Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Упокојио се у Господу митрополит црногорско-приморски Амфилохије

     

    v-15394-1578666969-655.jpg

    У петак 30. октобра 2020 године у 8:20 часова, у Клиничко Болничком Центру Црне Горе, после примања Свете Тајне Причешћа, упокојио се у Господу Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско- Приморски и Егзарх светога трона Пећкога г. Амфилохије. О свим другим детаљима у вези са сахраном високопреосвећеног Митрополита јавност ће бити ускоро обавијештена.

    Вјечан спомен и Царство Небеско!

     

    Извор: Митрополија црногорско-приморска




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 10 часа, Родољуб Лазић рече

    Ја? Свашта с тобом. Па не журим ја, али погледај мало боље па ћеш видети да се некима баш жури. 

    Ај' па покажи ко од клира ради тако нешто.

    За народ ме не чуди. До пре деценију-две код већине њих ил' си чо'ек (значи светац) ил' нечо'ек (значи виђен за преисподњу), нема средине. Сигурно да још има таквих и најгласнији су. Полако, све ће то лећи на своје. Оно што је несумњиво је да је за велику већину тамошње црквене заједнице он учинио за ЦГ скоро колико и св. Петар Цетињски. То једноставно и јесте тако, гледајући на стање заједнице пре '90.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Јанко рече

    Ај' па покажи ко од клира ради тако нешто.

    За народ ме не чуди. До пре деценију-две код већине њих ил' си чо'ек (значи светац) ил' нечо'ек (значи виђен за преисподњу), нема средине. Сигурно да још има таквих и најгласнији су. Полако, све ће то лећи на своје. Оно што је несумњиво је да је за велику већину тамошње црквене заједнице он учинио за ЦГ скоро колико и св. Петар Цетињски. То једноставно и јесте тако, гледајући на стање заједнице пре '90.

    Ко од клира!? Први Атанасије, кад је био први пут код одра, каже донео му тропар који су му спевали богословци из Призрена, и цитирао Макасима који је рекао да смо изгубилиу богослова и владику а добили свеца. Па онда Јоаникије, који је констатовао да се упокојио дан пред Петра Цетињског, и два пре Његоша, и да се нада да ћемо прослављати свету тројицу јерараха (тј. Петра Цетињског, Његоша и Амфилохија). Јуче видим неког сваштеника на сајту Митрополије, подужи панегирик, онако како Црногорци већ знају. Чујем и неки јеромонах са Свете Горе му спевао тропар....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Родољуб Лазић рече

    Ко од клира!? Први Атанасије, кад је био први пут код одра, каже донео му тропар који су му спевали богословци из Призрена, и цитирао Макасима који је рекао да смо изгубилиу богослова и владику а добили свеца. Па онда Јоаникије, који је констатовао да се упокојио дан пред Петра Цетињског, и два пре Његоша, и да се нада да ћемо прослављати свету тројицу јерараха (тј. Петра Цетињског, Његоша и Амфилохија). Јуче видим неког сваштеника на сајту Митрополије, подужи панегирик, онако како Црногорци већ знају. Чујем и неки јеромонах са Свете Горе му спевао тропар....

    И ми смо певали почетком деведесетих тропар ави Јустину и в. Николају на гробу у Ћелијама и у Лелићу крај кивота.

    Када ћеш да схватиш да народ/клир има право да верује како хоће и изрази своју веру, а Црква је ту да да коначни суд.

    Не свиђа ти се што га виде као "морачку стену"? 

    Опет и опет - поред свега што сам критиковао за живота, за мене јесте свети из разлога које сам већ навео. Очигледно имаш проблема са јасно израженим и аргументованим ставом и једних и других (за и против) ако се супротстављају твом мишљењу. А понајвише са схватањем појма "светост". 

     

    Волео бих да могу видети тебе у времену Аве или Николаја, како би говорио за њих. Поларизација је била слична. И оних који вичу "свет!", и оних других, пљувача, као и "неутралних" попут тебе.

    СУТРА ћеш да се изненадиш колико њих ДАНАС сматра Тасу прозорљивим, светим. Озбиљних, верујућих...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Напорно је с тобом разговарати. Питаш ме "ко од клира", ја ти кажем, ти онда одеш на другу страну, причаш о народу, па још онако са висине, доцирајућим тоном (а баш чудно да неки богослов то ради) "кад ћеш схватити..."

    Ваљда је једино битно да Родољубу очиташ лекцију, то је поента,  колико видим.

    Тако да нема потребе више да ме запиткујеш да бих слушао твоје промашене поуке и нетачне констатације о мојој маленкости.  

    И молба неком богослову, ако чита "Поуке", а није од оних који сву осталу форумску популацију третира као недорасле средњошколце,  и притом није осоран и арогантан: дођи, брате, осветлај образ.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Родољуб Лазић рече

    Ко од клира!? Први Атанасије, кад је био први пут код одра, каже донео му тропар који су му спевали богословци из Призрена, и цитирао Макасима који је рекао да смо изгубилиу богослова и владику а добили свеца. Па онда Јоаникије, који је констатовао да се упокојио дан пред Петра Цетињског, и два пре Његоша, и да се нада да ћемо прослављати свету тројицу јерараха (тј. Петра Цетињског, Његоша и Амфилохија). Јуче видим неког сваштеника на сајту Митрополије, подужи панегирик, онако како Црногорци већ знају. Чујем и неки јеромонах са Свете Горе му спевао тропар....

    To za tri tamosnja jerarha je rekao i backi, nemoj da potkradas. :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 часа, Вукашин рече

    Није морало одмах да се пише да је +Амфилохије убио корону. Сад ће да се смеју.

    Опомена да негујемо смирен дух.

    Писали су и да не може да се разболи и да нема короне гдје су литије и свети, закснили са почетком љечења, помагали ширењу заразе.....итд.

    И нико није рекао извините погрјешили смо поред трагичних писљедица које се броје животима.

    Чак и светост се неукусно контекстуализује у пололитичком смислу, отуд кампања да је Амфилохије свет, јер тако "освештавају" своје агенде, пројекте, добијају изборе и сл, све ово нема никакве везе са личном светошћу Амфилохијевом нити са поштовањем и љубављу према њему, променом, канонизацијом и сл. 

    Него се ради о почитичком и самим тим нецрквеном пројекту гдје је и мртав Амфилохије предмет дневно политичке манипулације.

    Временом ће се ово разликовати јер неће бити овог политичког контекста као што га нема код Јустина и Тадеја.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

    Напорно је с тобом разговарати. Питаш ме "ко од клира", ја ти кажем, ти онда одеш на другу страну, причаш о народу, па још онако са висине, доцирајућим тоном (а баш чудно да неки богослов то ради) "кад ћеш схватити..."

    Ваљда је једино битно да Родољубу очиташ лекцију, то је поента,  колико видим.

    Тако да нема потребе више да ме запиткујеш да бих слушао твоје промашене поуке и нетачне констатације о мојој маленкости.  

    И молба неком богослову, ако чита "Поуке", а није од оних који сву осталу форумску популацију третира као недорасле средњошколце,  и притом није осоран и арогантан: дођи, брате, осветлај образ.

    Као што видиш, слабо пратим ко шта каже, самим тим не занимају ме струје, поделе и сл. Питао сам "ко" јер не пратим, не интересује ме.

    Аргументе о животу Цркве у ЦГ ниси ни прокоментарисао.

    Имаш проблем дефинитивно, мене не занима да ли си ти Зоран, Родољуб или неко трећи - моје писање није спрам саговорника већ спрам теме и аргумената.

    Превише придајеш себи на важности.

    П.С.

    Да осветла образ? Ти си на вечитом такмичењу, двобоју? Онда ти стварно није лако.

    Мишљење сам ти рекао, ради да њим шта хоћеш - канта, спам, вајрус-волт, десктоп, стварно ме не дотиче. Као ни твоје велико Ја.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Писали су и да не може да се разболи и да нема короне гдје су литије и свети, закснили са почетком љечења, помагали ширењу заразе.....итд.

    И нико није рекао извините погрјешили смо поред трагичних писљедица које се броје животима.

    Чак и светост се неукусно контекстуализује у пололитичком смислу, отуд кампања да је Амфилохије свет, јер тако "освештавају" своје агенде, пројекте, добијају изборе и сл, све ово нема никакве везе са личном светошћу Амфилохијевом нити са поштовањем и љубављу према њему, променом, канонизацијом и сл. 

    Него се ради о почитичком и самим тим нецрквеном пројекту гдје је и мртав Амфилохије предмет дневно политичке манипулације.

    Временом ће се ово разликовати јер неће бити овог политичког контекста као што га нема код Јустина и Тадеја.

    Са дистанце се све боље види. Тек ће за неких 20-30 година моћи да се сагледа целокупно дело +Амфилохија.

    Разумем и овај тренутак, само да не буде одушевљавање у празно, већ да води ка промени. Лако се запалимо, а још брже охладимо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 4.11.2020. at 4:18, Родољуб Лазић рече

    А мислим да је овде на форуму свима јасно - последњи и непобитан доказ да је он свет биће кад му Ђуровић ослика икону. :smeh1:

     

    Не реци двапут!  :)  

    Ђуровић јесте свашта лапрдао спроћу Митрополита, ( по оној народној: ко се воли - тај се гони), и Ђуровић зна да му је старац све опростио...  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Вукашин рече

    Са дистанце се све боље види. Тек ће за неких 20-30 година моћи да се сагледа целокупно дело +Амфилохија.

    Тачно! 

    Али и сад видимо да га народ изузетно поштује и воли, зато је силни народ клечао кад су проносили његов  ковчег ...

    неко рече: На колена су му пали они које је он уздигао и исправио ... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Golub рече

    Тачно! 

    Али и сад видимо да га народ изузетно поштује и воли, зато је силни народ клечао кад су проносили његов  ковчег ...

    неко рече: На колена су му пали они које је он уздигао и исправио ... 

    WWW.NOVOSTI.RS

    OD kako je pre trideset godina u Crnu Goru došao mitropolit Amfilohije, od tada počinje velika duhovna obnova, pre svega obnova vere u narodu.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Није спорно да се за 30 година његовог владичанства променио однос народа према цркви најпре због митрополитовог личног ауторитета. Сад Црногорци имају прилику да покажу да су у њему препознали Христов ауторитет и да ће та промена бити трајна.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...