Jump to content

Мироточење икона

Оцени ову тему


Препоручена порука

У овој причи изложићу вам како сам ја доживео сусрет са мироточивом иконом Светог Василија:

Дошавши у моју парохијску цркву чујем од попадије да је мироточила икона Светог Василија Острошког у дому ђакона Александра, кога сам ја познавао, јер је често служио у цркви у којој и ја певам. Веома сам се изненадио том вешћу јер ми је било први пут да чујем да се тако нешто догодило у мојој окилини. Од тог дана ја сам имао велику жељу да се поклоним светом Василију и целивам свету икону, али увек ме је нешто спречавало да то остварим, све док се једном нисам договорио са једним ђаконом да одемо тамо и поклонимо се и целивамо икону. При самом уласку у дом ђакона Александра осетили смо незамаљски мирис. Пришли смо икони и видели како се мале капљице мира спуштају низ икону,затим смо се поклонили и целивали је и  мене је испунила велика радост што сам могао да видим како је се Бог кроз Светог Василија пројавио и нама грешнима на укрепљење и ојачање. После послужења прочитали смо акатист Светитељу и разишли се у миру и радости коју нам је Бог даровао.

12. јул Свети Апостоли Петар и Павле

Отишао сам на храмовну славу у селу Ноћај, где и живи ђакон Аца код кога је икона мироточила. Стајао сам за певницом припремајући књиге за Свету Литургију, док су свештеници у олтару вршили проскомидију. На вратима храма је се појавио ђакон Аца држећи у рукама икону Светог Василија. Пошто сам целивао икону упитао сам га да ли још мироточи, а он ми је одговорио да је икона почела мироточити 11. маја и да је 22. маја престала, што је се могло и видети, на икони су остали само видљиви трагови од мира. Света Литургија је почела. На Канону Евхаристије позваше ме у олтар и и на моје велико изненађење икона је била преплављена миром  иако је кад је донета била сува, а сад поново мироточи, на општу радост свих нас. Дошло је време крсног хода и о. Драгиша-мој парохијски свештеник ми је рекао да узмем икону Светог Васили ја да носим око цркве. Ја са великом радошћу,а истовремено и са страхом и поштовањем узех свету икону. Носећи је око цркве и гледајући како миро тече по икони ја сам био пун радости и захвалан Богу што ме удостојио да ја у мојим грешним рукама држим такву чудотворну икону кроз коју се Бог јавио. После тога икона је била постављена на налоњ где су верници прилазили и целивали је молећи се Богу и Светом оцу Василију Острошком.

04. децембар Ваведење Пресвете Вогородице

Спремајући се на бденије зазвонио ми је телефон, био је то о. Иван парох села Ноћаја који ме је питао да ли могу на Ваведење доћи код њега у храм да му помогнем да појем, јер није имао никог од појаца. Ја сам прихватио. Најпре смо свратили и узели икону светог Василија пошто ђакон Аца није био у могућности доћи на свету Литургију и затим отишли у храм. Уносећи икону у цркву и гледајући како она мироточи размишљао сам о томе колико је се људи пред њом молило и исказивало своје муке, патње и захвалности, а ја је сада држим у својим рукама. Унео сам икону и поставио на налоњ, затим смо свештеник и ја почели певати тропар светом Василију и у току певања тропара на нашу радост миро је се знатно повећало. После Свете Литургије вратили смо икону у дом ђаконом, а ми се разишли са благосовом светог Василија  и радошћу због таквог призора који смо доживели.

Нека је слава Богу који је диван у Светима Својими који преко свога угодника светог Василија пројављује своју милост нама!

О Ваведењу године Господње 2008

У Христу брат Марко

Link to comment
Подели на овим сајтовима

epifenomen mirotocenja je zaista cudesna i dirljiva stvar, jednostavno, covek pred ocima ima potpunu suprotnost fizickim zakonitostima, koja pokazuju da blagodat Bozija strazi nad svime. Neopisivo i cudesno. Nisam video mirotocenje spomenute ikone, ali jesam mostiju Svetih Prevlackih mucenika i mogu reci da je prizor izuzetno potresan i dirljiv, ispunjen zeljom za sledovanju svetima i prepun slatke Vaskrsiteljne radosti

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

E, sad, jer moze meni neko da objasni sta ovo izlazi,da li je to krv,da li je ulje,najlakse je da ga nazovemo Sveto miro.Nemoguce da niko nikada nije vrsio analizu ovih tecnosti.

Знате, само су две могућности: или Бог постоји или не постоји. А то, другим речима, значи: или постоји смисао нашег постојања или он не постоји.

Патријарх Павле

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma sestro ja ni jednog momenta ne sumnjam u ono sto vidim vec pitam da li neko zna sta sadrzi tecnost koja izlazi iz ikona ne ovih, nego svih koje mirotoce

Знате, само су две могућности: или Бог постоји или не постоји. А то, другим речима, значи: или постоји смисао нашег постојања или он не постоји.

Патријарх Павле

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne mogu da nađem tekst za jednu ikonu Bogorodice, ekipa naučnika ej bukvalno kampovala sa sve pokretnom laboratorijom u crkvi da bi dokazali da ej prevara u pitanju, ispitivali su ikonu nedelju dana, premeštali je sa mesta na mesto, snimali, vršili ispitivanja i na kraju za tečnost rekli... sastav isti kao  ljudske suze

bilo bi čudo i da nađem kad mi bookmarks ima preko 2000 stavki :wink:

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одг: mosti svetih Dejan

« Одговор #25 послато: данас у 21:41:01 » Цитат 

--------------------------------------------------------------------------------

Meni je to sveto miro prosto ocaravajuce.Iz freske na zidu,tela svetitelja,ikone(od bilo kog materijala),krstova metalnih ,drvenih istice jedna te ista materija

Koja brate Dejane ista materija

Знате, само су две могућности: или Бог постоји или не постоји. А то, другим речима, значи: или постоји смисао нашег постојања или он не постоји.

Патријарх Павле

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???: mosti svetih Dejan

« ??????? #25 ???????: ????? ? 21:41:01 » ????? 

--------------------------------------------------------------------------------

Meni je to sveto miro prosto ocaravajuce.Iz freske na zidu,tela svetitelja,ikone(od bilo kog materijala),krstova metalnih ,drvenih istice jedna te ista materija

Koja brate Dejane ista materija

Kako mislis koja???
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa kada znas da je ista verovatno znas i kog je sastava

Знате, само су две могућности: или Бог постоји или не постоји. А то, другим речима, значи: или постоји смисао нашег постојања или он не постоји.

Патријарх Павле

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...