Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

    E Бр 48/20

    25. фебруар 2020

    Милтон – Торонто

     

    СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

    СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

    Б Е О Г Р А Д

     

    Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
    24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

    1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
    Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

    2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
    Епископа нису консултовани.

    3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

    4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

    5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
    регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

    6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

    7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
    транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

    8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
    измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
    нису биле ни позване.

    9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
    непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

    10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
    Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

    11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
    сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

    12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

    13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
    прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
    дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
    интернет адреса.

    14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

     

    Светом Архијерејском Синоду одани,

    ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

    ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

     

     

    ***

     

    пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 41 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Мене због своје браће заиста забрињава секташки менталитет по коме је довољно да не мислим о нечему као њихов духовник па да ме презру и тихо гоне.

    :)) :)) :)) :)) 

    Дал је могуће да си ти од свих ово написао? :)) :))  :)) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    То су григоријеимани или ђедоимани како како их је назвао о. Зоран а сигурно их има још сорти:)))
    Заиста човјекопоклоници под изговором да су то живи светци, али и живи светци грјеше.
    Атанасије и ако је светац, само ја па ја и опет иза тога ја, поред њега епигони само климају главом и расту у духовне дебиле који се никада и неусуђују да мисле, а услов свих услова или катепгорички императив је: Реко Таса.

    И кад Таса каже да на мене ставља упитник јер имам позитивно искуство и мишљење, онда читава секта мисли да је богоугодно да ме газе, а минимум послушања да ме презру, да не говорим о томе шта се испод жита ваља.

    Заиста морам да кажем духовни дебили, сав однос са Богом, сво "духовно" искуство, мишљење ставови све је кроз неког човјекабога, а не Богочовјека.
    Али ајде и то да се дозволи, али шта кад тај неко падне, пошандрца, посенили, умре, грјеши?
    Онда сви падну, пошандрцају, посениле, и грјеше.

    То није и не може бити примјер и мјерило православног хришћанина, који је прво Божији и свој, па онда све друго.
    Ово има своје теоретске изворе и поктиће: релациона онтологија изврће самоистовјетмост суштог и уводи првенство релације они који то прихвате постају духовни дебили разумјевајући своју суштини као релацију са еписком, они се у крајњиј линији изопачују у (несвјесне) паипсте.

    Зато имамо посла са јересју која на првом плану напада душу, саморазумјевање и измјешта нашу суштину "у име Бога" из нас самих у филозофску, идеолошку, социјалну, политичку и манипулативну екстазу.
    Никако у духовну, благодатну и Свето Духовну екстазу.

    Ова замјена филозофког-онтолошког са Црквеним православним духовним искиством је кључна тачка ове јереси.

    Духовно неопитни вођени самопрокламованим свецима се онтолошки одваљују и одваљују једни друге умишљајући да је то духовност.

    Дијагностичка разлика је у томе што се онтолошка екстаза да изазвати устаљеном "филозофском" процедуром, индоктринацијом и учењем ,а духовно искуство изазива једино лично Бог, док за онтолошки екстазу Бог и није потребан и зашто се мучити подвигом и чекањем, кад при руци имамо моћ?
    Никола Лудовикос је популарно описао суштину критикујући Зизијуласа: Дечко се доведе у егзистенцијално онтолошки екстазу - а јадна дјевојка мисли са је волим.

    Дакле то није љубав ни Љубав, него филозофојом изазвано повишење свјести, нови опијум за народ, егзистенцијализам за масе под кринком православља, а никако не пеавославно светоотачко духовно искуство.


    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    spacer.png spacer.png spacer.png spacer.png  Дал је могуће да си ти од свих ово написао? spacer.png spacer.png  spacer.png      

     

    Вјерујем ти да тако видиш, али грјешиш, као што си пароноисао да те тражим ван форума, а параноисао си јер си по своме склопу рачунао да си заслужио, међутим ја препуштам Господу. Теби замјерам што си ме назвао псом, што си политички коректно рекао да могу да ти дислајкујем, што си упорно са полу аргументима нападао Порфирија. Што се тиче оца Зорана захвалан сам ти, ти си на неки начин несвјесно кумовао да ми буде духовник, ти си се тога први сјетио и свједок си како се одиграло.У једном од првих наших међусовних обераћања сам ти рекао да се плашим да си се искомплексирао о оца Зорана, односно некако си се превише везао за њега и мене кроз њега гледаш, али погледај ме и овако. Зорана сам испитао молитвом и то је било пресудно - што сам осјетио његове молитве, пресудно да наћуљум уши, осјетио сам ја и Тасине молитве и чудо, али аналитучки ум искуство и други узуси ме теже на овим позицијама - сигурно дјелимично погрешним.Али конкретно око факултета и око устава изашло је да смо у праву, да је то став Цркве.Добро мало сам бранио оца Зорана, кад ми се чинило потребно а чини ми се да је још и надам се да ћу имати прилике.Ратзмијем његову ситуацију јер сједим у Требињу и пишем о +Григорију, +Максиму, +Атанасију без да их чешем по ушима, мого би ти да хоћеш да знаш шта то значи, јер многи мисле исто, али су такође свјесни какве су посљедице, слично је у Црној Гори.

    Теби још хвала што бринеш да мој однос са мојим духовником не постане неправославан, јер очигледно је да таквих има.

    Пошто си ту од почетка можеш да будеш и у бесконачност - што се мене тиче и исповјест да слушаш, па да поред престижног духовника имам и ђавољег адвоката који ће да помогне усавршавању.

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, Просечан србенда рече

    А не знам ни зашто је толико страшно када неко промени мишљење макар овде на форуму? Па живи смо људи ваљда и уз то још и грешни.

    Лепо је кад неко промени  мишљење, још сако се покаје. Још ако затражи опроштај од оних према коме се огрешио...а грешимо свалог секунда.

    Овде има више "струје" где је отац Зоран у центру (сам је себе ставио, то ј енеоспорно). Најпре оно око ПБФ, е сад људи који су се слагали са Ђуровићем у неким ставовима и они који нису. Онда су они који нису делили његове ставове, нас неке који се јесмо слагали са Ђуровићем сврставали у неке ботово, спин-мајсторе и шта све већ. Треба рећи да је целукупан Синод био на линији неких Ђуровићевих ставова - или боље рећи његови, а и неких од нас, ставови су се поклопили са Синодом.

    Онда је устала хајка и на Синод - то заборављају и неки скриншутери а и неки други. Пљување од Портпарола, преко Патријаха. Било како било...

    Онда се отворило питање ЦГ и САД. САД је отишао у запећак због ЦГ. И гле чуда, ти неки, нека се сами препознају, који су нас не-Ђуровиће сврставали у неке "његове" а њега ко зна чијег, смо стали насупрот Ђуровићевих ставова. Нисмо га вређали, нисмо му много ни противречили, али јасно ставили до знања да се не слажемо.

    Било је таквих апсурда да је неко рекао, када је кренуло ово у ЦГ: "Ааааа-хаааа, а сада ћутите, што сада не пишете", мислћи валда да се неко радује Миловом сатанизму. Показало се да је тема о ЦГ најактуелнија (узгред ја сам је отворио, једну ја, једну Ромејац, и на мој предлог су спојене, ено и сада је једна од најактуелнијих а зове се "Прогон СПЦ у ЦГ од стране конвертита" - моја формулација, потписан Ромејац, пошто је човек најактивнији у постављању информација ту).

    И то је то. Е сад, назовимо их тако,  анти-Ђуровићевци нису били уопђште самокритични, а нити су, бар ј ане прочитах, стали икада у "одбрану" Синода (не треба Синоду одбрана на форуму) када је било напада на њега.

    Сада идемо даље. неки актери проблема(тике) око ПБФ су и у пробелматици у САД. И гле: анти-Ђуровићевци ни једну реч не зборе око неправилности у САД, али "ваде очи" Ђуровићу.

    И ту настаје већа заврзлама. Људи који су ономад око ПБФа били "на страни" Ђуровића (били су на страни ЦРКВЕ) сада нису на његовој страни, мада му "не ваде очи", јер није он па нека фаца нити је овде тема он, него црквени проблеми. Дакле ти људи се понашају НЕлицемерно, не гледају ко-је-ко, ни по бабу ни по стричевима пишу из позиције љубави ка Цркви - макар да и греше.

    Е сад, у тим заврзламам - ево и зашто сада ја "устајем" на Ђуровића, Ђуровић ћера своје. Јер једно је - сваком на образ  и одговорност начин на који то чини - критиковати неке појавве неких људи, друго је имати скроз, по мени, нехришћанску методологију (начин, са увредама, са исмејавњем, са етикетатам, према онима које критикује, а опоненте, ако ико каже реч, ма како аргументовано, Ђуровић почне да "удара по ушима". Ја сам му неколико пута "прогледао крооз прсте" јер ме он као неки "протагонста" уоште не занима, мене занима Црква.

    Пошто је више него очигледно, да он када каже да "брани Цркву", да се бори против неких појава у Цркви (као свептеник и доктор теологије, ок, мислим да и треба да се бори, али како?), дакле очигледно је да то сада ради - великим словима оче Зоране - сада јако ЛИЦЕМРРНО, мењајући тезе и користећи нека догађања да би другима сугериса "аааа-хееее, види шта је ава (ко му даде ту "титулу" не знам, јер ванн шале неке се не би требала кориистити, али ако је сам себи ава нека буде) говорио".

    Па драго "аво" можда можеш друге правити будалама, али мислим да мене не можеш.

    Дакле, да подвучем(о): питао сам те једном "зашто то радиш"?, рекао си да је то дар пророштва. Ја, оче, не могу ни своје (секташке како ти то мислиш) мисли и поисли да лако распознам, камоли духове да распознајем, али овако ћу ти отворено рећи: поштовао сам ја твој дар "пророштва" (наводници су на месту и не случајно) али никада у њега нисам веровао. Поштовао сам и то, и на реч ти веровао да су те закинули на ПБФу. Поштовао сам и то, видех да друге није брига, да си се намучио на западу, децу хранећи и студирајући - ја тако људе гледам добро траћим у њима, наравно тако и у вл. Максиму, посебно валдикама - али оче, плашило ме је то твоје "пророштво", него као неко ко покушава бити објективан, - одакле мени за право да судим о њему.

    Сада не судим али расуђујем, чисто рационално: пошто ти се "пророштво" није остварило, зашто правипш људе будалама? Зашто си ЗЛУРАД да се деси нешто накарадно, да би се твоје "пророштво" остварило? Зашто скоро па лажеш (нека ти скриншутери "туре под нос", а ја нисам истражитељ, али са пар краћих дијалога с амном ја видех да "наводиш воду на свој млин", а све кријћи се иза љубави ка Цркви. Је ли БАШ на тебе спала СПЦ да је браниш, а другога нема него "сви јунаци ником поникоше"? Мислим да није.

    И да додам, не мање важно: мој текст, под мојим именом, је објављен као "супорт" подршка, не теби, али контесту тадашње проблематике - а могао бих 100 текстова написати, знаш оно, избрусиш правоспис, мало накитиш и то, само....имам ја и неког искуства, па то не би било з абацити - али ја не спашавам свет, нити Цркву.

    Молим те, не прави људе будалама јер то људи нису. Не криј се сада иза погрепака неких епископа, да би истерао своја "пророшва" јер не можех их истерати. Волиш Цркву? Супер, онда не терај рацимо дивног валдику давида, или једног Иринеја Буловића, да морају да се ограђују од тебе. Не користи, оче, унутарцрквене проблеме за своју САМОПРОМОЦИЈУ! И, ма колико ти то не пријало - сваки иоле нормалан зна, ако неко умишља и то јоп јавно износи да је пророк, а пророчанства не да му се не остваре, него буде савим супротно - онда је такав човек у дуууубокој прелестии!

    Немам ја ништа против тебе лично, оче - и ја нисам никакав патролог (не знам по којим критеријима ти отац Иван натури титулу "најбољег патролга" у СПЦ?) али знам толико, а имам из ћивота искуства толико, да ствари у којима истрајаваш никако нису добре. Никао....можда су оне делимично и биле, али пошто си их свео на лични ниво, а све сакрио иза црквених проблема - не ваља ти, оче посо'.

    Толико од мене. Ако ти модерациј апусти коментар, ето, не изазивам те, не да Бог, сматрам то бесмислицама, али нити сам поп, нити доктор, па није проблем, ту сам да одговорим. Али немој, оно што мени залепи, да на секташки начин, парцијоално тучеш "иза ђеда на међеда", иза проблема црквебин, иза погрепака неких људи, да се сакриваш. Дакле овде си прозван из следећег: отворено си тврдио да ће бити раскола у САД и у ЦГ, да је митрополит Амфилохије главни смислитељ раскола, а да  би постигао те циљеве подржаће раскол у САД. ТО је твоје "пророштво" и на то сада "навраћаш воду".

    Нема од тога ништа, ма колико сви ми били "ђедоимани" и секташи.

    И да те подесетм. промакло је то овим твојим скриншутерима који ствари деле на ове-и-оне, па ако се, рецимо став Иринеја Буловића подудара са твојим одмах је док је свата и века поп Ђуровић и Иринеј неки "клан" (узгред, то је твоја тернинологија, ти кланови...валда говоримо што је у нама). Нећ бити тако. Дакле да те подсети: ја сам ти, кроз шалу, сугерисао "да тражиш излазну стратегију", а ти ме називаш секташеем и ћераш даље. Ма нема везе какве дијагнозе мени даш....али памети се призови.

    Остало је још само једно, а то је да кажеш: ето, ти си то превентивно деловао. Чак и то да кажеш, а што је неистина, боље је од тога што сада радиш "ето ава говорио".

    И не мање важно, на Светом Јовану се завршава време пророка, али било их је мноштво. Многи оци су имали дар прозорљивости, на дуже и краће. Рецимо Старац Пофирије је "видео" кроз брада своје духовне оце како тегле намирнице и сл. Валадика Николај је, пишући своје диховно благо, ко га је изучава (не читукао па ко борбаши млатарао около како му се ћеефне) он је сакривао, бирао речи, формулације, да сакрије свој дар прозорљивости.

    А ти? Свој ставио на пијацу, све са увредама, све са етикетирањем СВЕ ЈЕДНОГ ЈЕДИНОГ човека, колико сам ја видео, за ових пола године (могу мислити шта беше за 3-4 годиен).

    Закључак: раскола нема нити ће га бити, а твја "пророштва" су пуцањ у празно. Ко је тебе надахљивао за њих, то је твоја ствар, али не истрајавај макар јавно јер можеш неке неуке, неинформисане, да оштетиш. Жив био.

    Поклон, драги оче, целив твојој освештаној десници, коју Црква освешта, и Дар ти дарова већи од анђеоског! Не знам за тебе, али до костију и коштане сржи, мене је страх да неке мајушне дарове - јер за боље не бејах спосбан, никакав - страх ме је да те  дарове не злоупотребим или на погрепан начин не користим. И...знам да сада теолози неки могу рећи како се Бога не треба бојати. Ја им кажем, не бојим се ја Бога, него себе, и свога греха. Иако је "страх од Бога, почетак спознаје".

    Чуда неки "дар" имаш. Знаш сигурно, али да подестимо да има две врсте духова. Ја не знам на које се ти позиваш? А Духу Истине, можемо само да кажемо: да Му је свала и хвала, сада и увек и кроз све векове!

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Вјерујем ти да тако видиш, али грјешиш, као што си пароноисао да те тражим ван форума, а паранисао си јер си по своме склопу рачунао да си заслужио, међутим ја препуштам Господу. Теби замјерам што си ме назвао псом, што си политички коректно рекао да могу да ти дислајкујем, што си упорно са полу аргументима нападао Порфирија.

    Нисам рекао за тебе, него за оне који јесу јурили ван форума. Основано претпостављам за једног, и њему је оно било упућено. Ако си се ти у њима препознао, више си рекао о себи. А шта си ти све мени причао и како си ме све називао, и какве си ми све увреде и квалификације упућивао (на крају си ми упућивао и немуште претње), не знам да ли се сећаш, али ја их се добро сећам. Тако да батали ту увређеност кад си заједно са осталима био најгори прогонитељ, клеветник и опадач на овом форуму.

    пре 22 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Али конкретно око факултета и око устава изашло је да смо у праву, да је то став Цркве.

    Око факултета не знам шта сте то били у праву. Колико сам ја видео, око факултета је била борба две екипе у СПЦ, једна је превладала, и то је то. Оно што се понавља већ деценијама. Признам, није ми било превише интересантно да пратим, али не знам да је било нешто више од тога.

    Око устава опет не знам шта сте то били у праву. Од свега што сте причали - спрема се раскол у САД, имовина је сва преписана на епископе, подбуњује се народ у САД, оће да науде Патријарху кад стигне у САД... Није се десило апсолутно ништа. Оно што се јесте десило, кад се склоне тровања којима је ваша прича обиловала, јесте да је тај Устав вероватно заиста имао потенцијала да направи нешто што би се временом истргло из контроле СПЦ. То је, хвала Богу, заустављено брзом акцијом, сасекли су га Патријарх и Синод у корену, и то је то. Ја стварно нисам видео да је неко пружао било какав већи отпор, који се није сводио на увређеност јер је неко помислио да је то корак ка расколу.

    Око ЦГ нећу ни да причам, довољно је речено о вашем штеточинству, и то треба да вам се понавља док сте живи, или макар док се не покајете за то што сте радили, јер сте забијали нож у леђа браћи док им гори кућа.

    С тим што је ваше тровање ишло и изван ЦГ - нож у леђа сте забадали и Србима на КиМ и у Републици Српској, што значи да за оно што сте ви радили не постоји адекватно име које би описало ту одвратност - клали сте браћу који и овако имају проблема где год да се окрену, и тим се сврстали на страну са њиховим прогонитељима.

    Мотиви са којима сте све то радили су другачији - код тебе је то однос према некоме чију сваку реч упијаш, док су мотиви оног другог били далеко приземнији. Што он на крају крајева у појединим тренуцима није ни крио јер се као и увек истриповао да је цар над царевима и да нема потребе то да крије, али се по ко зна који пут прерачунао.

    Што се тиче твог духовника и тебе, то је између вас двојице, насмејао сам се само твојој критици других за гуруизам.

    Да ли гуруизма има у СПЦ? Апсолутно. Да ли је то ужасна појава, која је штетна за обе стране у том нездравом односу? Апсолутно да. Јер људи треба да буду мислећа бића, а не да сво своје бреме уместо на Господа превале на некога ко се и сам бори са бременом и искушењима свакодневно.

    Али није баш да је дошло дотле да идолопоклоници причају о идолопоклонству.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цитат

    Није се десило апсолутно ништа. Оно што се јесте десило, кад се склоне тровања којима је ваша прича обиловала, јесте да је тај Устав вероватно заиста имао потенцијала да направи нешто што би се временом истргло из контроле СПЦ. То је, хвала Богу, заустављено брзом акцијом, сасекли су га Патријарх и Синод у корену, и то је то. Ја стварно нисам видео да је неко пружао било какав већи отпор, који се није сводио на увређеност јер је неко помислио да је то корак ка расколу.

    @RYLAH Ђуровић је први писао о овој теми, па онда владика Давид. Није битно колике су чије заслуге, важно је да је тај устав поништен. Чак смо недавно чули да је то само радна верзија устава, што је смешно. Зашто би неко сазивао сабор да суспендује радну верзију?

    Већ сам написао да је најбитније уклонити све нејасноће из устава, а било их је пуно, као нпр. нејасноће под чијом су јурисдикцијом српске православне епархије у САД. Лепо је то што наше владике кажу да су верни Мајци Цркви, али у уставу нигде експлицитно није стајало да је то СПЦ. Тако да, манимо се тих прича хоће владике у раскол, неће у раскол, и ко је шта рекао, битно је да нови устав у чијем писању буде учествовао и стручни тим Синода не допушта никаква различита тумачења.

    То је битно, а не шта је рекао Зоран, Мика, Пера...Затрпавате тему глупостима. 

    Али кад већ помињете Зорана, признајте му и неке заслуге :D

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Вукашин рече

    Ђуровић је први писао о овој теми, па онда владика Давид.

    Први су о тој теми писали поједини Срби из САД, па онда Вечерње Новости, а верујем да је СПЦ све време била упозната са проблемом, али није било потребе да се излази у јавност. Није овде било никакве ексклузиве на форуму. И онај текст од јуче је две трећине преписан из Вечерњих Новости о тој теми. Кога интересује, нека нађе текст и упореди са оном јуче темом која је закључана. 

    Око овог осталог се апсолутно слажем, сем са последњим пасусом...

    пре 2 минута, Вукашин рече

    То је битно, а не шта је рекао Зоран, Мика, Пера...Затрпавате тему глупостима. 

    Па битно је и ово друго. Јер се већ на трећој теми провлаче тврдње за које се касније испостави да су намерно замућивање воде и намерно стварање много лоше атмосфере и додатно затровавање односа унутар СПЦ, у тренутку кад има огромних проблема у ЦГ, и кад се појавио овај проблем у САД, који је имао потенцијала да ескалира у неком каснијем периоду.

    Ако се већ трећи пут понављају отворене лажи, повике да се спрема раскол, ако се већ трећи пут развије целокупна завера, са све улогама садашњим и будућим актера те завере а завере никакве нема и јасно је да су у питању најотровније лажи, онда не може више да се говори ни о случајним грешкама у анализи, нити о психичком стању онога ко тај отров сеје. И то онда кад нам је један од најтежих тренутака у последњих 30 година. Зато мора коначно на чистац да се истера и да се види које су намере иза свега тога.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Вукашин рече

    као нпр. нејасноће под чијом су јурисдикцијом српске православне епархије у САД

    Ако је јучерашње Саопштење донело нешто ново гледе овога, драго ми је да су људи задовољни...

    IMG_9096.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Но, живи били па видели какво ће тек пљување настати од ових истих актера кад се крене у спровођење ”одлуке” ванредног сабора: 

    3. Све кораке по питању Устава оставити Епископском савету и Светом Архијерејском Синоду на решавање и, када се постигне усаглашена верзија, исту доставити Светом Архијерејском Синоду за Свети Архијерејски Сабор.

    Кад сад ти појединци схвате да сад видше овај наш Сабор нема никакве ингеренције над променом Устава (за који сам Патријарх јуче рече да више не постоји јер је само ЈЕДАН Устав за целу СПЦ свуда, у Србији, Аустралији и Америци), онда ће бити да не ваља ни Синод ни Арх. Сабор ни Патријарх нити било ко! Од сада ће постојати само Статути јер Устав је један! Живи били па видели! 

    Једноставно, јучерашњи Сабор се овом одлуком одрекао права на утицај у вези измене Устава. Одлука је донесена једногласно и исто као и ”нови” Устав у јулу 2019. тако да немој да буде после забуне како није било гласања, како није било делегата и свештеника из Јужне Америке и ово-оно...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, RYLAH рече

    Први су о тој теми писали поједини Срби из САД, па онда Вечерње Новости, а верујем да је СПЦ све време била упозната са проблемом, али није било потребе да се излази у јавност. Није овде било никакве ексклузиве на форуму. И онај текст од јуче је две трећине преписан из Вечерњих Новости о тој теми. Кога интересује, нека нађе текст и упореди са оном јуче темом која је закључана. 

    Око овог осталог се апсолутно слажем, сем са последњим пасусом...

    Па битно је и ово друго. Јер се већ на трећој теми провлаче тврдње за које се касније испостави да су намерно замућивање воде и намерно стварање много лоше атмосфере и додатно затровавање односа унутар СПЦ, у тренутку кад има огромних проблема у ЦГ, и кад се појавио овај проблем у САД, који је имао потенцијала да ескалира у неком каснијем периоду.

    Ако се већ трећи пут понављају отворене лажи, повике да се спрема раскол, ако се већ трећи пут развије целокупна завера, са све улогама садашњим и будућим актера те завере а завере никакве нема и јасно је да су у питању најотровније лажи, онда не може више да се говори ни о случајним грешкама у анализи, нити о психичком стању онога ко тај отров сеје. И то онда кад нам је један од најтежих тренутака у последњих 30 година. Зато мора коначно на чистац да се истера и да се види које су намере иза свега тога.

    OK, u ovo poslednje se ne bih mesao, ne mogu da uperim u nekoga prstom i da mu kazem da je raskolnik.

    Sto se tice CG bilo mi je cudno da se Djurovicev tekst o m. Amfilohiju pojavljuje isti dan kad o toj temi pise i Radun i jos neki. Djurovic je dao svoje objasnjenje, pa cemo videti...

    U vezi episkopa u SAD sam vec blizi Zoranovim stavovima. Ne verujem da trenutno neko od episkopa hoce, ili moze da povede vernike pod CP npr. , na kraju nemaju ni tu moc, ali nisam ni glup da ne vidim da je taj ustav dopustao mnoga proizvoljna tumacenja i dobro je sto se vraca na doradu. Mozda bi u buducnosti bilo teskih glavobolja da je ostao na snazi?

    Izvan sam svih "crkvenih" interesnih grupa, pa cu ipak ostaviti drugima da se razracunavaju : ) 

    Vise sam na poziciji slobodnog iznosenja stavova. Tako da, sve ce se brzo otkriti, tj. samo vreme i dogadjaji ce nesto potvrditi, ili ogoliti. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ђуровић је мени неки дан, на опсаку ок ПБФ, али да његова писања немају никакав утицај на дешавања у САД и ЦГ (а из авиона се види да он само подноси похвале, а опречне ставове као да га убадаш иглом) је рекао: у САД раскол, Амфилохије ће их подржати, како би они њега подржали....мислим, не скриншутујум, не гоним га као Риле...момак је погубио све конце из руку, валда у сујети мисли да су људи глупи (вечини је то и рекао)....и то га је већ коштало....он не може да оправда, теоријом никавом, своја "пророштва".

    Или је злурад и нада се томе, па то пројектује на основу неких спорадичних догађаја, или ј еу дебелој прелести....везе са везом нема шта човек говори....остало је завођење за Голеш.

    Не спори нико мућке, у најмању руку непослупношнос, нека властита хтијења у САД, али то је ЈЕДНА прича, друга је да Ђуровић "зна", лепо именом и презименом, време кад аи шта...мислим, то ни влашке бабе не раде бре, нити су икада црквени људи радили то. Ту је проблем, ту...а онда иде оно Рилетово, је ли преписао, је ли му неко из САДа дао инфо и сл....али то је небитно....па бре 100 писама је Синоду дошло од попова.

    Замисли, као није отац Милош Васин рекао Иринеју Буловићу шта се дешава у Чикагу и САД и 100 таквих примера....мени није јасан Ђуровић, како пада на тако баналним глупостима? Оно као узгред "ја сам научник и уметник", па сличице ко и вл. Максим са кистом....људи бре, имате по 50 година, ностите мантије....куд ће вам образ?

    То је ниво тинејџерки!

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И ти Риле, признајем нисма те нешто пратио много, јер нисам могао да читам колико сте се вас двојица "чашћавали", рече ли ти макар једну лепу реч о Синоду? Имаш ли мипљење икаво о икоме или ти је Ђуровић тема и опсесија?

    Кад већ "раскринкаваш" Ђуровића, онда реци и шири контекст. А шири контекст је да је он, нажалост, био у многоме у праву, у смислу, кажимо, дефинисања неких појава и деловања неких људи, проблем настаје у саморомоцији по сваку цену, све са отвореним изношењем шта ће бити и како ће бити.

    Е сад људи се поведу његовим црним хумором (исмејавањем других, то је још једна јуродивост, до сад смо имали тасу, сад имамо туце) и поведу се тим проблемима којих има, и онда оно што Ђуровић пројектује буде као успутница - а уствари је то главно. Чак и кад се деси супротно, он вас воза н аисте форе, и износи "чињенице": аааа-ххааааа, то сам рекао, то сам рекао....ма ниси  рекао ништа! Рекао си да ће у САД бити раскол да ће митополит подржати тај раскол како би себи скупи присталице за свој раскол. То си рекао! И немој да врдаш више - тачка! Све остало је форма!

    Онда модерација пребаци на тему вређања и сл....а главно промакне.

    Рекао је Јоанкије, рекли смо многи од нас овде којима се нијее свиђало да се Српство у ЦГ тихо шапуће: када би митрополит, а неће, и хтео, када би разум изгубио, не би народ хтео. Дакле и сада када је 200 000 људи на улицама, опетиста шупља прича.

    Супер. маните увреде, маните дуге коментаре као ја: лепо му скриншутијте и ето - нека заћути више са тим будалаштинама.

    На крају, овек може и да помисли, а можда и јесте тако - неки здраворазмни људи као да су шпијуни неки, да одрађују посао, па није битн алогика, докази, аргумент, него бацање прашине у очи људима.

    Замисли у Србији 2 милиона људи на улици и ја вичем: то је раскол. Мислим ко је луд овде?

    Ђуровижева прича је постал ако и Милва - иста! Милу је Амфилохије велокосрпски уништитељ ЦГ, а Ђуровићу је цркногрски сеператиста и расколник. Нервира ме то више.

    Исто ови данас који су "победници" јер се Ђуровић избламирао, јуче су нападајући њега нападали и Синод и Патријарха. Исти! Толико о објективности, да не коростим друге речи.

    Ето, Риле, што ниси тако жустро бранио свој Синод, чије СВЕ одлуке ће Сабор потврдити? Шта си се накаћио само на Ђуровића? Кад си објективан, да си објективан и према цигану и према аристократи.

    Ја сам се накупио лајкова, масу, за мој период боравка међу највише, и нити их волим нити их непто делим...поента је да сма приметио, када дам лајк коментару од осбе са којом се нисам пре сложио, ууууу, бре човек/жена се зачуде. Мук! Па чекај, ја комнтарипм твоје речи, не мерим ти број циепла...исто тако, и кад се слажу са неким 120%, ма јок, где би признао да је то у реду, него има свако своје ставове о форумапу и то је то.

    Све у свемо тајм то го....

    Е да...да поновимо, црква Светог Саве у срцу Њујорка у најелитнијој четврти, добили смо је понајвише из поптовања ка Владики Николају....супер! Прича се да, треба да добије парохија око 88 милиона долара....и то је супер! Таман да се реновира и буде лепша но икад. И...нема раскола....и то је супер (што волим ову реч)!

    Тајм то го...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 40 минута, Ćiriličar рече

    Ето, Риле, што ниси тако жустро бранио свој Синод, чије СВЕ одлуке ће Сабор потврдити? Шта си се накаћио само на Ђуровића? Кад си објективан, да си објективан и према цигану и према аристократи.

    Не знам од кога. Ако ти нешто значи, пар пута сам овде, кад су наилазили разни болесници да пљују по овом или оном Владики који седи у Синоду, устао и против тога. Кад су им замерали да ништа не раде поводом ситуације у ЦГ, излистао сам ставку по ставку шта све раде, и сигурно да раде још много тога а да ми за то не знамо. Управо сам у оној поруци изнад рекао да свака част Синоду и Патријарху како су брзо реаговали и сасекли у корену могући проблем са овим Уставом. Синод је мој, као што је мој и Патријарх, као што је мој и Сабор и цела СПЦ, не знам кад сам игде дао повода да било ко мисли било шта друго. Једноставно се нико није превише бавио Синодом, или су то били ликови чије су поруке одмах брисане попут попадије, или се то радило на темама које ме нису претерано интересовале, као што су била она препуцавања на ПБФ.

    Ето, још један отров који се запатио овде. И то зато што се један тровач овде рекламирао, испоставило се потпуно лажно, као бранитељ лика и дела владика које су у једној екипи, овој која је уз Синод. Ако си на овом форуму против Ђуровићеве сумануте приче о хиљаду раскола које праве сви који су му се у СПЦ замерили, одмах си против Патријарха и Синода. Како је уопште могуће да неко повеже те две ствари?!

    Да подсетим, јер никад није довољно подсећања, то је и он сам импутирао, кад је мени пришио умоболну причу како сам причао да Патријарх има дете, како сам пљувао по члановима Синода, и слично. Он је лагао и тровао плански и систематично, али је одговорност и на онима који су те његове лажи попушили, и који су хтели да се уплићу и баве овако крупним питањима без икакве ширине и крајње острашћено.

    Мислим да сам одговорио и на други део питања - зашто на Ђуровића. Зато што је тровач и мутивода, и зато што је овде направио атмосферу у коју су многи поверовали - да је СПЦ пред расколом епких размера. Наравно, стављајући себе у улогу спаситеља. Мој први пост кад су почели ти текстови је био "Људи, да ли сте ви нормални са тим причама о расколу, јел знате колико су то озбиљне ствари и озбиљне оптужбе?!".

    Дакле, мислим да смо разбили и последњу лажну дилему - ко опонира лудилу и планском тровању, тај је против Синода или Патријарха. Не, није. Нити ће икад да буде знак једнакости између таквих ликова и највиших црквених тела.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Најважнија тачка: Каквом црквеном покрету треба следовати? Умољавам Вашу Светињу да послуша мој глас, грешнога човека: Држите се свим силама само Патријаршијске Цркве. Држите се чак до "исповедништва", да не кажем "мучеништва (тј. чак до смрти). Спасење је само у Њој. Сви други покрети, ма како благочестиви они били по њиховим спољашњим пројавама, - замка су вражија. Кроз њих ће доћи само раскол, ненавист, општа погибао.

    parintele-sofronie-saharov-300x2041-520x245.jpg

     

    Пишем Вам још и са великом свесношћу моје одговорности пред Богом - и Црквом, искупљеном драгоценом Крвљу оваплоћеног Сина Божијег. Ма какви били неизбежни недостатци - Она, и само Она, наћи ће Свој верни пут. Тако је у своје време говорио Јован Златоусти; тако је говорио преподобни Серафим Саровски; тако мисле сви подвижници свих родова, који се истински боје да погреше.

    Држите се свим силама само Патријаршијске Цркве. Спасење је само у Њој. Сви други покрети - клопка су демонска.

     

    Патријарашка Литургија у храму Светог Георгија у Клирвотеру
     
     
     
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    03.jpg
     
    Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј служио је 29. фебруара 2020. године свету архијерејску Литиргију у храму Светог великомученика Георгија у Клирвотеру на Флориди.
     
     
    Саслуживали су Преосвећена господа Епископи источноамерички Иринеј, новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин, ка­над­ски Mитрофан, шумадијски Јован, западноамерички Максимом и буеносајрески и централно-јужноамерички Кирило уз велики број свештеника из свих епархија Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци.
     
    На крају свете Литургије сабраном народу се обратио домаћин, епископ Иринеј:
     
    -Ваша Светости, најмилији и најдражији оче и наследниче пута светосавског, вођо наша кроз овај свет и кроз овај живот који нас води у Царство небеско, добро сте нам дошло још једном од свег срца заједно са вашом делегацијом и свом браћом архијерејима који су се сабрали на данашњи дан. Свом свештенству и народу Божјем кажите коју реч утехе реч јер су дошли овде гладни и жедни Вашег цењеног и светог присуства. Поучите их да се одустане од писанија, од злобних дела и злих намера, да живимо сви у слози, Свети Сава нека нам буде у помоћи.
     
    Ваша Светости, дајте нам ону жељену кап јединства Христове свете Цркве као што сте нам то доделили на данашњи дан кроз свето причешће из светог путира. Јер данас причешћујући се из једне чаше и од једнога хлеба, показали смо и доказали да смо ми заиста следбеници нашега оца Саве, првог Архиепископа српског и просветитеља, а ви као његов достојни наследник и наследник великог првог српског патријарха Јоаникија, дошли сте овде, као свој међу својима, да нас поучите, да нас чврсто држите за руку и да нас водите кроз тај светосавски свет и кроз ову таму ка светлости Христовог васкрсења и Његовог Царства небеског.
     
    Јавни и јасни доказ, Ваша Светости, да смо ми сви без изузетка жељни тог јединства јесте ово данашње сабрање. Видимо се како су се испуниле речи Светог Игњатија и других светих отаца који су рекли када се свештенство и ђаконство и народ Божји сабере око свог архипастира ту је пуноћа Цркве свете. И заиста ово је пуноћа наше Цркве овде у Северној, Средњој и Јужној Америци. Благословите нас, поучите нас, помилујте нас, узмите нас за наше испружене руке и водите нас са светиљком вашом, светиљком коју је упалио Свети Сава и која се никада неће угасити. Амин! Боже дај!
     
    Још једном и од свег срца: живели и добро нам дошли, најсветији Владико, најсветији архипастире, најсветији оче, амин! Боже дај, реците сви од свег срца: Живели Свјатјејши!.
     
    Затим присутнима се обратио Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј:
     
    -Ваше драго Преосвештенство, много хвала на речима, верујем, из срца и душе искрене. Нека Господ чује ваше речи и нека благослови вас и сав овај благочестиви и христољубиви народ Божји. Браћо архијереји, часни оци, браћо и сестре! Хвала Господу на овом великом дару. Хвала Господу што нас је удостојио, мене посебно, да данас одслужимо свету Литургију у овом дивном храму заједно са вама који сте део народа нашега иако сте далеко од своје матице и својих духовних корена, али сте ви у срцу свете Српске Православне Цркве, нераздвојени од другог народа који живе у својој отаџбини. Ви сте деца Цркве Христове, деца Цркве Светосавске, и ма где били и ма где се налазили ви сте у молитвама наше свете Православне Цркве.
     
    Силом прилика многи су се нашли далеко од своје отаџбине, али по речи Божјој - свугде је земља Божја. Ви сте тако овде, али у срцу наше свете Цркве све нас води Господ и наш равноапостол наш просветитељ и учитељ Свети Сава који нас је за свагда привео Христу Господу нашем и учинио нас народом Божјим и народом Христовим. Благо свима нама који се налазимо под благодатном заштитом Божјом и наших светих угодника. Сви смо ми деца Христова и чланови једине Свете Саборне Апостолске Цркве, а Црква је један духовни брод који нас води тихом и мирном пристаништу. И док год смо ми на броду, чији је бродар сам Исус Христос, не треба да мислимо много о свему, него да своје мисли и своје потребе и све своје невоље поверимо Ономе који их  може решити на добро и у нашу корист.
     
    Ми данас живимо, браћо и сестре, у времену и у свету који има много путева и много стаза, али само је један пут прави и истинити - то је Христов пут, браћо и сестре. Није се нико други усудио да каже: Ја сам пут, истина и живот,  осим Господа, Спаситеља нашег Исуса Христа. Христос нас све позива да следимо Његов свети пут. Тај Христов пут осмишљава и даје смисао нашем животу овде на земљи и он нас води правом и  истинском животу нашем, нашој правој домовини. Док смо на том путу знајмо да смо на путу истине. Црква наша је тело Христово, а ми смо чланови тога тела. И дужни смо да чујемо шта нам Господ поручује. И то што чујемо преко Цркве своје, да то претворимо у свој живот и своје духовно живљење. Данас многи проповедају неке своје истине али то су истине људске а не Божје истине. Христос је открио своју мисију у светом Јеванђељу и преко своје Цркве. То је права истина живота нашега и зато, браћо и сестре, будимо верни Цркви својој и вери својо иако често и страдамо у овоме животу ради те истине, Господ ће наградити за тај труд што смо остали верни Његовој истини и Његовој цркви.
     
    У свом поздравном говору, Владика помену да нам је потребно јединство: јединство у вери, јединство у Цркви, јединство у хришћанском животу. Ми смо као народ по броју мали и да бисмо опстали у овом свету који у злу лежи морамо бити у добру а не у оном другом - само у добру и у истини коју нам је Бог открио. Та истина никога није преварила нити га одвела на неки пут који нам није користан. Зато будимо поносни и радосни што смо чланови једне Христове Цркве. Никада не заборавимо шта је Господ за нас учинио. Открио нам тајну истине о Богу, открио тајну нас самих и нашега живота, а највећа тајна јесте истина о Богу. Те истине треба да се држимо, браћо и сестре, и знајмо да смо на правом и истинитом путу Божјем.
     
    Ви свакако пратите шта се дешава сада у нашој отаџбини као и у читавоме свету. Нажалост, дошло је време да су многи устали против Христове истине и они чине оно што није ни Богу ни нама мило. Али да знамо да је Бог изнад свих нас и да ће сви они који су верни богу и Његовој истини остварити оно што је смисао живота. Пред собом имамо из наше историје велике личности, дивне примере које треба да прихватамо и следујемо и у нашем животу. Вас који сте овде молим да сачувате оно што сте примили од ваших родитеља и предака, а то је вера наша православна и наслеђе које смо добили кроз ту веру. Потрудите се да оправдамо своје име хришћанско. То је велико име када се називате именом Христовим. То име оправдајмо својим светим животом. Будите верни Христовој Цркви и јединству у тој Цркви. Т је воља Божја а воља Божја је светиња за нас.
     
    Благодарим Господу још једном што ми је указао  прилику да се заједно са вама Господу помолим и да вам пренесем благослов, жеље и поздраве наше свете Цркве у отаџбини и нашега народа. Никада не заборавите да сте део тога народа. Ма где живели ми смо у јединству духовном. Нека Господ благослови вас, ваше породице и вашу децу, да буду достојни Христовог и имена светосавског. Чувајте своје дивне обичаје, чувајте крсну славу, чиме се разликујемо од других православних хришћана, али по речима Светог апостола Павла, сваки наш дом је мала православна црква. Када славимо славу и кад икону имамо и пред иконом кандило прислужено - ми смо Црква Христова и Господ обитава како у нама тако у нашим домовима.
     
    Помолите се Господу за наш народ у Црној Гори. Ја сам једно време живео и радио у Црној Гори и знам каква је Црна Гора била у том времену. Цркве нису само биле празне него су биле претворене у штале за овце, козе и друге животиње. Богу хвала, данас је друго стање и друге прилике. Та вера која је била потиснута у њиховом животу сада се разбудила и распалила у души народа црногорског. И оно што каже велики Његош: Удар нађе искру у камену. Тако да је засветлила душа црногорског народа који данас брани своје светиње. И молимо се Господу и надамо се Господу да ће их одбранити.
     
    Не заборавите наше свето Косово и Метохију, нашу свету земљу, нашу Палестину и наш Јерусалим. Све што је велико и вредно тамо је поникло. Данас моћници и моћне силе овог света желе да то отму од нас. И оно што је најтрагичније, траже да им сами то поклонимо. А који паметни човек то може да учини? Да поклонимо себе, да будемо робови других? Jа се надам у Светог краља Стефана Дечанског, који почива у свом манастиру у Дечанима, у оне многе саркофаге патријараха и архиепископа српских у Пећкој Патријаршији и преко хиљаду светиња које су остале и поред многих рушења, паљења и страдања њихових, да ће Косово бити сачувано. Али, помолимо се и ми Господу и светима из рода нашега и светима из рода хришћанскога да очувамо наше светиње на Косову и Метохији.
     
    Нека вас све Господ благослови својим благословом. Дозволите ми на крају да кажем: Ми вас очекујемо у Србији и српским земљама! Очекујемо да се вратите тамо одакле сте дошли. То је молба целог српског народа и народа српских земаља. Да поновим речи које сам рекао јуче: Где је зрно клицу заметнуло нека ту и плод цвета. Живели и благословени били ви и ваше породице и деца.
     
    * * *
     
    Патријарх српски г. Иринеј је честитао Епикопу новограчаничко-средњезападноамеричком г. Лонгину јубилеје - 45 година од монашења и 35 година владичанства:
     
    -Нашем драгом владици Лонгину, кога због његове особине и његове мирноће коју носи у себи сви волимо, поводом 45 година од монашења и 35 година од кад је постао архијереј уз знак захвалности од свих архијереја који су овде присутни дарујемо му икону Мајке Божје са жељом да му Господ подари дуг живот на радост Цркве Христове и народа нашега, а посебно народа његове епархије. Аксиос!
     
    Патријарх српски г. Иринеј даривао је епископа Лонгина сребрном панагијом.
     
    Протођакон Дамјан Божић
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     
    Толико о "расколу"...а о земљурини, паруштинама, части и власти...па то је тема која никад неће бити обрађена до краја. Једни је заврше, други је отворе...то је као ЕУ интеграције :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...