Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Mogu misliti, mogu misliti, mogu misliti...

    Samo nešto misliš rekao bi čovek, izmišljaš.

    Па ти немој о томе да ми причаш... Пошто малопре ме оптужи да измишљам да је пушење штетно и за оне који не пуше и да је пасивно пушење исто велики проблем, само удисање дувана, а онда напрасно написа како си ти управо због тога доградио да не би укућанима штетио. Негде слага...да ли онде да ја измишљам да је пасивно пушење штетно што ти и Ведран одговори да ниси у праву или то да си саградио просторију за пушење управо због тога.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    Ма написао сам пошто је неко пре тога питао да ли је овај став игумана Макарија став цркве, коментар ироничан да сам за то али онда када би сви поштовали, а не да мирјани буду ускраћени за причест јер пуше, а свештеници не. Не знам ни што сам то написао јер се ВСБ ухватио тога као пијан плота, а десет пута сам пре и после тога објашњавао да причешће не би смело да буде условљено тиме. 

    Зато сам рекао да учитава. А иначе ја њега не познајем као некога ко то ради.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, МилошБГ рече

    Ма написао сам пошто је неко пре тога питао да ли је овај став игумана Макарија став цркве, коментар ироничан да сам за то али онда када би сви поштовали, а не да мирјани буду ускраћени за причест јер пуше, а свештеници не. Не знам ни што сам то написао јер се ВСБ ухватио тога као пијан плота, а десет пута сам пре и после тога објашњавао да причешће не би смело да буде условљено тиме. 

    Dobro 

     

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    Па ти немој о томе да ми причаш... Пошто малопре ме оптужи да измишљам да је пушење штетно и за оне који не пуше и да је пасивно пушење исто велики проблем, само удисање дувана, а онда напрасно написа како си ти управо због тога доградио да не би укућанима штетио. Негде слага...да ли онде да ја измишљам да је пасивно пушење штетно што ти и Ведран одговори да ниси у праву или то да си саградио просторију за пушење управо због тога.

    Nisam rekao da izmišljaš da je štetno, nego da izmišljaš kako svi pušači ugrožavaju drugog.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Samo za Vedrana.

    Па двосмислено му је ово што је рекао, а будући да је појаснио шта мисли поштено би било да му се тај став више не спочитава. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Dobro 

    Nisam rekao da izmišljaš da je štetno, nego da izmišljaš kako svi pušači ugrožavaju drugog.

     

    Понављам ја се не бавим појединцем, а посебно не тобом појединцем, јер се нити знамо нити шта друго. Ја причам уопштено, допусти да сви имамо породицу, фамилију, пријатеље,кумове,сараднике,колеге и да ипак имамо у пракси пред сопственим очима шта се догађа и да у мојој околини, која није мала, ја не препознајем ту чињеницу да људи масовно праве посебне просторије, праве балконе и слично само да би ту имали простор да пуше а да не сметају другима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ведран* рече

    Па двосмислено му је ово што је рекао, а будући да је појаснио шта мисли поштено би било да му се тај став више не спочитава. 

    Nije problem, nije on nikada do sada rekao da je bio sarkazam, nego je posle toga rekao da ne treba da se brani pričešće a nije se izjasnio zašto ne treba, pa da ne ostane na tome da Crkva snishodi jer ima i sveštenika i monaha koji puše, možeš misliti razlog...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Vladan3 рече

    Али ако би то урадио на тему пушења онда би се атмосфера међу пушачима променила јер сви знају ко су међу њима пушачи.

    Дакле, иако се критикује уопштено пушење они се осећају лично прозвани јер знају да и остали знају ко су. Из такве ситуације они, као и сви ми често, хоће да објасне, умекшају, релативизују, уопште целу причу а често и да на личној основи нападну непушаче којима пушење смета или критикују страст (а не и пушаче као особе).

    Не нужно, ја нпр. идем у цркву где ме нико не познаје и нико не зна да ли сам пушач. И не осећам се лично прозвана, ни овде ни нигде, смета ми генерално хајка по било ком основу, а ово (не на овом форуму, већ уопште) поприма облике хајке.

    Такође сви знају ко бије жену, пије неумерено, итд да не набрајам, и ето, рецимо тај алкохоличар чини такође лоше ствари својој околини (најчешће са много тежим последицама него пушач), али се не користи ни приближно толико квалитативних описа као када су пушачи у питању. Чини ми се на жалост да се у многим срединама они и жестоко оправдавају, чак и да се гледају са извесним симпатијама.

    Ово морам да издвојим - и да на личној основи нападну непушаче којима пушење смета или критикују страст (а не и пушаче као особе). Ово је заиста веома, веома дискутабилно. Управо се у највећем броју случајева критикују пушачи а не "страст" и непушачи су жестоки нападачи, јер су већином сигурни у својој "исправности" док су пушачи, будући свесни о отворени, огољени у својој "греховности" много мање опредељени да прозивају друге по основу неког другог "греха" (страсти). Ако ћемо већ да се делимо на пушаче и непушаче и да у контексту тога посматрамо личност, грех, исправност, причест, и остало.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Dobro 

     

    Nisam rekao da izmišljaš da je štetno, nego da izmišljaš kako svi pušači ugrožavaju drugog.

    VSB хајде да се држимо мало неке методологије. Када кажемо пушачи онда мислимо на већину, не мислимо на сваког појединачно, на СВЕ пушаче, нити на само некога лично. Тако је и у науци. А ти врдаш између ове две крајности, час схварајући разговор лично, час као да се односи на сваког појединачно из целе популације пушача. И на томе засниваш одбрану, не знам ни сам чега.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, МилошБГ рече

     

    Понављам ја се не бавим појединцем, а посебно не тобом појединцем, јер се нити знамо нити шта друго. Ја причам уопштено, допусти да сви имамо породицу, фамилију, пријатеље,кумове,сараднике,колеге и да ипак имамо у пракси пред очима шта се догађа.

    Naravno da se baviš jer ni svi pušači nisu isti a ti hoćeš da generalizuješ pušače.

    Budi precizniji onda.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ведран* рече

    VSB хајде да се држимо мало неке методологије. Када кажемо пушачи онда мислимо на већину, не мислимо на сваког појединачно, на СВЕ пушаче, нити на само некога лично. Тако је и у науци. А ти врдаш између ове две крајности, час схварајући разговор лично, час као да се односи на сваког појединачно из целе популације пушача. И на томе засниваш одбрану, не знам ни сам чега.

    Toga da pušači ugrožavaju drugog.

    To ne može da se generalizuje izvini.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, АлександраВ рече

    Не нужно, ја нпр. идем у цркву где ме нико не познаје и нико не зна да ли сам пушач. И не осећам се лично прозвана, ни овде ни нигде, смета ми генерално хајка по било ком основу, а ово (не на овом форуму, већ уопште) поприма облике хајке.

    Такође сви знају ко бије жену, пије неумерено, итд да не набрајам, и ето, рецимо тај алкохоличар чини такође лоше ствари својој околини (најчешће са много тежим последицама него пушач), али се не користи ни приближно толико квалитативних описа као када су пушачи у питању. Чини ми се на жалост да се у многим срединама они и жестоко оправдавају, чак и да се гледају са извесним симпатијама.

    Ово морам да издвојим - и да на личној основи нападну непушаче којима пушење смета или критикују страст (а не и пушаче као особе). Ово је заиста веома, веома дискутабилно. Управо се у највећем броју случајева критикују пушачи а не "страст" и непушачи су жестоки нападачи, јер су већином сигурни у својој "исправности" док су пушачи, будући свесни о отворени, огољени у својој "греховности" много мање опредељени да прозивају друге по основу неког другог "греха" (страсти). Ако ћемо већ да се делимо на пушаче и непушаче и да у контексту тога посматрамо личност, грех, исправност, причест, и остало.

     

    Па тема су цигарете. Дакле ти сад дођеш и кажеш, а не бавите се алкохоличарем, па не бавимо се, јер је тема ово друго са чиме се бавимо. Када буде тема алкохоличари први ћу доћи и написати коментар. Замисли да на свакој теми се свиме бавимо да не би било а што селективно само се бавите једном ствари...

    Друго идеш у ту крајност да је ово напад на тебе, ја ни не знам да ли пушиш или не пушиш, као што са овог форума знам само једног човека који пуши а то ми је рекао пре пола сата и то је ВСБ али ти не смета да овде коментаре приписујеш личној основи и тиме да непушачи критикују пушаче лично, а како је то могуће ако ја ни не знам тебе лично а камоли да знам да ли си ти пушач или не.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Toga da pušači ugrožavaju drugog.

    To ne može da se generalizuje izvini.

    Може душо. Научно гледано свака популација се статистички генерализује. На основу стистистичке генерализације у вези чињеница да пушачи угрожавају туђе животе је популација пушача у мојој земљи дискриминисана. 

    Ти ако градиш пушионицу јеси изниман случај. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, МилошБГ рече

    само бацајте тај отров.

    Извини, али нисмо ми глупи.

    Хајмо људи, бацајте све што вам не ваља. Сада. Одмах. Сви.

    Важи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    руго идеш у ту крајност да је ово напад на тебе, ја ни не знам да ли пушиш или не пушиш, као што са овог форума знам само једног човека који пуши а то ми је рекао пре пола сата и то је ВСБ али ти не смета да овде коментаре приписујеш личној основи и тиме да непушачи критикују пушаче лично.

    Zaslužio si.

    Generalizuješ neke stvari, ako ti do sada nije jasno ne umemo drugačije da ti objasnimo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Може душо. Научно гледано свака популација се статистички генерализује. На основу стистистичке генерализације у вези чињеница да пушачи угрожавају туђе животе је популација пушача у мојој земљи дискриминисана. 

    Ти ако градиш пушионицу јеси изниман случај. 

    Dušo, ne može.

    Prvo nisam nikakav izolovan slučaj koji ima pušionicu, jer smo edukacijom o štetnosti duvana prema drugome, mi odgovorniji a ima nas dosta to trovanje zabranili i sebi i drugima koji u našu kuću dodju.

    Kod mene kući pušenja nema.

    Takođe je i država zabranila na javnim mestima korišćenje duvana.

    Tu generalizaciju daizvinete. :)

    Ostaje vam da se preciznije izražavate.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...