Jump to content

Lekoviti preparati manastira Kamenac

Оцени ову тему


JESSY

Препоручена порука

                          17218394_1938262266405355_61383747726689

 

Vernici stalno dolaze i svakodnevno donose nove recepture, savetuju monahinje. One sve zapisuju i tako nastaje svojevrsna narodna riznica

               lekoviti-preparati-manastira-kamenac_v.p

 

Nekoliko kilometara od Gruže, kod sela Čestina nalazi se manastir Kamenac. Ovaj manastir poslednjih pet godina posećuje sve veći broj vernika. Od usta do usta pročulo se da njihovi melemi, tinkture i čajevi blagotvorno deluju i pomažu u izlečenju raznih bolesti.
- Kada smo 2013. godine krenuli u Rusiju da obilazimo manastire nismo ni slutili da ćemo tamo otkriti čime treba da se bavimo i pomažemo vernicima. U manastiru gde se nalaze mošti svete Matrone u Moskvi, put nam se sam otvorio. Sveta Matrona je bila veliki čudotvorac, prišli smo i pomolili se i ja sam tražila blagoslov da mi ona pomogne da odlučim čime treba da se bavimo. Svi su dobili po buket hrizantema, a kada sam se ja okrenula dobila sam veliki buket lekovitog bilja. Shvatila sam da je to znak. Tada smo počeli ozbiljnije da se bavimo spravljanjem preparata - priča monahinja Hristina i nastavlja: - Volela sam da se bavim lekovitim biljem odmalena - sestra mi je biolog, moja baka je pravila melem protiv opekotina koji je naša porodična tradicija.
U početku su u manastiru Kamenac počeli da prave meleme za lice i ruke, kao i onaj od gaveza. Vremenom, nastala je čitava paleta proizvoda.

U manastiru su pronašli dragocene drevne recepture i ljudi su brzo počeli da se vraćaju sa rezultatima. Javio im se i čovek koji pravi tinkturu od pečuraka reiši i čage i ponudio im je, kako kažu, sjajnu recepturu koju su nazvali Čistač.
- Sad te gljive nabavljamo iz Rusije. Isto tako, dobili smo divni recept za rakiju od maline koja pomaže kod cisti i mioma. Ako se redovno uzima, stvarno pomaže. Sadimo i peruansku jagodu čiji je unutrašnji deo veoma lekovit. Dokazano je da je 40 bobica ove jagode svako jutro blagotvorno za one koji imaju problem sa tumorom na debelom crevu - priča naša sagovornica.
Vernici stalno dolaze u manastir i svakodnevno donose nove recepture, savetuju monahinje… One sve zapisuju i tako nastaje svojevrsna narodna riznica.
 

.
 

 

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- To su recepture koje ljudi hoće da ostave samo manastiru da bi manastir imao što bogatiju riznicu. Inače, da nema dobrih ljudi pitanje je da li bi mi sve stigle. Ima nas samo sedam, ali uz nas je mnogo ljudi koji nam pomažu - dodaje monahinja Hristina.
Pri manastiru postoji plantaža nevena, a ostale biljke sakupljaju vernici i donose u manastir.

- Koristimo bilje sa Vlasine, sa Goča, iz najrazličitijih predela... Imamo i 30 košnica koje održava 86-godišnja monahinja koja se pčelama bavi od svoje pete godine - ističe ovaj kuriozitet mati Hristina.
Manastirski čaj pravi se od matičnjaka, nane, konjskog bosiljka, lipe, vranilove trave, šipurka, zlatice, podubice, koprive, zobe, kamilice, lavande, nevena, valerijane, kleke, hajdučke trave. Koristi se kod bronhitisa, astme, prehlade, zapaljenja pluća... Može da se pije i kao porodični čaj, bez ikakvih simptoma navedenih bolesti.

- Pored čaja, veoma tražen preparat je i Ruski melem napravljen od ekstrakata lekovitih biljaka sa ruskog područja, od kojih je najvažniji sibirski bor koji dobijamo preko sestara iz Rusije. On je toliko dobar da može da se jede i vrlo je efikasan protiv gnojne angine, gnojnih rana... Skida fleke, stare ožiljke, čireve, pomaže kod upale ušiju, upale sinusa, bronhitisa, psorijaze, cisti na jajnicima, upala, fibromioma - kažu u ovoj pravoslavnoj svetinji.

Lovorovo ulje manastira Kamenac maže se na zglobove, a može da se koristi i za sinuse. Dobro je za poboljšanje imuniteta, bolno grlo, za kosti, zube, kod bronhitisa (po nekoliko kapi utrljavati spolja), smanjuje nadražajni kašalj i podstiče izbacivanje sluzi.
- Za melem protiv bolova u mišićima i kostima od ruzmarina, gaveza, lavande, kamilice i mente mnogi tvrde da je neprevaziđen, a mnogi hvale i tinkturu za cirkulaciju od divljeg kestena, hajdučke trave, matičnjaka. nevena, kokotca, zdravca… - konstatuje monahinja Hristina i zaključuje: - Dobro nam idu i tinktura za oboljenja pluća, prostatu i miome i hormone. Ono što je važno je da sve naše proizvode kontroliše Zavod za javno zdravlje Kragujevac.

https://www.magicnobilje.com/vesti/aktuelno/281401/lekoviti-preparati-manastira-kamenac

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...