Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

    E Бр 48/20

    25. фебруар 2020

    Милтон – Торонто

     

    СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

    СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

    Б Е О Г Р А Д

     

    Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
    24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

    1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
    Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

    2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
    Епископа нису консултовани.

    3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

    4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

    5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
    регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

    6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

    7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
    транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

    8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
    измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
    нису биле ни позване.

    9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
    непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

    10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
    Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

    11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
    сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

    12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

    13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
    прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
    дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
    интернет адреса.

    14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

     

    Светом Архијерејском Синоду одани,

    ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

    ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

     

     

    ***

     

    пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



     

     

     

     

     

     

    Око факултета не знам шта сте то били у праву. Колико сам ја видео, око факултета је била борба две екипе у СПЦ, једна је превладала, и то је то. Оно што се понавља већ деценијама. Признам, није ми било превише интересантно да пратим, али не знам да је било нешто више од тога. Око устава опет не знам шта сте то били у праву. Од свега што сте причали - спрема се раскол у САД, имовина је сва преписана на епископе, подбуњује се народ у САД, оће да науде Патријарху кад стигне у САД... Није се десило апсолутно ништа. Оно што се јесте десило, кад се склоне тровања којима је ваша прича обиловала, јесте да је тај Устав вероватно заиста имао потенцијала да направи нешто што би се временом истргло из контроле СПЦ. То је, хвала Богу, заустављено брзом акцијом, сасекли су га Патријарх и Синод у корену, и то је то. Ја стварно нисам видео да је неко пружао било какав већи отпор, који се није сводио на увређеност јер је неко помислио да је то корак ка расколу. Око ЦГ нећу ни да причам, довољно је речено о вашем штеточинству, и то треба да вам се понавља док сте живи, или макар док се не покајете за то што сте радили, јер сте забијали нож у леђа браћи док им гори кућа. С тим што је ваше тровање ишло и изван ЦГ - нож у леђа сте забадали и Србима на КиМ и у Републици Српској, што значи да за оно што сте ви радили не постоји адекватно име које би описало ту одвратност - клали сте браћу који и овако имају проблема где год да се окрену, и тим се сврстали на страну са њиховим прогонитељима.

    Мотиви са којима сте све то радили су другачији - код тебе је то однос према некоме чију сваку реч упијаш, док су мотиви оног другог били далеко приземнији. Што он на крају крајева у појединим тренуцима није ни крио јер се као и увек истриповао да је цар над царевима и да нема потребе то да крије, али се по ко зна који пут прерачунао.

    Што се тиче твог духовника и тебе, то је између вас двојице, насмејао сам се само твојој критици других за гуруизам.

    Да ли гуруизма има у СПЦ? Апсолутно. Да ли је то ужасна појава, која је штетна за обе стране у том нездравом односу? Апсолутно да. Јер људи треба да буду мислећа бића, а не да сво своје бреме уместо на Господа превале на некога ко се и сам бори са бременом и искушењима свакодневно.

    Али није баш да је дошло дотле да идолопоклоници причају о идолопоклонству.

     

     

     

     Нису биле претње, само позив да ми уживо кажеш да сам пас, који стоји, јер овако не иде, а администсција ти дозваљава, моје опаске к теби нису на том нивоу.Око факултета знаш, заступао си тезу да не може Синод... и то као правник, нисам примјетио да си се и ако правник истакао у критици "устава", мање више ипак се слажемо јер сам кажеш да је мањкав, а ето ти знаш кад и колко често се неке грешке поклапају.

    За ЦГ се нисам покајао и мислим исто, наравно ситуација се мјења, једно су жеље разних актера а друго могућности, али једнако не могу да полемешем јер се не дозвољава правилима форума.

    Шта има отац Зоран или размјена мишљења на форуму са тим кад поп Жуловић изјави са амвона на вечерњој да ми у Требињу припадамо Архиепископији, питао сам га шта прича, да ли је направио лапсус, није, дакле и та чињеница се мора спаковати у неки контекст.

    Стојим иза свега што говорим, и имам нешто искуства и познанства и спреман сам да одговарам у сваком смислу.

    Шта мислиш траже ли мене ван форума?

    Пази, око доста чињеница нема спора, зависи у какву логичку структуру се редају, код мене је њива спремљена тако да овакви текстови ничу. Ту сам гдје сам, на новим квалификавијама ти хвала имају ниво пристојности.

     

    Десило све што смо жељели и на факултету и у САД и у Црној Гори се не развијају ствари у правцу нелегалне аутокефалије, а неки су се бавили том мишљу, рецимо држава, да ли и колико продрли у Цркву, око тога смо се спорили, на крају није ни битно, више пута сам истакао да нисам против аутономије или аутокефалије него против начина и држим да се слажем са народом.

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Oко факултета знаш, заступао си тезу да не може Синод...

    Ово је оно што сам причао да не може свако да се бави овим стварима. Не, нисам заступао ту тезу. Заступао сам управо супротно - да је потпуно ненормално да највиша тела СПЦ не могу да руководе сопственим факултетом, с тим да ми делује да су ствари око статута ПБФ у вези са документима СПЦ и статутом БУ траљаво одрађене јер нико није очекивао да ће ту да избије проблем. Ту нисам имао проблема ни са твојим гуруом, мада се тим темама око ПБФ нисам бавио скоро уопште, а посебно се нисам бавио тим личностима о којима је он стално причао, јер не знам скоро никог од њих, нит ме интересују икако.

    пре 11 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    За ЦГ се нисам покајао и мислим исто

    Нисам ни сумњао. Зашто би дозволио да тако небитне ствари попут истине или чињеница стоје на путу?

    Свако добро. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Нисам ни сумњао. Зашто би дозволио да тако небитне ствари попут истине или чињеница стоје на путу? Свако добро.     

     

    Риле власник истне и цар чињеница, па хајде просвјетли ме одма ћу да се кајем од куд попа тако да збори?Само немој сад Шварца.... донт тач ми и сличне ескапизме.Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic 

    Навео сам ја овде, Хаџијо, о хипокризији, свако нека себе тражи. Ја сам често, наизглед, контрадикторан, али јесам ли? Рецимо залажем се да се Ђуровићу а и свима скине одбројавањ, одмеравање или како зову. Може се свако, а нема много људи, јавно или на ПП упозорити, п аније нико дете. Ако не поштује, трајни бан и ћао.

    Са друге стране - ево, сада сам ја отворено "у брк" рекоа Ђуровићу како стоје ствари. Међеутм, стање је следеће: поп Ђуровић је злотвор, сви смо јагањци, умиљати и ајмо даље. Па није тако. Тако се Слоба и мртва претура преко уста, и за све је он крив. Сви генерали после битке.

    Мени, а и теби, и другима, Бокију, Вукашину се може спочитати (не спомињем вас да вас групишем уз себе, онако): аааа-хаааа, а што то нисте пре говорили? Па говорили смо, али нисмо псовали, вређали. Не знам има ли ико на форуму да се сложио са њим око тога да се у ЦГ прави раскол.

    Ињац цепа текстове на Виду, али Жељко наступа са других позиција (чак су се он и Амђелковић разишчи у ставовима), Ињац иде по оној: навраћамо воду на Српство, не дамо црногорштини да узраста и да гуђи Српство, јер то је накарадна црногорштина. Дакле то је друго. Ђуровић је изашао из оквира поштене и објективне комуникације и представљања ствари. Ствари су почеле да личе као да влашка баба гата, или да Миливоје Катнић износи доказе за неке државне ударе. Почели смо да братамо неким, не хипотезама, него "чињеницама које ће да се десе", а све "доказујући их" неким скоро минорним изјавам и догађајима, потпуним извртањем ствари.

    Ја сам упутио пар критика на неке рече оца Гојка, али рекох - опет контрадикторност, наизглд "да сам убеђен да је велики Србенда"....контест је био гушење Српства доле и како против тога.

    Дакле, сада када је Ђуровић "орао пао, орао пао", сада су сви фини-лепи. Ок, ја немам намеру да појединачно прозивам људе, и да се расправљам, али јесмо на тим нивоима? Не волим лицемрства...а мишљење свако треба да има, и нек ага брани нормалним методама.

    Јер, што да имамо ка Ђуровићу један аршин, а ка Ћирку, Пирку, Рилету ма коме други?

    Ја ни сада реч не би рекао на падреа, али пошто истрајава и јефтино покушава да "покрије" неке промашаје, онда то није да му жао, него је лецемерје. И то ме разочарава, јер то нисам очекивао. А ја то не волим, иако сам много пре тога узимао са скепсом.

    Него, то је за мене лицемерје (за друге нека буде како они хоће), али није у томе усамљен овде. Како је ушао у то, ма то ме не занима. Ако га више не буде било, неће бити ни критика са моје стране. Сутра нека изнесе неки став о нечему, исправан став, аргументован, подржаћу га - во је форум, укрпштање ставова, ово није црквени суд или неки други.

    Стога ме чуди Рилетова методологија...јер Риле, ти си пророковао пророку да ће погрешити, био си убеђен у то, и онда сте се чашћавали. Али ок. Истина, ти си ударао на његову методологију, али доказивао си недоказиво. На крају, не захваљујући теби, захваљујући својим неким заблудама и слабостима, Ђуровић је "пао".

    Наравно, сада га можете исмејати, збијати шеле и сл., речју ликовати, али није ли људскије рећи човеку да се не слажеш са њим, па кад видиш да је недоказан, нека тера своје. Када пак догађаји покажу да греши онда је људски не наслађивати се његовим промашајем. Али, ако упорно настави да остаје у промашаја - па рећи да не умишља баш да нико не зна колико је да и два. То је, уствари, и била његова грешка цело време. Да ли су то неостварене жеље, неке личне фрустрације, не знам, али има та црта истицања...данс је јагма за докторатима и катедрама...и којечим, свачим.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Нисам сигуран да те баш схватам, сулудо је кривити Ђуровића за проблеме у Цркви, јер он је јаван проблем и више него што заиста јесте, изложен је критици са више страна која је понекад и плаћена, осим тога сада је забрањено то што је говорио, и "крив" је што је мео испод тепиха, а не под тепих, дакле рјетка "бесмислица" јер оне се не забрањују.

    Што се тиче пророштва на коме ти инсистираш не знам које је оно врсте да ли је плод информисаности и размишљања па просто види куда ствари иду или то комбинује са молитвом, што се тиче објава и разликовања духова, мислим да учитаваш.

    Била је прича о Јустиновом пророштву за своја чада, она ће се испунити али како, дакле дато је све, али и ништа, да се очува слобода. Дакле невоља са пророштвима је што се увјек исшуњавају, али како то не зна ни онај који пророкује.

    Николај је рекао добром прорукуј добро и злом зло и увјек ћеш бити истинит пророк, дакле нама није непозната будућност.

    Животни догађаји , судбина (моира) се одвијају по неком смислу, ми својим дјелима нешто ту усмјеравамо, припремамо оно што ће доћи, неки дио тога, у том смислу се може "пророковати" по познавању духовних судова, са друге стране ми у молитви осјетимо онога за кога се молимо и ту има неких повратних информација, са којим ми почетници треба да поступамо опрезно: да буду само дио нашег апарата.

    Што се тиче наших изношења ставова они су увјек мање више погрешни, ако је то испод 50% ипак смо на добром путу, ако је проценат већи брже напредујемо.

    Добро је што критикујеш Аву, тако настави и према другима према којима је дозвољено, а премо којима није можеш у своме срцу јер ти се замјера да немаш такву слободу према пар ликова.

    А зашто сам наведен међ оне према којима ни једини Благи није био благ?

     

    Умјетник ако у своме раду опитује духовно он зна да је оно за вјечност, рецепцијенти такође морају бити генијални и долазе понекад вјековима касније.

     

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, RYLAH рече

    Ово је оно што сам причао да не може свако да се бави овим стварима. Не, нисам заступао ту тезу. Заступао сам управо супротно - да је потпуно ненормално да највиша тела СПЦ не могу да руководе сопственим факултетом, с тим да ми делује да су ствари око статута ПБФ у вези са документима СПЦ и статутом БУ траљаво одрађене јер нико није очекивао да ће ту да избије проблем. Ту нисам имао проблема ни са твојим гуруом, мада се тим темама око ПБФ нисам бавио скоро уопште, а посебно се нисам бавио тим личностима о којима је он стално причао, јер не знам скоро никог од њих, нит ме интересују икако.

    (meni ne trebaju skinsotovi,0703_read imam pamcenje ki slon, :idea:.....  ovo se secam za Rileta da je tako pisao,... zato sto sam i ja bio na slicnoj poziciji, SPC i Sinod naravno da trebaju da rukovode svojim sopstvenim PBF,  ali takodje bi trebalo SPC da pokrene proces definisinja pomenutih statuta kojim je  PBF vezan za BU, kako ovi sa Univerziteta ne bi mogli da ogranice delovanje Sinoda na PBF i kako time ne bi na neki nacin kreirali politiku izabiranja predavaca na PBF,...itd...).

    I, by the way, ....znate ko je prvi reagovao na onaj sada poznati tekst e.Maksima u vezi kao 'kanonicnosti' autokefalije nase crkve,....  znam da je negde na temi o Raskolu pa ako treba cu da nadjem da se konacno vidi da je Boksit prvi to uocio i video svojim istancanim osecajem i intuicion za analizu tekstova,..... :loading: ...i da je prvi ukazao i pisao o tome,... tako da Boksit namber one....:2hf007n: .... (:0205_whistling: :smeh2:)

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Добро је што критикујеш Аву, тако настави и према другима према којима је дозвољено, а премо којима није можеш у своме срцу јер ти се замјера да немаш такву слободу према пар ликова.

    А....не постоји ли опција да се ја слажем са неким од тих, и ако је тако, зашто да критикујем оне са којима се слажем? Још ако их ценим? Још ако им верујем?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, RYLAH рече

    Не знам од кога. Ако ти нешто значи, пар пута сам овде, кад су наилазили разни болесници да пљују по овом или оном Владики који седи у Синоду, устао и против тога. Кад су им замерали да ништа не раде поводом ситуације у ЦГ, излистао сам ставку по ставку шта све раде, и сигурно да раде још много тога а да ми за то не знамо. Управо сам у оној поруци изнад рекао да свака част Синоду и Патријарху како су брзо реаговали и сасекли у корену могући проблем са овим Уставом. Синод је мој, као што је мој и Патријарх, као што је мој и Сабор и цела СПЦ, не знам кад сам игде дао повода да било ко мисли било шта друго. Једноставно се нико није превише бавио Синодом, или су то били ликови чије су поруке одмах брисане попут попадије, или се то радило на темама које ме нису претерано интересовале, као што су била она препуцавања на ПБФ.

    Ето, још један отров који се запатио овде. И то зато што се један тровач овде рекламирао, испоставило се потпуно лажно, као бранитељ лика и дела владика које су у једној екипи, овој која је уз Синод. Ако си на овом форуму против Ђуровићеве сумануте приче о хиљаду раскола које праве сви који су му се у СПЦ замерили, одмах си против Патријарха и Синода. Како је уопште могуће да неко повеже те две ствари?!

    Да подсетим, јер никад није довољно подсећања, то је и он сам импутирао, кад је мени пришио умоболну причу како сам причао да Патријарх има дете, како сам пљувао по члановима Синода, и слично. Он је лагао и тровао плански и систематично, али је одговорност и на онима који су те његове лажи попушили, и који су хтели да се уплићу и баве овако крупним питањима без икакве ширине и крајње острашћено.

    Мислим да сам одговорио и на други део питања - зашто на Ђуровића. Зато што је тровач и мутивода, и зато што је овде направио атмосферу у коју су многи поверовали - да је СПЦ пред расколом епких размера. Наравно, стављајући себе у улогу спаситеља. Мој први пост кад су почели ти текстови је био "Људи, да ли сте ви нормални са тим причама о расколу, јел знате колико су то озбиљне ствари и озбиљне оптужбе?!".

    Дакле, мислим да смо разбили и последњу лажну дилему - ко опонира лудилу и планском тровању, тај је против Синода или Патријарха. Не, није. Нити ће икад да буде знак једнакости између таквих ликова и највиших црквених тела.

    Ма ти си брате наша цвећка, ма на рану да те стављамо:1321_womens:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    А....не постоји ли опција да се ја слажем са неким од тих, и ако је тако, зашто да критикујем оне са којима се слажем? Још ако их ценим? Још ако им верујем?

    Постоји, а да ли мислиш за рецепцију Николаја да ли су боље похвалне пјесме и апологије или критика, и за шта је потрбан већи степен поштовања? Или у коначници дође једно те исто. Или колико је у Тамбурашима рецепцијената Тасине теологије, а колико оних који су се позционирали и чекају позиционирање? 

    Мени се онда само учинило да се неусуђујеш, мислим донекле је свеједно је ко је са друге стране јер је то увјек мач са двије оштрице, одосно Лонигиново копље, или двогубо - са обе стране зашиљино амфилохијско копље које пролази од раја до пакла, ово (Амфилохијско се не односи на митрполита) и увјек набијаш, а сад шта ће се на њега закачити, а шта и како бити пробедено.. језик палаца и неда се укрутути, као и залагање жртве - може бити приљежно, али нема гаранције, тамо гдје изгледа сигурно - тамо влада страх.

     

    Лице - мјер мало више гледа ко говори, а мало мање шта говори, док се то не развије у потпун недостатак расуђивања, док се разум не обузме ауторитетом, зато Флека каже: ко тебе ауторитетом ти њега идентитетом, али каже у Цане можда супротно: Да ли вјерујеш мени или мислиш својом главом.

     

    Сад ће да се потегне питање о послушању, али није послушање на дохват руке, него иза побројаних ствари као мистерија.

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Просечан србенда рече

    Ма ти си брате наша цвећка, ма на рану да те стављамо:1321_womens:

    Хвала ти, значи ми твоје мишљење у животу. Сад имам мотивације да наставим кад видим да одобраваш оно што пишем. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic Може се о томе нашироко...да ствар сузимо па у главу: види, мени се никако не свиђа гушење Српства у ЦГ, а тиме и изабран начин да се о Српству шапуће од стране клира. Али никада и никада то нисам гледао као неки тајни план са Милом или пак нека паралела па Милу треба дрџава митрополиту треба његова црква и слава. Да не наводим сада аргументе јер краја нема тој причи. Вјеровати не значи не мислити, напротив. Ниси ти преко света ко ја, а ја сам па знам одлииично стање доле. А знам га од пре 15 додина исто. Дакле, далеко од тога да ја не знам мислити, или да сам шампита-православац. Пре ће бити да сам пелин-православац, мада и то нажалост.

    Мислим да ти опаске нису на месту. Управо то, што ја, сам видиш, нисам део ни једног форумског клана, него стојим иза свог мишљења, увек са становишта да оно није и не може бити апсолутн аистина.

    За могућнос да се МЦГ прогласи архиепископијом а сам чуо пре 15так година, али то никда није било у контесту славе нечије или раскола, него напада на Цркву. Мада никада, на срећу, није актуализовано....та Милова држава је таљигала. Конвертитсво је опка ствар, иза је крвава кама! Неки дан сам, кад крену кавга око закона, па бесан на те Миове сатанисте, па ми криво пући хоћу, бре што митрополит онако некако стидљиво Српство помиње...а угушено, оће да га затру, а спрени су неки и да кољу сутра...

     

    Па кад се ј аоладих, схватих да је он досадио свима деценијама о братоубилаштву, о поделама, о Јајцу....и опет ме изненадио....као и много пута пријатно и све пријатније....ниски су то нивои, та Ђуровићева прича на ту тему....много, и стварно је смешно да аргументујемо јер краја нема....посебно што он треба да зна шта еј и како је....али реко је више пута "ја га знам а ви а не знате"...ја га не знам, тачно...али валда су СВИ оно силно монаштво, најбројније и духовно најздравије свећтенство од већине наших епархија...сви су они ђедоимани, нас не треба рачунати, ми смо, бре сића, нисмо ни доктори ни уметници, а ни аутокефални научници и уметници....само Ђуровићв плач из Рима одзвања, а ми пир пирујемо у безакоњу...

    Хаџија, памети се призови, а философорати можем 100 година.

    Могу ти рећи и овако: ружно је од Кубата да онакве потезе на ПБФу прави, ја не знам можда је агент ЦИА, можда је повео специјални рат против СПЦ, али је у праву у једном, поред много што није у праву: образовање треба да буде организовано тако да може да одговори изазову времена....није он то рекао, и екуменски богословствујемо на пБФу, а сад имамо и наш раскол нови, можда гори од онога пре 1000 година....поента? Поента је, да не можемо ми роде, још ришчани, да узмемо човеку једну реч, или једно минорно дело и да га черечимо! То не иде тако нигде, осим у неким недођијама пуним нафте и диктатуре.

    Критика је једно, али Ђуровић по питању ЦГ није критиковао него пројектовао ствари да би испројектовао нешто за што би њему требала бити захвалан СПЦ јер је он то рскринкао....али, пошто се то нешто десило, у хипотезама, онда ко ти је крив СПЦ јер ниси хела слушати Ђуровића. Мислим то иде у мало парасфере...

    Поздрав....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...