Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Владика Максим за НИН: Надам се да у будућности нећемо црвенети због садашњег односа према власти

      view_image.jpg

    Владика западноамерички Максим дао је интервју новинарки Драгани Николетић и главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, који је објављен на шест страница овог магазина.

    На почетку интервју је разјашњено да је "крајем септембра декан ПБФ, епископ браничевски Игнатије, обавестио "црквену владу" да не може да спроведе (јулску) одлуку Синода." Како за НИН каже владика Максим: Декан је уважио мишљење Синода, али и указао да је оно не само неосновано, него и у несагласности са Статутом Универзитета, Законом о високом образовању и Законом о раду."

    Сходно Уставу наше свете Цркве, наставља владика Максим, Свети Архијерејски Сабор има власт да контролише рад Синода, као и да решава несугласице међу архијерејима. Због тога је владика потписао захтев да се одржи редовно јесење заседање Сабора.

    Иако се не слаже са одлуком Синода о свом разрешењу професорске дужности, владика Максим, наглашава да ту одлуку поштује, али очекује од Сабора да да коначну одлуку, коју ће "као и увек до сада" поштовати.

    Владика Максим је опширно говорио о статутарности свог наставничког рада на Универзитету, а осврћући се да је Синод у свој одлуци навео и неке теолошке разлоге "сматрајући да је моје учење у неком смислу проблематично", владика је рекао: "Желим да верујем да је и овде реч о неспоразуму који ће се веома лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору."

    На питање новинара о вези питања Косова, односа према косовској политици председника Србије А. Вучића и ставу архијереја по тим питањима, епископ Максим је приметио да се у медијим инсистира на тој вези, али је понови став епископа бачког Иринеја "да у Цркви нема деликта мишљења". Још је навео: "Могу одговорно да тврдим да по том питању (Косова и Метохије -прим-приређ.) сви епископи имају неподељено мишљење, тако да ми не знамо ни за "меко" ни за "тврдо" решење.

    На питања о односу Цркве и државе, владика Максим је рекао " У Цркви је често заступљена једна превазиђена и доста наивна вера у симфонију цркве и државе по узору на средњи век, заснована на тренутној процени односа снага. Упркос свему, надам се да пред долазећим нараштајима нећемо црвенети због садашњег односа према власти."

    Он је поводом додељивања Ордена Светог Саве председнику Вучићу рекао да када орден као симбол фунционише на прави начин он тада и обједињује, а да је у овом случају дошло до превида. "И док садашњи председник Србије непрекидно понавља да је за разграничење и поделу, дотле Сабор Српске цркве трајно инсистира да разграничење и подела представљају издају. Како сада то двоје помирити? Ето, тај парадокс не може да појми најмање половина српских архијереја, а ни велики део наше Цркве".

    Епископ Максим опширно је говорио о томе зашто је потписао петицију групе наставника и сарадника ПБФ о теорији еволуције.

    Говорио је и о томе да му је замерена благонаклоност према таоизму, а он је у свом тексту на ту тему само цитирао трећег аутора.

    Епископ Максим је навео и да је потребно да се отклоне сумње, настале због лоше информисаности, о новој верзији Устава СПЦ у САД. Изразио је очекивање да ће чланови Синода у томе да помогну.

    У интервју НИН-у доста је речено и о стању српске мисије у дијаспори, задацима Српске цркве итд.

     

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 10 часа, The Godfather рече

    @Жељко pusti brate trolovanje njihovo, vidis da proslim dogadjajima suprotstavljaju sadasnje i vrse zamenu teza

    Kakvo crno trolovanje, Pahomije je pomenut i u ovom intervjuu u NIN-u. Ali, onako, okruglo pa na ćoše. 

    Al', očigledno ljudi ovde tolerišu samo ako se bezrezervno svrstaš u njihov tabor i opljuneš po Maksimu, čisto da pokažeš svoju pravovernost. Sve drugo je trolovanje. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Жељко рече

    Може и дешава се готово свакодневно.

     

    Nije niko drugi tuzen osim Kacavende I Pahomija. Od ostalih sluzitelja u Crkvi, u zadnjih par godina osudjen je svestenik Milovan Djokic na pet godina jer je sexualno zlostavlja trinestogodisnju djevojcicu. Ni to sudjenje nije islo glatko jer je kaznu docekao na slobodi, iako su postojali jasni dokazi. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Ronald рече

    Ni to sudjenje nije islo glatko jer je kaznu docekao na slobodi, iako su postojali jasni dokazi. 

    Pa da. A u pitanju običan pop. Pa sad zamisli koliko je sud bio slobodan kad je sudio jednom vladiki...

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Ronald рече

    Nije niko drugi tuzen osim Kacavende I Pahomija. Od ostalih sluzitelja u Crkvi, u zadnjih par godina osudjen je svestenik Milovan Djokic na pet godina jer je sexualno zlostavlja trinestogodisnju djevojcicu. Ni to sudjenje nije islo glatko jer je kaznu docekao na slobodi, iako su postojali jasni dokazi. 

     

    То је свештеники мог родног места. На издржавању је затворске казне.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Александар Милојков рече

    То је свештеники мог родног места. На издржавању је затворске казне.

    Jeste selo Plocice kod Kovina, kazna mu je pet godina i sluzi je, medjutim uhapsen je 18.marta 2014, proveo par mjesecu u zatvoru, pa pusten na slobodu, da bi presuda bila krajem juna 2016.godine. Koliko mi se cini osim sex. zlostavljsnja, u kaznu je uracunat i pokusaj obljube jednog drugog djeteta.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, The Godfather рече

    @Жељко pusti brate trolovanje njihovo, vidis da proslim dogadjajima suprotstavljaju sadasnje i vrse zamenu teza

    Mislila sam da se podrazumeva zasto je vazno sve ono o cemu smo pisali, ali izgleda da sam precenila dosta sagovornika sa ove teme...

    Kakogod, evo jos konkretniji odgovor,  ako su prethodni bili nejasni:

    Apsolutno se ne slazem sa vl. Maximom. Naprotiv, iskreno se nadam i verujem da ce svi vernici, ako vec nisu, crveneti zbog gluposti koje su se desile i desavaju se u SPC, ukljucujici i dodelu ordena AV-u. I ne samo to. Iskreno se molim Bogu da krivci budu kaznjeni po zemaljskim zakonima jer sam za Bozje sigurna da ih nece izbeci.  Prosto je nemoguce iole postenom coveku da se ne stidi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    I kada vec pricamo o vl. Maximu, mislim da je vazno spomenuti da je i u njegovoj eparhiji koja je btw. mnogo teza za nadgledanje jer je sastavljena od ljudi iz svih krajeva sveta, bio neki slican slucaj.

    Koliko sam citala, i to bas ovde na Poukama, ispravite me ako gresim, slucaj je vrlo brzo resen i zlikovac je od strane nase Crkve prijavljen i predat civilnim vlastima koje su ga stavile gde mu je i mesto-u zatvor. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, florenntina рече

    Koliko sam citala, i to bas ovde na Poukama, ispravite me ako gresim, slucaj je vrlo brzo resen i zlikovac je od strane nase Crkve prijavljen i predat civilnim vlastima koje su ga stavile gde mu je i mesto-u zatvor. 

    Lepo, ali je mogao i ovo oko Pahomija jasnije u ovom intervjuu da osudi. Ako nije spreman jasno i glasno da žigoše takve gadosti, ne može ni da očekuje da će neko preterano da se potrese što je on izgubio katedru.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

    Lepo, ali je mogao i ovo oko Pahomija jasnije u ovom intervjuu da osudi. Ako nije spreman jasno i glasno da žigoše takve gadosti, ne može ni da očekuje da će neko preterano da se potrese što je on izgubio katedru.

    Pa zigosao je i to vrlo konkretno. Vidis da se u njegovoj eparhiji odmah reagovalo. To pokazuje da moze drugacije bez ikakve mistifikacije i prica o nekakvim spijunima, tajnoj dokumentaciji itd... Btw, je li i on bio u toj crkvenoj komisiji sa vl. Grigorijem?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...