Jump to content

ДОГМАТСКЕ ТЕМЕ - Митрополит пергамски ЈОВАН ЗИЗЈУЛАС

Оцени ову тему


Препоручена порука

А шта је нееклисијално у твом писању и понашању ?

Шириш на највећем православном сајту на Балкану неповерење према васељенском патријарху а такви коментари "а ла Влада Димитријевић" могу да доведу до овакве богохулне странице и делавања

Svasta, ko na vasaru...

Znaci, po tebi je sve sto je kritika nekog episkopa/patrijarha sirenje nepoverenja prema njemu?

A kako onda upucujes ikakvu zdravu kritiku bilo kome, ako samo cutis?

Ili oces da kazes da laik nema pravo da komentarise i kritikuje vladike? Nisi mi bas jasan...

Jer ti za vl. Atanasija zadrzavas pravo da se s njim ne slazes, iako on delom i zivotom to zasluzuje svake sekunde, dok meni tovaris kojestarije ako samo jednom prokomentarisem vaseljenskog patrijarha.

To je, oce moj, pritrasnost prema coveku, i nije to cak nista toliko ni lose, svi mi imamo toga bar po malo, ali iz toga se kao sto i sam vidis radja jedna bolesna netrpeljivost prema onima koji ne dele tvoj stav...

Drugim recima, od zive i zivonosne vere pravi se jedna jednosmerna doktrina, a to nikad ne moze da bude duh kojim dise ziva Crkva Bozija...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ничија мисао није недодирљива. Здрава и плодна критика, али само здрава и плодна, итекако је пожељна и добродошла у теологији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest о. Агапије

Ничија мисао није недодирљива. Здрава и плодна критика, али само здрава и плодна, итекако је пожељна и добродошла у теологији.

потпис.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Еп. Атанасије може да искритикује патријарха Павла, а Оби Ван не сме Патријарха Васељенског Вартоломеја. Па како је то могуће? winter

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moje misljenje je da teolozi voditi rasprave koliko hoce, zastupati proekumenisticke stavove ili antiekumenisticke , moguce je da na nivou Sabora donese neka odluka u bliskoj buducnosti koja ce obuhvatiti neku vrstu manje-veceg ujedinjenja, spajanja Istocne i Zapdane Crkve, ali ako to ne zazivi u vernom narodu, u zivotu Crkve, ako to Sveti Duh na taj nacin ne potvrdi, to ostaje mrtvo slovo na papiru.

Sto se tice mojih iskustava jos je rano za tako nesto.

Prored najveceg problema papocentrizma, bilo bi lepo kada bi se sa Vatikanom resili i problemi Krstaskih ratova, u vidu priznavanja gresaka izvinjenja ili sl.

Ako se kajes, onda i volis, a ako volis onda si vec Boziji... ljubavlju se sve iskupljuje sve se spasava...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest о. Агапије

Moje misljenje je da teolozi voditi rasprave koliko hoce, zastupati proekumenisticke stavove ili antiekumenisticke , moguce je da na nivou Sabora donese neka odluka u bliskoj buducnosti koja ce obuhvatiti neku vrstu manje-veceg ujedinjenja, spajanja Istocne i Zapdane Crkve, ali ako to ne zazivi u vernom narodu, u zivotu Crkve, ako to Sveti Duh na taj nacin ne potvrdi, to ostaje mrtvo slovo na papiru.

Јако си лепо рекао брате.

Међутим, да ли си приметио да постоји велики дисбаланс у нашој Цркви. Готово сто посто ствари које се чују у вези католицизма и икуменизма су негативног карактера.

Нико не жели да види мало другачију страну и да разуме искрене и велике напоре наших епископа и богослова на том . Нико да помене позитивне и светле стране дијалога . Зато смо и покрену форум ИКУМЕНИЗАМ да би показали људима (углавном небогословима) да икуменизам није папизам, глобализам или нешто треће.

Сви само говоре негативне ствари, ваљда тако је лакше, а када се деси да патријарх изјави да је екумениста, што ништа није ново ни чудно - јер наша Црква јесте у екуменизму више од 100 година , онда се сви саблазне и збуне.  319.gif  

А то је зато што се ћути и не прича довољно и искрено.

А онда временом се види да је и патр. Павле био екумениста, и св. Марко Ефески (дакле, ишао у Италију и учествовао у дијалогу-наравно није прихватио унију) и Свети Николај Жички и сви наши православни великани који нису били прихваћени у своје време и којима је  требало  "оправослављивање"- као што се говорило за новопросјившег св. Николаја Жичког.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ничија мисао није недодирљива. Здрава и плодна критика, али само здрава и плодна, итекако је пожељна и добродошла у теологији.

потпис.

Super, jos samo da mi objasnis sta tacno ovde nije zdravo...

Cela stvar oko dijaloga RMK - Pravoslavni je izuzento slojevita, to i sam dobro znas, sve to zavisi od citavog niza veoma vaznih faktora, kao i od formiranih istorijsko-dogmatskih nanosa koje ne mozemo tek tako da zaobidjemo i zazmurimo na njih - daleko od toga...

Jednostranost koju vaseljenski patrijarh ume da pokaze (kao i ovde) ne bih da komentarisem mnogo, zna se kako Crkva funkcionise i sta znaci njena sveta Sabornost...

Uostalom, sta to znaci sto je on ovde postavljen u centru pitanja? On ne predstavlja svekoliko Pravoslavlje, ovo je samo njegov licni gest nicim obavezujuci za nas ostale...

A uz to i izrazito sablaznjiv mnogima...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Еп. Атанасије може да искритикује патријарха Павла, а Оби Ван не сме Патријарха Васељенског Вартоломеја. Па како је то могуће? 0304_smile4

I ti posle pitas zasto neko nece da razgovara sa tobom...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мораш мало да олабавиш и допустиш и неку шалу. Сам си упоредио вл. Атанасија и себе.

Него, могао би послушати савет о.Љубе и порадити на себи, да научиш еклисиологију и тумачење догматских начела. Ти знаш колико ја улажем време у богословске текстове на форуму. Зато те молим да, ако хоћеш, изабереш неко питање у теологији и тумачењима догмата, па да остваримо преко потребан богословски дијалог.

Ако наставимо онако са препиркама нећемо ништа постићи.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

..................................................

Ако наставимо онако са препиркама нећемо ништа постићи.

Ovde si u pravu, nadam se da ne zameras na raspravi...

Vazno je da ukapiras samo jednu bitnu stvar: nije bogoslovski dijalog samo onaj akademski, koji se vodi visoko iznetim recima, nego jos i mnogo vise onaj obican, najjednostavniji, koji obicnim svakodnevnim recima objasnjava na svima razumljiv nacin sve ono sto je vazno po pitanju crkvenosti, dogmatike i ostalog...

Sto se o. Ljube tice - uzdrzacu se od svakog daljeg komentara, jer ce covek da pomisli da imam nesto licno protiv njega...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I da - i dalje mi duguje odgovor na pitanje koje sam mu gore postavio...

*edit: da ne zaboravim - mi Pravoslavni namerno i smisljeno upotrebljavamo rec ikumenizam umesto ekumenizam, o tome je jako dobro na vise mesta govorio nas vl. Atanasije...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...

Mislim da sam prokomentarisao,ali komentar nije objavljen,da ovoj knjizi fale dvije strane 46 i 47 str.,koje su prilikom skeniranja vjerovatno preskocene.Mozemo li da ih dobijemo natrag?Jer krenuo sam da čitam ovu knjigu,a ne bih volio ništa da preskočim,jer svaka strana je zlatna :)

https://www.pouke.org/library.php?cid=59&id=1098&do=view

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Гости

Митрополит Пергамски Јован Зизјулас: Личност, Евхаристија и Царство Божије у православној и екуменској перспективи

9. Новембар 2011 - 13:32

zizjulaskonferencija1.jpg

Од 28. до 30. октобра на Академији за богословске студије грчког града Волос одржана је прва међународна конференција у част једног од најистакнутијих богослова нашег доба, под називом „Митрополит Пергамски Јован Зизјулас: Личност, Евхаристија и Царство Божије у православној и екуменској перспективи“.

У току три дана, са разних аспеката разматрано је дјело високопреосвећеног Митрополита, као и његов допринос богословској науци и Цркви уопште.

Међу учесницима била су и два представника наше помјесне Цркве, преосвећени епископи – Браничевски Игњатије и Западно-амерички Максим. Преосвећени др Игњатије, професор Богословског факултета Универзитета у Београду, говорио је на тему „Евхаристија и Царство: Иконични реализам у богослужењу код Максима Исповједника и митрополита Пергамског Јована“, истакавши значај Митрополитовог тумачења реализма есхатолошког разумијевања свете Литургије код великог Оца Цркве, светог Максима Исповједника.

Тема предавања епископа Западно-америчког др Максима, професора Богословског факултета у Београду, била је „Пол, личност и другост у богословљу митрополита Пергамског Јована Зизјуласа“. Кроз критичку анализу другости пола у онтолошкој перспективи православног богословља, предавач је представио еклисиолошки и патристички поглед на богословско разумијевање пола, истражујући однос између друштва и другости и постављајући питање о онтологији пола у оквиру богословља митрополита Пергамског.

На крају радног дијела конференције, митрополит Јован Зизјулас је, пред великим бројем присутних проглашен за почасног члана Академије за богословске студије у Волосу. Након што је хор „Свети Јован Кукузељ“ извео неколико византијских химни, прочитане су честитке патријарха Константинопољског Вартоломеја, архиепископа Атинског и све грчке Јеронима, декана Богословског факултета Универзитета у Атини др М. Бегзоса и декана Богословског факултета Универзитета у Солуну др М. Тритоса.

Митрополит Димитријски Игњатије говорио је затим о „Митрополиту Пергамском као еклисиолошкој и богословској личности“, истакавши многоструке аспекте дјела уваженог архијереја. Одмах након тога, у част митрополита Јована говорио је директор Академије у Волосу, др Пантелис Калаицидис, представивши академску каријеру и основне карактеристике његове богословске мисли. Затим су митрополиту Пергамском уручени Велики крст и почасна диплома Академије у Волосу.

На крају се присутнима обратио и митрополит Јован, говорећи на тему „Православно богословље и изазови 21. вијека“, укратко представивши изазове са којима се суочава православно богословље у нашем времену (технологија, етика, дијалог са савременом западном културом и науком и др.).

Почасна конференција закључена је појањем „Многаја љета“ високопреосвећеном митрополиту Пергамском Јовану.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...