Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Владика Максим за НИН: Надам се да у будућности нећемо црвенети због садашњег односа према власти

      view_image.jpg

    Владика западноамерички Максим дао је интервју новинарки Драгани Николетић и главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, који је објављен на шест страница овог магазина.

    На почетку интервју је разјашњено да је "крајем септембра декан ПБФ, епископ браничевски Игнатије, обавестио "црквену владу" да не може да спроведе (јулску) одлуку Синода." Како за НИН каже владика Максим: Декан је уважио мишљење Синода, али и указао да је оно не само неосновано, него и у несагласности са Статутом Универзитета, Законом о високом образовању и Законом о раду."

    Сходно Уставу наше свете Цркве, наставља владика Максим, Свети Архијерејски Сабор има власт да контролише рад Синода, као и да решава несугласице међу архијерејима. Због тога је владика потписао захтев да се одржи редовно јесење заседање Сабора.

    Иако се не слаже са одлуком Синода о свом разрешењу професорске дужности, владика Максим, наглашава да ту одлуку поштује, али очекује од Сабора да да коначну одлуку, коју ће "као и увек до сада" поштовати.

    Владика Максим је опширно говорио о статутарности свог наставничког рада на Универзитету, а осврћући се да је Синод у свој одлуци навео и неке теолошке разлоге "сматрајући да је моје учење у неком смислу проблематично", владика је рекао: "Желим да верујем да је и овде реч о неспоразуму који ће се веома лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору."

    На питање новинара о вези питања Косова, односа према косовској политици председника Србије А. Вучића и ставу архијереја по тим питањима, епископ Максим је приметио да се у медијим инсистира на тој вези, али је понови став епископа бачког Иринеја "да у Цркви нема деликта мишљења". Још је навео: "Могу одговорно да тврдим да по том питању (Косова и Метохије -прим-приређ.) сви епископи имају неподељено мишљење, тако да ми не знамо ни за "меко" ни за "тврдо" решење.

    На питања о односу Цркве и државе, владика Максим је рекао " У Цркви је често заступљена једна превазиђена и доста наивна вера у симфонију цркве и државе по узору на средњи век, заснована на тренутној процени односа снага. Упркос свему, надам се да пред долазећим нараштајима нећемо црвенети због садашњег односа према власти."

    Он је поводом додељивања Ордена Светог Саве председнику Вучићу рекао да када орден као симбол фунционише на прави начин он тада и обједињује, а да је у овом случају дошло до превида. "И док садашњи председник Србије непрекидно понавља да је за разграничење и поделу, дотле Сабор Српске цркве трајно инсистира да разграничење и подела представљају издају. Како сада то двоје помирити? Ето, тај парадокс не може да појми најмање половина српских архијереја, а ни велики део наше Цркве".

    Епископ Максим опширно је говорио о томе зашто је потписао петицију групе наставника и сарадника ПБФ о теорији еволуције.

    Говорио је и о томе да му је замерена благонаклоност према таоизму, а он је у свом тексту на ту тему само цитирао трећег аутора.

    Епископ Максим је навео и да је потребно да се отклоне сумње, настале због лоше информисаности, о новој верзији Устава СПЦ у САД. Изразио је очекивање да ће чланови Синода у томе да помогну.

    У интервју НИН-у доста је речено и о стању српске мисије у дијаспори, задацима Српске цркве итд.

     

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 12 часа, Avocado рече

    Još gore... iskoristili su mehanizam koji služi za to da se smeni neko verski nepodoban (neko ko je postao ateista, jeretik i slično)... i zapravo blamiraju SPC jer trenutno SPC ima episkopa koji je podoban da bude pravoslavni episkop ali je nepodoban da bude profesor na Bogosloviji... ludilo...

    Ne može njih više ništa da izblamira... to su ljudi koji trpe pedofila među vladikama.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Desiderius Erasmus рече

    Ne može njih više ništa da izblamira... to su ljudi koji trpe pedofila među vladikama.

     

    Zasto bi trebali verovati ovome coveku? Kao da ne moze da se napravi medijska hajka, mozda je neko kome vladika smeta iz nekog razloga itd.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Desiderius Erasmus рече

    Ne može njih više ništa da izblamira... to su ljudi koji trpe pedofila među vladikama.

     

    Е баш је нашао на удбу 92 да опањкава владике, и то је као пријатељ Цркве? И ти што објављујеш ово са оваквим коментаром мислиш да си у нечему бољи од тих владика које помињеш? Ко зна шта се у твом срцу крије, не дао ти Бог да паднеш у напаст и искушење.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Просечан србенда рече

    Е баш је нашао на удбу 92 да опањкава владике, и то је као пријатељ Цркве? И ти што објављујеш ово са оваквим коментаром мислиш да си у нечему бољи од тих владика које помињеш? Ко зна шта се у твом срцу крије, не дао ти Бог да паднеш у напаст и искушење.

    Da, u pravu si... prijatelj Crkve je onaj ko relativizuje i opravdava zataškavanje seksualnog napastvovanja dece od strane jednog vladike...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, feeble рече

    Zasto bi trebali verovati ovome coveku? Kao da ne moze da se napravi medijska hajka, mozda je neko kome vladika smeta iz nekog razloga itd.

    I vladika Grigorije je pričao istu stvar: da Pahomije jeste napastvovao tu decu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

    Da, u pravu si... prijatelj Crkve je onaj ko relativizuje i opravdava zataškavanje seksualnog napastvovanja dece od strane jednog vladike...

    Добро ти си већи пријатељ од сабора, свака ти част

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, Desiderius Erasmus рече

    I vladika Grigorije je pričao istu stvar: da Pahomije jeste napastvovao tu decu.

    On gledao ili cuo od Arsica? Cim se B92 nakacio na to, meni je postalo sumnjivo a i nikad nije dokazana krivica. Ko hoce da sudi, neka sudi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, feeble рече

    On gledao ili cuo od Arsica? Cim se B92 nakacio na to, meni je postalo sumnjivo a i nikad nije dokazana krivica. Ko hoce da sudi, neka sudi.

    Nema to veze sa b92, vec sa zastarjeloscu slucajeva. Slicnom logikom bi moglo da se kaze kako ni Kacavanda nije nista ucinio, ali samo ako ne znas koliko je strana koja tuzi zastrasivana I opstruirana.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Просечан србенда рече

    O Зоран Ђ. је пророковао да ће да га обријају, дакле питање је да ли је подобан за чин епископа? 

    Pa ako nije onda se prvo odatle sklanja... ovo je kao kad bi Vučić rekao da Mali jeste plagirao doktorat pa je baraba i zato ne može više da bude predsednik Koordinacionog tela za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma... ali ostaje ministar.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Desiderius Erasmus рече

    Ne može njih više ništa da izblamira... to su ljudi koji trpe pedofila među vladikama.

     

    Ne znam sta da kazem o tom slucaju. Bog zna sta je istina.

    Samo mogu da kazem da je otac Goran Arsic posteno stvorenje, licno sam ga upoznao, isao kod njega kuci sa prijateljima. Verujem da je on postupio po savesti.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Avocado рече

    Pa ako nije onda se prvo odatle sklanja... ovo je kao kad bi Vučić rekao da Mali jeste plagirao doktorat pa je baraba i zato ne može više da bude predsednik Koordinacionog tela za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma... ali ostaje ministar.

    Па није Црква политичка странка како неки то воле да приказују. Да је тако Таса и Амфилохије би због критиковања власти одавно летели са својих позиција, чак су и опело живим људима служили.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Просечан србенда рече

    Па није Црква политичка странка како неки то воле да приказују. Да је тако Таса и Амфилохије би због критиковања власти одавно летели са својих позиција, чак су и опело живим људима служили.

    Pojma nemam kako se ovo uopste odnosi na ono sto sam napisao. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...