Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Владика Максим за НИН: Надам се да у будућности нећемо црвенети због садашњег односа према власти

      view_image.jpg

    Владика западноамерички Максим дао је интервју новинарки Драгани Николетић и главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, који је објављен на шест страница овог магазина.

    На почетку интервју је разјашњено да је "крајем септембра декан ПБФ, епископ браничевски Игнатије, обавестио "црквену владу" да не може да спроведе (јулску) одлуку Синода." Како за НИН каже владика Максим: Декан је уважио мишљење Синода, али и указао да је оно не само неосновано, него и у несагласности са Статутом Универзитета, Законом о високом образовању и Законом о раду."

    Сходно Уставу наше свете Цркве, наставља владика Максим, Свети Архијерејски Сабор има власт да контролише рад Синода, као и да решава несугласице међу архијерејима. Због тога је владика потписао захтев да се одржи редовно јесење заседање Сабора.

    Иако се не слаже са одлуком Синода о свом разрешењу професорске дужности, владика Максим, наглашава да ту одлуку поштује, али очекује од Сабора да да коначну одлуку, коју ће "као и увек до сада" поштовати.

    Владика Максим је опширно говорио о статутарности свог наставничког рада на Универзитету, а осврћући се да је Синод у свој одлуци навео и неке теолошке разлоге "сматрајући да је моје учење у неком смислу проблематично", владика је рекао: "Желим да верујем да је и овде реч о неспоразуму који ће се веома лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору."

    На питање новинара о вези питања Косова, односа према косовској политици председника Србије А. Вучића и ставу архијереја по тим питањима, епископ Максим је приметио да се у медијим инсистира на тој вези, али је понови став епископа бачког Иринеја "да у Цркви нема деликта мишљења". Још је навео: "Могу одговорно да тврдим да по том питању (Косова и Метохије -прим-приређ.) сви епископи имају неподељено мишљење, тако да ми не знамо ни за "меко" ни за "тврдо" решење.

    На питања о односу Цркве и државе, владика Максим је рекао " У Цркви је често заступљена једна превазиђена и доста наивна вера у симфонију цркве и државе по узору на средњи век, заснована на тренутној процени односа снага. Упркос свему, надам се да пред долазећим нараштајима нећемо црвенети због садашњег односа према власти."

    Он је поводом додељивања Ордена Светог Саве председнику Вучићу рекао да када орден као симбол фунционише на прави начин он тада и обједињује, а да је у овом случају дошло до превида. "И док садашњи председник Србије непрекидно понавља да је за разграничење и поделу, дотле Сабор Српске цркве трајно инсистира да разграничење и подела представљају издају. Како сада то двоје помирити? Ето, тај парадокс не може да појми најмање половина српских архијереја, а ни велики део наше Цркве".

    Епископ Максим опширно је говорио о томе зашто је потписао петицију групе наставника и сарадника ПБФ о теорији еволуције.

    Говорио је и о томе да му је замерена благонаклоност према таоизму, а он је у свом тексту на ту тему само цитирао трећег аутора.

    Епископ Максим је навео и да је потребно да се отклоне сумње, настале због лоше информисаности, о новој верзији Устава СПЦ у САД. Изразио је очекивање да ће чланови Синода у томе да помогну.

    У интервју НИН-у доста је речено и о стању српске мисије у дијаспори, задацима Српске цркве итд.

     

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 19 минута, Драшко рече

    Ne znam sta da kazem o tom slucaju. Bog zna sta je istina.

    Samo mogu da kazem da je otac Goran Arsic posteno stvorenje, licno sam ga upoznao, isao kod njega kuci sa prijateljima. Verujem da je on postupio po savesti.

     

    Ne mogu djeca koja su zlostavljana da izglume traume, tako da je svestenik Arsic u pravu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Avocado рече

    Pojma nemam kako se ovo uopste odnosi na ono sto sam napisao. 

    Хтео сам да кажем да не стоји твоје поређење у којем помињеш Малог и Вучића и онога што и како се дешава у Цркви.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Просечан србенда рече

    Не разумем контекст? Кога је то наш сабор предао на распеће?

    Poenta je da Sabor itekako može da pogazi istinu i pravdu. Ne piše nam to džabe u Jevanđelju. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Просечан србенда рече

    Не разумем контекст? Кога је то наш сабор предао на распеће?

    Poenta je da Sabor itekako može da pogazi istinu i pravdu. Ne piše nam to džabe u Jevanđelju. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Просечан србенда рече

    Не разумем контекст? Кога је то наш сабор предао на распеће?

    Poenta je da Sabor itekako može da pogazi istinu i pravdu. Ne piše nam to džabe u Jevanđelju. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Драшко рече

    Samo mogu da kazem da je otac Goran Arsic posteno stvorenje, licno sam ga upoznao, isao kod njega kuci sa prijateljima. Verujem da je on postupio po savesti.

    Tako i meni deluje, zato mu i verujem. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Просечан србенда рече

    Хтео сам да кажем да не стоји твоје поређење у којем помињеш Малог и Вучића и онога што и како се дешава у Цркви.

    Pa gore je od onog poredjenja. Jos ludje je da crkveni velikodostojnici rade nesto sto bi bilo sramota i za politicare.

    Poenta poredjenja nije u tome da je Crkva isto sto i stranka nego da je besmisleno da zbog nepodobnosti nekom skidas manje bitnu funkciju a ostavis bitniju.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, feeble рече

    On gledao ili cuo od Arsica? Cim se B92 nakacio na to, meni je postalo sumnjivo a i nikad nije dokazana krivica. Ko hoce da sudi, neka sudi.

    Kakve veze ima ko se nakačio? To ti je kao kad na drugoj temi kažu kako jedna grupacija u 2. svetskom ratu (neću reći koja jer je Željko zapretio banovanjem :)))) nije bila zločinačka, jer to tvrde partizani. confused1 Pa može crni đavo da tvrdi, ali istina je istina.

    Čuo si čoveka koji je lično razgovarao sa tom decom. Ljudi, da li ste vi svesni da ti - sada već odrasli - ljudi nikada neće moći da budu hrišćani? Oni su zauvek odurnuti od Crkve. (MIslim, ja verujem da će Bog prema njima, taman da odu i u sataniste, imati posebnog razumevanja, ali je napravljena ogromna šteta.) Kao što je odgurnuta i masa normalnog i pravdoljubivog sveta. A, situacija bi bila mnogo bolja - premda, naravno, ni tada idealna - da je Crkva lepo izašla i rekla: "Jeste, desilo se to. Zlikovac je odstranjen iz naših redova, a apelujemo na pravosudne organe da što hitnije odrade svoj deo posla". Al', nešto ne čuh ni Bulovića ni Maksima da su tada talasali. Izem ti ja takvo Hrišćanstvo. Nije nam džabe u Jevanđelju rečeno da će doći vreme da će i onaj koji nas ubije misliti da Bogu službu čini. E, tako isto i ovi naši misle da ako zataškavaju gadosti klirika štite Crkvu i Bogu službu čine. A čine upravo suprotno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, Desiderius Erasmus рече
    пре 4 часа, feeble рече

     

    Kakve veze ima ko se nakačio? To ti je kao kad na drugoj temi kažu kako jedna grupacija u 2. svetskom ratu (neću reći koja jer je Željko zapretio banovanjem :)))) nije bila zločinačka, jer to tvrde partizani. confused1 Pa može crni đavo da tvrdi, ali istina je istina.

    Zato sto je B92 jedva cekala da zapljuje po crkvi, pa sto da ne iskoriste priliku kad se pojavila i guraju kroz svoje emisije. Ja sam polazio i polazim od pretpostavke da Pahomije nije uradio to za sta ga optuzuju. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, The Godfather рече

    @florenntina nije to tamo neko poslusanje, vec kadriranje, znaci - osnov za ne sprvodjenje kadrovskih odluka tj u ovom skucaju promena ne moze i ne sme biti " licno misljenje "

    Nikako ti da razumes, ali da pokusam jos jednom. Crkva nije partija, nema bezpogovornog poslusanja. Bi li ti kao nadlezni episkop bezpogovorno rascinio o. Zorana ako bi dobio poslusanje iako verujes u potpunu pogresnost te odluke. Ili bi izneo svoje misljenje i trazio neko dodatno objasnjenje za takvu odluku?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Desiderius Erasmus рече

    I vladika Grigorije je pričao istu stvar: da Pahomije jeste napastvovao tu decu.

    Jesi siguran u ovo? Zar nije vl. Grigorije bio u crkvenoj komisiji koja je ispitivala taj slucaj?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, florenntina рече

    Jesi siguran u ovo? Zar nije vl. Grigorije bio u crkvenoj komisiji koja je ispitivala taj slucaj?

    Bio je, zato i zna. Ja ga slušao u Utisku nedelje kako govori da Pahomije jeste to uradio, ali mu navodi kao olakšavajuću okolnost to što nije više nikada ponovio tu gadost (što je već glupo).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...