Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Никшићки сабор око моштију Светог Василија: Ни Турци нијесу радили што ови безбожници желе. Неће моћи!

    DSC_4389.jpg
     
    У Никшићу је данас одржан велики црквено-народни сабор на којем су хиљаде сабраних вјерника око моштију Светог Василија Острошког од Владе Црне Горе затражиле повлачење дискриминаторског Предлога закона о слободи вјероисповијести и правном положају цркава и вјерских заједедница.
     
     
     
     
     
     
     
    Литургију у саборном храму Светог Василија Острошког, покрај светитељевих моштију служили су Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и господа Епископи: рашко-призренски Теодосије, милешевски Атанасије, будимљанско-никшићки Јоаникије, пакрачко славонски Јован,бихаћко-петровачки Сергије, захумско-херцеговачки Димитрије, диоклијски Методије, умировљени захумско-херцеговачки Атанасије са многобројним свештенством и свештеномонаштвом.
     
    У литургијској бесједи након читања Јеванђеља бесједио је Владика Јоаникије:
     
    У име Оца и Сина и Светога Духа,
     
    Сабрали смо се, свете Владике, часни оци свештеници, монаси, монахиње, браћо и сестре и драга дјецо, око имена Божјега и око моштију Светога Василија Острошкога. Ево, ово Јеванђеље које смо управо чули је темељ овога сабора. Господ је сабрао своје апостоле и дао им силу и власт, и благодат да исцјељују људске немоћи, да ослобађају од демонских напасти, да просвећују силом Божје истине и правде све народе. Обукао их је у силу са висине да се не боје у овоме свијету него да воде брод Цркве своје кроз сва времена сигурним царски путем.
     
    Ми се такође сабирамо у овој години поводом осамсто година од оснивања Жичке архиепископије аутокефалне Српске православне цркве, Пећке патријаршије. И прослављамо Бога за све оне милости које је изливао на наш народ и дао му силу и благодат да никада не посустане. Благодаримо Богу који нам је дао Божје угоднике и светитеље, чудотворце, мученике, исповједнике свете вјере православне. Осам стотина година живота и дјелања наше свете Цркве видимо као осам вјекова стварања, напредовања и уздизања, јер је наша света Црква родила велике личности и обдарила цио наш народ духовношћу, честитошћу, добротама Божанским и људским.
     
    А ево, имамо изузетну прилику данас овдје, обиљежавајући јубилеј велики да дочекамо небеског заштитника и покровитеља овога града и цијеле Старе Херцеговине и Црне Горе, и свих српских земаља Светога оца нашега Василија, Митрополита херцеговачкога, епископа града Никшића, острошког испосника и чудотворца, исцјелитеља и утјешитеља. Његов сабор око његових светих моштију укључује се у овај велики сабор светих апостола око Христа и у тај велики сабор светосавски, који ево траје непрекидно осам вјекова. А око моштију Светога Василија наш род и многи други који припадају његовим светим моштима из других народа траје преко 350 година. И зато смо радосни и зато славимо и дочекујенмо са радошћу Светога Василија Острошкога и овај ћемо дан убудуће прослављати као посјету Светога Василија граду Никшићу и пренос његови светих моштију. Да благослови и овај храм и овај град, као што је благословио и оне године када смо с његовим моштима прошли кроз град Никшић. И он је својим входом свштенијем кроз град Никшић утврдио ову Литију коју имамо на празник Светог Василија Острошкога у нашем граду.
     
    Ми смо се сабрали да се објединимо, да се духовно оснажимо, духовно укријепимо уочи Рођења Христовога, да се исто овако саберемо око Богомладенца Христа на Божић и да се наситимо Божије љубави и милости и међусобне љубави и разумијевања, доброте и радости. Радосни смо и када имамо невоља и тешкоћа. А имамо их и данас, јер трпимио неправду. Али се тјешимо Светим Василијем Острошким, који је све неправде, и тешкоће и муке, које су лично њему наношене и његовоме народу, носио смирено и кротко, али и храбро, носећи и бреме свога народа. Али зато му је Бог дао силу и благодат те је обједињавао свој народ и заштитио брод Цркве од разарања и утврдио свој народ у вјери, и ојачао. Даће Бог да и ми ојачамо кроз ова искушења, која данас трпимо због неправде, због удара на православље, на нашу свету вјеру, на храмове и на гробове, и на огњишта и на домове, и на част и на образ… Ако неко удара на храм, ударио је онда на све.
     
    Даће Бог да ова искушења ми, овако обједињени и сједињени око ћивота Светога Василија пребродимо. И молимо се Господу да уразуми све оне који су у срце своје ставили злу намјеру да отимају оно што је Божје, што је црквено. Ушпозоравамо их да то зло не чине, да не навлаче проклетство на своје домове, и на своје породице и на своје потомство – не дао Бог! Али, ако неко срља на проклетство, ми смо дужни да га упозоримо да то не чини. Нека Бог миолитвама Светога оца нашега Василија све нас руководи правим истинским путем. И нема чега да се бојимо: Црква Божја је онај броди сигурни, који плови морском пучином, а крманош тога брода је Господ Исус Христос, распети и васкрсли. И Он је рекао: Ево, Ја сам са вама у све дане до скончанија свијета и вијека. И још је рекао да ни врата ада Цркви Божјој неће одољети. А то „врата ада“ заправо је збир све злобе, и демонске и људске.
     
    Наравно, ми увијек гледамо на људе, без обзира какви су, као на нашу браћу. Иако гријеше, опет, руководећи се Јеванђељем које каже: Љубите и неприојатеље своје. Ми смо дужни да се и за њих Богу молимо. И да Бог истине, правде, љубави и човјекољубља све уразуми и спаси.
     
    Нека бууде срећан и благословен овај сабор око имена Божјег и око моштију Светога Василија. Ја само да вас поздравим и да вам зажелим да посредством Светога Василија његовим молитвама на вас сиђе Божја милост и Божја благодат, Божја истина и правда и да понесете благослов својим домовима, да се наситите Божје љубави кроз свете тајне.
     
    Бог вас благословио и свако вам добро даровао!
     
    Након Литургије, сабранима се обратио Митрополит Амфилохије који је рекао да смо се данас сабрали у никшићком саборном храму пред ћивотом Светога Василија, око његових светих моштију, не да их оскрнавимо, како то кажу безбозници.
     
    „То управо говоре они чији су духовни преци разорили Тврдош. Ови савремени безумници хоће да отму храмове за себе. Ни Турци нијесу радили што ови безбожници желе – да отму цркве и дају их сектама. Ова група богаташа, бивших титоиста су опљачкали сва предузећа а сада хоће и храмове. Неће моћи“, поручио је Митрополит црногорско-приморски
     
    Потом су прочитани: писмо Патријарха цариградског Вартоломеја предсједнику Црне Горе Милу Ђукановићу у којем га упозорава да не дискриминише Цркву у Црној Гори, одлука Синода Руске православне цркве о овом питању, недавно објављено писмо Папе римског Франциска Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју, подршка манастира Хиландара данашњем сабору и на крају проглас и завјет сабора о одбрани Цркве у Црној Гори.
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 15 часа, Pontifex Emeritus рече

    Уствари, Турци то јесу урадили, у време по злу чувеног великог везира Мехмед-паше Соколовића, који је спровео конфискацију цркава и манастира у европском делу Османског царства. С тим што је он тад допустио могућност да се црквени поседи и грађевине “откупе” уз огромне таксе. Док Милов закон такву могућност не предвиђа. Зато је неупоредиво гори од турског. 

    Nevezano za temu, da te nesto licno pitam...

    Sjecam se da si davno nekad spominjao neke nove radove iz nase istoriografije o Sokolovicu, pa bih bio do neba zahvalan ako bi mi mogao preporuciti neke knjige ili autore u vezi Mehmed pase :citac:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Није се избвшетавало ни о скупу ветерана који 78 дана логорују у Пионирском кампу преко пута Скупштине па никог од вас то не дотиче, е да ја сам пустио лајв целог скупа. А тај скуп је за Србију и Србе битнији од овог доле.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Свети Василије Острошки:

    „И ко би покушао нешто да отме од манастира, отео Господ Бог таквом разоритељу његов дом,

    кућу и стоку са синовима и сав иметак да му Господ Бог затре и распе одједном у вјекове. Амин!

    Да његов дом настрада у вјекове. Амин!“

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Н И Н Е Valda je tema Milo Djukanovic, a ne Aleksandar Vucic. Valda je sporni zakon predlozen u Crnoj Gori a ne u Srbiji. Jos samo fali Jovo Bakic i Vuk Jeremic pa da sve dobije pravi kontekst.

    Od sve halabuke dole, vi dusebriznici niti sta rekoste, niti Mila pomenuste, nego sta god da je vi o Vucicu ko kurve o moralu.

    Ma vi ste velikosrpski nacinalisti koji posrbljavate demokratsku i nezavisnu crnu Goru....naturate vaseg preCednika drugoj, nezavisnoj drzavi...sramota.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 34 минута, Ćiriličar рече

    @Н И Н Е Valda je tema Milo Djukanovic, a ne Aleksandar Vucic. Valda je sporni zakon predlozen u Crnoj Gori a ne u Srbiji. Jos samo fali Jovo Bakic i Vuk Jeremic pa da sve dobije pravi kontekst.

    Od sve halabuke dole, vi dusebriznici niti sta rekoste, niti Mila pomenuste, nego sta god da je vi o Vucicu ko kurve o moralu.

    Ma vi ste velikosrpski nacinalisti koji posrbljavate demokratsku i nezavisnu crnu Goru....naturate vaseg preCednika drugoj, nezavisnoj drzavi...sramota.

    Што те тол'ко боли кад се спомене Вучић? Јеси ли у странци? 

    Страшно је ово што се дешава у Црној Гори. Баш су запели да отму оно што се не отима.

    Волео бих да се наш председник бори за светиње на својој територији као црногорски.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Н И Н Е рече

    Што те тол'ко боли кад се спомене Вучић? Јеси ли у странци? 

    Još pitaš? SNS ispostva na Ljubljanki, tamo gde je KGB biJo - ja sam blagajnik. A našeg precednika znam iz mladih dana, još dok smo spomenare pisali i crtali ruke.

     

    Управо сада, Н И Н Е рече

    Волео бих да се наш председник бори за светиње на својој територији као црногорски.  

    Šteta za tebe što ti Haradinaj i Milo nisu predsednici. Ja svoga volim jer je moj, da je i najgori i uopšte me ne boli, nego raduje. Imam, ustvari, dvojicu - Vučića i Putina.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Браћо са свих страна,

    Знајте да је овај скуп веома важан за СПЦ. Ово ми је прва порука овдје, морам признати да сам мало изненађен присуством неких струја које би нашу цркву најрадије видели у пламену и који подржавају ове проклетнике који су на Цркву ударили. Замишао сам да је ово једна православна дискусија, неко интернет православно братство. Ево код мене у нашој мјесној цркви, да неко крене овако да говори, мислим да би свако од вјерника имао право да га замоли да изађе. Једно је дискутовати и имати различит став све док се човјек пристојно понаша и не хули на Бога, а сама имена неких дискутаната овдје су таква.  Но, да се не удаљујем од теме: У Никшићу је било дивно. Није баш тачна ова прича да је у једном тренутку огријало сунце - киша је цијело вријеме падала, и то косимице, па кишобран није помагао, још се вода сливала са околних кишобрана тако да је колико - толико сув остао само онај ко је на себи имао цираду. Али, упркос томе, нисте у маси могли видјети ниједно намрштено лице, нико се није жалио што смо покисли до коже, а притом нас онако мокре шиба хладан вјетар који и кишобране ломи, а кад смо после дуже времена напољу (велика маса вјерника се споро кретала, чекаш по неколико минута да крочиш на следећи степеник), и у Храму нас је дочекала промаја, онако потпуно мокре. . Али, мала је то жртва за тако велики дан, толику радост што имамо прилику да се поклонимо и цјеливамо мошти нашег Светог Василија и да га у овој муци замолимо да моли Бога за нас. Видим да и овдје колају гласине које за циљ имају да обесмисле Сабор, али вјерујте ми на ријеч да је било много људи и да су се сви, како вјерници са стране, тако и домаћини Никшићани понашали релативно лијепо и да је све прошло у миру, чак се могла осјетити Божија благодат. Ето, ја сам у том Храму и крштен и бивао сам у њему много пута, али овакав осјећај у њему још нисам имао, а судећи по лицима и понашању других људи, овај дан је заиста био нешто посебно. Што би наш Владика Раде рекао "ал' је ова слава одвојила са простотом и са веселошћу." Не вјерујте злим језицима наше залутале браће који за ситну корист од својих злих господара покушавају да ружно опишу овај Сабор, јер је ваистину све прошло "како ваља и како требује". Видим да се највише манипулише са бројем вјерника на Сабору, и то је заиста бесмислено, јер један поглед на трг са Храма је био довољан да видите да је сва слободна површина испуњена људима. Сви ти кишобрани збијени један до другог као спартански штитови нису показатељ броја људи, посебно на степеницима гдје су вјерници били потпуно збијени, па је један кишобран покривао и 2-3 вјерника. Иако су поједини медији окарактерисали скуп као националистички, нијесте могли видјети ниједан национални барјак на Сабору, до црквене барјаке са крстовима и Свецима, ни ути друге пјесме до молитвене - једино су отпјеване три строфе од "Онам` онамо". Ја сам лично очекивао свашта и био спреман, јер они који су вјерницима на Сабору мислили зло имали су начина да кваре скуп инцидентима, али то се није десило, хвала Богу и Светом Василију. Када је митрополит Амфилохије при бесједи упитао вјернике да ли су спремни и вољни да бране светиње, као да је свакога појединачно лично упитао, у један глас су хиљаде повикале и "хоћемо" и "амин" и то је и мени и свој браћи и сестрама испунило срце радошћу - то се могло видјети на лицима свих нас. 
    Ето, у овом времену поремећеног система вриједности и међубратских односа, видјети толико много људи збијених у масу без иједног лошег догађаја, без иједне лоше ријечи, како скроз покисли и промрзли смирено крећу ка светим моштима је још једно, савремено чудо Светог Василија Чудотворца, слава му и милост, сада и свагда и у вјекове вјекова - АМИН.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 22.12.2019. at 13:34, Ćiriličar рече

    Спутник је активно извештавао, аон и није баш Вучићев...али Новости су извештавале...ко ти је крив кад волиш Информер :)

     

    Узгред, кажу да Вучко не воли Амфилохија...мање је Вучић водио капмање против Амфилохија него овај против Вучића...Вучић само у самоодбрани. Толико о објективности...

    Извештавале су Поуке, као и инфо служба СеПеЦе...али ништа без Информера изгледа.

    Prvo , Sputnik info sluzba SPC, pouke nadam se da nisu Gospodara Vucica, ako jesu kao taj tvoj Inforemer i ostalo rijaliti smece, sto kao pijavice i paraziti branite, daleko ćemo dogurati. 

    10308367_10152047428116850_116774426449740864_n.jpg.704ba8f200321a287a13ef0114a72d00.jpg A ti spinmajstore, da spijim kao germani, nauci citati i molim te da netrujes ljude koje bar malo misle svojom glavom. Treba će nam da oporave ovaj narod

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    ANB PODMETAČINA: Guraju Srbe iz Crne Gore protiv Vučića i Beograda da se kao hijene pokoljemo između sebe, a oni da nam otmu Crkvu!

    Crnogorsko društvo podeljeno po svim šavovima, a iskopani rovovi nepremostiva su prepreka za pomirenje u državnom provizorijumu i privatnoj prćiji Mila Đukanovića. Sa jedne strane su potomci onih ratnika i heroja sa Mojkovca i Fundine, naslednici njegoševske misli i ideje, a s druge oni koji se ne odriču šverca cigareta, priznanja Kosova uprkos protivljenju većine, ulasku u NATO uprkos protivljenju većine i kriminalu kao državnoj strategiji, svega ono što Montenegro jeste, piše portal Borba.me

     

    Zato i ne čude medijske akcije Agencije za nacionalnu bezbjednost koji ovih dana, unose dodatnu konfuziju u redove onih koji čvrsto stoje na braniku Mitropolije. Svesni su njihovog čvrstog i nepokolebljivog stava da je odbrane Mitropolije poslednja brana odbrane Njegoša i Marka Miljanova i vrednosti koje su sačuvale ovaj narod u najtežim istorijskim momentima. Virus navodne izdaje Beograda, koji svjesno ubrizgavaju u srpski nacionalni korpus u Crnoj Gori treba da posluži da se oštrica napada sa Mila Đukanovića okrene ka zvaničnom Beogradu. Tako spinovane i rečenice izvučene iz konteksta postaju merilo nezavisnog i istraživačkog novinarstva, a sve to za cilj ima unošenje dodatne konfuzije u onako konfuzno stanje našeg naroda. I to, gle čuda, sve to se "slučajno" dešava baš u sudbonosne dane po našu Mitropoliju i naš narod. I ne otvaraju oni koji rukovode iz udobnih fotelja ANB-a front ka Srbiji i Beogradu zato što su veći Srbi od Aleksandra Vučića ili bilo kog Srbina, već zato što žele da nam svima skrenu pažnju sa suludih namera Đukanovića i njegove klike.

    A poenta je, navodi portal borba.me, da dok se mi koljemo između sebe, oni da provuku Predlog zakona o slobodi veroispovijesti uz što manje protivljenja i galame. Da mi, ovako decenijski izranjavani, po svim pitanjima, popucali po svim šavovima, kao hijene kidišemo jedni na druge, a da oni završe započeti posao do kraja.

    Silina kojom Đukanovićeve pudlice kidišu na jedinu preostalu svetlu tačku i mesto okupljanja, a istovremeno im trn u oku, Srpsku pravoslavnu crkvu i srpski nacionalni korpus u Crnoj Gori dokaz je da nas ima dovoljno da se odbranimo. Ali ta odbrana podrazumeva jedinstvo i homogenizaciju, koju pokušavaju da nam naruše baš oni koji sprovode ove sulude naume sve ove decenije. Zato ne nasedajmo na poluinformacije i spinove onih koji su nam se dokazali milion puta kao neprijatelji. Dovoljno je samo pogledati sa kojih medijskih adresa kreću otrovni antisrpski virusi da se ubrizgavaju, i sve će vam biti i više nego jasno. Jer Prva i Druga familija jednako misle i o nama i o Mitropoliji i o Beogradu. Neće biti da su drugofamilijaši veći Srbi od nas samih i da nam "otvaraju" oči za naše dobro već za njihov zajednički cilj sa prvofamilijašima. Zato pre nego krenemo da se tučemo između sebe dobro pogledajmo ko nam unosti kosku razdora i za koje ciljeve.

    Pokušaj otimanja hramova i nametanja parareligije, a sve u duhu lažne montenegrinske državnosti, najbolje su objasnili tamošnji satiričari: nakon što je režim pokrao sve što je na zemlji dostupno, sada pokušavaju da ukradu i ono nebesko, imajući u vidu kleptomansku im narav, a nedostatak dostupnih resursa na tlu.

     

    U vrtlogu ludila i bezakonja, najmanje što nam treba jeste međusobni srpski napadi i obračuni. Odbrana svetinja i Mitropolije crnogorsko-primorske nema alternativu i ne može, onima koji brane ono najsvetije od suludih jurišnika DPS-a, biti veći neprijatelj bilo ko od onoga koji predvodi tu sumanutu bezbožničku grupu jurišlija. Hajde da se obranimo i od DPS-a i od spinova ANB-a, pa ćemo onda prebrojavati srpska krvna zrncad po Crnoj Gori i Srbiji.

    Danas, potomci slavnih predaka sa Fundine i Mojkovca, moraju biti u istom rovu, u rovu istine i pravde. Da brane i odbrane svetinju od komunističkih pionira, koji žele da hramove pretvore u kockarnice i bordele. Zato nam ne trebaju novi frontovi između sebe, ne treba da naše oštrice otupe u obračunu sa istomišljenicima.

    Izbor je lak. Svi u istom rovu, svi zajedno i okanimo se traženja unutrašnjih neprijatelja, jer samo jedinstveni možemo do cilja. Podijeljeni i razjedinjeni, lak smo plijen, kao i mnogo puta do sada.

     

    BORBA.ME

    piše: Dražen Živković Crnogorsko društvo podijeljeno po svim šavovima, a iskopani rovovi nepremostiva su prepreka za...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 22.12.2019. at 16:04, Стаљиново унуче рече

    Није се избвшетавало ни о скупу ветерана који 78 дана логорују у Пионирском кампу преко пута Скупштине па никог од вас то не дотиче, е да ја сам пустио лајв целог скупа. А тај скуп је за Србију и Србе битнији од овог доле.

    Гледао сам. Мислим, шта да очекујеш. Тако је било кад нас кроз целу историју. После ратова се ти људи брзо забораве.

    Битно је јако оно што се дешава у ЦГ.  Коментар Рафе на Гондикакиса, могу се повући паралеле са садашњом ситуацијом:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, geronymo рече

    i molim te da netrujes ljude koje bar malo misle svojom glavom. Treba će nam da oporave ovaj narod

    Не узнемиравај ме, плиз, гледам Бака прасе, а још нисам успео да прочитам данашњи Данас..., а тек једва чекам да се у'ватима великог дела Гледајмо се у очи. Не знам шта ми је прече, и још ти наш'о да мењаш Србе...али чим Баку одгледам, ипак ћу најпре да прочитам моћни текст о немоћним и нејаким мигрантима...Чујем да је Сорос почео да дели  милостињу...ови наши завидни...шта ако је богат....чим милостињу даје рај себи купује...он човек није националиста и мека је срца...демократизује им земље, а ко 'оће даје паре да иду у Европу...нема га на свијет...него смо ми стипсе...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Ćiriličar рече

    Не узнемиравај ме, плиз, гледам Бака прасе, а још нисам успео да прочитам данашњи Данас..., а тек једва чекам да се у'ватима великог дела Гледајмо се у очи. Не знам шта ми је прече, и још ти наш'о да мењаш Србе...али чим Баку одгледам, ипак ћу најпре да прочитам моћни текст о немоћним и нејаким мигрантима...Чујем да је Сорос почео да дели  милостињу...ови наши завидни...шта ако је богат....чим милостињу даје рај себи купује...он човек није националиста и мека је срца...демократизује им земље, а ко 'оће даје паре да иду у Европу...нема га на свијет...него смо ми стипсе...

    :skidamkapu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Ćiriličar рече

    Не узнемиравај ме, плиз, гледам Бака прасе, а још нисам успео да прочитам данашњи Данас..., а тек једва чекам да се у'ватима великог дела Гледајмо се у очи. Не знам шта ми је прече, и још ти наш'о да мењаш Србе...али чим Баку одгледам, ипак ћу најпре да прочитам моћни текст о немоћним и нејаким мигрантима...Чујем да је Сорос почео да дели  милостињу...ови наши завидни...шта ако је богат....чим милостињу даје рај себи купује...он човек није националиста и мека је срца...демократизује им земље, а ко 'оће даје паре да иду у Европу...нема га на свијет...него смо ми стипсе...

    WWW.TELEGRAF.RS

    Predsednik Vučić upoznao je Soroša i članove delegacije sa situacijom...

    Iz gospodarevih izvora 

    :skidamkapu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...