Jump to content
  • Александар Милојков

    Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И „ПОРТПАРОЛСКИМ“

     

     

     

     

     

    „Оне који ти противрече изобличи силом својих врлина,
    а не својим острашћеним речима“ (Ава Исаак Сирин)

    Као епископ и пастир верника Западноамеричке епархије, објавили смо током прве недеље Свете и Велике Четрдесетнице Саопштење које је имало за циљ да разјасни недоумице наших клирика и верника по питању свеправославног саслуживања у дијаспори, а конкретно у Сједињеним Америчким Државама. На нашу адресу, наиме, јавили су се наши свештеници и верници са питањем да ли смеју да саслужују са свештенством и народом из других православних јурисдикција, с обзиром на то да су били збуњени приспелим противречним информацијама око тог питања. Разни весници (а не један) са збуњујућим порукама били су повод објављеном Саопштењу.

    Објавивши Саопштење, одмах смо добили недвосмислену подршку са разних страна будући да смо објаснили да се канонско-јерархијско и благодатно-евхаристијско општење не прекида када је Српска Православна Црква у питању. Од свештенства из поверене нам епархије, као и из других епархија и од сабраће епископа, укључујући и руске, добили смо само речи подршке и захвалности због настојања да се спречи „скретање у неканонско отцепљење од општења“ и саслуживања Оваплоћеном Логосу „Који приноси и Који се приноси“ у Светој Литургији васцелог света. Иако је ово саопштење наишло на свесрдно одобравање и похвале, у нашој свести је остало уверење да нисмо учинили ништа више од оног што нам је сами Господ заповедио као каквом-таквом епископу и пастиру.

    Maksim222.jpg.f4f8299e3a5251e50efaab9572e122c2.jpg

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“ (http://www.spc.rs/sr/opasni_portparoli). У нади да је његово реаговање било резултат врло жалосног неспоразума, а не свесног извртања чињеница, пожелели смо да дотичном сабрату у епископству појаснимо своје ставове. Прво и најважније: наше Саопштење је написано да би у тренутку збуњености око једног питања помогло нашим верницима у западној Aмерици. Стога изазива чуђење што на њега реагује неко коме, као што ће се јасно видети у наставку, овдашња ситуација није ни блиска ни разумљива. У том смислу, истичем да наше Саопштење садржи у суштини само један став и он се тиче поглавито канонског стања у америчкој дијаспори а заснован је на следећим чињеницама:

    1. И поред текућег великог и болног проблема у односима између двеју Патријаршија, Васељенске и Московске, поводом тзв. украјинске кризе, ми православни Срби општимо и са једном и са другом, непромењено, као и до сада, као што то, уосталом, чине и све Православне Цркве по свету. У Саопштењу се та сушта чињеница констатује.
    2. Ниједна од постојећих православних канонских јурисдикција у Америци (укупно их има осам) нити њихове канонске епархије нису у расколу са Српском Православном Црквом. То је радосна вест за све доброжелатељне Србе, били они део јерархије или лаоса Божијег.
    3. Сабрање канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава постоји и успешно дела на овдашњем простору већ девет година на основу одлуке Предсаборске свеправославне конференције од 6-12. јуна 2009. године. У међувремену је сва православна Сабрања по свету потврдио Свети и Велики Сабор одржан на Криту 2016. године. Ако обратимо пажњу, видећемо да су у свим званичним документима, као и на званичној веб страни Епископског сабрања (http://www.assemblyofbishops.org/about/canonical-jurisdictions), тачно набројане канонске јурисдикције које према свеправославном консензусу делају на тлу Сједињених Америчких Држава, о чему се свако добронамеран и недобронамеран може обавестити. Све те јурисдикције (укључујући и српску) набројали смо у Саопштењу да не би било конфузије ко је ту канонски а ко није (не заборавимо да српска јурисдикција у Америци обухвата више парохија са обраћеницима ради којих је нашу српску јурисдикцију требало поменути). Српска Црква никада није саопштила да са неком од побројаних јурисдикција не треба општити. Према томе, пошто ниједна ранија или недавна синодска (или саборска) одлука Српске Православне Цркве ништа не мења по питању канонског свеправославног општења у Сједињеним Америчким Државама, ми смо наше вернике подсетили на ту чињеницу. Додајмо као важно и то да је, знајући шта је став нашег Сабора, и Епископски савет Српске Цркве у Америци ове године по питању свеправославних саслуживања закључио да српски јерарси наставе са сарадњом и саслуживањем са свима у Америци као и до сада. Дакле, ништа самовољно ни произвољно нисмо тврдили, па је далеко од истине тврдња Преосвећеног теолога да смо наступали као „слободни стрелац“.
    4. Узевши речено у обзир, нетачна је тврдња епископа бачког да се нашим Саопштењем препоручује саслуживање са било којом црквеном заједницом непризнатом од стране Српске Православне Цркве (видети и наш коментар ниже). Напротив, Саопштење, чији је циљ да охрабри вернике да не мењају столетњу праксу, нигде, ни имплицитно ни експлицитно, не заговара општење са „аутокефалном Православном Црквом Украјине“ (непризнатом од Српске Цркве), као ни са њеном јерархијом. Између којих редова је баш то чега нема (а не оно што ми, супротно томе, тврдимо) могао да прочита видовити бачки епископ остаје енигма.
    5. Свако тенденциозно повезивање „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ и некаквих „грађана“ из те земље са нашим Саопштењем (а управо ту немогућу мисаону акробатику изводи бачки епископ у тексту „Опасни портпароли“) јесте недобронамерно и апсолутнонеосновано. Као што је познато, јурисдикција Васељенске патријаршије у Сједињеним Америчким Државама укључује и Украјинце али они нису део поменуте новоосноване „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ него су одавно у саставу Васељенске патријаршије (много пре ове наше 2019. године). Са њима су српски јерарси деценијама саслуживали, и дан-данас то чине, не игноришући ту еклисиолошку датост, док сасвим одбацују дневнополитички контекст у који жели да их прокрустовски смести епископ бачки када изнова инсинуира у свом тексту да ми, набрајајући Цркве са којима смо у општењу, „мудро прећуткујемо“ Порошенкову „Православну Цркву Украјине“. Старији, али ипак очигледно неупућени, бачки владика заборавља да „Порошенкови Украјинци“ не постоје као црквени ентитет у Америци (него као туристи долазе у посету), те је сувишно било уопште спомињати их (као што је неумесно, међу осталим сувишним стварима, маштовити владика Иринеј у свом тексту поменуо и Мираша Дедеића).
    6. Сасвим је нетачно да је епископ Максим, како инсинуира аутор текста „Опасни портпароли“, позвао све на „свеправославно саслуживање“ на Недељу Православља. Напротив, као што стоји у Саопштењу, тај епископ је само охрабрио своје свештенство и вернике да у својим местима наставе са досадашњом праксом. Он, осим тога, није мислио да „убеђује“ оне који међусобно не саслужују да то чине – опет епископ бачки врши учитавање у поменуто Саопштење! – него је своје вернике једноставно подстакао да опште са онима са којима су и до сада општили. Уистину, био је то позив и подстицај који је донео радост добронамернима (сходно „праву свакога православног епископа, клирика и хришћанина на примену позитивних канонских прописа“, да цитирам аутора текста „Опасни портпароли“). Како је пак бачки владика успео да у амерички контекст трансплантира проблем несаслуживања представника Јерусалима и Антиохије (у Америци) нама заиста није јасно. А проблем је буквално непостојећи будући да парохије из некадашњег Јерусалимског викаријата у Америци већ скоро десет година постоје као делови већ постојећих разних јурисдикција и, самим тим саслужују са представницима Антиохије (једна од таквих бивших јерусалимских парохија је драговољно дошла под омофор епископа западноамеричког). Колико сазнајемо, православни Срби по целој дијаспори су и ове године, премда у датим околностима, саборовали са Јелинима, Русима, Румунима, Бугарима и осталима. Чујемо да су недавно руски и цариградски свештеник у Бечу заједно служили! Да опет поновимо: Срби у Америци настављају да се молитвено сабирају са онима које су обухваћени нашим Саопштењем.
    7. Можда због тога што не познаје довољно канонску ситуацију у дијаспори или зато што је непажљиво читао наше Саопштење епископ бачки није схватио да ми уопште не позивамо на општење са некаквим „грађанима“ (Филаретом, Епифанијем и Макаријем). Тако нас, уосталом, није схватио нико осим њега, што је, признаћете, само по себи симптоматично. Понесен жаром, он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема). У свом обраћању, епископ бачки нам је (питамо се, у којој улози?) отворено поставио и низ других директних питања на која нам не би тешко било да одговоримо када би она имала иоле везе са нама. Али, срећом, немају! Заиста нам је несхватљиво да се један стари јерарх и бивши професор универзитета у своме писму није успео фокусирати на једину тему-питање иначе врло кратког Саопштења: да ли православни Срби у Америци могу или не могу да учествују у заједничком богослужењу са свим осталим православнима (испоставља се да могу!), него је одлучио да изнесе низ оптужби, клевета и инсинуација, држећи нам при том лекције (по мало из канонског права, дипломатије, еклисиологије, а помало из етике, схватања аутокефалности итд.).
    8. Да је наше Саопштење било јасно и плодотворно како за нашу паству тако и за друге, говори и податак да је у Недељу Православља широм наше Епархије (а како видесмо и у многим парохијама Епархија Српске Цркве у дијаспори) било црквено општење са свим канонским јурисдикцијама. У неким градовима до свеправославног (или, како је неком милије: „међуправославног“) саслуживања не би ни дошло да није било нашег Саопштења. Осим тога, за неке наше парохије и мисије би погубна била препорука „да се клонимо општења“, попут мисије у Бојзију (држава Ајдахо), у којој наш народ опслужује осведочени пријатељ наше Цркве и народа и гостољубиви домаћин Јелин архимандрит Нектарије Серфес. Јесмо ли заиста доспели дотле да нам се узима за зло то што се боримо за елементарнуцрквеност? Можда би могао помоћи податак да чак и Синод Руске Заграничне Цркве у Њујорку допушта својим верницима да одлазе у храмове Васељенске патријаршије у дијаспори, не уважавајући у потпуности одлуке Москве око потпуног прекидања заједништва будући свестан шта то у пракси значи. Тако, сазнајемо, многи руски пастири у дијаспори не бране своме народу „да прима причешће у грчким храмовима и грчким верницима у руским црквама“. И закључује један руски јерарх: „то је различито од одлуке Московске Патријаршије“ (видети: https://www.synod.com/synod/engdocuments/enart_bpgeorgeinterviewaus.html).

    Да завршимо овај осврт. Истина је да епископи у отаџбини понекад нису свесни изазова са којима се сусреће наша паства у расејању. То им се не може замерити. Али остаје тужан и горак осећај када се једном искључиво пастирски надахнутом реаговању, какво је било наше, припишу неке сасвим друге намере и учитају непримерене конотације („неке нетачности и погрешне поруке“). Док је мотив нашег Саопштења искључиво пастирски, питамо се који су мотиви обраћања које обилује ad hominem заједљивим провокацијама!? У нашем Саопштењу се не може ни наслутити (осим ако се машти пусти на вољу) држање било чије стране, сем једино брига за Цркву Христову која је у историји пројава Тројичног Божанства. Ту исту бригу не негирамо Преосвећеном епископу бачком, али му овим текстом показујемо да он, а не ми, „свесно замагљује и изврће ствари“. Овај преосвећени сабрат је у свом осврту на наше Саопштење искривљено представио наше еклисиолошке (а и неке теолошке) ставове. Разумемо га делимично: свакоме се може десити да у брзини или у стању премора изнесе погрешно тумачење чињеница (у овом случају низ неистинитих тврдњи!). Међутим, исти епископ Српске Цркве је српској јавности допустио себи нешто много горе: једног свог брата у епископству је без иједног ваљаног аргумента представио као особу која манипулише истином прећуткујући чињенице и инсинуирајући при том да је тај епископ нечији „портпарол“. Преко такве клевете у овом нашем одговору нисмо могли прећи. Све остало му, као и много пута до сада, опраштамо. За коју му је сврху требао тај жалосни (ис)пад, знано је, вероватно, само њему.

    Напослетку, служба епископа у Цркви има изнад свега евхаристијско-жртвени карактер. Благодарни Господу на дару епископства који одговорно делимо са нашом браћом у Светом Архијерејском Сабору Српске Цркве, верујемо да испуњавамо обавезу чувања јединства Цркве Божије, жудећи за Царством Божијим у коме нема деоба него где ће сви бити „једно“ (уп. Јн. 17, 21). Остаје нам да се молимо да Господ у нашим међуљудским односима још сада, у историји, очисти све оно што са Његовим Царством нема ништа заједничко. А свима нека дарује „дух смиреноумља, трпљења, љубави и неосуђивања ближњих“.

    Епископ западноамерички Максим

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 часа, Александар Милојков рече

    Рекао сам да та лична "пецкања" нису тема због којих сам ову вест објавио нити желим да их коментаришем. Хтео сам да прокоментаришем само конкретан садржај преписке двојице архијереја. Њихова међусобна, лична "пецкања" и "провоцирања" са тим разним спорним називима, оставимо њима лично, да их међусобно изгладе. Могло је и без етикете "портпаролисања", али је исто тако могло и без узвраћања у Ламеховом стилу (Пост 4, 23-24). Али о томе, понављам, не желим да расправљам. Сматрам да такве расправе само распирују жеравицу пецкања, прозивања, провоцирања...а то никоме од нас ваљда није циљ. Мени у читавој овој причи уопште није занимљива лична препирка њих двојице, већ тема Цркве о којој су у својим обраћањима говорили.

    Pa zar ti je to postalo tek sada jasno? Nekako mi se cini da nisi tako razmisljao u pocetku. Pokusavao si da dokazes kako mi yajedno sa baba Jelicom ne razumemo stvari. Zaista me cudi od tebe da ovako nastupas. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Ведран* рече

    Па и нама је та тема 'занимљива', тема Цркве. Да није Цркве, могли би и блатом да се мажу по лицу, или нечим горим, гарантујем да се овде нико не би ни јавио. 

    То не мења чињеницу да је пецкање било повод за писање, па је ЗАТО релевантно. Није то нама "занимљиво" ради тога што смо ми фасцинирани пецкањима и жацкањима. 

    Има и то да су поприлично харизматични људи у клинчу.

    Или боље, поприлично занимљив избор: један знаменит и веома харизматичан епископ а други млад, исто "снажних леђа", и донекле ексцентричан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Наравно! :skidamkapu:

    Нисам знао. Хвала на овој информацији. :naklon:

    Копирао сам са Светигоре па је могуће да су они први почели да ,,перу руке" од овог случаја. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 часа, farisejski.bukvojed рече

    Колика је камата на тридесет сребрњака?

    Ово је сурово знамо сви колика је камата.Конопац је камата.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Александар Милојков рече

    Емисија је била пре става Сабора СПЦ по овом питању.

    Да, утицали сте на СА Сабор својим ставовима. dobardecko

    Из Вашег излагања бих закључио да не владате овом материјом. Заправо, мени, који сам у Кијеву провео у континуитету готово 5 година, а сада одлазим бар једном годишње, делује као да сте овој теми посветили вече пре емисије. Мислим бар на онај део у којем помињете дешавања у Кијеву. 

    О Сабору у Харкову и његовим последицама као да сте се информисали са Википедије а о томе су написани томови. Такође, нема помена предсаборских дешавања, нема помена скандала... Несигурно.

    Надам се да не замерате.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    .

    Ima Vas ovde koji posedujete obrazovanje, pamet, prostu logiku, srce, dar Duha svetog, informacije … Takođe, ima i nas koje ove teme interesuju i takođe smo zabrinuti, kada 'osetimo' da se nesto lose dešava, ali smo, u odnosu na neke od Vas, kojima je (cela) oblast (ili deo) teologije mozda i životno zanimanje, uskraćeni najmanje za obrazovanje i informacije. Ovde pod informacijama, pre svega, mislim na informacije koje dolazi prvenstveno iz obrazovanja, a ne iz medija (a koje su i nama dostupne), (dakle, mislim na informacije i saznanja koje proizilaze iz obrazovanja a tiču se Crkvene istorije, Crkvenog prava, ... ).

    Iako iz prethodnog proizilazi da  ima nas 'hendikepiranih,' u odnosu na neke od gore pobrojanih, a potrebnih osobina za potpuno razumevanje date teme, ali da npr. ne manjkamo (bitno) u posedovanju veština logike, tj. prosto govoreći, metoda pravilnog mišljenja, ili još prostije možemo da (često, kako je uvek nemoguće) razlikujeo crno od belog i sabiramo do 10 I sl.

     

    Sada, posle ovog gore uvoda, koji sam morao da stavim, da bi mi onaj koji mi bude odgovarao, na ta neka moja pitanja, znao zašto pitam ono što ću pitati. Tj. ukazujem na taj svoj hendikep koji imam da bi nešto razumeo, a muči me.

     

    Sledeća moja pitanja se tiču ove teme, zapravo ličnosti iz teksta iz prvog posta ove teme, tj. e.Maksima.

    Ako (samo) pretpostavimo da on sada ne deluje u skladu sa onim što SPC jete (ili teži ili bi trebala) da bude. Gde je tu odgovornost SPC. Kako je on došao u poziciju tog čina i to (tako) mlad? Da li su njegove osobine prethodno bile nevidljive? Kako dobija eparhiju i kako da je dobio baš tu (trenutno čini se) ne nebitnu u razvoju aktuelnih dešavanja u pravoslavlju? Da li je e.Irinej bački (ili neko drugi) ranije da sprečiti predstojeće događaje. Negde još ranije, tokom školovanja Maksima, razvoja njegove karijere, kod glasanja za dobijanje eparhije (ako tako nešto i postoji)? Da li je bilo prostora i postojanje prostora za preventivno delovanje ili se ovo sve slučajno desilo tj. izmiče spontano kontroli?

     

    Ako ko odluči da mi odgovori može i u kratkim rečenicama, da ne gubi previse vremena, a ja ću se potruditi da shvatim nedorečeno. 

    .

     

     

    .

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Не разумем како се из теолошког знања може закључивати о биографији да не кажем каријери епископа Максима.Али није било никада овако турбулентне кризне ситуације па није могао да се искаже.Није он ни тако млад има 51 годину.Например епископ Лонгин који је у Источноамеричкој епархија у којој има много више Срба изабран је на прво епископско место са 29 горина.

    Западноамеричка епархија није много значајна јер тамо нема толико Срба.

    Он је био викар Дабро -босанског митрополита и очекивало се да он дође на то место, али чим није дошао значи да је постојао неки разлог.

    Наиме епископије у српским земљама(територија бивше СФРЈ) јаче су од епископија у дијаспори и не сматра се наградом када се неко пошаље из Матице у дијаспору.

    Имао је он и неке амбивалентне потезе али је прелажено преко тога.

    Наиме у Матици је епископ апсолутна власт и у свим доменима у својој епархији док је у дијаспори практично запослен у Цркви и зависи од црквеног одбора поготово у САд где се често питају најбогатији и најутицајнији.

    Ето толико мали одговор на компликовано питање али у мају ће се више знати о свему.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Иако у овом спору стојим на позицији епископа Иринеја, једног од водећих српских интелектуалаца, треба подсетити (иако већина овде зна) да је епископ Максим био ментор нашем форумашу Милојкову приликом израде докторске дисертације, а тек предстоји одбрана. Стога, апелујем да будете блажи према Александру јер вероватно овде наступа "везаних руку", свесно и из сасвим часних побуда.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...