихватим, поготово због тога што је онда и његово учење и +Зизијева вјера ирелевантна.:skidamkapu:

    Лукаво јер у пракси то постане једино битно и оно централно, али то на страну, и нека је свако духовно искуство из литуиргије и ка литургији.

    Литургијски проблем  и литургијска измјена је овај Епископ што Духа исходи - то  је неки Папа, а ја не бих дозволио да Папа у СПЦ улази на мала врата, него у слави, ако треба и нова ћемо врата направити на свакој Цркви па да га дочекамо ко човјека, да не :smeh1: кажем ко бога.

    Даље који је смисао неприхватања исхођења у светој Тројици, ако је прихваћено у ефхаристији?

    Па Света Тројица су у ефхаристији и ефхаристја је у Тројици.:mahmah:

    Дакле исхођење Светога Духа од Епископа у ефхаристији је еклиосолошка јерес. Не сарадња, сарадња се подразујева са свима, него сарадња на начин исхођења Духа из Епископа је јерес. Не благодати благодат нек точи до миле воље.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...