Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Упокојио се у Господу митрополит црногорско-приморски Амфилохије

     

    v-15394-1578666969-655.jpg

    У петак 30. октобра 2020 године у 8:20 часова, у Клиничко Болничком Центру Црне Горе, после примања Свете Тајне Причешћа, упокојио се у Господу Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско- Приморски и Егзарх светога трона Пећкога г. Амфилохије. О свим другим детаљима у вези са сахраном високопреосвећеног Митрополита јавност ће бити ускоро обавијештена.

    Вјечан спомен и Царство Небеско!

     

    Извор: Митрополија црногорско-приморска




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Ode nam mitropolit Amfilohije, ode nam deda. Od kako se sećam, bio je tu, sa nama. 1995 sam ušao u veru i deda je bio tu, sa nama, i beše mitropolit crnogorski.

    Deda je govorio i ovde na forumu kada su bili uživo razgovori sa raznim gostima.

    Ne znam zašto, ali nekako me više dodire nego kada se upokojio patrijarh Pavle. 

    :(

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1995....ja od kada znam za sebe jos devedesetih kao dete. Iako sam iz porodice komunista niko ziv nije pravoslavan ni danas, sreca imao sam baku koja je Katolkinja koja me spasila i poučila veri što nije uspela ni svoju decu ni druge unuke do smrti.  Moj otac i deda i dan danas znaju da kazu kako popove trba na vešala i čuvena izjava " jesmo ih se....n..." Strašno. Srbija i srpski narod trebaju duhovnu obnovu i da se iskoreni taj komunizam jednom za svagda. Pravih vernika je ispod 10 % u Srbiji, dok od pola miliona katolika, nesto manje, 90% prakticno zivi svoju veru.

    Katedrala Sv. Save bi tu trebala malo da podigne nacionalni ponos i pomogne.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Митрополит Николај Хаџиниколау

    Вриједност Митрополита Амфилохија ће се тек показати
     


    Митрополит месогејски и Лаврија др Николај Хаџиниколау је казао данас поводом смрти Митрополита Амфилохија да је Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски једна посебна личност тако да су и данас не само Црна Гора и Српска православна црква осиротиле већ и цијело православље.

    “Митрополит Амфилохије је био аутентичан са посебном јуначком храброшћу. Био је чист и истинит и врло комуникативна личност. Ми смо као Митрополија овдје у Атици имали један посебан однос са њим јер је за четири године својих докторских студија од 1969. до 1973. био постављен за свештеника у саборној цркви у Спати и у наставку као проповједник у саборном храму града Коропија. За те четири године учинио је изузетно духовно дјело. ”

    Истакао је да његов загрљај био посебно отворен за младе и студенте те да је организовао предавања и организовао “Привлачио је народ дубином своје ријечи и истином живота. Посебну духовну везу до дана данашњег са њим има наш манастир Свете Тројице у Коропију који су га имали као свог рођеног оца. ”

    Говорећи о дубокој теолошкој мисли коју је Митрополит Амфилохије имао, др Николај Хаџиниколау је казао да је његов докторски рад изузетан и “да је везан је за теме Филокалије, дубине и чистоту духовног унутрашњег живота, животну теологију, која се односи на молитву са благодатним живљењем који није само неко морално учење или гносиолошко описивање одређених тема, зато се и удубио у учење Светог Григорија Паламе”.

    Подсјетио је да је са њим заједно студирао и његов духовни брат владика Атанасије Јевтић који је, како он сам воли да каже, само један дан млађи од Митрополита.

    “Имали су једну заједничку основу у теологији и духовном животу коју им је дао њихов духовни отац Свети Јустин Поповић… Отац Јустин је имао посебну љубав према Грчкој и то не у етничком смислу већ као материци богословске истине и вјере и ту љубав је пренио својим ученицима, међу којима је био и Митрополит Амфилохије.

    Митрополит Амфилохије је био јако јасан и чист у својој богословској и еклисиолошкој мисли и истовремено као филантроп и као пастир Цркве све је то уравнотежио у себи. Посебно треба истаћи његову љубав према Истини. Његова ријеч није била строга, али ни компромисна. Био је подвижник и апостол, монах и епископ, и са народом и са Богом. Био је аристократа, достојанствен у правом смислу те ријечи.

    У последње вријеме недавних гоњења Цркве и њега лично са достојанством је све то прихватао и због тога није вриједан жаљења већ вриједан добронамјерне зависти. Нека га Господ упокоји. Био је великог срца и мудрог ума и истинитог живота. Са њим нисам имао неку честу комуникацију, али сам непрестано био срцем повезан са њим и због тога се осјећам и лично као сироче. Био је човјек који је надахњивао људе око себе, зато имамо наду да ће наставити његово дјело и његова ће се вриједност тек показати. Кад сам га год сусретао, имао сам посебну ганутост, посебну радост и осјећај подршке и бриге”, казао је Митрополит месогејски и Лаврија др Николај Хаџиниколау.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Dragi рече

    Od kako se sećam, bio je tu, sa nama.

    Чини ми се да је и даље са нама.

    Бог нека му да покој души и насели га у рајска насеља.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    RS.SPUTNIKNEWS.COM

    Митрополит Амфилохије је из „Горског вијенца“ изашао. У себи је објединио његова три...

    Делић је, говорећи о митрополиту црногорско-приморском у Дому Војске Србије, рекао да се његовом смрћу десило чудо.

    „Умро је тачно уочи Лучидана. Трећи пут у историји Митрополије црногорско-приморске показује се Лучидан као судњи за ту столицу. Прво Петар Први Цетињски па Петар Други Петровић који је ступио на престо и упокојио се на исти дан. Ево сада и Амфилохије Радовић који је и по томе њихов директни настављач. Некако се ти кругови више него симболично затварају и тај знак Светог Луке понавља“, приметио је др Делић.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Митрополит оставио опроштајно писмо: Дака Давидовић о његовим последњим данима – писмо ће отворити Кривокапић, намењено њему и народуdaka-i-mitropolit-640x362.jpg

    Добротвор Српске православне цркве Миодраг Дака Давидовић из Никшића скрхан великим болом поклонио се сенима митрополита Амфилохија.Он каже да је владика оставио опроштајно писмо које ће благовремено отворити мандатар за састав нове Владе Здравко Кривокапић.

     Оно је намењено њему и народу. Последњих дана је најмање десет пута рекао да ће за Светог Луку бити на Цетињу поред одра Светог Петра Цетињског. Ми му нисмо разумели поруку. У пар наврата је рекао –доћи ћу жив или мртав. То је свима нама требало да буде опомена, али смо били убеђени да је прошло најгоре. Надали смо се да ће наша драга докторица Јелена Боровинић успети да уради немогуће. Наш митрополит је оставио неколико аманета и писано и усмено о којима можемо сведочити ја и отац Јустин. Замолио сам га да нам то напише иако је био у великом грчу и болу. Он је успео да остави то писмо верном народу и посебно мандатару Кривокапић – каже Давидовић, кога је митрополит Амфилохије одликовао орденом Светог краља Милутина поводом обнове манастира Острог.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Данас и сутра у Подгорици ће се видети ко је био и јесте Владика Амфилохије.

    То што је он урадио у Црној Гори и владика Атанасије у Херцеговини је величанствено!   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...